Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Шумко Богдан Іванович. Розвиток і становлення топографії кровоносних судин селезінки в ранньому періоді онтогенезу людини: Дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Буковинська держ. медична академія. - Чернівці, 2002. - 142арк. - Бібліогр.: арк. 118-134.



Анотація до роботи:

Шумко Б.І. Розвиток і становлення топографії кровоносних судин селезінки в ранньому періоді онтогенезу людини. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 - нормальна анатомія. - Тернопільська державна медична академія ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України, Тернопіль, 2002.

Дисертація присвячена вивченню розвитку і становлення топографії кровоносних судин селезінки в пренатальному періоді онтогенезу людини та в новонароджених. За допомогою сучасних морфологічних методів дослідження доповнено сучасні уявлення щодо розвитку кровоносних судин селезінки в ранньому періоді онтогенезу, встановлено особливості топографії стовбурів кровоносних судин між собою та із сусідніми органами, простежено динаміку зміни ембріотопографії селезінкових судин від їх закладки і до народження дитини включно. Шляхом зіставлення термінів закладки кровоносних судин та селезінки підтверджено й обґрунтовано думку щодо первинної органонеспецифічності судин дорсальної брижі, які з моменту появи зачатка селезінки поступово трансформуються в справжні селезінкові артерію та вену. Виявлено варіанти топографії стовбура селезінкової артерії та її гілок, їх кількість, формування стовбура селезінкової вени та її притоків, що варто враховувати під час оперативних втручань на селезінці та її кровоносних судинах при травматичних пошкодженнях і природжених вадах у дітей раннього віку.

Отримані результати можуть бути морфологічною основою для вдосконалення існуючих та розробки нових методів ангіографічної діагностики і хірургічного лікування деяких захворювань та природжених вад селезінки у дітей раннього віку.

1. У дисертаційній роботі, окрім теоретичного узагальнення, наводиться новий шлях виконання актуального завдання щодо морфогенезу кровоносних судин селезінки, що виявляється у комплексному вивченні особливостей їх закладки та динаміки становлення топографії із сусідніми органами впродовж усього пренатального періоду онтогенезу та у новонароджених.

2. На 4-5 тижні внутрішньоутробного розвитку селезінкові судини не є органоспецифічними; беручи початок як задньобрижове відгалуження черевного стовбура та задньобрижова притока ворітної печінкової вени. Селезінкові артерія та вена набувають специфічності на початку 8-го тижня внутрішньоутробного розвитку у зв’язку з встановленням єдності поза- та внутрішньоорганної системи селезінкових судин.

3. У людини розвиток кровоносних судин селезінки відбувається у двох напрямках: від центру до периферії шляхом вростання гілок магістральних судин у паренхіму зачатка органа; від периферії до центру шляхом перебудови структури первинних судинних утворень, кров’яних острівців, мезенхімних тяжів та щілин, що підтверджує загальноембріологічну закономірність.

4. У плодовому періоді розвитку людини збільшення довжини та діаметра селезінкових артерії і вени відбувається паралельно. Темпи зростання довжини та діаметра кровоносних судин у плодів 7-8 міс. знижуються. Діаметр селезінкової вени у всіх спостереженнях статистично достовірно у 1,5 раза більший, ніж діаметр селезінкової артерії.

5. Основними формами гілкування селезінкової артерії є розсипна і магістральна. Кінцеве розгалуження артерії при обох формах – біфуркаційне або трифуркаційне. Аналогічно для селезінкової вени характерні дво- чи трикореневий початок і розсипна або магістральна форма будови стовбура.

6. На всіх етапах розвитку найбільш тісні зв’язки селезінкових судин виявлені з підшлунковою залозою: селезінкова артерія розташовується над залозою або по верхньому її краю, а селезінкова вена – по задній поверхні. Положення артерії – завжди вище вени.

7. У новонароджених та плодів селезінкова артерія відходить від черевного стовбура на рівні верхнього краю головки підшлункової залози, тоді як злиття селезінкової та верхньої брижової вен, і утворення ворітної печінкової вени здійснюються на рівні середини головки.

8. Кровоносні судини елементів судинної ніжки селезінкових воріт у новонароджених знаходяться переважно в центрі, здебільшого розсіяні і проходять у межах воріт двома рядами. Характер відходження та розгалуження елементів судинної ніжки спричиняє різний тип селезінкових воріт: компактний або широкий, однорядний або дворядний.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО І ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ОДЕРЖАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

1. Отримані результати розвитку та становлення топографії кровоносних судин селезінки в пренатальному періоді онтогенезу людини можуть бути використані при виданні навчальних посібників, підручників, атласів, монографій з ембріології, нормальної анатомії, топографічної анатомії та оперативної хірургії, де описуються розвиток і топографія кровоносних судин селезінки.

2. Результати дослідження можуть бути застосовані неонатологами, педіатрами, дитячими хірургами для вдосконалення існуючих і розробки нових методів антенатальної профілактики природженої та набутої патологій спленопортальної системи плодів, новонароджених і дітей раннього віку.

3. Дані про морфогенез і становлення топографії селезінкових судин у різні вікові періоди можуть бути морфологічною основою для вдосконалення існуючих та розробки нових методів ангіографічної діагностики й оперативного лікування травматичних пошкоджень, захворювань, природжених вад селезінки та її кровоносних судин у дітей раннього віку.

4. Результати проведених досліджень є теоретичною основою для розробки нового cпособу оперативного лікування портальної гіпертензії*, який технічно здійснюється шляхом з’єднання кінця селезінкової вени з боковою нижньої порожнистої вени і може використовуватись як один із способів хірургічного лікування природженої та набутої патологій спленопортальної системи як у новонароджених, так і в дітей раннього віку.

Публікації автора:

1. Шумко Б.І., Лютик М.Д. Топографія селезінкової вени у плодів 4-5 місяців // Буковинський медичний вісник. – 1999. – Т. 3, № 4. – С. 210-213.

2. Шумко Б.І. Розвиток та становлення топографії кровоносних судин селезінки у новонароджених // Український бальнеологічний журнал. – 2001. – № 2. – С. 77-79.

3. Шумко Б.І. Розвиток кровоносних судин селезінки у плодів та новонародже-них людини // Український медичний альманах. – 2001. – № 1. – С. 190-191.

4. Шумко Б.І. Розвиток і становлення топографії кровоносних судин селезінки людини в передплодовому періоді // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Медицина. – 2001. – Вип. 15. – С. 30-33.

5. Шумко Б.І. Морфогенез кровоносних судин селезінки в зародковому періоді онтогенезу // Буковинський медичний вісник. – 2001. – Т. 5, № 1-2. – С. 180-182.

6. Декл. пат. № 39684А. Україна, МПК А61В17/00. Спосіб графічної рекон-струкції / Шумко Б.І., Сидорчук Р.І., Сидорчук О.І., Луканьова С.М. (Україна) – № 2000127363; Заявл. 12.12.2000; Опубл. 15.06.2001, Бюл. № 5. – 1.23 с.

7. Декл. пат. № 43517А. Україна, МПК А61В17/00. Спосіб оперативного лікування портальної гіпертензії / Шумко Б.І., Сидорчук Р.І., Луканьова С.М. (Україна). – № 2000127140; Заявл. 12.12.2000; Опубл. 17.12.2001, Бюл. № 11. – 4.16 с.

8. Скурчанський П.М., Шумко Б.І., Лютик С.М. Розвиток і топографія селезінкової вени в ранньому періоді онтогенезу людини // Матер. І наук.-практ. конф. початкуючих науковців та молодих вчених Буковини “Біологія, медицина, екологія”. – Чернівці, 1996. – С. 70.

9. Луканьова. С.М., Лютик М.Д., Скурчанський П.М., Шумко Б.І. Хірургічна анатомія селезінкової вени новонароджених // Матер. наук.-практ. конф. “Актуальні питання хірургії”. – Київ-Хмельницький-Вінниця, 1997. – С. 152-153.

10. Шумко Б.І., Лютик М.Д. Деякі особливості топографії елементів судинної ніжки воріт селезінки плодів та новонароджених // Матер. наук. конф., присвяченої 100-річчю з дня народження видатного вченого-лімфолога О.І. Свиридова, “Морфологія лімфатичних та кровоносних судин”. – Київ, 2000. – С. 65.

11. Шумко Б.І., Лютик М.Д. Розвиток і становлення топографії кровоносних судин селезінки в зародковому та передплодовому періодах онтогенезу людини // Український медичний альманах. – 2000. – №1 (додаток). – С. 65-66.

12. Шумко Б.И., Лютик М.Д. Архитектоника кровеносных сосудов селезёнки в эмбриональном периоде развития человека // Матер. междун. конф. “Структурные преобразования органов и тканей на этапах онтогенеза человека в норме и при воздействии антропогенных факторов” – Астрахань, 2000. – С. 180.

13. Шумко Б.І., Лютик М.Д., Луканьова С.М. та ін. Ембріотопографія селезінкової вени у ранньому плодовому періоді онтогенезу людини // Тез. наук.-практ. конф. студентів та молодих вчених, присвяченої 70-річчю Донецьк. держ. мед. ун-ту ім. М. Горького, “Актуальні проблеми клінічної, експериментальної та проф. медицини”. – Донецьк, 2000. – С. 214-215.