Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Кравчук Лілія Станіславівна. Розвиток і підвищення ефективності аграрного сектора економіки на основі вдосконалення податкового регулювання : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Кравчук Л.С. Розвиток і підвищення ефективності аграрного сектора економіки на основі вдосконалення податкового регулювання. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством (економіка сільського господарства і АПК) – Миколаївський державний аграрний університет. Миколаїв, 2008.

Дисертація присвячена обґрунтуванню й подальшому розвитку теоретичних, методологічних і практичних засад взаємозв’язку економічного розвитку аграрного виробництва з системою оподаткування господарюючих суб’єктів.

Визначено ефективність функціонування аграрного сектора економіки та зроблено аналіз податкового навантаження сільськогосподарських підприємств за різними організаційно-правовими формами господарювання. Проведено статистичне дослідження та виявлено ступінь залежності і взаємозв’язок результатів діяльності суб’єктів господарювання від впливу важелів податкової політики.

Розроблено та подано пропозиції щодо забезпечення соціально-економічного розвитку і підвищення ефективності аграрного виробництва у Миколаївській області. Виявлено методологічні проблеми сучасного податкового регулювання та обґрунтовано основні напрямки вдосконалення оподаткування сільськогосподарських товаровиробників. Запропоновано оптимізувати рівень оподаткування, зменшити податкові привілеї в аграрному секторі та обґрунтовано необхідність запровадження диференційованого підходу в оподаткуванні прибутку.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і науково-практичне вирішення проблеми підвищення ефективності аграрного сектора економіки на основі вдосконалення податкового регулювання. Основні наукові і прикладні результати дослідження, а також рекомендації щодо їх використання полягають у наступному:

  1. Ефективність виробництва як економічна категорія відображає дію об’єктивних економічних законів, яка виявляється в результативності виробництва. Вона є тією формою, в якій реалізується мета суспільного виробництва. Економічна ефективність показує кінцевий корисний ефект від застосування засобів виробництва і живої праці, а також сукупних їх вкладень.

  2. Встановлено, що систему економічної ефективності сільськогоспо-дарського виробництва доцільно будувати таким чином, щоб вона була здатна повністю розкрити дві взаємопов’язані і взаємодоповнюючі результативні сторони діяльності аграрних підприємств – раціональність використання ними землі через показники загального ефекту, приведені до одиниці площі сільськогосподарських угідь, і економічність виробництва, показники якої розкривали б якою ціною одержано ефект.

  3. Визначено, що організація оподаткування впливає на економічні процеси як на макро-, так і на мікроекономічних рівнях. Податкова політика країни, щодо аграрного виробництва, повинна вирішувати подвійне завдання: оптимізувати рівень оподаткування з метою стимулювання розвитку підприємництва та забезпечити надходження до бюджетів коштів від підприємств аграрного сектора.

  4. Для зниження податкового навантаження на аграрний сектор економіки та підвищення ефективності його виробництва було запроваджено фіксований сільськогосподарський податок, який замінив на той час 12 діючих податків та обов’язкових платежів і спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість.

  5. Сучасний стан розвитку підприємств аграрного сектора економіки Миколаївської області в цілому має тенденцію до збільшення виробництва валової продукції. Зазначимо, що у 2006 році виробництво валової продукції ( у порівнянних цінах 2005 р.) зросло на 8 % до попереднього року. Проте сільськогосподарські підприємства зменшують обсяги виробленої продукції. Так, в галузі рослинництва в 2006 р. у порівнянні з 2002 р. виробництво продукції рослинництва становило 98 %, а тваринництва – 90 %. Проте визначивши частку приросту відповідних показників 2006 р. у порівнянні з 2005 р., можна стверджувати про нарощення обсягів виробництва у рослинництві на 92 %, за рахунок тваринництва – 8 %.

  6. Визначено, що прибутковість підприємств аграрного сектора економіки має тенденцію до зростання. У 2006 р. загальна сума прибутку сільськогосподарських підприємств Миколаївської області становила 136,7 млн.грн., що у 6,6 рази більше у порівнянні з 2002 р. Питома вага підприємств, які рентабельно здійснюють виробничу діяльність становила 77,9 % від загальної їх кількості.

  7. Встановлено, що запровадження фіксованого сільськогосподарського податку не зменшило податкового навантаження. У 2006 р. сільськогосподарські підприємства Миколаївської області сплатили 3077 грн. податків в розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь, або на 18,6 % більше, ніж у 2004 р. Це пояснюється відновленням сплати ряду податків і обов’язкових платежів підприємствами в рахунок яких стягувався ФСП. Разом з тим, спеціальний режим оподаткування агропідприємств стимулював їх в нарощування виробництва продукції тваринництва, про що свідчать дані щодо виплачених цим підприємствам дотацій за здане на переробку молоко та м'ясо в живій вазі.

  8. Як з’ясувалося, найбільше податкове навантаження в розрахунку на 1 га сільськогосподарських угідь серед різних організаційно-правових форм підприємств аграрного сектора економіки мають господарські товариства (ВАТ, ЗАТ, АФ, ТОВ), найменше – приватні підприємства. Так, серед підприємств Новобузького району податкове навантаження в 2005 р.мали: господарські товариства - 569,5 грн., сільськогосподарські підприємства – 144,4 грн., фермерські господарства – 47,6 грн., приватні підприємства – 16 грн. на 1 га сільськогосподарських угідь.

  9. Визначено, що спеціальний режим оподаткування ПДВ, що застосовується до підприємств, які виробляють і реалізують молоко і м'ясо переробним підприємствам стимулює ефективність виробництва цієї продукції. Ті підприємства Миколаївської області, яким дотацій було виплачено більше – 430 грн. в розрахунку на 1 корову, мали надій більше 3125 кг при його рентабельності 8,8 % проти, відповідно, 2261 кг і – 4,2 %, де дотація становила 320 грн. на корову.

  10. Дослідження взаємозв’язку показників ефективності аграрного виробництва та діючої системи оподаткування показало, що між податковою політикою та ефективністю сільськогосподарської діяльності існує слабкий зв'язок. Взаємозв’язок між обсягом сплачених сільськогосподарськими товаровиробниками податків та показниками економічної ефективності виробництва продукції тваринництва є прямим.

  11. Доведено, що система оподаткування підприємств аграрного сектору економіки повинна стимулювати підприємницьку діяльність. Основним податком, який повинні сплачувати сільськогосподарські підприємства в найближчій перспективі повинен бути податок на прибуток.

  12. Обґрунтовано необхідність запровадження в системі оподаткування сільськогосподарських товаровиробників диференційованого підходу в оподаткуванні прибутку. Ставки податку складають від 15 до 27 % і залежать від таких показників: середньорічна вартість основних і оборотних засобів, прибутку від основної діяльності та рентабельності виробництва.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Кравчук Л.С. Врегулювання міжбюджетних відносин та теоретичні аспекти впровадження фіскальної децентралізації в Україні /Л.С.Кравчук// Вісник Технологічного університету Поділля. Економічні науки.- 2004.-№1.- Т.1.- С.127-128 (0,18 д.а.).

  2. Кравчук Л.С. Аналіз збільшення доходів обласних бюджетів/Л.С.Кравчук // Вісник аграрної науки Причорномор’я. Економічні науки.- Спеціальний випуск 2 (26).- 2004.- Т.2.- С.165-171 (0,37 д.а.).

  3. Кравчук Л.С. Податкова система України в структурі інструментів державного регулювання перехідної економіки /Л.С.Кравчук// Вісник аграрної науки Причорномор’я. Економічні науки.- Вип. 4 (38).- 2006.- С.155-161 (0,43 д.а.).

  4. Кравчук Л.С. Нагальна необхідність формування ефективної податкової політики в аграрному секторі економіки / Л.С.Кравчук // Вісник ХНАУ. Економіка АПК і природокористування.- 2006.- №11.- С.139-144 (0,56 д.а.).

  5. Кравчук Л.С. Забезпечення конкурентоспроможності сільськогосподарської продукції в умовах інтеграції до СОТ /Л.С.Кравчук // Вісник аграрної науки Причорномор’я. Економічні науки.- Спеціальний випуск 3 (42).- 2007.- Т.2.- С.130-133 (0,25 д.а.).

Матеріали науково-практичних конференцій:

6. Кравчук Л.С. Врегулювання міжбюджетних відносин та теоретичні аспекти впровадження фіскальної децентралізації в Україні // Фінансово-правові засади перспектив розвитку економіки України / Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції. Хмельницький, 4-6 грудня 2003 р.- Хмельницький: ТУП, 2005.- С.67-70 (0,12 д.а.)

7. Кравчук Л.С. Еволюція місцевого оподаткування // Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці / Матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції. Житомир, 3-5 берез.2005 р.- Житомир: Вид-во «Державний агроекологічний університет», 2005.- Ч.3.- С.200-203 (0,18 д.а.).

8. Кравчук Л.С. Податок на прибуток як засіб впливу на ділову активність підприємства // Матеріали другої всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції „ Актуальні проблеми сучасної науки”, 23-25 жовтня 2006 р. – ТОВ «ТК Меганом», 2006.С.32-34 (0,18 д.а.).