Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Цитологія, клітинна біологія, гістологія


Клименко Олег Миколайович. Розвиток і будова тимуса в представників різних таксономічних груп хребетних тварин: дисертація д-ра біол. наук: 03.00.11 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Клименко О.М. Розвиток і будова тимуса в представників різних таксономічних груп хребетних тварин.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю 03.00.11 – цитологія, клітинна біологія, гістологія.- Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2002.

У дисертації викладено результати дослідження гістологічної, гістохімічної та біохімічної організацій тимічних структур хребетних тварин у філогенетичному аспекті. Здійснено визначення взаємозв'язків між структурною організацією та хімічним складом тимуса окремих видів хребетних тварин. Встановлено топографоанатомічні особливості будови тимуса різних видів риб, земноводних, плазунів, птахів та ссавців. З’ясована залежність гістоархітектоніки тимуса від стану структур надниркової та щитовидної залоз. Дана оцінка інволютивним процесам, що протікають у тимусі хребетних тварин під дією радіонуклідів. Визначений вплив імуномодуляторів тимічного походження та імуносупресорів на показники морфометрії центральних і периферичних імунних органів хребетних тварин. Досліджений вплив неадекватних екзогенних факторів на показники морфометрії тимуса риб.

Одержані результати по вивчення закономірностей структурної та хімічної організації тимуса хребетних тварин значною мірою доповнюють та поглиблюють сучасні уявлення імуноморфології про закономірності гістологічної та гістохімічної організації тимічних структур у філогенетичному аспекті. Дані дослідження широко використовуються у навчальному процесі і в науково-дослідній роботі. На основі результатів досліджень розроблені та впроваджені методи діагностики імунодефіцитних станів у сільськогосподарських тварин, птиці та риб.

  1. У дисертаційній роботі обгрунтовані закономірності будови тимуса риб, земноводних, плазунів, птахів і ссавців; визначені кореляції між мікроструктурами цього органу та його хімічним складом; з’ясована залежність розвитку окремих структур тимуса від гістохімічної архітектоніки щитоподібної та надниркових залоз у бика свійського. Проаналізовані зміни мікроструктур тимуса хребетних тварин внаслідок дії негативних чинників зовнішнього середовища, у тому числі радіонуклідів, та встановлений вплив імуномодуляторів тимічного походження на морфометричні показники органів імуногенезу хребетних тварин.

  2. Тимус риб, земноводних, плазунів є парний орган, а у ссавців непарним. У ссавців і птахів він представлений частками. Частки тимуса у птахів розташовані ізольовано. У ссавців вони згруповані в шийні і грудну частини.

  3. Тимус хребетних тварин побудований із сполучнотканинної строми та паренхіми. Сполучнотканинна строма у земноводних представлена тільки капсулою, а у представників інших класів ще і септами, які поділяють паренхіму на часточки. Серед часточок тимуса птахів і ссавців виділяють часточки І і ІІ порядків.

  1. Паренхіма тимуса риб представлена кортикальними і медулярними часточками, які відповідають кортикальним і медулярним зонам часточок тимуса інших класів хребетних тварин.

  2. Площа часточок тимуса у представників різних класів хребетних тварин неоднакова. Вона збільшується із зростанням їх положення в філогенетичному ряду.

  3. У хребетних тварин з настанням статевої зрілості площа, яку займає в тимусі паренхіма значно перевищує площу, яка припадає на сполучнотканинну строму.

  4. Із зростанням положення хребетних тварин у філогенетичному ряду в них відбувається збільшення площі кортикальної зони паренхіми і зменшення площі медулярної зони.

  5. Основа паренхіми тимуса хребетних тварин утворена епітеліоретикулоцитами і клітинами лімфоїдного ряду на різних стадіях їх диференціації. Для клітин лімфоїдного ряду птахів і ссавців притаманна зональна диференціація з градієнтом щільності розташування лімфоцитів.

  6. Вікова інволюція тимуса риб, птахів та ссавців пов'язана із зменшенням площі паренхіми за рахунок катаболічних процесів в кортикальній зоні і зниженням рівня гормоноутворюючої функції епітеліоретикулоцитів, внаслідок гальмування окисно-відновних реакцій та індукцією ліпогенезу в сполучнотканинній стромі.

  7. Інтенсивність процесів переамінування в тимусі птахів вища, ніж у риб та ссавців, активність аланін-амінотрансферази та аспартат-амінотрансферази в тимусі коропа достовірно корелює з вмістом загального білка.

  8. Структурно-функціональні характеристики дефінітивного тимуса ссавців пов'язані з інтенсивністю гормоноутворення та показниками водно-сольового, білкового і ліпідного обмінів в органі.

  9. Морфологічні показники, що характеризують розвиток дефінітивного тимуса ссавців від'ємно корелюють з морфологічними показниками, які характеризують підвищену функціональну активність щитовидної та надниркової залоз.

  10. Накопичення інкорпорованих радіонуклідів в організмі великої рогатої худоби негативно впливає на показники структурної організації тимуса та сприяє розвитку в ньому інволютивних процесів.

  11. Інтоксикація неорганічними кислотами і лугами викликає порушення у функціонуванні кровотворних органів коропів, що проявляється в зміні морфологічних параметрів (маси та індексу) тимуса.

  12. Зміни лінійних розмірів тимуса лускатого коропа, його маси і об'єму на протязі вегетаційного періоду проходять у відповідності до змін лінійних розмірів і маси риби, але збільшення маси тимуса до кінця вегетаційного періоду не супроводжується зміною індексу органа.

  13. Одноразова ін'єкція ацетату гідрокортизону однорічкам лускатого коропа в дозі 5 мг/кг живої ваги через 24 години викликає зменшення найбільш вагомих морфометричних параметрів тимуса.

  14. Одноразова ін'єкція імуномодулюючого препарату вілозену однорічкам лускатого коропа з розрахунку 10 мг на 1кг живої ваги через 24 години має незначний вплив на міграційні процеси лімфоїдних клітин в тимусі, але стимулює підвищення рівня морфологічних параметрів селезінки.

Публікації автора:

  1. Атлас гістології і гістохімії прісноводних риб / Клименко О.М., В.Т. Хомич, Н.І. Вовк, І.І.Грициняк. - Дніпропетровськ: Поліграфіст,1999. - 70 с.

  2. Клименко О.М. Тимус сільськогосподарських тварин (атлас).- Рівне: РЦНТЕІ, 1999. - 70с.

  3. Клименко О.М., Марченко В.І., Шандрук О.М. Морфометрична оцінка стану імунних органів коропових риб: Методичні рекомендації. – Рівне: РЦНТЕІ, 1999.- 15 с.

  4. Клименко О.М., Хомич В.Т. Метод виявлення субкапсулярних лімфоцитів у тимусі сільськогосподарських тварин // Методичні рекомендації.- Київ, 2000.- 10 с.

  5. Клименко О.М., Хомич В.Т. Виявлення стромальних епітеліоцитів у паренхімі тимуса ссавців та птахів // Методичні рекомендації. - Рівне, 2000.- 11 с.

  6. Нікітенко А.М., Клименко О.М., Вовк Н.І., Сидоров М.А. Використання імуномодулюючого препарату КАФІ для активації факторів імунітету та підвищення продуктивності риб // Методичні рекомендації.- Біла Церква-Київ-Рівне, 2000.- 14 с.

  7. Клименко О.М., Вознюк І.О., Шандрук О.М. Морфометрія органів імуногенезу коропа // Розвиток ветеринарної науки в Україні: здобутки та проблеми: Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції. - Харків, 1997. - С.194-195.

  8. Клименко О.М. Спосіб виявлення епітеліоретикулоцитів у тимусі ссавців і птахів / Патент 36028 А. Україна, МПК G 01 №33 / 50. Спосіб виявлення епітеліоретикулоцитів у тимусі ссавців і птахів / Клименко О.М. – 99105814; Заявлено 26.10.99; Опубл. 16.04.2001. Бюл. №3.

  9. Клименко О.М. Морфометрія клітин лімфоїдного ряду тимуса сільськогосподарських тварин // Науковий вісник Національного аграрного університету.- Київ, 1998.- № 11.- С. 107-109.

  10. Клименко О.М. Возрастные изменения структурной организации тимуса кур // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету.- Біла Церква, 1998. - Вип.6. - Ч.1. - С. 152- 154.

  11. Клименко О.М. Взаємозвязок між структурною організацією надниркових залоз та тимуса у великої рогатої худоби // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету.- Біла Церква, 1998. - Вип.4.- Ч.1. - С.237- 240.

  12. Клименко О.М. Розвиток тимуса коропових риб у постнатальному онтогенезі // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету.- Біла Церква, 1998.- Вип.4.- Ч.1. - С. 240 – 243.

  13. Клименко О.М. Особливості структури тимуса тварин різних таксономічних груп // Весник зоологии.- Київ, 2001.-№35 (4). - С 51-58.

  14. Клименко О.М. Показники ліпідного обміну тимуса та його структура у великої рогатої худоби // Науковий вісник Національного аграрного університету. - Київ, 1999.- № 16. – С.72-75.

  15. Клименко О.М. Морфогенез тимічних структур у риб // Рибне господарство.- Київ, 1999. – Вип. 49-50. - С.182 – 185.

  16. Клименко О.М. Зміни у структурі тимуса під дією внутрішнього пролонгованого опромінення // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква, 1999. - Вип.8.- Ч.1.- С.102 – 104.

  17. Клименко О.М. Вплив екзогенного гідрокортизону на параметри тимуса та селезінки коропа // Міжвідомчий тематичний науковий збірник. Рибне господарство. - Київ, 1999. - Вип.52-53. - С.124 – 127.

  18. Клименко О.М. Параметри тілець тимуса в різних видів сільськогосподарських тварин // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету.- Біла Церква, 1999. - Вип.8. -Ч.2.- С.105 - 108.

  19. Клименко О.М. Особливості вікової інволюції тимуса великої рогатої худоби // Науковий вісник Національного аграрного університету. - Київ, 2000. - Вип.28. -С.55- 57.

  20. Клименко О.М. Аналіз структурних особливостей тимуса сільськогосподарських та промислових тварин різних видів // Науковий вісник Національного аграрного університету.- Київ, 2000.- Вип.24.-С.22- 25.

  21. Клименко О.М. Взаємозвязки структурної організації тимуса та наднирників у великої рогатої худоби // Актуальні питання морфології (фахове видання наукових праць II національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів України). ВАТ “ЛОД” – Луганськ, 1998. - С.118-119.

  22. Клименко О.М. Взаємозвязок гормонального статусу і структурної організації тимуса сільськогосподарських тварин // Вісник Полтавського державного сільськогосподар-ського інституту.– Полтава, 1999.-№5.-С.21-24.

  23. Клименко О.М. Структурні особливості тимуса сільськогосподарської птиці // Вісник Сумського державного аграрного університету: Науково-методичний журнал. - Суми, 2000. - Вип. 5. - С.65- 68.

  24. Клименко О.М. Использование физико-химических методов для выделения и оценки активности гормональных веществ тимического происхождения // Наукові статті науково-методичного семінару. Лабораторна ветеринарна медицина: фізико-хімічні методи досліджень.- Рівне, 1998.- С. 94 –98.

  25. Клименко О.М. Материалы по возростной гистохимии тимуса крупного рогатого скота // Морфологи Украины – сельському хозяйству: Рекомендации для преподавателей кафедр анатомии.- Киев, 1988.2 с.

  26. Клименко О.М. Порівняльний аналіз будови тимуса коропових риб та вищих хребетних тварин // Проблеми іхтіопатології: Матеріали I Всеукраїнської конференції. - Київ, 2001.- С. 57-59.

  27. Клименко О.М. Активність ферментів переамінування та їхній зв’язок з вмістом білка та сечової кислоти в тимусі хребетних тварин різних таксономічних груп // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького.- Львів, 2001.- Т.3.-Вип.3.-С. 56-58.

  28. Клименко О.Н., Горальский Л.П. Гистометрия иммунных органов некоторых сельскохозяйственных животных //Asigurarea stintifica asectorului zootehnic si medicinii veterinare : Materiale conferintei jubiliare din 4 oktombrie a. 1996 . – Chisinau, 1997.– P. 147-148.

  29. Клименко О.Н., Наконечная М.Г., Шандрук А.Н. Динамика изменений физических параметров кроветворных органов карпа на протяжении вегетационного периода // Таврійський науковий вісник. – Херсон, 1998.- Вип.7.- С. 188-191.

  30. Клименко О.М., Хомич В.Т., Шандрук О.М. Матеріали з гістометрії селезінки та панкреатичних органів прісноводних риб // Таврійський науковий вісник . – Херсон, 1998.- Вип.7. - С. 191-194.

  31. Клименко О.М., Шевчук П.Ф., Шандрук О.М. Вплив тимчасової гіпотермії на стан морфологічних показників імунних органів однорічок лускатого коропа // Міжвідомчий тематичний науковий збірник. Рибне господарство. - Київ, 1999. - Вип.54-55. - С.145 – 150.

  32. Клименко О.М., Царенко Т.М., Якименко І.Л. Порівняльна оцінка параметрів розвитку тимуса у перепела японського та курей породи легорн // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква, 1999. - Вип.9. - С.270 - 273.

  33. Клименко О.М., Вовк Н.І. Вплив вілозену на стан морфологічних показників кровотворних органів риб // Рибне господарство: Міжвідомчий тематичний науковий збірник.- Київ, 1999.- Вип. 52-53. -С.144-148.

  34. Долінський О.С., Клименко О.М. Гістоструктура щитовидної залози у великої рогатої худоби та її звязок з архітектонікою тимуса // Вісник Державної агроекологічної академії України.- Київ, 1998. -№ 2.- С. 49-50.

  35. Клименко О.М., Нікітенко А.М. Розвиток тимічних структур у птахів // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Збірник наукових праць. - Б.Церква, 1997. - Вип. 2. -Ч.1. -С.175-179.

  1. Клименко О.Н., Шевчук П.Ф. Загрязнение водной среды препаратами группы пиретроидов и состояние морфо-физиологических показателей организма карпа // Материалы Международного экологического симпозиума. Перспективные информационные технологии и проблемы управления рисками на пороге нового тысячелетия. - Санкт – Петербург, 2000. - С.267-270.

  2. Горальський Л.П., Клименко О.М., Камінська Л.П. Деякі аспекти гістохімії органів і тканин у сільськогосподарських тварин // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького.- Львів, 2001.- Т.3.- Вип.3.- С. 43-44.

  3. Клименко О.М. Морфологія риб// УДУВГП.-Рівне,2002.-С.-107.

  4. Клименко О. М. Поліморфізм тілець тимуса у тварин різних таксономічних груп // Весник зоологии.- Київ, 2002.-№36 (6). - С 25-30.

  5. Клименко О.М. Вплив абіотичних факторів на параметри кровотворних органів коропа // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Збірник наукових праць. - Б.Церква, 2002. - Вип. 24 -С. 68-73.