Юрчук Галина Володимирівна. Розвиток фінансових послуг на основі систем електронного бізнесу: дисертація канд. екон. наук: 08.04.01 / Українська академія банківської справи. - Суми, 2003. , табл.
Анотація до роботи:
Юрчук Г.В. Розвиток фінансових послуг на основі систем електронного бізнесу. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Українська академія банківської справи, Суми, 2003.
В дисертації на основі аналізу та узагальнення тенденцій розвитку світового ринку фінансових послуг із застосуванням сучасних платіжних інструментів і систем електронного бізнесу (е-бізнесу) обґрунтовано методичні й практичні рекомендації щодо впровадження ефективних бізнес-моделей у практику фінансового обслуговування на ринку фінансових послуг в Україні. Проаналізовано роль фінансових послуг на фінансовому ринку, досліджено еволюцію сучасних бізнес-моделей, розкрито їх характер, обґрунтовано основні умови та особливості створення і функціонування вітчизняного ринку фінансових послуг.
Запропоновано нові підходи до розвитку ринку фінансових послуг та інтеграції фінансово-банківської системи України у світовий ринок фінансових інтернет-послуг. Обґрунтовано об’єктивність пріоритетної участі банків у цих процесах, стратегію створення супермаркетів фінансових послуг та організацію кредитних інтернет-аукціонів. Розроблено засади створення комерційними банками інституціональних основ е-бізнесу у формі торгових домів і майданчиків, запропоновано основні принципи управління фінансовими потоками у цих системах, проведення взаєморозрахунків між учасниками і механізми гарантування виконання угод. Класифіковано специфічні фінансові ризики систем е-бізнесу, запропоновано методики їх оцінки та алгоритм ризик-менеджменту. Обґрунтовано методологічні основи створення нормативної бази з регулювання операцій е-бізнесу на вітчизняних ринках фінансових послуг.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової задачі, що виявляється в обґрунтуванні методологічних і методичних засад розвитку ринку фінансових послуг на основі систем електронного бізнесу на сучасному етапі розвитку фінансово-банківської системи України.
Основні висновки дисертаційного дослідження полягають у наступному:
Закономірним етапом розвитку ринку фінансових послуг провідними банками стало використання можливостей розвинутої інфраструктури мережі Інтернет. Рівень розвитку фінансових інтернет-послуг та систем е-бізнесу значною мірою визначає місце і роль фінансових установ на фінансових ринках, ефективність грошово-кредитної політики центральних банків.
Стратегія виходу банків на ринок фінансових інтернет-послуг повинна передбачати комплексну реалізацію трьох взаємопов’язаних груп проектів:
а) створення корпоративних інформаційно-довідкових систем і розвиток їх до рівня супермаркетів фінансових інтернет-послуг;
б) розробка підсистем інтернет-банкінгу та їх інтеграція у платіжні системи;
в) розробка і впровадження у партнерстві з клієнтами систем е-бізнесу.
Використання обґрунтованої автором схеми створення фінансового супермаркету, як стратегічної цілі діяльності банків на ринку фінансових інтернет-послуг, сприятиме забезпеченню якісно нового рівня обслуговування клієнтів і скороченню витрат, зміцнить конкурентні можливості і підвищить прибутковість банку, розширить географію його присутності на ринку. Послуги на фондовому і страховому ринках та високотехнологічні послуги дозволять розширити ресурсну базу і доступ на ринок дрібним інвесторам.
З метою мінімізації витрат обслуговування внутрішніх систем е-бізнесу типу В2В доцільно створювати не повнофункціональні системи інтернет-пла-тежів, а лише підсистеми інтернет-банкінгу, інтегруючи їх у корпоративні системи платежів, які стануть технологічною основою інтернет-банкінгу.
Для забезпечення консолідації кредитних ресурсів середніх і невеликих банків необхідно створити спеціалізовані інтернет-системи кредитних аукціонів, які сприятимуть зниженню процентних ставок і ризиків, підвищенню ліквідності проектів і обсягів кредитування, формуванню кредитної історії клієнтів і впровадженню комплексного обслуговування із спеціалізованих інтернет-центрів.
Найближчим часом сферою прибуткових послуг в Україні стане е-комерція, розвиток якої у світі супроводжується значним обігом капіталів, а найперспективнішими є проекти у секторі В2В. Чинниками успіху проектів є застосування єдиної методико-технологічної основи управління фінансовими потоками і забезпечення повного циклу маркетингово-торгових операцій.
Перспективною для виходу банків на ринок е-комерції є обґрунтована автором стратегія створення електронних торгових майданчиків. Орієнтація їх на певні сфери і функціональна направленість залежать від позиціонування банку і його корпоративних клієнтів. Тип бізнес-моделей і склад учасників визначають механізми і способи виконання банком функцій гаранта угод та взаєморозрахунків.
Створення за участю банків інституціональних основ е-бізнесу у формі універсальних торгових домів, спеціалізованих майданчиків, центрів е-комерції сприятиме вдосконаленню управління фінансовими потоками і розвитку безготівкових форм розрахунків, дозволить оптимізувати управління фінансовими і товарними ресурсами.
Для торгівлі різноманітними фінансовими інструментами доцільно створити спеціалізований інтернет-майданчик, який може стати основою валютної інтернет-біржі для котирувань національних валют країн СНД і Балтії та проведення операцій з їх купівлі-продажу і розрахунків між учасниками.
З метою реалізації потенціалу е-бізнесу та інтеграції України у світові ринки фінансових послуг необхідно прийняти ряд законів, які б врегулювали діяльність у сфері фінансових інтернет-послуг, визначили порядок і умови здійснення угод, захистили інтереси споживачів. Нормативна база повинна розроблятися на основі принципів е-бізнесу, закладених у відповідних документах міжнародних інституцій та, насамперед, у Директивах ЄС, які представляють найбільш цільну концепцію створення інтегрованого ринку.
Ефективним способом обмеження впливу ризиків є застосування методу об’єднання ризиків, що лежить в основі страхування. Це сприятиме зниженню ризику шляхом перетворення випадкових збитків у відносно невеликі постійні витрати. З огляду на початковий етап розвитку фінансових інтернет-послуг доцільно створити біржовий ринок ризиків. Поєднання на ньому інтересів різнобічних фінансових компаній сприятиме розвитку ринку строкових фінансових інструментів і ринку фінансових інтернет-послуг.
Публікації автора:
Юрчук Г.В. Впровадження банківських пластикових карток міжнародних платіжних систем // Вісник Національного банку України. – 1997. – № 8. – С. 32-34, 0,4 д.а.
Юрчук Г.В. Електронна комерція та її перспективи для банківської системи України // Вісник Національного банку України. – 2000. – № 9. – С. 20-25, 0,8 д.а.
Юрчук Г.В. Електронна комерція та її перспективи для банківської системи України // Вісник Національного банку України. – 2000. – № 10. – С. 29-33, 0,6 д.а.
Міщенко В.І., Шаповалов А.В., Юрчук Г.В. Особливості та перспективи розвитку електронної комерції (е-комерції) в банківському бізнесі // Банківська справа. – 2001. – № 4. – С. 18-27, 1,3 д.а., особисто – 0,4 д.а.
Юрчук Г.В. Особливості еволюції ринку фінансових послуг та їх надання в умовах розвитку інформаційного суспільства // Вісник Української академії банківської справи. – 2001. – № 2(11). – С. 57-64, 0,8 д.а.
Юрчук Г.В. Розвиток послуг комерційних банків у мережі Інтернет // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України. Зб. наук. пр.: Т. 5. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, 2002. – С. 26-30, 0,3 д.а.
Юрчук Г.В. Мережа Інтернет – сучасний канал і середовище надання фінансових послуг // Вісник Національного банку України. – 2002. – № 7. – С. 52-58, 0,8 д.а.
Мельничук М., Юрчук Г. Інтернет-трейдинг та особливості організації інтернет-послуг на фондових і валютних ринках // Вісник Національного банку України. – 2002. – № 8. – С. 2-8, 0,9 д.а., особисто 0,5 д.а.
Єпіфанов А.О., Міщенко В.І., Юрчук Г.В. Роль банківської системи України у становленні та розвитку електронного бізнесу // Вісник Української академії банківської справи. – 2002. – № 1(12). – С. 3-13, 1,2 д.а., особисто – 0,4 д.а.
Копитко Б.І., Юрчук Г.В. Поняття електронного бізнесу та класифікація його основних бізнес-моделей // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми регулювання регіонального ринку праці. Зб. наук. пр. Випуск 3 (ХХХIV) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2002. – С. 349-364, 0,9 д.а., особисто – 0,5 д.а.
Юрчук Г.В. Розвиток банківських послуг з використанням сучасних технологій // Актуальні проблеми та перспективи розвитку фінансово-кредитної системи України: Зб. наук. статей. – Харків: Фінарт, 2002. – С. 118-120, 0,2 д.а.