Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Качан Олег Євгенович. Розвиток ефективних організаційних форм діяльності торговельних підприємств. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Качан О.Є. Розвиток ефективних організаційних форм діяльності торговельних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка торгівлі та послуг). – Львівська комерційна академія, Львів, 2009.

У дисертації досліджуються проблеми розвитку нових організаційних форм діяльності у роздрібній торгівлі під впливом ринкових перетворень в економіці. Значна увага приділяється теоретичному дослідженню суті, класифікації і засадам розвитку торговельної мережі в ринкових умовах. Виявлено тенденції розвитку торговельної мережі України в 1996-2007 роках, оцінено вплив чинників на розвиток і ефективність використання мережі підприємств торгівлі будівельними матеріалами. Запропоновано нові підходи до організації мережі спеціалізованих підприємств з торгівлі будівельно-оздоблювальними матеріалами на всіх рівнях і способи їх ефективної діяльності.

В дисертації здійснено теоретичне узагальнення та наведено уточнене трактування суті функціонування роздрібної торговельної мережі в ринкових умовах, поставлено і вирішено низку недостатньо досліджених проблем адаптації підприємств торгівлі будівельними матеріалами до умов діяльності в ринковому середовищі. Це дало можливість обґрунтувати пріоритетні напрями розвитку нових організаційних форм у сфері роздрібної торговельної діяльності і зробити такі висновки.

1. Вітчизняна роздрібна торговельна мережа в ході адаптації до ринкових умов розвивається на базі сформованої за адміністративно-планової системи господарювання такої мережі. Однак сучасні підвищені вимоги до системи торговельного обслуговування, а також розвиток комунікаційних технологій об’єктивно спричинили ґрунтовні зміни в складі й структурі суб’єктів роздрібної торгівлі, помітно змінили теоретичні підходи до визначення суті діяльності торговельних підприємств. Попри традиційні її види – стаціонарну, пересувну, посилкову і напівстаціонарну (дрібнороздрібну), сьогодні мережа роздрібної торгівлі доповнюється і віртуальною, яка ґрунтується на засобах електронної комунікації з повнофункціональним циклом роздрібного торговельного підприємства.

2. Динамічні зміни всередині роздрібного торговельного середовища спричинили появу на внутрішньому споживчому ринку якісно нових, різноманітних за формами власності і внутрішньою організацією, типів роздрібних торговельних підприємств. Унаслідок цього в галузі роздрібної торгівлі з’явилися і продовжують розвиватися нові організаційні формування з нетрадиційними підходами до організаційно-технологічного забезпечення процесів роздрібної реалізації та обслуговування покупців. Формування сучасних систем торговельного обслуговування населення зумовило подальший розвиток основних тенденцій у процесі поглиблення їх територіальної, внутрішньої і взаємної спеціалізації.

3. Характерною особливістю розвитку вітчизняної роздрібної торговельної мережі є те, що вона сформована на базі двох колишніх торговельних систем – радянської (міської) і кооперативної (переважно сільської) торгівлі. Така практика, незважаючи на декларативне використання при формуванні схем розміщення роздрібної торговельної мережі раціональних принципів доступності, рівномірності, групування і концентричності, значною мірою породила помітні відмінності в організації та побудові суб’єктів міської і сільської торговельної мережі. Як наслідок, мережа торговельних підприємств в сільській місцевості значно відстає від міської при тому, що потреби у будівельних матеріалах сільського населення значно вище ніж у міського.

Міська торговельна мережа охоплює роздрібні підприємства міського і локального масштабу, а розміщення сільських торговельних підприємств тісно пов’язане з існуючими типами сільських поселень. При цьому не враховуються традиції, місцева специфіка, характер забудови і тип розселення мешканців, стан транспортних комунікацій і основні напрями пасажирських потоків кожного міста або сільського району. Як свідчить практика, для подальшого вдосконалення торговельного обслуговування населення необхідно максимально забезпечувати раціональну структуру торговельної мережі, що потребує оптимального поєднання різноманітних типорозмірів магазинів.

4. Чинні методики перспективного планування розвитку торговельної мережі в містах і в сільській місцевості характеризуються низкою недоліків. Зокрема, вони не враховують зон тяжіння населення окремих типів населених пунктів до великих магазинів, не описують підходів до розподілу рекомендованих нормативів на 1000 мешканців, зважаючи на регіональні особливості й основну спеціалізацію продовольчих і непродовольчих крамниць, є відірваними від основного показника торгівлі – роздрібного товарообороту.

5. В сучасній вітчизняній торговельній мережі спостерігається низка негативних тенденцій. Стрімкими темпами погіршується забезпеченість населення торговельними підприємствами як загалом по Україні, які функціонують в організованому секторі внутрішньої торгівлі, так і в містах та особливо в селах. При цьому темпи зниження цих показників на селі значно випереджають аналогічні показники для міських поселень. Розбалансованою є сфера роздрібної торгівлі будівельними матеріалами в регіональному аспекті. Значною залишається частка продажу товарів високої рентабельності та оборотності закордонних виробників.

6. Перехід до ринкових засад господарювання зумовив розвиток процесів і трансформації, і впровадження нових форм і методів організації роздрібної торгівлі. Аналіз цих тенденцій у сегменті будівельно-оздоблювальних матеріалів дає підстави для визначення ознак подальшої модифікації видів і типів роздрібних торговельних підприємств. Зокрема, у підсистемі роздрібної торгівлі виникають нові організаційні форми роздрібних підприємств, що розвиватимуться на базі раніше сформованої мережі магазинів будматеріалів, а також внаслідок виходу на роздрібний ринок безпосередніх виробників, фінансово-промислових груп, торговельних корпорацій, незалежних роздрібних торговців тощо. У розвитку нових форм на споживчому ринку безпосередньо зацікавлені також посередники всіх типів: незалежні оптові посередники; оптові філії виробничих підприємств; комерційні посередники. З метою посилення впливу на структуру та обсяги реалізації вони вступають у тісні взаємозв’язки із роздрібними підприємствами, організовують оптово-роздрібні об’єднання, впроваджують фронт-офісну систему з використанням електронного мобільного зв’язку між постачальником і роздрібними підприємствами.

7. У перспективі модель спеціалізованої роздрібної торговельної мережі формуватиметься на базі трьох основних типів роздрібних торговельних підприємств: гіпермаркетів, супермаркетів і спеціалізованих магазинів будматеріалів. На споживчому ринку будматеріалів вона модифікуватиметься залежно від типу населеного пункту: найбільші центри продажу (гіпер- і супермаркети) зосереджуватимуться в республіканських і обласних центрах, тоді як спеціалізовані магазини розташовуватимуться повсюдно – і в мегаполісах, і в сільських адміністративних районах.

8. Проведені розрахунки потенційної місткості вітчизняного ринку будівельно-оздоблювальних матеріалів дозволяють прогнозувати на найближчу (до 2010 року) перспективу будівництво 8-10 гіпермаркетів, 15-20 супермаркетів, організацію (включно з тими, що вже діють) до 500 спеціалізованих магазинів будматеріалів. За нашими оцінками число роздрібних підприємств цієї товарно-галузевої спеціалізації до 2015 року зросте до 1000 одиниць, а їх площа до 2300-2400 тис. кв. м.

10. Модель роздрібної торговельної мережі у перспективі формуватиметься в таких напрямах: розвитку організаційно незалежних самостійних магазинів; формування спеціалізованих роздрібних мереж з єдиним логістичним центром із залученням як вітчизняного, так і закордонного капіталу; впровадження оптово-роздрібних об’єднань локального, регіонального і міжрегіонального типу; розвитку фірм, що спеціалізуються на віртуальному продажу будматеріалів з використанням методів і прийомів електронної комерції.

11. З урахуванням нинішніх загальнометодичних підходів до визначення ефективності роздрібної торгівлі вважаємо за доцільне застосовувати для розрахунку результативності роботи торговельної мережі будівельних і оздоблювальних матеріалів показники прибутку й товарообороту, розраховані на 1 кв. м торгової площі. Слід підкреслити, що ефективність використання площі магазинів типу „Будматеріали” тісно пов’язана і безпосередньо залежить від розміру самого магазину та насиченості торговельного асортименту роздрібного торговельного підприємства будівельними матеріалами.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях:

  1. Качан О.Є. Регіональні аспекти розвитку і розміщення торговельної мережі в умовах трансформації товарного ринку / О.Є. Качан // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України: зб. наук. пр. – Вип. 5. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – С. 24-33 (1,0 друк. арк.).

  1. Качан О.Є. Аналіз впливу спеціалізації закладів торгівлі на удосконалення торговельного обслуговування населення / О.Є. Качан // Наукові записки: зб. наук. пр. кафедри економічного аналізу ТАНГ. – Вип. 11. – Ч. 2. – Тернопіль: Економічна думка, 2002. – С. 28-32 (0,3 друк. арк.).

  2. Качан О.Є. Актуальні проблеми розвитку торгівельної мережі у містах / О.Є. Качан // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України: зб. наук. пр. – Вип. 6. – Тернопіль: Економічна думка, 2002. – С. 52-56 (0,5 друк. арк.).

  3. Качан О.Є. Вплив процесів спеціалізації і типізації на розвиток роздрібної торгівельної мережі / О.Є. Качан // Вісник Українського лісотехнічного університету (Серія “Економіка”. – Вип. 13.4). – Львів, УЛТУ, 2003. – С. 205-214 (0,6 друк. арк.).

  4. Качан О.Є. Маркетингові стратегії оптово-роздрібної торгівлі підприємств на ринку будівельних матеріалів України / О.Є. Качан // Зовнішня торгівля. Право і економіка. – 2004. – № 2. – С. 95-99 (0,3 друк. арк.).

  5. Качан О.Є. Характеристика структурних змін у вітчизняній торговельній мережі будівельно-оздоблювальних матеріалів / О.Є. Качан // Вісник Українського лісотехнічного університету (Серія “Економіка”. – Вип. 14.1). – Львів, УЛТУ, 2004. – С. 136-145 (0,6 друк. арк.).

  6. Качан О.Є. Особливості розвитку і розміщення підприємств з торгівлі будівельно-оздоблювальними матеріалами на перспективу / О.Є. Качан // Регіональні аспекти розвитку продуктивних сил України. – Вип. 13. – Тернопіль: Економічна думка, 2008. – С. 45-55 (0,6 друк. арк.).

  7. Куцик П.О. Стан і сучасні тенденції розвитку роздрібної торгівлі будівельними матеріалами в Україні / П.О. Куцик, М.Я. Вірт, О.Є. Качан // Вісн. Львів. комерц. акад. (Серія “Економічна”. – Вип. 29). – Львів: вид-во ЛКА, 2009. – С. 306–311(0,6 друк. арк., особистий внесок здобувача (0,2 друк. арк.) – охарактеризовано тенденції розвитку роздрібної торгівлі будівельними матеріалами).

Публікації в інших виданнях:

9. Качан О.Є. Аналіз впливу цінової детермінанти на формування сукупного попиту в економіці України / О.Є. Качан // Організація бухгалтерського обліку, аналізу і контролю в умовах переходу до ринкової економіки: матеріали наук.-практ. конф. – Тернопіль, 1993. – С. 132-135 (0,2 друк. арк.).

10. Качан О.Є. Провадження бізнесу в Тернопільській області / О.Є. Качан. – Тернопіль: Мандрівець, 1996. – 73 с. (6,7 друк. арк., особистий внесок здобувача (3,0 друк. арк.) – охарактеризовано основні тенденції провадження бізнесу).

11. Качан О.Є. Умови, принципи і особливості аналізу беззбитковості виробничої діяльності підприємства / О.Є. Качан // Актуальні проблеми розвитку економіки України в перехідний період до ринку: матеріали Міжвузівської наук.-практ. конф. – Ч. І. – Тернопіль, 1996. – С. 79-81 (0,2 друк. арк.).

12. Качан О.Є. Наукові методи аналізу територіальної організації народного господарства / О.Є. Качан // Розміщення продуктивних сил України: [підручник]. – К.: Вища школа, 1997. – С. 18-24 (0,3 друк. арк.).

13. Качан О.Є. Економічні методи аналізу розміщення продуктивних сил // Розміщення продуктивних сил України: [підручник]. – [2-ге вид.]. – К.: Юридична книга, 2001. – С. 36-42 (0,4 друк. арк.).

14. Качан О.Є. Зайнятість в роздрібній торгівлі як чинник збалансування пропозиції і попиту на ринку праці / О.Є. Качан // Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці: матеріали Всеукраїнської наук. конф. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – С. 189-190 (0,2 друк. арк.).

15. Роміх А.В. Виробнича система: трансформація постійних ресурсів в продукти. Крива виробничих можливостей / А.В. Роміх, О.М. Швець, О.Є. Качан, Г.І. Башнянин // Політична економія: [навч. посібник]; за ред. Г.І. Башнянина, Є.С. Шевчук. – Львів: Новий світ-2000, 2004. – С. 95-105 (0,7 друк. арк., особистий внесок здобувача (0,15 друк. арк.)– охарактеризовано основні складові виробничої системи).

16. Роміх А.В. Виробнича система: трансформація змінних ресурсів в продукти. Виробнича функція / А.В. Роміх, Г.І. Башнянин, О.Є. Качан, П.П. Гаврилко // Політична економія: [навч. посібник]; за ред. Г.І. Башнянина, Є.С. Шевчук. – Львів: Новий світ-2000, 2004. – С. 105-119 (0,8 друк. арк., особистий внесок здобувача (0,2 друк. арк.) – проаналізовано типи економічного зростання).

17. Роміх А.В. Виробнича система: трансформація постійних ресурсів в продукти. Крива виробничих можливостей / А.В. Роміх, О.М. Швець, О.Є. Качан, Г.І. Башнянин // Політична економія: [навч. посібник]; за ред. Г.І. Башнянина, Є.С. Шевчук. – Львів: Магнолія плюс, 2005. – С. 73-79 (0,4 друк. арк., особистий внесок здобувача (0,1 друк. арк.) – визначено особливості трансформації постійних ресурсів у продукти).

18. Роміх А.В. Виробнича система: трансформація змінних ресурсів в продукти. Виробнича функція / А.В. Роміх, Г.І. Башнянин, О.Є. Качан // Політична економія: [навч. посібник]; за ред. Г.І. Башнянина, Є.С. Шевчук. – Львів: Магнолія плюс, 2005. – С. 79-87 (1,05 друк. арк., особистий внесок здобувача (0,35 друк. арк.) – визначено особливості трансформації змінних ресурсів у продукти).

19. Щедра О.В. Модель мультиплікатора сукупних видатків / О.В. Щедра, Т.В. Футало, Г.І. Башнянин, О.Є. Качан // Економічна теорія: [комплексні завдання]; за ред. Г.І. Башнянина, О.В. Щедрої. – Львів: вид-во ЛКА, 2005. – С. 38-43 (0,3 друк. арк., особистий внесок здобувача (0,05 друк. арк.) – охарактеризовано особливості дії мультиплікатора в перехідній економіці).

20. Зав’ялова О.Р. Інвестиційні видатки в економіці та фактори, що їх визначають / О.Р. Зав’ялова, О.Д. Вовчак, Г.І. Башнянин, О.Є. Качан // Економічна теорія: [комплексні завдання]; за ред. Г.І. Башнянина, О.В. Щедрої. – Львів: вид-во ЛКА, 2005. – С. 43-48 (0,4 друк. арк., особистий внесок здобувача (0,1 друк. арк.) – охарактеризовано особливі фактори формування інвестиційних видатків в перехідній економіці).

21. Середа А.Р. Модель олігополії / А.Р. Середа, Г.І. Башнянин, Ю.О. Самура, О.Є. Качан // Мікроекономічна теорія: [навч. посібник]; за ред. Г.І. Башнянина, О.В. Щедрої. – Львів: Новий світ-2000, 2007. – С. 271-292 (1,0 друк. арк., особистий внесок здобувача (0,25 друк. арк.) – визначені умови формування олігополії).