Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біотехнологія


Лось Ольга Олександрівна. Розробка технології ентеросорбентів на основі насіння льону і продуктів його переробки : Дис... канд. наук: 03.00.20 - 2006.



Анотація до роботи:

Лось О.О. Розробка технології ентеросорбентів на основі насіння льону і продуктів його переробки. Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 03.00.20 – біотехнологія. – Одеська національна академія харчових технологій Міністерства освіти і науки України, Одеса, 2006.

Дисертаційна робота присвячена розробці технології отримання поліфункціональних ентеросорбентів на основі насіння льону і продуктів його переробки, які проявляють інгібіторну активність у відношенні протеолітичних ферментів. Вивчений їх хімічний склад, досліджені функціонально-фізіологічних властивостей.

Встановлена інгібіторна активність слизистих речовин насіння льону у відношенні серінових протеаз трипсину і хімотрипсину. Отримані дані, які свідчать про взаємозв'язок інгібіторної активності з моносахаридним складом біополімерів, що формують водорозчинний комплекс насіння льону. Розраховані кінетичні параметри гідролізу казеїну трипсином в присутності і відсутності водорозчинного інгібітора, на підставі яких показано, що інгібірування трипсину слизистими речовинами насіння льону має неконкурентний характер. Вивчені фізико-хімічні властивості водорозчинного інгібітора.

Показано, що ряд ентеросорбентів володіють значною антиоксидантною активністю.

Сукупність результатів теоретичних і експериментальних досліджень дозволила сформулювати наукові основи виробництва поліфункціональних БАД-ентеросорбентів на основі насіння льону і продуктів його переробки, які проявляють інгібіторну і антиоксидантну активності. Досліджені функціонально-фізіологічні і мікробіологічні характеристики розроблених БАД. Отримані продукти призначені для харчування людей, фізіологічний стан яких визначається підвищеною активністю протеолізу.

Показано можливість включення ентеросорбентів на основі насіння льону до складу хлібобулочних виробів.

1. На основі проведення теоретичних і експериментальних досліджень науково обґрунтована технологія виробництва поліфункціональних БАД-ентеросорбентів –комбінованих БАД на основі СРНЛ, які мають інгібіторну активність у відношенні травних протеолітичних ферментів, монокомпонентної БАД-НХВНЛ з високою антиоксидантною активністю, а також функціональних продуктів харчування з включенням даних БАД.

2. Досліджено склад і сорбційні властивості біополімерних комплексів насіння льону. Встановлено, що вони відносяться до категорії ентеросорбентів з поліморфними властивостями.

3. Показано, що слизисті речовини насіння льону є інгібіторами серінових протеаз трипсину і хімотрипсину. Їх інгібіторна активність складає 45 – 55 % від відповідної активності фармакопейного препарату контрикалу і взаємопов'язана з вмістом в них залишків галактуронової кислоти. Залежність має логарифмічний характер і описується рівнянням Y =14,16 lnX.

4. Встановлено неконкурентний механізм інгібування трипсину слизистими речовинами насіння льону. Константи інгібування, отримана при обробці вихідних даних за Корніш-Боуден-Ейзенталем в координатах Діксона і Уебба складає, відповідно, 0,40010-6 і 0,48810-6.

5. Досліджено фізико-хімічні властивості інгібітора: рН-оптимум його дії знаходиться в інтервалі 5,8-7,0 одиниць рН; термооптимум - 35-38 С. Інгібітор найбільш стабільний при фізіологічних значеннях рН і температури.

6. Встановлені раціональні параметри екстракції слизистих речовин, які дозволяють отримати СРНЛ з максимальною інгібіторною активністю: температура екстракції 40 С, термін екстракції 55 хв, гідромодуль – 30.

7. Обґрунтовано склад комбінованих БАД-ентеросорбентів. БАД-1 (має інгібіторну і антиоксидантну активності): слизисті речовини насіння льону – 16%, льняний шрот – 80,9 %, полівінілпірролідон – 3,0 %, сорбінова кислота – 0,1 %. БАД-2 (має інгібіторну активність): слизисті речовини насіння льону – 22 %, целюлоза – 77,9 %, сорбінова кислота – 0,1 %. Встановлено, що після 6 місяців зберігання розроблені БАД залишаються доброякісними, без зниження інгібіторної активності.

8. Розроблено технологію отримання ентеросорбентів-інгібіторів. Реальність розробленої технології підтверджено результатами її апробації в промислових умовах на ТОВ НВО «Аріадна». Розроблено проект нормативної документації на виробництво БАД-ентеросорбентів. Вироблено дослідну партію БАД з показниками якості, що відповідають нормативній документації.

9. Показано можливість отримання хлібобулочних виробів з включенням ентеросорбентів на основі насіння льону. Встановлено доцільність введення в хліб нерозчинних харчових волокон в кількості не більше 5 % і слизистих речовин насіння льону не більше 3 %.

Публікації автора:

1. Кочетова А.А. Разработка технологии приготовления семян льна для производства комбикормов / А.А. Кочетова, С.П. Решта, О.А. Лось // Зернові продукти і комбікорми. – 2003. – № 2. - С. 43-47.

Особистий внесок: вивчення хімічного складу насіння льону, розробка режимів обробки насіння льону з метою підвищення їх поживної цінності, обробка та обґрунтування отриманих результатів, формування висновків, підготовка до друку.

2. Черно Н.К. Насіння льону і продукти на його основі як природні ентеросорбенти / Н.К. Черно, Г.В. Крусір, О.А. Лось // Наук. праці ОНАХТ / Одеська нац. акад. харч. технол. Вип. 27. – О., 2004. – С. 137-139.

Особистий внесок: дослідження сорбційних властивостей насіння льону і продуктів на його основі, обробка та узагальнення отриманих результатів, підготовка до друку.

3. Водорастворимые полисахариды семени льна как ингибиторы протеолитических ферментов / Н.К. Черно, О.А. Лось, С.П. Решта, Е.В. Севастьянова, Г.В. Крусир // Зернові продукти і комбікорми. – 2005. – № 4. – С. 18-20.

Особистий внесок: розробка схеми виділення комплексу вуглеводневої природи із насіння льону, вивчення його хімічного і моносахаридного складів, дослідження інгібіторної активності комплексу у відношенні трипсину і хімотрипсину, обґрунтування та узагальнення отриманих результатів, формування висновків, підготовка до друку.

4. Севастьянова Е.В. К вопросу о механизме ингибирования трипсина водорастворимыми полисахаридами семени льна. / Е.В. Севастьянова, Н.К. Черно, О.А. Лось // Зернові продукти і комбікорми. – 2006. – № 2. – С. 26-28.

Особистий внесок: дослідження механізму інгібірування трипсину водорозчинними полісахаридами насіння льону, обробка та узагальнення отриманих результатів, підготовка до друку.

5. ПАТ. 16992. Україна МКП А61К36/00 Спосіб отримання біологічно активного комплексу з насіння льону / Н.К. Черно, О.О. Лось. - № 200600146; Заяв. 5.01. 2006; Опубл. 15.09.2006, Бюл. № 9.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, узагальнення отриманих результатів, проведення патентного пошуку та оформлення заявки на винахід.

6. Черно Н.К. Перспективы использования льна как источника природных энетросорбентов / Н.К. Черно, Г.В. Крусир, О.А. Лось // Проблеми техніки і технології харчових виробництв: Тез. доп. Міжвуз. наук.-практ. конф. – Полтава, – 2004. – С. 234-236.

Особистий внесок: дослідження сорбційних властивостей насіння льону і продуктів його переробки, обробка та узагальнення отриманих результатів, підготовка до друку.

7. Крусир Г.В. Исследование антипротеолитической активности водорастворимых полисахаридов семени льна / Г.В. Крусир, О.А. Лось, Н.К. Черно // Хлібопродукти – 2005: Тез. доп. V Міжнар. наук.-практ. конф. – Одеса, – 2005. – С. 124.

Особистий внесок: дослідження інгібіторної активності водорозчинних полісахаридів у відношенні трипсину і хімотрипсину, обґрунтування та узагальнення отриманих результатів, підготовка до друку.

8. Лось О.А. Масличные культуры как ингибиторы пищеварительных ферментов / О.А. Лось, В.В. Яшкина, Н.К. Черно // Нові технології та технічні рішення в харчовій та переробній промисловості: сьогодення і перспективи: Тез. доп. IX Міжнар. наук.-техн. конф. – Київ, – 2005. – Ч. 2. – С. 10-11.

Особистий внесок: проведення досліджень, обробка та узагальнення отриманих результатів, підготовка до друку.