Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Стандартизація та організація виробництва лікарських засобів


Столпер Юрій Михайлович. Розробка та стандартизація вагінальних супозиторіїв антимікробної дії. : Дис... канд. наук: 15.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Столпер Ю.М. Розробка та стандартизація вагінальних супозиторіїв антимікробної дії. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.03 – стандартизація та організація виробництва лікарських засобів. – Державне підприємство «Державний науковий центр лікарських засобів», Харків, 2008.

Вперше на підставі результатів фізичних, фізико-хімічних, біофармацевтичних і фармако-технологічних досліджень науково обґрунтовані склади нових гідрофільних супозиторних основ, що містять як формоутворювач проксанол 268. Досліджено вплив компонентів зазначених супозиторних основ на їх властивості. Новизну дослідження з розробки нових гідрофільних супозиторних основ підтверджено патентом України № 15897А МКИ5 А 61 К 9/06, 30.06.97.

На підставі комплексних досліджень розроблено склад і технологію трьох препаратів у формі вагінальних супозиторіїв: «Хінофуцин-ЛХ», «Повидин-ЛХ» та «Міконазол». Склад і технологію стандартизовано у відповідних аналітичних і технологічних нормативних документах. Препарати «Хінофуцин-ЛХ» і «Повидин-ЛХ» зареєстровано в Україні та впроваджено у виробництво на ЗАТ «Лекхім-Харків». Технологію препарату «Міконазол» відпрацьовано в умовах промислового виробництва ФДУП «Мосхімфармпрепарати» (Росія).

1. На підставі результатів фізичних, фізико-хімічних, фармако-технологічних, біофармацевтичних і мікробіологічних досліджень, результати яких викладено в дисертації, розроблено та стандартизовано склади та технології трьох препаратів у формі вагінальних супозиторіїв із хлорхінальдолом, міконазолу нітратом і повідон-йодом.

2. На підставі аналізу даних наукової літератури обґрунтовано доцільність розробки та впровадження у виробництво вітчизняних препаратів у формі вагінальних супозиторіїв на гідрофільних основах, що містять як діючі речовини хлорхінальдол, міконазолу нітрат і повідон-йод.

3. На підставі результатів фізичних, фізико-хімічних, фармако-технологічних і біофармацевтичних досліджень обґрунтовано доцільність використання проксанолу 268 як основного формоутворювача у гідрофільних супозиторних основах. Досліджено вплив складу та вмісту допоміжних речовин на властивості супозиторіїв. Результати цих досліджень дозволяють на етапі фармацевтичної розробки отримувати препарати із необхідними характеристиками, що відповідають медико-біологічним і фармакопейним вимогам. Склади нових гідрофільних основ для супозиторіїв захищено патентом України № 15897А МКИ5 А 61 К 9/06, 30.06.97.

4. Показано, що стійкість до руйнування, температура плавлення та час розчинення супозиторіїв на нових гідрофільних основах зростають із підвищенням концентрації проксанолу 268, залежать від співвідношення гідрофільних розчинників (ПГ та ПЕО 400), концентрації води, а також вмісту та складу комплексних емульгаторів, що містять колоїдну ПАР та цетостеариловий спирт.

5. Досліджено осмотичні властивості супозиторних основ (здатність до абсорбції води, дифузію ПГ та вивільнення лікарських речовин). Показано, що осмотичні властивості основ із проксанолом 268, ПЕО 400 та ПГ залежать від концентрації проксанолу 268, співвідношення гідрофільних розчинників, а також вмісту та складу комплексних емульгаторів. Розроблені супозиторні основи забезпечують більш повне вивільнення лікарських речовин порівняно з ліпофільними основами; кінетикою вивільнення лікарських речовин можна управляти за рахунок введення до складу препаратів комплексного емульгатора. Розроблені супозиторні основи через наявність у складі ПГ обумовлюють дифузійні процеси, пов’язані як з абсорбцією води, так і з вивільненням ПГ, що забезпечує при порівняно високій гіперосмолярній активності відсутність надмірної дегідратації слизової оболонки та місцевоподразнюючої дії.

6. Досліджено розчинність хлорхінальдолу, міконазолу нітрату і повідон-йоду в гідрофільних розчинниках (ПГ і ПЕО 400) та їх сумішах. Показано, що хлорхінальдол і повідон-йод знаходяться у супозиторіях у розчиненому стані. Встановлено, що розчинність міконазолу нітрату зростає з підвищенням температури, залежить від складу змішаного розчинника і набуває максимуму при масовому співвідношенні ПГ – ПЕО 400 6:4. За результатами дослідження запропоновано технологію виготовлення супозиторіїв, пов’язану з розчиненням міконазолу нітрату в розплаві основи.

7. Розроблено відповідну нормативну документацію, у якій стандартизовано склади, показники якості та технології трьох препаратів у формі вагінальних супозиторіїв із хлорхінальдолом, міконазолу нітратом і повідон-йодом. Препарати «Хінофуцин-ЛХ» та «Повидин-ЛХ» зареєстровано в Україні та впроваджено в серійне виробництво на ЗАТ «Лекхім-Харків». Технологію препарату «Міконазол» відпрацьовано в умовах промислового виробництва ФДУП «Мосхімфармпрепарати» (Росія); препарат проходить процедуру реєстрації у Російській Федерації.

Публікації автора:

1. Исследование высвобождения некоторых лекарственных веществ из различных основ для мазей и суппозиториев / Безуглая Е.П., Фадейкина А.Г., Лысокобылка А.А., Столпер Ю.М., Скакун Н.Н. // Фармаком. – 1999. – № 1. – С. 26-29. (Особистий внесок полягає у здійсненні експериментів щодо супозиторіїв із хлорхінальдолом, опрацюванні одержаних даних).

2. Работы ГНЦЛС по созданию, внедрению и стандартизации мягких лекарственных средств и суппозиториев / Ляпунов Н.А., Безуглая Е.П., Козлова Н.Г., Столпер Ю.М., Хованская Н.П., Долейко Н.В. // Фармаком. – 1999. – № 2. – С. 61-64. (Особистий внесок полягає у здійсненні експериментів щодо супозиторіїв та узагальненні результатів цих досліджень).

3. Создание мягких лекарственных средств на различных основах. Сообщение 1. Исследование реологических свойств мазей на водорастворимых основах / Ляпунов Н.А., Безуглая Е.П., Фадейкина А.Г., Лысокобылка А.А., Столпер Ю.М. // Фармаком. – 1999. – № 6. – С. 10-16. (Особистий внесок полягає у здійсненні експериментів щодо твердоподібних систем при побудові триангулярних діаграм).

4. Разработка вагинальных суппозиториев антимикробного действия на новых гидрофильных основах / Столпер Ю.М., Ляпунов Н.А., Безуглая Е.П., Сытник О.Ю., Зинченко А.А. // Фармаком. – 2001. – № 3. – С. 84-91. (Особистий внесок полягає у здійсненні експериментів, опрацюванні одержаних даних і підготовці статті).

5. Ляпунов Н.А., Столпер Ю.М. Фармако-технологический тест «Устойчивость суппозиториев и пессариев к разрушению» при фармацевтической разработке, производстве и контроле качества готовых лекарственных средств / Фармаком. – 2002. – № 3. – С. 22-27. (Особистий внесок полягає у здійсненні експериментів, опрацюванні одержаних даних і підготовці статті).

6. Пат. 15897А Україна, МКИ5 А 61 К 9/06. Основа для мазей або супозиторіїв / Ляпунов М.О., Безугла О.П., Столпер Ю.М., Лисокобилка О.А., Тамм Т.І., Запесоцький Г.Г., Мінухін В.В., Осолодченко Т.П., Хованська Н.П., Долейко Н.В., Бобкова Л.М., Іванощук С.С., П’ятикоп І.А., Маштакова І.О. – № 96062333; Заявл. 13.06.96; Опубл.: 30.06.97; Бюл. № 3. – С. 31-40. (Особистий внесок полягає у здійсненні експериментів щодо обґрунтування складу супозиторних основ).

7. Создание ассортимента мягких лекарственных средств (МЛС) на гидрофильных основах / Ляпунов Н.А., Безуглая Е.П., Фадейкина А.Г., Лысокобылка А.А., Столпер Ю.М. // Актуальные проблемы создания новых лекарственных средств: Тез. докл. Всеросс. научн. конф. – С.-Пб., 1996. – С. 91-92.

8. Структура дисперсных систем и свойства мягких лекарственных средств / Ляпунов Н.А., Георгиевский В.П., Безуглая Е.П., Столпер Ю.М., Зинченко А.А., Пуховая Т.Н., Лысокобылка А.А. // Наукові основи розробки лікарських препаратів: Матеріали наук. сесії відділення хімії НАН України. – Харків: Основа, 1998. – С. 427-432.

9. Физико-химические и биофармацевтические аспекты создания мягких лекарственных средств / Ляпунов Н.А., Безуглая Е.П., Столпер Ю.М., Лысокобылка А.А., Фадейкина А.Г. // Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті: Матеріали V нац. з’їзду фармацевтів України. – Харків, 1999. – С. 134-135.

10. Безугла О.П., Столпер Ю.М. Розробка вагінальних супозиторіїв антимікробної дії / Матеріали II Міжнародного медико-фармацевтичного конгресу «Ліки та життя». – Київ, 2005. – С. 146.

11. Ляпунов Н.А., Загорий Г.В., Столпер Ю.М., Либина В.В. Актуальные проблемы разработки, стандартизации и технологии суппозиториев / Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України: Матеріали VI нац. з’їзду фармацевтів України. – Харків, 2005. – С. 323-325.