689. Скирда Ірина Юріївна. Розробка та наукове обгрунтування системи амбулаторно-поліклінічного забезпечення міського населення з хворобами органів травлення: дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Скирда І.Ю. Розробка та наукове обгрунтування системи амбулаторно-поліклінічного забезпечення міського населення з хворобами органів травлення. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, 2004.
Дисертація присвячена вивченню епідеміології хвороб органів травлення, їх захворюваності у міських жителів за даними виявлення, лікувально-профілактичного забезпечення цієї групи хворих у підрозділах спеціалізованої та терапевтичної служб, обґрунтуванню системи лікувально-профілактичного забезпечення хворих гастроентерологічного профілю з визначенням організаційних форм і методів роботи спеціалізованих кабінетів поліклінік, які спрямовані на подальше удосконалення медичної допомоги хворим.
У результаті впровадження системи лікувально-профілактичного забезпечення хворих з хворобами органів травлення збільшилось охоплення хворих оздоровчими та профілактичними заходами, покращилися віддалені результати лікування, збільшилася кількість обстежених хворих, зменшилась кількість ускладнених форм захворювань при виразковій хворобі, збільшилась кількість хворих, які виявлені активно при профоглядах, покращилася наступність між терапевтами і гастроентерологами поліклінік.
У дисертації вирішена актуальна наукова задача – удосконалення медичного забезпечення та поліпшення здоров'я хворих на хвороби органів травлення, завдяки науковому обґрунтуванню системи організації лікувально-профілактичної допомоги зазначеному контингенту, яка відповідає основним напрямкам державної політики в частині розробки і застосування медичних профілактичних технологій.
Комплексним соціально-гігієнічним дослідженням доведена неадекватність існуючої системи лікувально-профілактичної допомоги на амбулаторно-поліклінічному рівні хворим з хворобами органів травлення, шляхи її удосконалення обґрунтовані результатами вивчення поширеності, захворюваності, стану лікувально-профілактичного обслуговування в спеціалізованих кабінетах і на терапевтичних дільницях поліклінік.
У структурі звертань населення великого міста за медичною допомогою 38% припадає на гастроентерологічну патологію, яка стійко посідає друге місце після хвороб серцево-судинної системи (73,8%). Встановлено, що за 5 років поширеність хвороб органів травлення на 100 тис. дорослого міського населення зросла як по всьому класу хвороб на 73% (23280,0 – у 2001 р.), так і по нозологічним формам: виразковій хворобі на 31% (6300,0 – у 2001 р.); хронічному гастриту і дуоденіту на 52% (2040,0 – у 2001 р.); хронічному холециститу на 82% (5040,0 – у 2001 р.); хворобам підшлункової залози на 97% (3040,0 – у 2001 р.). У той же час рівень захворюваності знизився на 30% (850,0 – у 2001 р.).
Показано, що 74,4% дорослого міського населення (на прикладі м. Дніпропетровськ) страждає патологією органів травлення, а захворюваність за виявленням у 4 рази перевищує дані захворюваності за звертаннями в лікувальні заклади. Структура за результатами медичних оглядів відрізняється від такої при звертаннях: найбільша питома вага припадає на хронічний холецистит (38,6%±3,4%), дискінезію жовчовивідних шляхів (26,4%±3,7%) та хронічний гастрит і дуоденіт (17,7%±3,9%), в той час як реєстрація звертань виявила перевагу виразкової хвороби (34,0%±4,2%), хронічного гастриту і дуоденіту (29,7%±4,3%) та жовчнокам’яної хвороби (10,3%±4,9%).
При розгляді ступеня впливу факторів встановлено кількісні та логічні залежності між виникненням хвороб органів травлення та нерегулярним (t-5,4; р<0,05) і одноманітним (t-2,4; р<0,05) харчуванням, шкідливими умовами виробництва (t-4,5; р<0,05), емоційною напругою (t-2,6; р<0,05), зловживанням алкоголю (t-2,4; р<0,05) та палінням (t-1,7; р<0,05). Це необхідно враховувати при формуванні профілактичних заходів і здійсненні реабілітаційних програм.
Результати порівняльного аналізу свідчать, що між загальною кількістю зареєстрованих хворих та охопленням їх диспансерним спостереженням існує зворотній зв’язок, а саме при зростанні перших на 52,5%, на 11,4% зменшилась кількість диспансеризованих. Скорочується перелік нозологічних форм, які підлягають спостереженню (з 15-ти до 11-ти), а також кількість хворих, виявлених активно (на 42,3%). А відсутність достатньої взаємодії та послідовності між первинною та спеціалізованою медичною допомогою в 30,0% стала причиною самостійного звертання до лікаря гастроентерологічного кабінету.
Запропонована якісно нова система лікувально-профілактичного забезпечення хворих з хворобами органів травлення, яка на відміну від існуючої, передбачає дворівневий принцип надання медичної допомоги, що дозволяє регулювати потоки хворих, раціонально розподіляти навантаження на медичний персонал і сприяє оптимізації обсягу і змісту всіх структурних елементів диспансеризації.
Визначені та впроваджені основні функції гастроентерологічного кабінету поліклініки, що обумовило позитивну динаміку в роботі спеціалізованої гастроентерологічної служби на амбулаторно-поліклінічному рівні: стало можливим більш активне виявлення хворих; вивчення факторів ризику виникнення хвороб органів травлення з метою попередження захворювання, ускладнень та залучення до патологічного процесу інших органів і систем; оцінити рівень надання медичної допомоги та ефективність диспансеризації, домогтися більш діючої наступності між терапевтами та гастроентерологами.
Ефективність запровадженої системи лікувально-профілактичного забезпечення хворих з хворобами органів травлення стверджується скороченням питомої ваги ускладнень захворювань, в тому числі перфоративних виразок (на 4,6%), вірогідним зростанням активно виявлених хворих (до 14,1% у 2002 р.), зростанням охоплення таких хворих оздоровчими та профілактичними заходами (до 97,2%); покращенням віддалених результатів лікування (до 81,2%); розширенням кількості фіброгастродуоденоскопічних (до 64,8%), ультразвукових (до 61,4%) та рентгенологічних ( до 9,1%) досліджень.
Публікації автора:
У періодичних фахових виданнях, затверджених ВАК України:
1. Филиппов Ю.А., Шмигель З.Н., Петречук Л.Н., Скирда И.Ю. Уровень распространенности и заболеваемости болезнями органов пищеварения у городских жителей // Міжвідомчий збірник “Гастроентерологія”, Вип. 28. – Дніпропетровськ, 1999. – С. 7-9. Дисертантом вивчена поширеність та захворюваність хворобами органів травлення на терапевтичних дільницях поліклінік м. Дніпропетровська.
2. Шмигель З.Н., Филиппов Ю.О., Петречук Л.Н., Скирда И.Ю., Майкова Т.В. Некоторые данные об эффективности работы врачей-гастроэнтерологов в городских поликлиниках // Міжвідомчий збірник “Гастроентерологія”, Вип. 28. – Дніпропетровськ, 1999. – С. 37-40. Дисертантом вивчена робота гастроентерологів спеціалізованих кабінетів у міських поліклініках та проведено аналіз віддалених результатів лікування хворих.
3. Петречук Л.Н., Скирда И.Ю., Майкова Т.В., Шмигель З.Н. Факторы риска при некоторых заболеваниях органов пищеварения // Міжвідомчий збірник “Гастроентерологія”, Вип. 29. – Дніпропетровськ, 1999. – С. 162-164. Дисертантом розроблена програма та методика вивчення факторів ризику виникнення хвороб органів травлення та проведений їх аналіз.
4. Шмигель З.Н., Петречук Л.Н., Скирда И.Ю. Лечебно-профилактическая помощь гастроэнтерологическим больным, оказываемая участковыми терапевтами // Міжвідомчий збірник “Гастроентерологія”, Вип. 30. – Дніпропетровськ, 2000. – С. 37-43. Дисертантом вивчена та проаналізована диспансерна робота дільничних терапевтів.
5. Скирда И.Ю. Вопросы эпидемиологии заболеваний органов пищеварения у городских жителей // Міжвідомчий збірник “Гастроентерологія”, Вип. 30. – Дніпропетровськ, 2000. – С. 24-28.
6. Скирда И.Ю. Лечебно-профилактическая эффективность диспансерного наблюдения больных с заболеваниями органов пищеварения // Міжвідомчий збірник “Гастроентерологія”, Вип. 31. – Дніпропетровськ, 2000. – С. 5-12.
7. Петречук Л.М., Скирда І.Ю. Основні функції спеціалізованих гастроентерологічних кабінетів та їх роль в обслуговуванні хворих на хвороби органів травлення // Міжвідомчий збірник “Гастроентерологія”, Вип. 32. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 13-20. Дисертантом визначені основні функції гастроентерологічного кабінету на підставі вивчення роботи кабінетів різного рівня.
8. Шмігель З.М., Петречук Л.М., Скирда І.Ю. Лікувально-профілактичне забезпечення хворих на хвороби органів травлення у міських поліклініках // Міжвідомчий збірник “Гастроентерологія”, Вип. 34. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 17-22. Дисертантом вивчено та проаналізовано диспансерне спостереження хворих з хворобами органів травлення у гастроентерологів і дільничних терапевтів.
В інших наукових виданнях
1. Галенко З.Н., Петречук Л.Н., Скирда И.Ю. Состояние динамического наблюдения за больными гастроэнтерологического профиля в городских поликлиниках // Другий Український Тиждень гастроентерологів. Тези доповідей, 23-25 вересня 1997 р. – Дніпропетровськ, 1997. – С. 35.
2. Галенко З.Н., Петречук Л.Н., Скирда И.Ю. Уровень распространенности и заболеваемости болезнями органов пищеварения у городских жителей // Другий Український Тиждень гастроентерологів. Тези доповідей, 23-25 вересня 1997 р. – Дніпропетровськ, 1997. – С. 35-36.
3. Майкова Т.В., Петречук Л.Н., Галенко З.Н., Скирда И.Ю. Состояние лечебно-профилактического обслуживания больных в гастроэнтерологическом терапевтическом кабинете областной больницы // Другий Український Тиждень гастроентерологів. Тези доповідей, 23-25 вересня 1997 р. – Дніпропетровськ, 1997. –С. 86.
4. Петречук Л.Н., Майкова Т.В., Галенко З.Н., Скирда И.Ю. Уровень факторов риска при некоторых заболеваниях органов пищеварения // Другий Український Тиждень гастроентерологів. Тези доповідей, 23-25 вересня 1997 р. – Дніпропетровськ, 1997. – С. 87.
5. Шмігель З.М., Скирда І.Ю., Петречук Л.М. Інформаційний лист № 86-2001. Основні функції гастроентерологічного терапевтичного кабінету.
6. Береза Н.М., Галенко З.Н., Петречук Л.Н., Скирда И.Ю. Стандарты динамического наблюдения за больными гастроэнтерологического профиля // Вісник Дніпропетровського Університету. Медицина і охорона здоров’я. – 1998. – Вип. 1, Дніпропетровськ, ДДУ. – С. 19-30.