Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Іщенко Людмила Федорівна. Розробка системи моніторингу ринку послуг мережі Інтернет : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Іщенко Л.Ф. Розробка системи моніторингу ринку послуг мережі Інтернет. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). Одеська національна академія зв’язку ім. О. С. Попова, Одеса, 2008.

У дисертаційній роботі досліджуються теоретико-методологічні та практичні підходи до розробки системи моніторингу з урахуванням взаємозвязку обєктивних та субєктивних чинників впливу на попит з метою удосконалення функціонування учасників ринку послуг мережі Інтернет.

Наведено огляд розвитку наукової думки і літератури за темою дослідження. Виконано аналіз сфер застосування і закономірностей побудови систем моніторингу. Визначено стан та тенденції розвитку ринку послуг мережі Інтернет. Установлено, що розробка систем моніторингу відіграє важливу роль в управлінні ринком послуг мережі Інтернет.

Проведене дослідження моніторингу як інструмента управління ринком послуг мережі Інтернет. Визначено чинники впливу на попит та методичні аспекти прогнозування попиту в системі моніторингу ринку послуг мережі Інтернет.

Обґрунтовано процес прогнозування попиту як елемент системи моніторингу ринку послуг мережі Інтернет з визначенням взаємозв’язку об’єктивних та суб’єктивних чинників впливу на попит. Визначено елементи та обґрунтовано етапи розробки СМРПМІ. Запропоновано методичні рекомендації застосування системи моніторингу як інструменту прийняття управлінських рішень на основі збору, аналізу, прогнозування, постійного відстеження тенденцій, які виникають на ринку послуг мережі Інтернет.

В дисертаційній роботі проведене всебічне дослідження теоретичних, методологічних і практичних аспектів та знайдено нове рішення актуального науково-практичної завдання, що полягає в удосконаленні управління ринком послуг мережі Інтернет шляхом розробки системи моніторингу ринку послуг мережі Інтернет. Основні наукові та прикладні результати полягають у наступному:

1. Моніторинг послуг мережі Інтернет - є інструментом регулювання ринку. В сфері інфокомунікацій моніторинг почав розвиватися як на теоретичному, так і на прикладному рівнях на початку ХХІ ст. Набув значного поширення моніторинг інформаційних технологій, особливо в банківській сфері. Для кожної зі сфер діяльності моніторинг має свої особливості, але при всій різноманітності сфер застосування існують певні закономірності побудови системи моніторингу, які не залежать від сфери реалізації: це аналіз ситуації що склалася; відбір параметрів розвитку та їх прогнозування; прийняття рішень щодо управління об’єктом дослідження. З розвитком сфери інфокомунікацій зацікавленість проведення моніторингу в даній сфері з кожним роком зростає. Проте моніторинг проводиться суто на технічному рівні для відстеження і попередження збоїв в системах телекомунікацій. Щодо дослідження систем моніторингу ринку послуг мережі Інтернет, з позицій економічного об’єкта, то в даному напрямі роботи проводилися дещо фрагментарно, на локальному рівні. Таким чином, моніторинг ринку послуг мережі Інтернет являє собою досить складний феномен, який тільки формується. Він може розглядатись як інформаційна, діагностична, наукова, прогностична система, реалізація якої здійснюється в рамках управлінської діяльності.

2. В роботі сформульовано вимоги до побудови системи моніторингу ринку послуг мережі Інтернет. Основними з яких є: цілісність, оперативність, пріоритет управління, відповідність (мети засобам організації), науковість, прогностичність, безпечність (відсутність несанкціонованого витоку інформації).

3. Незважаючи на те, що як показав проведений аналіз ринок послуг мережі Інтернет розвивається стабільно: збільшується кількість операторів, кількість користувачів, обсяг наданих послуг, ці показники істотно нижчі за світові (окрім кількості операторів). Це обумовило необхідність дослідити та визначити проблеми розвитку ринку: недоліки законодавчого регулювання; недосконалість системи фінансування інформатизації органів державної влади та державних установ; відсутність єдиного підходу до поняття "користувач послуг мережі Інтернет".

4. Узагальнюючи накопичений досвід вітчизняних та зарубіжних вчених щодо аналізу чинників впливу на попит в роботі визначено, що поряд з групуванням чинників впливу за соціально-економічними, демографічними, економічними, географічними та поведінковими групами, одним із основних чинників в послугах мережі Інтернет є - щільність користувачів на 100 жит., проте прогноз на основі нього має ряд недоліків: відсутність чіткого формулювання поняття “користувач мережі Інтернет”; отримані показники укрупнені; не враховані інші чинники впливу на попит. Тому, прогнозування на основі даного показника є необхідним але не достатнім для побудови системи моніторингу.

5. Застосування теоретичних розробок в області групування чинників впливу на попит та практичних результатів проведення моніторингу дало автору можливість удосконалити процес відбирання та групування чинників на об’єктивні (вік, місце проживання, освіта) та суб’єктивні (вміння користуватись Інтернет, місце доступу до мережі, частота користування мережею, зручність оплати), для подальшого визначення чинників-ознак впливу на попит (див.рис.1). У результаті перевірки взаємозв’язку впливу об’єктивних чинників-ознак на суб’єктивні чинники-ознаки, одержано результат, при якому найбільшого значення має чинник-ознака "місце проживання". Він є базовим для прогнозування взаємозв’язку об’єктивних та суб’єктивних чинників-ознак на даному часовому проміжку.

6. У роботі визначено етапи розробки СМРПМІ: збирання фактичного матеріалу (блок 1), визначення чинників впливу на попит у послугах мережі Інтернет (блок 2,3), прогнозування їхнього впливу (блок 4-9) та оцінка адекватності системи (блок 10), (див.рис.2). Виходячи із сутності узгодження роботи етапів проведення системи моніторингу ринку послуг мережі Інтернет обгрунтовано функціонування елементів системи моніторингу ринку послуг мережі Інтернет.

7. Удосконалено понятійний і термінологічний апарат, який використовувався для розробки системи моніторингу ринку послуг мережі Інтернет, уточнено поняття "моніторинг послуг мережі Інтернет" як системи спостережень, оцінки та прогнозу обсягів попиту користувачів на ринку інфокомунікацій; та "користувач послуг мережі Інтернет" – це фізична або юридична особа, яка замовляє послуги доступу до мережі Інтернет, і користується ними хоча б один раз на тиждень.

8. Автором обґрунтовано ресурсне забезпечення при створенні та впровадженні системи моніторингу ринку послуг мережі Інтернет: забезпечення повноти та своєчасності надання інформації, методичне та наукове забезпечення, технічне та кадрове забезпечення, організаційне та правове забезпечення.

9. Практичне застосування системи моніторингу заключається в застосуванні її як інструменту прийняття управлінських рішень на основі збору, аналізу, прогнозування, постійного відстеження тенденцій, які виникають на ринку послуг мережі Інтернет (табл.1), що надає змогу для держави – провести аналіз динаміки показників розвитку ринку послуг мережі Інтернет, оцінити ефективність нормативних актів та управлінських рішень, розробити складові стратегії сфери інфокомунікацій; для постачальника послуг – розробити стратегії подальшого розвитку через дослідження відхилень попиту від пропозиції, виявлення та вивчення чинників впливу на попит в розрізі регіонів, вироблення пропозицій по підвищенню якості і споживчих властивостей послуг мережі Інтернет, прийнятті стратегічних рішень.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1.Іщенко Л.Ф. Аналіз впливу інформації на економічні процеси. Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Вип. 197. – Т. І. – Дніпропетровськ, 2004. – С.175-179 (0,25 д.а);

2. Іщенко Л.Ф., Коваль В.В. Стан та перспективи використання інформаційно-комунікаційних технологій для розвитку електронного бізнесу в Україні// Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – Т.2 – Хмельницький, 2005. – С.151-154 (0,15д.а.) (особисто здобувачу належить аналіз розвитку інформаційно-комунікаційних технологій в Україні – 0,075 д.а.).

3. Іщенко Л.Ф. Аналіз чинників формування попиту на послуги Інтернет-магазинів в Україні// Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – Т. ІІ – Хмельницький, 2006. – С.131-136 (0,3 д.а.);

4. Іщенко Л.Ф. Розробка методичних рекомендацій прогнозування попиту на послуги мережі Інтернет. Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Т.196. – Дніпропетровськ, 2005. – С.201-209 (0,4 д.а.);

5. Іщенко Л.Ф. Проблеми організації моніторингу формування та розвитку ринку послуг мережі Інтернет. Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Вип. 223. – Т ІІ. – Дніпропетровськ, 2007. – С.580-587 (0,35 д.а.).

6. Іщенко Л.Ф. Побудова структурно-логічної схеми забезпечення системи моніторингу попиту в послугах мережі Інтернет. Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Вип. 227. – Т. ІІІ. – Дніпропетровськ, 2007. – С.804-810 (0,45 д.а.).

Друковані праці наукових конференцій, статті у журналах, виданнях, тези доповідей

  1. Іщенко Л.Ф. Деякі аспекти розвитку галузі зв’язку // Радіоелектроніка і молодь в ХХІ столітті: Матеріали 7-го Міжнародного молодіжного форуму. Харків, 22-24 квітня 2003 р. –Харків, 2003. – С. 574 (0,05 д.а.)

  2. Іщенко Л.Ф. Методика оцінки інвестиційної привабливості в сфері E-commerce// Современные проблемы телекоммуникаций" (Телеком 2003): Материалы 6-й международной конференции, Одесса, 19-22 августа 2003 г.–Одесса, 2003. – Ч. 2. – С.129-130 (0,1 д.а.)

  3. Іщенко Л.Ф. Інтернет – вчора, сьогодні, завтра // Україна наукова 2003: Матеріали Міжнарордної науково-практичної конференції. Дніпропетровськ, 16-20 червня 2003 р. – Дніпропетровськ; Запоріжжя, 2003. – Т.16. – С.35-36 (0,1 д.а);

  4. Іщенко Л.Ф. Інтернет-ринок України зблизька, його перспективи // Динаміка наукових досліджень 2003: Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції. Дніпропетровськ, 20-27 жовтня 2003 р. – Дніпропетровськ; Київ; Кривий Ріг, 2003. – Т.27. – С.30-31 (0,05 д.а.);

11. Ищенко Л.Ф., Коваль В.В. Анализ использования инфокоммуникационных возможностей Интернет в почтовой связи // Наука і освіта 2005: Матеріали VIII Міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ, 7-12 лютого 2005 р. – Дніпропетровськ, 2005. – Т. 87. –С.42-44 (0,15 д.а.) (здобувачу особисто належить – аналіз розвитку інфокомунікацій - 0,075 д.а.);

12. Іщенко Л.Ф. Аналіз ринку інформаційних технологій в Україні // Системы и средства передачи информации: Тезисы докладов VII международной научно-практической конференции – Одесса, 7-12 сентября 2004 г. – Одесса, 2004. – С.181 (0,05 д.а.);

13. Спильная Н.П., Ищенко Л.Ф., Коваль В.В. Эволюция фондового рынка Украины и особенности влияния инфокоммуникаций на его развитие // Телеком 2005: Труды международной научно-практической конференции. – Ростов- на –Дону,18-19 мая 2005 г. – Ростов-на-Дону, 2005. – С.120-122 (0,15 д.а.) (особисто здобувачу належить – виявлення особливостей впливу інфокомунікацій на фондовий ринок України – 0,05 д.а.).

14. Іщенко Л.Ф., Федоров П. Анализ взаимодействия систем оплаты в Украине// Наука і вища освіта: ХІІІ Міжвузівська студентська наукова конференція. Запоріжжя, 19 травня 2005 р. – Запоріжжя, 2005. – С.159-160.(0,05 д.а.) (здобувачу особисто належить – аналіз впливу інфокомунікацій на банківську систему України – 0,025 д.а.).