Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Імунологія


Даньшина Олена Володимирівна. Розробка прийомів прогнозування і оптимізації життєздатності та продуктивності лускокрилих комах на прикладі шовковичного і непарного шовкопрядів: Дис... канд. с.-г. наук: 03.00.09 / Інститут шовківництва УААН. - Х., 2002. - 157арк. - Бібліогр.: арк. 112-143.



Анотація до роботи:

Даньшина О.В. Розробка прийомів прогнозування і оптимізації життєздатності та продуктивності лускокрилих комах на прикладі шовковичного і непарного шовкопрядів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.09 – ентомологія. – Харківський державний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків, 2002.

У результаті проведених досліджень, а також теоретичного узагальнення літературних даних розроблені нові прийоми прогнозування і оптимізації життєздатності та продуктивності лускокрилих комах на прикладі шовковичного і непарного шовкопрядів, які базуються на особливостях їх біології й екології.

В дисертації розроблено новий прийом прогнозування життєздатності лускокрилих комах за відродженням гусениць після охолодження яєць під час діапаузи. На основі встановленої залежності між життєздатністю та показником маси кокону самок шовковичного шовкопряда розроблено прийом прогнозування життєздатності. Вперше для профілактики отруєнь культури шовковичного шовкопряда фосфорорганічними інсектицидами, а також підвищення стійкості до вірусної інфекції запропоновано застосування біостимуляторів активності ферментних систем травного тракту, що значно зменшує смертність при розведенні. Встановлена можливість підвищення життєздатності та продуктивності шовковичного шовкопряда завдяки елімінації ембріонів з порушеним процесом діапаузи шляхом охолодження яєць. На основі проведених досліджень доведена ефективність застосування даних прийомів у практиці шовківництва, а також при використанні інших програм технічної ентомології з метою прогнозування та оптимізації життєздатності і продуктивності лускокрилих комах.

1. У результаті проведених досліджень, а також теоретичного узагальнення літературних даних розроблені нові прийоми прогнозування і оптимізації життєздатності та продуктивності лускокрилих комах на прикладі шовковичного і непарного шовкопрядів, які базуються на врахуванні особливостей їх біології й екології.

2. Розроблено прийом прогнозування життєздатності комах за відсотком відродження гусениць після охолодження яєць під час діапаузи на основі встановлення прямої достовірної залежності між життєздатністю порід і гібридів шовковичного , а також популяцій непарного шовкопрядів та часткою гусениць, що відродилися після охолодження яєць під час діапаузи.

3. Запропоновано прийом прогнозування життєздатності шовковичного шовкопряда на основі прямої залежності між загальною життєздатністю гібридів та часткою важких коконів самок в партіях.

4. Установлена висока ефективність використання біостимуляторів хлорнокислого амонію та преміксу в комплексі, з метою підвищення життєздатності і продуктивності лускокрилих комах. Застосування даного прийому дає змогу вірогідно підвищити життєздатність шовковичного шовкопряда у весняний на 8,44 % і літній на 21,45 % сезони вигодівель та непарного шовкопряда при вирощуванні на штучному живильному середовищі на 15,14 %.

5. Експериментально доведено вірогідне підвищення урожаю коконів шовковичного шовкопряда в літній сезон вигодівлі на 1,19 кг та плодючості самок непарного шовкопряда на 127 яєць при підгодівлі преміксом та хлорнокислим амонієм, застосованими в комплексі.

6. Експериментально встановлена можливість підвищення життєздатності шовковичного шовкопряда на 72,6 % порівняно з контролем при наявності фосфорорганічних інсектицидів у листі шовковиці, шляхом підгодівлі гусениць біостимулятором ХКА (0,02 %-вий водний розчин).

7. Доведено, що збереженню життєздатності шовковичного шовкопряда при зараженні вірусом ядерного поліедрозу сприяє застосування біостимулятора ХКА в період весняної вигодівлі в концентрації 0,02 %, а в літній період – 0,015 %.

8. Запропоновано прийом елімінації низькожиттєздатних ембріонів шовковичного шовкопряда шляхом охолодження яєць під час діапаузи упродовж 120 годин при температурі -25С, який дозволяє достовірно підвищити життєздатність та продуктивність на 7,53 %; 0,5 кг при застосуванні прийому в одному та на 11,83 %; 0,6 кг – двох послідовних поколіннях відповідно.

9. Встановлено достовірне підвищення стійкості гусениць шовковичного шовкопряда до зараження вірусом ядерного поліедрозу при використанні прийому елімінації низькожиттєздатних ембріонів шляхом охолодження яєць під час діапаузи в одному – на 5,8 % та двох послідовних поколіннях – на 9,1 %.

Публікації автора:

1. Даньшина Е.В., Злотин А.З. Эффект комплексного стимулирования развития насекомых при использовании биостимуляторов различных групп // Изв. Харьк. энтомол. об-ва. – 1999. – Т.VII. – Вып.1. – С. 102 – 104.

2. Даньшина Е.В., Злотин А.З. Совершенствование методов оптимизации культуры тутового шелкопряда // Изв. Харьк. энтомол. об-ва. – 1999. – Т.VII. – Вып.2. – С. 148 – 150.

3. Даньшина О.В., Кривда Л.С., Остапенко Л.Н., Сафонова Т.В. Нові заходи прогнозування та оцінки гібридів шовковичного шовкопряда // Вісник Полт. Держ. с.-г. ін-ту. – 2000. – №5. – С. 56 – 57.

4. Маркіна Т.Ю., Даньшина О.В., Галанова О.В. Використання нелінійних ефектів при управлінні штучними популяціями комах // Біологія та валеологія. – Харків: ХДПУ, 2000. – Вип.3. – С. 154 – 159.

5. Даньшина Е.В., Злотин А.З. Совершенствование методов оптимизации культуры тутового шелкопряда // Тез. доп. Республіканської ентомологічної конференції, присвяченої 50-й річниці заснування УЕТ (Ніжин, 19–23 серпня 2000 р.). – Ніжин: УЕТ, 2000. – С. 32.

6. Даньшина О.В., Злотін О.З., Маркіна Т.Ю. До питання зменшення небезпечного впливу хімічних інсектицидів вигодівлі шовковичного шовкопряда // Матеріали Всеукраїнської конференції молодих учених: Агроекологія як основа стабільності сільського господарства (Харків, 11-13 жовтня 2000 р.). – Харків, 2000. – С. 65 – 66.

У роботах зі співавторами здобувач брав участь у плануванні і виконанні експериментальної частини, викладеної у відповідних розділах представленої роботи, а також аналізі і статистичній обробці отриманих даних.