Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ревматологія


Бойчук Наталія Сергіївна. Розробка критеріїв діагностики та лікування подагри в поєднанні з остеоартрозом : Дис... канд. наук: 14.01.12 - 2009.



Анотація до роботи:

Бойчук Н. С. Розробка критеріїв діагностики та лікування подагри в поєднанні з остеоартрозом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.12 – ревматологія. – Національний науковий центр «Інститут кардіології імені академіка М. Д. Стражеска» АМН України, Київ, 2009.

Дисертація присвячена вивченню діагностичних критеріїв вторинного дегенеративно-дистрофічного процесу – остеоартрозу у хворих на подагру. Продемонстровано зв’язок окремих клініко-лабораторних ознак захворювання із станом пуринового обміну, особливостями цитокінової сітки та наявністю антитіл до колагену ІІ та ІІІ типів у розвитку дегенеративного процесу у хворих на П та ОА. Доведена висока інформативність УЗД в кількісній оцінці характеру ураження суглобів. Проведено аналіз особливостей протікання ПА у осіб жіночої статі порівняно із чоловіками. При лікуванні ОА у хворих на П діацереїном, отримано достовірне зниження рівня ФНП- та ІЛ-6 в обох групах досліджуваних наприкінці лікування. Доведена ефективність довготривалого лікування хворих на подагру інгібіторами ксантинокидази (алопуринолом), а також ефективність комбінованого рослинного препарату на основі колхіцину при лікуванні гострого ПА.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення результатів дослідження і досягнуто вирішення поставленої мети: на основі вивчення особливостей клінічного перебігу подагри та остеоартрозу, інтенсивності суглобового синдрому, визначення сироваткового рівня сечової кислоти, наявності системних проявів захворювання, а також поєднання специфічних рентгенологічних та ультразвукових змін, що характерні для подагри та остеоартрозу, визначено ознаки поєднання П та ОА. Оцінено клінічну ефективність інгібіторів ксантиноксидази, комбінованого рослинного препарату на основі колхіцину для лікування ПА. Обґрунтовано доцільність застосування симптоматичних препаратів повільної дії при лікуванні ОА у хворих на П.

1. Основними ознаками поєднаної патології, яке виявляється при УЗД, є зниження висоти СЩ (64,3 %), остеофіти (46,2 % при УЗД і 33,3 % при рентгенологічному обстеженні), субхондральний склероз (33,6 %), зниження висоти гіалінового хряща (39,2 %), а також тофуси в ділянці досліджуваного суглобу (75,0 %) у хворих на П. Проведення УЗД дозволяє виявити ранні відкладення сечової кислоти як внутрісуглобові, так і в прилеглих м’яких тканинах у 75,0 % хворих, які не візуалізуються при рентгенологічному обстеженні.

2. Визначені особливості перебігу ПА в осіб жіночої статі. Так, відмічено тенденцію до залучення в процес суглобів верхніх кінцівок, міжфалангових суглобів кистей (33,3 % випадків порівняно із 8,3 % у чоловіків), маніфестацію симптомів захворювання «ревматоїдоподібного» варіанту клінічного перебігу.

3. Відмічено достовірно вищий рівень ФНП- у хворих із системними проявами подагри (р<0,05). Виявлена пряма кореляційна залежність між його концентрацією в сироватці та ШОЕ, СРП у хворих різних груп.

  1. Встановлено прямий кореляційний зв’язок між рівнями прозапальних цитокінів, а саме, ІЛ-6 та колагеном ІІІ типу у хворих на остеоартроз (р<0,05); між ФНП- та колагеном ІІІ типу у хворих на подагру (r=0,3, р<0,05); між ФНП- та колагеном ІІ типу (r=0,9, р<0,05) у групі хворих на подагру в поєднанні з остеоартрозом, що доводить участь імунних механізмів при ПА, які пов’язані з варіантом перебігу артриту, а саме при приєднанні вторинного дегенеративно-дистрофічного процесу у хворих на П.

  2. Застосування натуропатичних засобів на основі колхіцину при лікуванні гострої атаки є ефективним та безпечним. Відмічено зменшення ЗІ на 64,0 % в ОГ і на 45,0 % у КГ (р<0,05) та СІ на 77,0 % в ОГ і на 54,2 % у КГ (р<0,05). У хворих з високим ступенем активності запального процесу препарат ефективний у складі комплексної терапії із НПЗП.

  3. Відмічено позитивну клініко-лібораторну динаміку застосування інгібіторів ІЛ-1 (діацереїну) у хворих на ОА та П+ОА уже через 3 місяці лікування. Рівні ФНП- та ІЛ-6 в обох групах зменшувались в порівнянні з вихідними даними (р<0,05).

7. Застосування у хворих на П інгібіторів ксантиноксидази, а саме алопуринолу, сприяє стійкому зниженню рівня гіперурикемії на 19 % через 6 місяців та на 27 % через рік лікування (р<0,05); зменшенню кількості атак на 36,5 % (р<0,05); зворотному розвитку тофусних відкладень у 27,5 % хворих через 6 місяців та у 53,6 % (р<0,05) через рік лікування, що призводить до зниження щоденної дози НПЗП на 23 % у даної категорії хворих.

Публікації автора:

1. Проценко Г. О. Ефективність тривалого лікування Аллогексалом хворих на подагру / Г. О. Проценко, Н. С. Бойчук // Український ревматологічний журнал. – 2007. – Т. 27, № 1. – С. 34–37 (автором визначена мета та завдання дослідження, огляд літератури, клінічне обстеження хворих з визначення функціональних індексів, статистична обробка матеріалу, підготовка до друку).

2. Проценко Г. О. Моніторинг тривалого лікування хворих на подагру / Г. О. Проценко, Н. С. Бойчук // Український ревматологічний журнал. – 2007. – Т. 30, № 4. – С. 30–33 (автором визначена мета та завдання дослідження, огляд літератури, збір клінічного матеріалу, сформовані групи обстежуваних, заповнено протоколи артрологічного статусу, зроблено статистичну обробку результатів, оформлення статті).

3. Проценко Г. О. Особливості перебігу подагри у жінок / Г. О. Проценко, Н. С. Бойчук // Вісник наукових досліджень. – 2008. – № 3. – С. 18–21 (особисто визначена мета та завдання дослідження, огляд літератури, збір та обробка клінічного матеріалу, статистична обробка результатів, підготовка статті до друку).

4. Коваленко В. М. Віддалені результати лікування гострого подагричного артриту / В. М. Коваленко, Г. О. Проценко, Н. С. Бойчук // Фітотерапія. Науково-практичний часопис. – 2008. – № 4. – С. 19–24 (самостійно проведено обстеження та лікування хворих, підготовка матеріалів до друку).

5. Проценко Г. О. Актуальність застосування нестероїдних протизапальних засобів при остеоартрозі / Г. О. Проценко, Н. С. Бойчук // Український ревматологічний журнал. – 2007. – Т. 29, № 3. – С. 44–47 (автором особисто проведено збір та обробка клінічного матеріалу, підготовка до друку).

  1. Патент України № 35156 А61К 31/00. Спосіб лікування остеоартрозу / Коваленко В. М., Борткевич О. П., Шуба Н. М., Проценко Г. О., Бойчук Н. С. (Україна) ; заявник та патентовласник ННЦ «Інститут кардіології імені академіка М. Д. Стражеска». – Заявл. 23.11.2007 ; опубл. 10.09.2008, Бюл. ПВ № 17 (приймала участь у проведенні досліджень).

7. Проценко Г. О. Терапія «Хомвіо-Ревманом» хворих на подагру / Г. О. Проценко, Н. С. Бойчук // Тези наукового пленума правління асоціації ревматологів України «Ревматичні хвороби з системними проявами : проблемні напрямки клініки, діагностики та вибір раціональної фармакотерапії». – К., 2006. –С. 83 (самостійно визначена мета та завдання дослідження, проаналізована наукова література, клінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, підготовка до друку)

8. The long term medical management of the patients with chronic gout [Kovalenko V., Shuba N., Protsenko G., Boichuk N.] // Annals of the Rheumatic Diseases. Annual European Congress of Rheumatologist. EULAR 2007, Barcelona, 13–16 Jun, 2007 : аbstracts. AB 0732. – P. 623 (особисто проведено збір клінічного матеріалу, обстежені хворі, статистична обробка матеріалу, підготовка до друку).