Чертенко Лілія Павлівна. Розробка комп'ютерної технології проектування внутрішньої форми взуття та деталей низу: дисертація канд. техн. наук: 05.19.06 / Київський національний ун-т технологій та дизайну. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Чертенко Л.П. Розробка комп’ютерної технології проектування внутрішньої форми взуття та деталей низу. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.19.06 – Технологія взуттєвих та шкіряних виробів. – Київський національний університет технологій та дизайну, Київ, 2003.
Дисертацію присвячено актуальній проблемі проектування раціональної внутрішньої форми взуття в середовищі САПР на основі антропометричних даних стоп з урахуванням біомеханічних та фізіологічних особливостей, а також технологічних вимог.
За результатами проведених досліджень: визначено розміри і контури дівочої середньотипової стопи при різній висоті каблука, на основі яких обчислено основні параметри раціональної взуттєвої колодки для даної статево-вікової групи; встановлено математичні залежності та формули для розрахунку інших параметрів колодки, які покладено в основу алгоритмів та програм для проектування контурів та перерізів внутрішньої форми взуття; розроблено методику проектування просторової поверхні взуттєвої колодки в середовищі САПР, для реалізації якої спеціально розроблений ряд додаткових комп’ютерних програм для обчислення, конвертування координат точок поверхні тощо. Результати роботи впроваджені на львівському взуттєвому підприємстві “Studio-Vito”.
Аналіз науково-технічної інформації показав, що у взуттєвій галузі України і СНД ще невирішеним залишається питання проектування внутрішньої форми взуття та деталей низу в САПР на основі антропометричних даних з урахуванням особливостей біомеханіки, фізіології та висоти каблука, а також технологічних вимог.
Проведені детальні анропометричні дослідження макетів та плантограм середньотипових дівочих стоп, на основі яких розраховані розміри та спроектовані основні перерізи і контури колодки для різної висоти підйому п’яткової частини, а також розраховані вузлові точки поверхні колодки середнього номеру.
Знайдено формули для визначення координат вузлових точок поверхні колодки в залежності від розміру, повноти та висоти каблука колодки. Встановлено залежність параметрів стопи від висоти підйому п’яткової частини.
Складена математична антропофункціональна модель середньотипової стопи.
Проведено ряд графо-аналітичних та математичних досліджень контурів та перерізів стопи, результати яких лягли в основу розробки комп’ютерних програм для автоматизованого розрахунку параметрів та проектування контурів поверхні колодки, каблука тощо.
Розроблена методика проектування дискретного каркасу поверхні колодки в середовищі AutoCAD і методика інтерполювання нерозгортуваної поверхні колодки за допомогою методу Кунса, що дозволяє модельєру візуально оцінити форму спроектованої колодки і прийняти рішення щодо корегування її контурів, які необхідно роздрукувати для виготовлення дослідної моделі.
Робота впроваджена на львівському взуттєвому підприємстві “Studio-Vito”.
Публікації автора:
Чертенко Л.П., Коновал В.П. Математичне задання контурів внутрішньої форми взуття // Вісник КНУТД. – 2002. - №1. – С. 15-19.
Чертенко Л.П., Коновал В.П. Проектування каблуків з елементами САПР // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. – 2002. - №4. – С. 94-96.
Чертенко Л.П., Коновал В.П. Проектування параметрів взуттєвих колодок в САПР на основі антропометричних даних стопи людини // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2001. - №5. – С. 112-113.
Омельченко П.В., Чертенко Л.П., Коновал В.П. Автоматизоване проектування взуттєвих колодок у тривимірному просторі // Вісник ДАЛПУ. – 2000. - №2. – С. 215-216.
Чертенко Л.П., Коновал В.П. Возможности интерполирования поверхности обувной колодки // Междунар. научно-практ. конф. “Новое в дизайне, моделировании, конструировании и технологии изделий из кожи” – Шахты: ЮРГУЭС – 2003. – С. 31-34.
Чертенко Л.П., Коновал В.П. Автоматизоване проектування колодок та деталей низу взуття // Всеукраїнська наукова конфер. молодих вечних ”Наукова діяльність молоді на переломі тисячоліть” – Київ: КНУТД – 2002. – С. 44-45.
В публікації 1 автором проаналізовані способи математичного описання контурів поверхні взуттєвої колодки і обгрунтовано застосування сплайн-інтерполяції з використанням елементів радіусографічної апрксимації. В статті 2 автором представлена розроблена методика для проектування трьох проекцій жіночого каблука в автоматизованому режимі. В публікації 3, 7 автором запропонована нова методика проектування раціональної внутрішньої форми взуття та деталей низу на основі антропометричних данних стопи з урахуванням особливостей біомеханіки та фізіології. В публікації 4 автором представлена розроблена методика проектування поздовжньо-вісьвого перерізу раціональної колодки з використанням спеціально розроблених комп’ютерних програм. В публікації 5 автором розроблені математичні моделі перерізів середньотипової дівочої стопи для різної висоти каблука. В публікації 6 автором запропонований спосіб описання складної просторової поверхні колодки за допомогою інтерполяції її ділянок по методу Кунса.