Ланець Олексій Степанович. Розробка динамічно зрівноважених торових вібраційних машин з електромагнітним приводом: Дис... канд. техн. наук: 05.02.02 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2002. - 202 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 162-174.
Анотація до роботи:
Ланець О. С. Розробка динамічно зрівноважених торових вібраційних машин з електромагнітним приводом. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.02.02-машинознавство. Національний університет “Львівська політехніка”. - Львів, 2002.
Дисертація присвячена розробці та дослідженню динамічно зрівноважених торових вібраційних машин з електромагнітним приводом. В дисертації запропоновані багатомасні вібраційні машини з пониженими питомими затратами енергії та усунутою передачею коливань на фундамент. Запропоновано методику, що експериментально підтверджена, підбору електромагнітного віброзбудника за максимальним значенням зусилля основної гармоніки. Запропоновано методики розрахунків на жорсткість та міцність пружних систем, що використовуються у запропонованих вібромашинах. Складені математичні моделі існуючих і запропонованих конструкцій вібромашин. Доведено суттєві переваги запропонованих вібромашин порівняно з існуючими конструкціями.
1. На основі проведеного аналізу сучасних конструкцій торових ВМ з електромагнітним приводом виявлено, що актуальними є питання зменшення питомих затрат енергії, усунення передачі коливань на фундамент, кінематичного збурення складових амплітуди коливань контейнерів як у вертикальному, так і горизонтальному напрямках з можливістю їх незалежного регулювання.
2. Застосування методу динамічного зрівноваження коливних мас при розробці багатомасних торових ВМ з електромагнітним приводом та віброоброблювальних комплексів, забезпечує: а) зменшення на питомих затрат енергії порівнянно з тримасними конструкціями ВМ; б) усунення передачі коливань на фундамент в механічній коливній системі. Так, наприклад, на практиці при зсуві фаз між активними масами, що коливаються в протифазі, в межах , коливання, які передаватимуться на раму, становитимуть лише. Це свідчить про зменшення більш ніж у разів передачі коливань на фундамент.
3. Теоретично обґрунтовано достатність: а) п’ятимасної структури ВМ для отримання відповідних амплітуд коливань контейнерів та усунення передачі коливань на фундамент у вертикальному напрямку; б) шестимасної структури ВМ для отримання високих амплітуд коливань контейнерів та усунення передачі коливань на фундамент у вертикальному напрямку з можливістю незалежного регулювання амплітуди коливань контейнера в горизонтальному та вертикальному напрямках; в) семимасної структури ВМ для отримання високих амплітуд коливань контейнерів з можливістю їх незалежного регулювання у вертикальному та горизонтальному напрямках при усуненні передачі коливань на фундамент у вертикальному напрямку; г) -масних структур віброоброблювальних комплексів, що базуються на п’яти-, шести- та семиманих структурах для отримання високих амплітуд коливань контейнерів при усуненні передачі коливань на фундамент у вертикальному та горизонтальному напрямках.
4. Застосування у запропонованих ВМ вертикальної пружної системи у вигляді одного пружного стрижня, замість трьох і більше, порівняно з тримасними, значно спрощує вертикальну пружну систему. Це дозволяє спростити виготовлення вертикальних пружних систем і здешевити їх собівартість.
5. Використання незалежного збурення коливань контейнерів у вертикальному та горизонтальному напрямках в шести- та семимасній конструкціях торових ВМ з електромагнітним приводом дає змогу незалежно регулювати вертикальні та горизонтальні складові амплітуд коливань контейнерів. Це забезпечує підбір необхідної форми коливань контейнера з метою інтенсифікації та розширення технологічних можливостей. Використання кінематичного збурення робочих органів у горизонтальному напрямку в семимасній вібраційній машині забезпечує, крім цього, підсилення амплітуди коливань у рази, що значно інтенсифікує процес вібраційної об’ємної обробки.
6. Отримані результати дослідження кінематичних параметрів запропонованих ВМ підтверджують стабільність їх роботи у межах частоти вимушених коливань на можливих робочих ділянках зміни маси завантаження контейнера. Це обумовлює їх успішне використання при досить широкому діапазоні маси завантаження та вказує на працездатність запропонованих конструкцій. Наявність високих кутових амплітуд коливань робочих органів, які лежать в межах , дає змогу ефективно проводити вібраційну об’ємну обробку.
7. Запропоновані методи розрахунку плоских та вертикальних пружних систем багатомасних ВМ дають змогу здійснити підбір необхідних параметрів пружних елементів для умов резонансного налагоджування механічних коливних систем у межах .
8. З використанням результатів розрахунку оптимальної довжини пружного елементу вертикальної пружної системи п’ятимасної ВМ з умови рівності резонансних налагоджувань за двома узагальненими координатами можна досягнути одночасного налагоджування механічної коливної системи в резонанс за двома узагальненими координатами.
9. Запропонована методика розрахунку електромагнітного віброзбудника за амплітудним значенням зусилля основної гармоніки забезпечує підбір віброзбудника з точністю до .
10. Експериментальними дослідженнями встановлено переваги використання кінематичного збурення контейнера та дорезонансного налагоджування механічної коливної системи в запропонованих багатомасних ВМ. Адекватність результатів експерименту та теоретичних розрахунків в обґрунтуванні конструктивно-технологічих параметрів електромагнітного віброзбудника дає підстави стверджувати про вірогідність запропонованої методики.
Публікації автора:
Повідайло В.О., Гаврильченко О.В., Ланець О.С. Статичний розрахунок електромагнітних віброзбудників вібраційних машин за допомогою ЕОМ // Автоматизація виробничих процесів у машинобудуванні та приладобудуванні. Український міжвід. наук.-техн. зб. – Львів: НУ “Львівська політехніка”, 2000. – Вип. 35. – С. 3-7.
Повідайло В.О., Ланець О.С. Дослідження ефективності однотактних і двотактних електромагнітних віброзбудників у вібраційних машинах // Оптимізація виробничих процесів і технічний контроль у машинобудуванні. Вісник Держ. ун-ту “Львівська політехніка”. – Львів, 2000. - № 394, С.- 92-95.
Повідайло В.О., Гаврильченко О.В., Таянов С.А., Ланець О.С. Моделювання електромагнітного віброзбудника вібраційних машин // Вісник Львівського Національного ун-ту ім. І.Франка. Серія “Прикладна математика та інформатика”. – Львів, 2000. – Вип. 3. – С. 111-117.
Повідайло В.О., Гаврильченко О.В., Коломієць В.О., Ланець О.С. Забезпечення віброізоляції у вібромашині об’ємної обробки з електромагнітним віброзбудником // Оптимізація виробничих процесів і технічний контроль у машинобудуванні. Вісник Національного ун-ту “Львівська політехніка”. – Львів, 2001. - № 422, С.- 71-80.
Гаврильченко О.В., Ланець О.С. Розрахунок на жорсткість та міцність плоскої пружної системи з шістьма пружними стержнями, яка використовується у вібромашинах об’ємної обробки // Ж.: Машинознавство. – 2001. - №9 (51). - С. 51-55.
Гаврильченко О.В., Ланець О.С. Розрахунок на жорсткість та міцність пружної системи у вигляді вертикально розташованого пружного стержня // Ж.: Вибрации в технике и технологиях. – 2001. - №2 (18). - С. 30-34.
Повідайло В.О., Ланець О.С. Розрахунок та аналіз плоскої пружної системи вібраційної машини об’ємної обробки // Автоматизація виробничих процесів у машинобудуванні та приладобудуванні. Український міжвід. наук.-техн. зб. – Львів: НУ “Львівська політехніка”, 2001. – Вип. 36. – С. 30-36.
Ланець О.С. Розрахунок вертикальних пружних систем вібромашин об’ємної обробки з електромагнітними віброзбудниками // Оптимізація виробничих процесів і технічний контроль у машинобудуванні. Вісник Національного ун-ту “Львівська політехніка”. – Львів, 2002. - № 442, С.- 108-111.
Гаврильченко О.В., Ланець О.С., Понятовський В.В, Шпак Я.В., Кулібаба О.В. Динаміка і аналіз двадцятимасного віброоброблюючого комплексу. // Ж.: Машинознавство. – 2002. - №5. - С. 45-49.
Повідайло В.О., Гаврильченко О.В., Таянов С.А., Ланець О.С. Моделювання електромагнітного віброзбудника вібраційних машин // Сучасні проблеми прикладної математики та інформатики. Тези доповідей 7-ї Всеукраїнської наук. конф. – Львів: Вид. центр Львів. Нац. ун-ту ім. І.Франка, 2000. – С. 75-76.
Гаврильченко О.В., Ланець О.С., Понятовський В.В, Шпак Я.В., Кулібаба О.В.Динаміка і аналіз двадцятимасного віброоброблюючого комплексу // Тези доп. 5-го міжнар. симп. укр. інж.-мех. у Львові. – Львів: КІНПАТРІ ЛТД. - 2001. - С 101.
Гаврильченко О.В., Боровець В.М., Ланець О.С., Шпак Я.В., Понятовський В.В. Моделювання двадцятимасного віброкомплексу. // Сучасні проблеми прикладної математики та інформатики. Тези доповідей 8-ї Всеукраїнської наук. конф. – Львів: Вид. центр Львів. Нац. ун-ту ім. І.Франка, 2001. – С. 23-24.