Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарна мікробіологія та вірусологія


Зоценко Людмила Володимирівна. Розповсюдження серед великої рогатої худоби і свиней шиготоксинпродукуючих ешерихій та вивчення їх біологічних властивостей: дисертація канд. вет. наук: 16.00.03 / Національний аграрний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Зоценко Л.В. Розповсюдження серед великої рогатої худоби і свиней шиготоксинпродукуючих ешерихій та вивчення їх біологічних властивостей. – Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.03 – ветеринарна мікробіологія та вірусологія. – Національний аграрний університет, Київ, 2003.

Дисертаційна робота присвячена вивченню розповюдження шиготоксинпродукуючих ешерихій серед тварин господарств України. У результаті проведених досліджень вперше в Україні визначено ступінь поширення шиготоксинпродукуючих ешерихій серед ВРХ, свиней, птиці, оцінено їх антигенну структуру та спектр домінуючих сероварів. У виділених штамів вивчені фактори патогенності та встановлені ознаки належності до групи ентерогеморагічних ешерихій – збудників геморагічного коліту, гемолітичного уремічного синдрому й тромбоцитопенічного акроангіотромбозу. Установлено етіологічну роль STEC у розвитку захворювань телят і поросят, які супроводжуються діареєю, та визначена їх антигенна структура. Використані сучасні діагностичні методи дали змогу отримати об’єктивну інформацію щодо факторів патогенності виділених штамів. Проведено скринінг штаму О157:Н7.

1. Проведеними дослідженнями вперше в Україні вивчено розповсюдження шиготоксинпродукуючих ешерихій у тваринницьких господарствах, оцінено антигенну структуру та визначено спектр домінуючих сероварів STEC у різних видів сільськогосподарських тварин. У виділених штамів вивчені фактори патогенності та встановлені ознаки належності до групи ентерогеморагічних ешерихій – збудників геморагічного коліту, гемолітичного уремічного синдрому й тромбоцитопенічного акроангіотромбозу.

2. Шиготоксинпродукуючі E.coli широко розповсюджені в господарствах різних адміністративних регіонів України – циркуляція STEC виявлена серед ВРХ у 60% обстежених тваринницьких фермах. Носіями ешерихій даної патогенної групи є 9,3% ВРХ, кількість STEC-позитивних телят вища порівняно з дорослим поголів’ям у 1,8 рази.

3. E.coli., що мають здатність продукувати шиготоксини, можуть відігравати патогенетичну роль у виникненні й розвитку шлунково-кишкових захворювань телят і поросят. STEC виділені від 12,9% хворих на діарею телят та 9,68% поросят.

4. Носійство ешерихій, які мали властивість продукувати Stx2 встановлено у 41 % від загальної кількості дослідженої ВРХ, у 6% - Stx1, у 29% - Stx1/2. 24% тварин характеризувалися одночасною екскрецією штамів STEC із різними токсигенними властивостями: у 6% обстеженого поголів’я ВРХ циркулювали E.coli, продуценти Stx1 та Stx2 токсинів, у 6% - Stx1 та Stx1/2, у 12% - Stx2 та Stx1/2.

5. Наявність еае-гену, відповідального за синтез інтиміну – фактору колонізації макроорганізму, встановлено у 18,8% виділених від дорослої ВРХ і 52,2% від здорових телят штамів STEC. Цей ген був присутній у 100% штамів STEC, виділених від хворих тварин (р<0,05). 12,5% штамів STEC, виділених від дорослої великої рогатої худоби і 29% штамів, виділених із фекалій здорового молодняку, володіюли ентерогемолітичними властивостями. У штамів STEC не виявлено продукування термолабільного й термостабільного ентеротоксинів й експресії фімбріальних адгезинів.

6. Для ВРХ характерною є одночасна екскреція STEC із різною антигенною структурою й типом токсинопродукування. При дослідженні проб фекалій, отриманих від корів і телят, STEC з різними соматичними антигенами були виділені від 4-х тварин (9,7%). Більшість досліджуваних культур STEC не типувалося аглютинуючими О-колі сироватками. Було ідентифіковано серогрупу E.coli з проб фекалій 8-ми корів (47%) і 14 телят (54,2%) у 4-х господарствах. Ідентифіковані штами належали до чотирьох серогруп – О111, О8, О26 і О2.

7. У свиней E.coli, які здатні продукувати шиготоксини, становлять 14,3% від загальної кількості токсигенних штамів. Штами STEC, виділені від свиней, здатні одночасно продукувати ентеротоксини й шиготоксини: 66,7% культур одночасно продукують Stx2v і ТЛ і 33,3% продукують тільки Stx2v. Установлено належність ізолятів STEC від свиней до серогруп О139 і О141. У даних штамів не виявлено експресії адгезивних антигенів, сироватки до яких входять до складу діагностичного набору.

8. Уперше в Україні проведено скринінг і виділено штами E.coli серогрупи О157. Ці ешерихії складають 2% загальної кількості епізоотичних ізолятів мікроорганізмів даного виду в господарствах України, у тому числі вони становлять 0,54% від загальної кількості культур E.coli, виділених від ВРХ різних вікових груп і з різним клінічним статусом, і 1,46% від загальної кількості культур E.coli, виділених від свиней.

9. Додавання до 1л МПА 5 г жовчі ВРХ, 12 г сорбіту, 0,001 г кристал-віолету, 0,03 г нейтрального червоного, 1 г цитрату заліза, 5 г тіосульфату натрію забезпечує високу селективність та диференціацію росту ентерогеморагічних ешерихій серотипу О157:Н7. Значні інгібуючі властивості у відношенні мікробів-асоціантів забезпечують ефективність даного живильного середовища при дослідженні зразків із фекалій, патологічного матеріалу, об’єктів навколишнього середовища, продуктів харчування.

Публікації автора:

1. Зоценко Л.В. Токсигенні ізоляти Escherichia coli, виділені від хворих на діарею поросят // Науковий вісник Національного аграрного університету. – Вип.28. – Київ, 2000. – С. 218-219.

2. Зоценко Л.В. Аналіз цитотоксичності в культурі клітин і полімеразна ланцюгова реакція як методи дослідження шиготоксинпродукуючих E.coli // Вісник Білоцерків. держ. аграрного ун-ту. – Вип. 18. – Біла Церква, 2001. – С. 52-56.

3. Зоценко Л.В. Вплив умов культивування на рівень продукування веротоксинів E.coli // Міжвідомчий тематичний науковий збірник “Ветеринарна медицина”. – Вип. 79, том.1. – Харків, 2001. – С. 146-148.

4. Волинець Л.К., Мазур Т.В., Тарасюк Т.І., Зоценко Л.В., Яненко В.М., Яненко У.М., Москалюк В.І., Прокоп’юк О.Г. Ефективність щеплення свиней вакциною “Пасако” // Науковий вісник НАУ. – Вип.36. – Київ, 2001. – С. 111-114.

Дисертантці належать всі експериментальні дослідження, пов’язані з ешерихіозними компонентами у складі вакцини.

5. Зоценко Л.В., Волинець Л.К. Моніторинг штамів E.coli серогрупи О157 // Ветеринарна біотехнологія. – Бюлетень № 2. – Київ, 2002. – С. 83-87.

Дисертантка провела всі бактеріологічні дослідження, систематизувала та загальнила результати досліджень.

6. Волынец Л.К., Зоценко Л.В. Продуцирование веротоксинов ешерихиями, выделенными при колибактериозе телят // Актуальные проблемы патологии сельскохозяйственных животных: Материалы международной научно-практической конференции 5-6 октября 2000 года, БелНии экспериментальной ветеринарии им. С.Н.Вышелесского. – С. 249-251.

Дисертантці належить основна частина бактеріологічних досліджень, систематизація та оформлення одержаних результатів.

7. Tarasiuk T., Zotsenko L., Volynets L. The use of superhigh frequency field in the control of toxicoinfections. Symposium Ukraine – Osterreich. Landwirtschaft: Wissenchaft unds Praxis. Tschernivci, 14-16 September 2000. - P.136

Дисертантка провела вивчення властивостей E.coli та узагальнила результати досліджень.