Дудченко Наталія Олександрівна. Розподіл негемового заліза в організмі за даними спектроскопії електронного спінового резонансу: Дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / Інститут прикладних проблем фізики та біофізики НАН України. - К., 2002. - 137 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 113-137.
Анотація до роботи:
Дудченко Н. О. Розподіл негемового заліза в організмі за даними спектроскопії електронного спінового резонансу. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.02 – біофізика. – Київський національний Університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2002.
Дисертацію присвячено вдосконаленню оригінальних методик кількісного аналізу заліза у складі трансферину та лабільного пулу заліза в біологічних зразках методом низькотемпературної ЕСР – спектроскопії, а також вивченню особливостей метаболізму негемового заліза в групах здорових дорослих та здорових новонароджених, та при порушеннях статусу заліза в організмі (пацієнтів, хворих на гліальні пухлини мозку, пацієнтів з гемохроматозом, визваним надмірним надходженням заліза в організм в умовах виробництва) з використанням вдосконалених методик. Вперше визначено показники обміну негемового заліза в цільній крові для груп порівняння (здорові дорослі та новонароджені). Введено новий показник – концентрація заліза у складі трансферину в клітинах крові та цей показник визначений для груп здорових дорослих та новонароджених. Показано, що для експериментальних гліальних пухлин мозку щурів спостерігається гіпоферемія, а хворим з гліальним пухлинам мозку притаманна гіперферимія. Показники метаболізму негемового заліза визначені для групи пацієнтів з перевантаженням залізом, що викликане надлишковим надходженням заліза в організм в умовах виробництва та досліджено вплив препарату ліпоєвої кислоти на метаболізм негемового заліза в цій групі.
Вдосконалені специфічні методики кількісного аналізу заліза у складі трансферину та лабільного пулу заліза в біологічних зразках, в тому числі в цільній крові, методом низькотемпературної ЕСР – спектроскопії. Ця методика готова до використання для проведення фенотипічного скрінінгу пацієнтів з порушеннями статусу заліза в організмі.
Показано, що визначення заліза трансферину і насичення трансферину в цільній крові при високому ступені насичення трансферину залізом є більш інформативним для оцінки перевантаження залізом, в зв”язку з втратою високонасиченого трансферину при одерженні плазми крові і сироватки з цільної крові.
Вперше визначені концентрація заліза у складі трансферину, ступінь насичення трансферину та концентрація білку трансферину та концентрація заліза, здатного до хелатування з десферіоксаміном В в цільній крові здорових дорослих та новонароджених.
Введено новий показник – концентрація заліза у складі трансферину в клітинах крові. Показано, що концентрація заліза у складі трансферину в клітинах крові у здорових дорослих і новонароджених підвищується з підвищенням концентрації заліза у складі трансферину в цільній крові.
Вивчені особливості статусу негемового заліза при гліальних пухлинах мозку в групах експериментальних тварин та пацієнтів. При експериментальних гліальних пухлинах мозку виявлено гіпоферимію, а при гліальних пухлинах мозку людини спостерігаться гіперферимія. Як експериментальним тваринам, так і пацієнтам з гліальними пухлинами мозку притаманно накопичення заліза у складі білків, що його запасають та заліза, здатного до хелатування, в пухлинній тканині та перифокальній зоні прилеглій до пухлини.
Визначено показники обміну негемового заліза у пацієнтів з перевантаженням залізом, викликаним надлишковим надходженням заліза в умовах виробництва, і показано інформативність введених показників обміну негемового заліза для оцінки ефекту препарату ліпоєвої кислоти в нормалізації обміну негемового заліза в цій групі пацієнтів.