Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Література зарубіжних країн


236. Полішко Наталія Євгенівна. Роман Дугласа Коупленда "Покоління X" як відображення нових художніх тенденцій в американській літературі кінця XX століття: дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / Дніпропетровський національний ун-т. - Д., 2004.



Анотація до роботи:

Полішко Н.Є. Роман Д.Коупленда «Покоління Х» як відображення нових художніх тенденцій в американській літературі кінця ХХ століття. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.01.04 - література зарубіжних країн. - Дніпропетровський національний університет, 2004.

У дисертації вперше в українському літературознавстві досліджується творчість сучасного англоканадського письменника Дугласа Коупленда, центральне місце у якій посідає роман “Покоління Х”. Історико-кульутрний феномен зазначеного роману аналізується в контексті найбільш визначних характеристик соціокультурної ситуації кінця ХХ початку ХХІ ст. Аналіз поетичних особливостей знакового твору Д.Коупленда роману “Покоління Х” здійснюється через призму однієї з найпоширеніших тенденцій у сучасній світовій літературі – тенденції синтезування словесної творчості та новітніх комп’ютерних технологій.

У висновках підводяться підсумки здійсненої наукової розвідки. Вивчення практично недослідженого феномену Д.Коупленда у сучасному літературному процесі Північної Америки переконує в тому, що його творчість стала безперечним продуктом культурно-історичної епохи межі ХХ-ХХІ ст. Проникність різних видів мистецтва і колажність різноманітних художніх форм, властивих постмодерністській літературі, дозволили Д.Коупленду виявити всі грані таланту і письменника і художника-дизайнера.

Як яскравий зразок сучасного літературного процесу, роман “Покоління Х” був створений у часовому і ціннісно-естетичному контексті постмодернізму, який наклав відбиток на специфіку творчого методу англоканадського письменника. Апеляція Д.Коупленда до зміненого статусу масової культури і розмаїття найновіших технологічних форм її функціонування і поширення обумовлює такі значущі поетологічні характеристики його творів, як відносно незв’язний сюжет, відкритий і невизначений фінал, експлуатація символіки масової культури, авторський коментар на полях роману, створення особливого арго зображуваної субкультури, схильність до поколіннєвої, молодіжної тематики тощо. Намагаючись осмислити суть і наслідки експансії постіндустріального суспільства на особистість, письменник звертається до оригінальних оповідних форм і створює насичену інноваціями й експериментами прозу. Творчість Д.Коупленда є яскравим прикладом впливу масової культури і наднових інформаційних технологій на літературу, що спричинило кардинальний перегляд фундаментальних меж у відношеннях між друкованим і комп’ютерним словом. Такий перехідний культурологічний контекст дає можливість письменникам, подібним до Д.Коупленда, створювати оригінальні твори як у межах, так і на рубежах відкритого літературного простору, в якому стало можливим злиття і взаємодія естетичних принципів художнього тексту постмодерністського зразка і його гіпертекстового оформлення.

Додаток являє собою частину дослідження, що виходить за межі позначеної в дисертації теми, але дозволяє осмислити подальшу перспективу художніх пошуків Д.Коупленда, втілених у його наступних романах. У них помітно певне повторення естетичних принципів і наративних стратегій, які засновувались на симбіозі художнього і нехудожнього тексту, вербальних і візуальних елементів, і одночасно помітне повернення до традиційних форм лінійної оповіді, не ускладненої перетином наративних планів.

Публікації автора:

  1. Полишко Н.Е. Художественно-структурные особенности кибертекста в романе Дугласа Коупленда «Поколение Х» // Література в контексті культури: Зб. наук. пр. – Д.: Вид-во ДНУ, 2000. – С.158-164.

  2. Полишко Н.Е. Интернет: творческая лаборатория массовой культуры технократического общества // Від бароко до постмодернізму: Зб. наук. пр. - Вип.4. – Д.: Вид-во ДНУ, 2000. – С.153-158.

  3. Полишко Н.Е. Гипертекстуальность как новый тип дискурса в свете философско-эстетических представлений постмодернизма // Література в контексті культури: Зб. наук. пр. - Вип.7. – Д.: АРТ-ПРЕС, 2002. – С.162-167.

  4. Полишко Н.Е. Роман Дугласа Коупленда «Поколение Х» как артефакт массовой культуры в эпоху постмодерна // Від бароко до постмодернізму: Зб. наук. пр. - Вип.5. – Д.: РВВ ДНУ, 2002. – С.294-300.

  5. Полішко Н.Є. Роман Д.Коупленда “Генерація Х” як варіант гіпертексту в північноамериканській літературі кінця 20 ст. // Тези Всеукраїнської наукової філологічної конференції “Проблеми сучасної світової літератури та лігвістики”. – Черкаси: ЧДТУ, 2000. – С.23-24.