Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Іщенко Тетяна Борисівна. Роль єндотелійзалежних факторів в патогенезі геморагічного васкуліту у дітей : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2002.



Анотація до роботи:

Іщенко Т.Б. “Роль ендотелійзалежних факторів в патогенезі геморагічного васкуліту у дітей”.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціалністю 14.01.10 - педіатрія.

Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2002.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності лікування хворих на геморагічний васкуліт (ГВ) на підставі вивчення ролі ендотелійзалежних факторів (ЕЗФ) у патогенезі захворювання.

У роботі вивчена наявність ЕЗФ (ЕТ-1 і NO) у плазмі крові дітей, хворих на ГВ, у залежності від форми, важкості та періоду захворювання, а також взаємозв’язок концентрацій ЕЗФ з показниками системи гемостазу та імунітету.

У дітей, хворих на ГВ, виявлена наявність ендотеліальної дисфункції, ступінь якої залежить від активності захворювання. Найбільший ступінь ендотеліальної дисфункції зареєстрований у хворих з максимальною активністю ГВ та наявністю абдомінального синдрому та гломерулонефриту.

Рівні ЕТ-1 і NO в плазмі крові корелюють з показниками систем зсідання та протизсідання крові, а також з показниками клітинного, гуморального імунітету та фагоцитозу, що підтверждує взаємозв’язок імунних та неімунних механізмів розвитку та прогресування ГВ.

Показана необхідність впровадження в клінічну практику у складі базисної терапії у дітей, хворих на ГВ, нітровазодилататорів та інгібіторів АПФ з метою ліквідації вивленої ендотеліальної дисфункції та попередження розвитку ускладнень ГВ.

Відпрацьовані оптимальні схеми терапії ГВ.

  1. В дисертації здійснено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі, що виявляється у встановленні негативного впливу порушень взаємозв’язку ендотелійзалежних факторів ( ендотелін-1 і оксид азоту), на перебіг геморагічного васкуліту у дітей, особливо з розвитком тяжких клінічних проявів ГВ і його ускладнень. Обгрунтувана корегуюча терапія з застосуванням нітровазодилятаторів (нітрогранулонг) та інгібіторів АПФ (козаар), що дозволило попередити розвиток важких ускладнень.

  2. Рівні ендотеліну-1 і оксиду азоту корелюють з показниками активності і важкості патологічного процесу. Виявлені позитивні достовірні кореляційні зв’язки рівнів ендотеліну-1 з показниками сіромукоїдів і g-глобулінів, оксиду азоту з показниками глікопротеїдів і a2 -глобулінами сироватки крові свідчать про залежність ендотеліальної дисфункції від важкості та показників активності патологічного процесу.

Найбільш виразна ендотеліальна дисфункція з перевагою рівня ендотеліна-1 відмічена у хворих з максимальним ступенем активності, з абдомінальним синдромом та гломерулонефритом, найбільш прогностично несприятливими проявами ГВ.

3. Показники ендотеліну-1 і оксиду азоту корелюють з показниками систем зсідання та протизсідання крові. Виявлені прямі достовірні кореляційні зв’язки значень ендотеліну-1 і оксиду азоту з рівнем фібриногену крові, ендотеліну-1 і показником активності системи зсідання на другій хвилині інкубації (за аутокоагуляційним тестом), що підтверджує причетність ендотелійзалежних факторів до змін коагуляційного потенціалу крові.

  1. Зареєстровіні прямі достовірні кореляційні зв’язки ендотелійзалежних факторів з рядом імунологічнх показників: рівнів ендотеліну-1 і оксиду азоту з рівнем імуноглобуліну M, показників ендотеліну-1 і рівнів імуноглобуліну A, ендотеліну-1 і лізосомальних катіонних білків, оксиду азоту і мієлопероксидази, що свідчить про функціональний взаємозв’язок активності ендотелійзалежних факторів і інтенсивності неспецифічних факторів захисту.

  2. Клінічно у хворих, які отримували у складі комплексної терапії козаар і нітрогранулонг спостерігали більш швидке та виразне покращення загального самопочуття, зменшення інтоксикації, зниження температури тіла і частоти епізодів шкірних висипів. Шкірний, суглобовий та абдомінальний синдроми долались на тиждень раніше. Зміни з боку нирок у вигляді сечового синдрому та гломерулонефриту нормалізувалися на 2-3 тижні раніше, що забезпечило скорочення строків перебування хворого на ліжку на (6+1.2) діб.

  3. На тлі застосування козаару та нітрогранулонгу у дітей, хворих на ГВ більш виразно проходили процеси врівноваження функціональної активності систем зсідання та протизсідання крові. Відмічались також зміни в електролітному складі у вигляді підвищення рівня калію і зниження показників натрію в сироватці крові, що попереджує розвиток гіперволемії та гіпертонії.

7.Основним ефектом застосування козаару та нітрогранулонгу є зниження рівня концентрації ендотеліну-1 в плазмі крові, що забезпечило ліквідацію ендотеліальної дисфункції при геморагічному васкуліті і попередження розвитку таких важких ускладнень як абдомінальний синдром та гломерулонефрит.

Публікації автора:

1. Ищенко Т.Б., Курнина Ю.В. Распространенность и некоторые особенности течения геморрагического васкулита у детей за последние десять лет.//Врачебная практика. -1999, -№4, -С.71-73.

Здобувачем проаналізовано клінічні дані різноманітних форм геморагічного васкуліту у дітей, особливості перебігу його за 10-річчя.

2. Можливості вирішення проблеми геморагічного васкуліту у дітей шляхом корекції імуноендокринного гомеостазу та ендотеліальних дисфункцій. Одинець Ю.В., Ручко А.Ф., Курніна Ю.В., Іщенко Т.Б.//Педіатрія, акушерство та гінекологія, -1999, -№4, -С.160-161.

Здобувач самостійно проводив аналіз літературних даних, присвячених ролі ендотеліальної дисфункції при захворюваннях судин, проводив вимірювання рівнів ендотеліну-1 та оксиду азоту.

3. Одинец Ю.В., Ищенко Т.Б Эндотелиальная дисфункция в патогенезе геморрагического васкулита у детей.//Врачебная практика, -2000, -№4, -С.30-36.

Здобувач забезпечував підбір літературних джерел, що висвітлюють роль ендотеліальної дисфункції при патології судин, вивчав та відпрацьовував методику вимірювання рівнів ендотеліну-1 та оксиду азоту, здійснював підбір дітей, хворих на ГВ, проводив статистичну обробку даних.

4. Ищенко Т.Б. Терапевтические аспекты оптимизации лечения геморрагического васкулита у детей.// Врачебная практика, -2001, -№5, -С.67-75

5. Одинець Ю.В., Іщенко Т.Б. Терапевтична корекція дисфункції ендотелій залежних факторів при геморагічному васкуліті у дітей.//Педіатрія, акушерство та гінекологія, -2001, -№4, -С.71

Здобувач самостійно здійснював тематичний підбір дітей, хворих на ГВ, проводив дослідження системи ендотелійзалежних факторів, відпрацьовував схеми медикаментозної корекції ендотеліальної дисфункції.

6. Ищенко Т.Б. Роль эндотелиальной дисфункции при геморрагическом васкулите у детей в развитии вторичной гломерулопатии. //Український терапевтичний журнал. -2002, -Т.4, -№2, -С.35-38.

7. Імунологічні та неімунологічні механізми в розвитку геморагічного васкуліту у дітей. Одинець Ю.В., Ручко А.Ф., Курніна Ю.В., Іщенко Т.Б.// Перинатологія та педіатрія. –2001, -№3. –С.107-108.

Здобувач проводив дослідження системи ендотелійзалежних факторів ( ендотеліну-1 та оксиду азоту), системи гемостазу та статистичну обробку даних.