Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Лю Сяоінь. Роль вільних економічних зон у формуванні ринкового господарства (на прикладі Китаю) : Дис... канд. наук: 08.01.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Лю Сяоінь. Роль вільних економічних зон у формуванні ринкового господарства (на прикладі Китаю). Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01.- Економічна теорія. - Київський національний економічний університет, Київ, 2002.

У дисертації розкрито теоретичні положення, які характеризують сутність, види, принципи і особливості функціонування вільних економічних зон (ВЕЗ) в Китаї та їх вплив на ринкове реформування національної економіки. Обгрунтовано висновок, що ВЕЗ складають в Китаї територіальний “полігон” випробування ринкових принципів, передову лінію трансформаційних процесів та інтеграції економіки Китаю у світове господарство.

Визначено різноманітні шляхи трансформації командної економіки, виділено і проаналізовано теоретичні підходи різних шкіл китайської економічної думки, викладено авторське бачення китайської моделі ринкової трансформації суспільства, яка визначається політичною стабільністю, стратегією градуалізму, поступовістю в територіальному і функціональному аспектах. Розглянуто історію виникнення ВЕЗ та їх класифікацію у відповідності зі ступенем інтегрованості у світову економіку, за галузевою приналежністю, формою власності, економічною мотивацією та функціональною діяльністю. Проаналізовано цілі створення ВЕЗ в Китаї, що об’єднані в три великих блоки: економічний, соціальний і науково-технічний. Визначено дві моделі фінансування діяльності і їх провідну роль у забезпеченні відкритості економіки, залучення іноземних інвестицій, науково-технічної модернізації, вирівнюванні регіональної неоднорідності, стабільності економічного зростання, скороченні безробіття та підвищенні рівня доходів населення.

У дисертації здійснено комплексний аналіз, теоретичне узагальнення і нове бачення еволюції становлення, принципів функціонування ВЕЗ та їх впливу на ринкове реформування економіки Китаю, що дозволило сформулювати висновки теоретичного й науково-практичного спрямування.

1. Необхідність ринкового реформування економіки викликана низкою об’єктивних обставин, що склалися наприкінці 70-х років ХХ ст.: зниженням темпів економічного зростання, загострення міжгалузевих і внутрігалузевих диспропорцій, нестача енергетичних ресурсів, простоювання транспортних засобів, зниження рівня життя населення аж до загострення проблеми голоду, що спонукали до обгрунтування ідей реформування економіки з використанням експериментальної перевірки основних новацій.

2. Економічна система КНР характеризується складністю, мінливістю, динамічністю і регіональною різноманітністю, що визначає її серед інших країн. До загальних рис системи можна віднести такі, як децентралізація управління і передача багатьох функцій провінціям; регіональна багатоваріантність і різноманітність запровадження ринкових відносин; двоякість економічних нормативів: існування високих ринкових і низьких державних цін, кредитних ставок тощо; допущення існування чистих іноземних підприємств; широке використання принципу підрядності в сільському господарстві та промисловості; пріоритетність збереження соціальної стабільності, співставлення темпів реформ з психологічною готовністю населення; здійснення політики доходів з метою недопущення катастрофічної соціальної нерівності, демократизація в управлінні підприємствами.

3. На початковому етапі реформування китайської економіки була розроблена, на відміну від пострадянських країн, концепція “ринкового соціалізму з специфікою Китаю”, яка передбачала врахування соціально-економічного рівня розвитку Китаю і була направлена на розширення самостійності підприємств, запровадження ВЕЗ, як експериментального осередку апробації ринкових принципів та вирішення проблем технічної відсталості, залучення іноземних інвестицій, інтеграції у світову економіку. Це дало можливість не тільки обгрунтувати концепцію “ринкового соціалізму”, а й теоретично розкрити нові явища в економіці (багатоукладність, співіснування плану і ринку, особливості формування приватного капіталу, психологічної адаптації населення до нових принципів господарювання тощо).

4. Наприкінці 80-х - на початку 90-х років ХХ ст. визначились три основні науковs напрямки (в рамках семи шкіл китайської економічної думки) переходу до нового ринкового механізму з подальшим формуванням сучасної моделі розвитку економіки Китаю – моделі соціалістичної ринкової економіки, яка передбачає формування низки ВЕЗ, реформування ціноутворення, управління, фінансово-бюджетної системи, організаційної структури управління підприємством, оподаткування, проведення політики відкритості економіки за умови строгого контролю з боку держави. Створення ВЕЗ покращило інвестиційний клімат в країні, надало можливість залучити значні фінансові ресурси для вирішення першочергових завдань економічного розвитку Китаю.

5. Особливого значення для теорії і практики господарювання набула розробка моделей поєднання планового і ринкового регулювання, серед яких першочергове значення мають: модель “фрагментарного” (банькуай) поєднання планового і ринкового механізму, модель “проникаючого” (шеньгоу) поєднання та модель “органічного” (юізі) взаєморозвитку планового і ринкового регулювання. Замість надання повної свободи приватному сектору і повного невтручання держави в економіку Китай зосередив основну увагу на поступовості і еволюційності ринкового реформування під неупинним контролем держави шляхом запровадження ВЕЗ, які стали полігоном і на якому відпрацювувався механізм оптимального поєдання державних та ринкових важелів функціонування економіки.

6. Процес реформування економіки Китаю має свої особливості, які проявляються в поступовості переходу від командно-розподільчих принципів до ринкового механізму господарювання через територіально-галузеве їх поширення (через формування ВЕЗ) та їх розповсюдження в аграрному секторі, малому і середньому бізнесі, сфері послуг тощо. Досвід засвідчує, що успішний розвиток ВЕЗ можливий за наявності наступних умов: політичної стабільності в країні, суспільної безпеки в рамках ВЕЗ, створення необхідної інфраструктури (розвиток транспорту і зв’язку, комфортних побутових умов для іноземних підприємців), наявність кваліфікованих кадрів, простого порядку створення підприємств з участю іноземного капіталу, отримання права користування землею, активна підтримка держави.

7. Поетапне входження Китаю у світове господарство здійснювалось в контексті концепціїї відкритих економічних районів, першим кроком в реалізації якої стало утворення в 1980 році вільних економічних зон: Шеньчжень, Чжухай, Шаньтой в провінції Гуандун, Сямень в провінції Фуцзянь та провінції Хайнань. Вони стали школою ринкового управління економікою та експортної діяльності, відіграли роль полігону реформи системи цін і заробітної плати в 80-ї роки, створення біржі цінних паперів на рубежі 80-90-х років (Шеньчжень), реформи соціального страхування і пенсійного забезпечення в 90-ї роки.

8. Проведений аналіз сутності, основних цілей, принципів створення ВЕЗ і їх господарського механізму дозволив сформулювати наступні висновки:

ВЕЗ – особливі теориторії, де діють пільгові умови для діяльності національних і іноземних підприємців, та які сприяють вирішенню зовнішньоекономічних, загальноекономічних, соціальних, науково-технічних завдань;

необхідними умовами створення ВЕЗ є політична стабільність, сталість законодавчої бази, добре розвинена виробнича інфраструктура, сприятливі природно-кліматичні умови, ефективне і раціональне адміністративне управління;

ВЕЗ, як специфічні економічні утворення, формуються на основі відповідних принципів, серед яких можна виділити як загальні принципи регулювання ВЕЗ, так і конкретні, що відображають створення і функціонування ВЕЗ в кожній окремо взятій країні. На відміну від інших країн, в Китаї створення ВЕЗ використовується головним чином в інтересах розвитку економіки всієї країни, а не окремого регіону, розповсюдження ринкових елементів на всю економіку. В Китаї сьогодні використовується дев’ять типів територіальної зовнішньоекономічної відкритості: від спеціальних економічних зон до зон безмитної торгівлі;

за 20-річний період функціонування в Китаї ВЕЗ сформувався специфічний механізм їх функціонування: адміністративне управління зонами здійснюється Канцелярією у справах ВЕЗ, широка самостійність підприємств, специфіка ціноутворення, податкові пільги тощо.

9. Політика зовнішньоекономічної діяльності в рамках ВЕЗ відіграла вирішальне значення у популяризації в Китаї ринкових перетворень, в створенні національного варіанта ринкової економіки спочатку в рамках невеликих територіальних анклавів, а пізніше і в масштабах країни в цілому. ВЕЗ і приморські порти, з’єднуючись в одну лінію, створили передню лінію відкритості економіки для зовнішнього світу, що сприяло прискореному економічному розвитку приморських районів і поступове підтягування внутрішніх районів Китаю. Завдяки ВЕЗ була створена струнка, багатоярусна і багатоканальна система відкритості китайської економіки зовнішньому світу, забезпечено поєднання інтересів країни і окремих районів.

10. Успіх китайських реформ і економіки, як це засвідчує китайський досвід, обумовлений: по-перше, тим, що всі вони проводяться в строгій відповідності з реальними можливостями і адаптовані до китайського національного підгрунтя; по-друге, курс модернізації і реформ здійснюється в інтересах забезпечення добробуту населення в цілому і кожного громадянина зокрема; по-третє, ринкове реформування економіки запроваджується поетапно: від експерименту в окремих районах до розповсюдження передового досвіду на окремі провінції, а пізніше й на всю країну. Збереження Китаєм власної системи цінностних орієнтирів є відмітною рисою від багатьох інших країн з перехідною економікою.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1.Лю Сяоінь. Роль вільних економічних зон (ВЕЗ) в економіці (на прикладі Китаю) // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 4 / Відп.ред. С.І.Дем’яненко. – К.: КНЕУ, 2000.- С.81-88. (0,5 друк. арк.)

2.Лю Сяоінь. Особливості формування ринкового господарства в Китайській Народній Республіці // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України / Науково-практичний збірник.- // Видавництво Курс. – 2001.-№ 3(12). – С.114-119. (0,5 друк. арк.)

3. Лю Сяоінь. Еволюція використання ВЕЗ в економічних системах / Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 7/ Відп. ред. С.І.Дем’яненко. – К.: КНЕУ, 2001. - С.88-94. (0,5 друк.арк.)

4. Лю Сяоінь. Китайський досвід реформування економіки і можливості його використання в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Вип. 119. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С.71- 79. (0,5 друк. арк.)

В інших виданнях:

1.Лю Сяоинь. Свободные экономические зоны (СЭЗ) - путь Китая в мировую интеграцию // Еволюція економічного розвитку та економічних теорії (проблеми дослідження та викладання): Матеріали міжнар. наук.– метод. конф. 26 – 27 квітня 2000 р. / Відп. ред.: І. Й. Малий, Н.О.Татаренко. – К.: КНЕУ, 2000. – С. 177 – 178. (0,2 друк. арк.)

2.Лю Сяоинь. Роль свободных экономических зон в развитии малого и среднего бизнеса (на примере КНР) // Інвестиції ХХІ століття: регіональні аспекти: Збірник доповідей Міжнар. наук.-практ. конф. 17-18 листопада 2000 р. м. Умань / Відп. ред. Ю.М.Краснобокий. - К.: Наук. світ, 2000.-С.68-70. (0,2 друк. арк.).