Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Юридична психологія


Анушкевич Володимир Ігорович. Роль саморегуляції в успішності професійної діяльності прокурорів : Дис... канд. наук: 19.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Анушкевич В.І. Роль саморегуляції в успішності професійної діяльності прокурорів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.06 – юридична психологія. Харківська державна академія фізичної культури. Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту. Харків, 2008.

Дисертація присвячена вивченню впливу саморегуляції на якості особистості прокурорів та можливості за рахунок використання засвоєних ними способів саморегуляції, підвищення успішності професійної діяльності. В роботі показані зв’язки індивідуально-психологічних особливостей особистості прокурорів з вибором ними способів саморегуляції.

Встановлено, що негативні зміни у психіці прокурорів обумовлюються їх персональною відповідальністю за рішення, які приймаються, організаційними проблемами, частими сутичками з керівництвом і тиском на них владних структур.

Експериментальним шляхом показана можливість, застосовуючи усвідомлені способи саморегуляції, впливати на якості та стани особистості. Зроблено аналіз виробничого навантаження прокурорів України і показано роль саморегуляції у збереженні й підтримці психосоматичного здоров’я, підвищенні стійкості до дії стресогенних чинників та успішності у професійній діяльності.

Реалізація поставленої мети та виконання завдань дослідження дало можливість одержати теоретичні та емпіричні результати, аналіз яких дозволяє зробити наступні висновки.

  1. На сучасному етапі розвитку психології проблемою саморегуляції займається велика кількість науковців. Незважаючи на неоднозначне тлумачення цього поняття, досліджені її структура, зміст, вплив на психічні процеси та стани і застосування з метою управління ними та корекції психічних розладів.

Використання способів саморегуляції з метою корекції негативних змін у психіці прокурорів, зниження психофізичної втоми, підвищення нервово-психічної стійкості та впливу на успішність в їх професійній діяльності досліджене не було.

  1. Специфічною для професійної діяльності прокурорів є наявність психотравмуючих і стресогенних чинників. В діяльності прокурора мають місце нервово-психічні перевантаження, напруження емоційно-вольової сфери викликається жорсткою, детальною законодавчою регуляцією, персональною відповідальністю за прийняті рішення, взаємовідносинами з міліцією, судом, органами влади, нерівномірним темпом роботи, тиском на рішення прокурора владних структур.

Серед чинників, що викликають та підвищують рівень прояву негативних психічних станів виявлені наступні: професійна відповідальність (2,45 балів), організаційні проблеми (2,14 балів), часті сутички з керівництвом (1,97 балів).

  1. З метою зменшення нервово-психічної напруги у своїй професійній діяльності, прокурори використовують відомі їм з життєвого досвіду способи саморегуляції. Найчастіше використовуються наступні: аналіз ситуації, роздуми (53 %), самоконтроль, вольові зусилля (46 %), сон, пасивний відпочинок (43 %) та гумор і жарти (40 %).

Використання цих та інших способів саморегуляції здійснюється ними епізодично, безсистемно і без чіткого усвідомлення їх дії та впевненості у результатах.

Залежність вибору способів саморегуляції обумовлюється індивідуально-психологічними та особистісними особливостями прокурорів. До них належать рівень екстравертованості, емоційної стійкості, тривожності, фрустрації, агресивності та ригідності.

На вибір способів саморегуляції впливають також якості темпераменту фахівців і специфіка їх професійної діяльності. Найчастіше прокурори користуються способами саморегуляції, які пов’язані з впливом на психічні стани через мислення та усвідомлення ситуації, тобто когнітивні. І значно рідше афективні, що діють через почуття та емоції.

  1. Опанування прокурорами рекомендованими їм способами саморегуляції та мотивоване систематичне їх використання протягом року привело до значних позитивних змін: а) психосоматичних та психовегетативних показників; б) ступеня прояву рис особистості; в) успішності професійної діяльності.

В групі, де позитивно змінились психосоматичні та психовегетативні показники, встановлено: підвищення рівня опірності проти психотравмуючих та стресогенних чинників професійної діяльності; толерантність їх чутливості до кризи; ослаблення дії на них професійного стресу, суб’єктивної чутливості до прояву соматичних симптомів (нервово-психічного виснаження, шлункових скарг, ревматичних та серцево-судинних скарг); зниження рівня психовегетативних симптомів та емоційного вигоряння; підвищення показників «загального» здоров’я та адаптивності.

В групі, де позитивно змінився ступінь прояву рис особистості, встановлено: підвищення психоемоційної стійкості та ступеня прояву таких рис особистості як товариськість, доброзичливість, обережність, серйозність, організованість, розсудливість, практичність, ініціативність, самоконтроль, емпатія, урівноваженість; зменшення рівня прояву негативних рис (залежності, тривожності, незадоволеності, покірливості, збудливості, агресивності, депресивності, дратівливості, фрустрації, ригідності). Одержані дані свідчать про вплив саморегуляції на розвиток особистості прокурорів.

В експериментальній групі, позитивно змінився рівень успішності професійної діяльності прокурорів, в результаті чого виявлено: підвищення працездатності і зниження стомлюваності; підняття рівня службової дисципліни; збільшення задоволення своєю роботою; зменшення витрат робочого часу внаслідок захворювань; підвищення рівня професійної успішності та результатів виробничої діяльності прокурорів.

Публікації автора:

  1. Анушкевич В.І. Оптимізація екстремальних умов професійної діяльності працівників прокуратури методами саморегуляції
    // Вісник Харківського національного університету ім. В.М. Каразіна. – Харків, 2007. - № 759. – С. 30-36.

  2. Анушкевич В.И. Факторы профессиональной деятельности прокуроров, вызывающие усиление проявления негативных психических состояний // Право і безпека. – Харків, 2007. – Т.6, №1. – С. 39-42.

  3. Анушкевич В.І. Застосування способів і методів саморегуляції працівниками прокуратури з метою підвищення ефективності праці // Наукові записки Харківського університету повітряних сил. Соціальна філософія, психологія. – Харків, 2007. – Вип. 3(29). – С. 159-164.

  4. Анушкевич В.И. Влияние особенностей личности прокуроров на выбор ими способов саморегуляции психических состояний // Вісник Харківського національного університету ім. В.М. Каразіна. – Харків, 2008. - № 793. – С. 19-22.

  5. Анушкевич В.И. Влияние применения саморегуляции на успешность профессиональной деятельности прокуроров // Материалы IV Международной научно-практической конференции «Современные научные технологии – 2008». – Днепропетровск, 2008. – С. 54-58.