Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Алексеєнко Роман Васильевич. Роль прозапальних цитокінів у прогресуванні діабетичної нефропатії. : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Алексеєнко Р.В. Роль прозапальних цитокінів у прогресуванні діабетичної нефропатії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2007.

Дисертацію присвячено вивченню ролі прозапальних цитокінів (фактору некрозу пухлини- та інтерлейкіну-1) при діабетичній нефропатії на різних ступенях функціонального стану нирок, а також в умовах лікування препаратом есенціальних незамінних амінокислот “Кетостерил” на тлі низькобілкової дієти.

Обстежено 80 хворих на цукровий діабет типу 1 і типу 2, ускладнений діабетичною нефропатією, на різних ступенях функціонального стану нирок. В дисертації показано, що рівень вмісту ФНП в крові у хворих на ДН підвищено вже при достатній функції нирок, знижується при ХНН І ступеня і досягає максимальних значеннь при ХНН ІІ та ІІІ ступенів, що свідчить про ступень прогресування фібропластичних та склеротичних процесів у нирках при ДН. Рівень вмісту ІЛ-1 в крові у хворих на ДН починає знижуватися при достатній функції нирок, підвищується при ХНН ІІ ступеня, але залишається нижче значень контрольної групи і є мінімальним у хворих з ХНН ІІІ ступеню, що відбиває зниження інтенсивності гострофазового запального процесу при розвитку ХНН. Екскреція 2-мікроглобуліну зі сечею при ДН значно підвищена у хворих з достатньою функцією нирок, що віддзеркалює ураження тубулоінтерстиційних структур на ранніх етапах діабетичної нефропатії. Розвиток і прогресування ХНН супроводжується зростанням екскреції 2-мікроглобуліну зі сечею паралельно змінам цитокінового профілю в крові.

Введення до комплексної консервативної терапії ХНН препарату есенціальних незамінних амінокислот “Кетостерил” в сполученні з низькобілковою дієтою супроводжується зниженням протеїнурії, покращенням парціальних функцій нирок, зменшенням симптомів інтоксикації, що свідчить про його ренопротективний вплив, а також позитивний модулюючий ефект у відношенні вмісту прозапальних цитокінів в крові та парціальних функцій нирок при діабетичній нефропатії.

В дисертаційній роботі досягнуто рішення актуальної наукової задачі – вивчено роль прозапальних цитокінів (ФНП та ІЛ-1) у прогресуванні ураження нирок, доказано значення визначення показників вмісту цих цитокінів у крові для підвищення якості діагностики та прогнозування перебігу ДН, обгрунтовано використання препарату кетоаналогів есенціальних незамінних амінокислот “Кетостерил” на тлі низькобілкової дієти для оптимізації ренопротекції при діабетичній нефропатії з початковими ступенями ХНН.

12

1. Для діабетичної нефропатії є характерним зростання рівня ФНП у крові, яке виявляється вже при достатній функції нирок і прогресує при розвитку хронічної ниркової недостатності.

2. Вміст ІЛ-1 у крові хворих на ДН помірно знижується при достатній функції нирок і є мінімальним при ХНН ІІІ ступеню.

3. При діабетичній нефропатії на різних ступенях ХНН виявлено позитивні кореляційні зв’язки між вмістом ФНП у крові і екскрецією 2-мікроглобуліну зі сечею, глюкозурією, протеїнемією, систолічним та діастолічним артеріальним тиском, що дозволяє вважати цей цитокін важливим чинником прогресування діабетичної нефропатії.

4. Підвищення вмісту ФНП і зниження вмісту ІЛ-1 у крові є маркерами прогресування хронічної ниркової недостатності та критеріями несприятливого прогнозу перебігу діабетичної нефропатії.

  1. Прямі кореляційні зв’язки між ФНП, ІЛ-1 та артеріальним тиском виявляються переважно при ХНН ІІІ ступеню, що підтверджує значення гемодинамічних чинників і прозапальних цитокінів (ФНП та ІЛ-1) у крові для прогресування склеротичних процесів у нирках.

  2. Препарат кетоаналогів есенціальних незамінних амінокислот “Кетостерил” у поєднанні з низькобілковою дієтою володіє позитивними ефектами на вміст прозапальних цитокінів (ФНП та ІЛ-1) у крові, показники функціонального стану нирок на початкових етапах хронічної ниркової недостатності.

Публікації автора:

1. Алексеєнко Р.В. Діабетична нефропатія: механізми патогенезу у контексті ранньої діагностики, оцінки тяжкості та перебігу // Актуальные проблемы медицины и биологии. – 2004. - № 2. – С. 74-79.

13

2. Алексеєнко Р.В. Діабетична нефропатія: удосконалення діагностики хронічної ниркової недостатності та оцінка ефективності застосування Кетостерилу // Український журнал нефрології та діалізу. – 2005. - № 3 (6). – С. 42-45.

3. Березовський О. Є., Красовська Е.О., Алексеєнко Р.В. Діабетична нефропатія: нові підходи до діагностики та лікування // Актуальні проблеми нефрології: Зб. наук. праць / За ред. Т.Д. Нікули; Нац. мед. ун-т ім. О.О. Богомольця. – Київ: Задруга, 2003. – Вип. 9. – С. 191-195. Автором самостійно проведено обстеження хворих на діабетичну нефропатію з визначенням рівню 2-мікроглобуліну в сечі в динаміці лікування препаратом “Кетостерил”, аналіз матеріалу, оформлення статті.

4. Семидоцька Ж.Д., Оспанова Т.С., Більченко О.С., Чернякова І.О., Місюра О.І., Бездітко Т.В., Ромаданова О.І., Авдєєва О.В., Хіміч Т.Ю., Андон’єва Н.М., Котулевич Н.Я., Сиваш О.В., Красовська К.О., Алексеєнко Р.В. Про чинники прогресування хронічної ниркової недостатності // Український журнал нефрології та діалізу. – 2005. - № 3 (6). – С. 57-60. Автором проведено обстеження хворих на ДН з ХНН, визначення рівнів мікроальбуміну і 2-мікроглобуліну в сечі, аналіз матеріалу.

5. Семидоцька Ж.Д., Оспанова Т.С., Чернякова І.О., Авдєєва О.В., Хіміч Т.Ю., Красовська К.О., Алексеєнко Р.В. Роль артеріальної гіпертензії та її корекції у прогресуванні хронічної ниркової недостатності // Український журнал нефрології та діалізу. – 2005. - № 3 (6). – С. 69-73. Автором проведено обстеження хворих на ДН з ХНН, визначення рівнів мікроальбуміну і 2- мікроглобуліну в сечі, аналіз матеріалу.

6. Пат. 70023 А UA, МПК 7, G01N33/00. Спосіб оцінки прогресування діабетичної нефропатії / Семидоцька Ж.Д., Алексеєнко Р.В. (UA); Харк. держ. мед. ун-т (UA) - № 20031212130; Заяв. 23.12.2003; Опубл. 15.09.2004. Бюл. №9. – 6 с. Автором виконано підбір та аналіз матеріалу, підготовка заявки, сформульвано формулу винаходу.

7. Алексеєнко Р.В. Прозапальні цитокіни у контексті ранньої діагностики діабетичної нефропатії // Тези доповідей всеукраїнської науково-практичної конференції (з міжнародною участю), присвяченої пам’яті акад. Л.Т. Малої “Вклад молодих вчених в розвиток медичної науки і практики” – Харків, 2006. – С. 4.

8. Алексеєнко Р.В. Про фактори прогресування захворювання нирок. // Тези доповідей науково-практичної конференції “Філософія і медицина у світлі глобальних проблем сучасності”. – Харків, 2005. – С. 39-40.

9. Алексеєнко Р.В. Роль сімейного лікаря в нефрологічній галузі медицини. // Тези доповідей науково-практичної конференції “Сімейна медицина: проблеми і перспективи”. – Харків, 2006. – С. 5.

14