Щепанський Федір Йосипович. Роль порушень прооксидантно-антиоксидантних процесів у патогенезі експериментального алергічного альвеоліту та їх корекція : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Щепанський Ф.Й. Роль порушень прооксидантно-антиоксидатних процесів у патогенезі експериментального алергічного альвеоліту та їх корекція. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. Державний вищий навчальний заклад „Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського” МОЗ України, Тернопіль, 2008.
Дисертаційна робота присвячена вивченню особливостей функціонального стану клітинної і гуморальної ланок імунної, а також прооксидантно-антиоксидантної систем в патогенезі алергічного альвеоліту в залежності від періодів розвитку алергічного альвеоліту і статі тварин та корекція їх порушень альфа-токоферолом ацетату. Дослідження проведено на 208 морських свинках. Встановлено, що за умови розвитку експериментального АА найшвидше починає знижуватись активність ферментів АОС в легеневій тканині (на 40-у добу), водночас ці показники знаходяться на рівні контрольних величин в печінці та були підвищеними у крові і на 60-у добу різко знижувались у всіх зазначених тканинах з перевагою в легенях. Доведено, що експериментальний АА супроводжується поступовою активізацією процесів перекисного окиснення на 30-у і 40-у доби, досягаючи найвищих величин на 60-у добу. Ці процеси були більше виражені у самок, ніж у самців. Встановлено активну участь Т і В-систем імунітету в механізмах розвитку АА. Доведено наявність імунокомплесного механізму пошкодження тканин. Показано коригуючий вплив антиоксиданта альфа-токоферола ацетату (вітаміну Е ацетату) на порушений функціональний стан прооксидантно-антиоксидантної системи при АА в крові, легеневій та печінковій тканинах.
У дисертації наведено теоретичне обгрунтування і нове вирішення актуального наукового завдання, що знайшло своє відображення у встановленні особливостей ферментної антиоксидантної системи, активності процесів пероксидації ліпідів, імунологічної реактивності за умови формування експериментального алергічного альвеоліту в залежності від періодів його розвитку та статі тварин. Запропоновані нові підходи щодо корекції порушень, викликаних експериментальним алергічним альвеолітом за допомогою альфа-токоферола ацетату.
1. Ранній період (30-а доба) експериментального алергічного альвеоліту характеризувався активізацією процесів перекисного окиснення ліпідів та компенсаторним підвищенням активності ферментів антиоксидантної системи: в крові підвищувався вміст дієнових кон’югатів і малонового диальдегіду на 51,3 % (Р<0,05) і 95,2 % (Р<0,05) та активність каталази і супероксиддисмутази відповідно на 80,6 % (Р<0,05) і 64,1 % (Р<0,05), водночас аналогічні зміни цих показників відбувалися у легеневій та печінковій тканинах.
2. Експериментальний алергічний альвеоліт (40-а доба) супроводжувався незначним підвищенням активності каталази у крові та подальшим накопиченням продуктів пероксидації ліпідів; водночас у печінці зростанням вмісту дієнових кон’югатів і малонового діальдегіду на 73,8 % (Р<0,05) і 52,1 % (Р<0,05) за відсутності достовірних змін показників антиоксидантного захисту.
3. За умови розвитку експериментального алергічного альвеоліту (40-а доба) спостерігалось зростання вмісту дієнових кон’югатів і малонового диальдегіду на 107,9 % (Р<0,05) і 122,3 % (Р<0,001) в легеневій тканині та помірне зниження активності ферментів антиоксидантної системи (Р<0,05).
4. Пізній період (60-а доба) експериментального алергічного альвеоліту проявляється найвищим рівнем пероксидації ліпідів та найнижчими показниками ферментів антиоксидантного захисту з таким послідовним ступенем вираження цих змін: легенікровпечінка (Р<0,05).
5. Експериментальний алергічний альвеоліт суттєво впливає на рівень пероксидації ліпідів та стан антиоксидантного захисту і залежить від ступеня ушкодження тканин і статевих особливостей організму та періодів його розвитку: найбільше посилювались процеси перекисного окислення ліпідів у легенях, в меншій мірі у крові та ще менше у печінці, особливо на 60-у добу експерименту, водночас пригнічувалась активність ферментів антиоксидантної системи, причому ці зміни були більше виражені у самок, ніж у самців.
6. У патогенезі експериментального алергічного альвеоліту доведена участь специфічних клітинних і гуморальних імунних механізмів. Встановлено поступове зростання вмісту В-лімфоцитів і циркулюючих імунних комплексів та зниження рівня Т-лімфоцитів у крові самок і самців у залежності від періодів його розвитку: ранній період (30-а доба) характеризувався помірною стимуляцією показників гуморального та пригніченням клітинного імунітету і на 40-у добу – супроводжувався подальшим зростанням рівня циркулюючих імунних комплексів особливо середніх та малих розмірів на 84,8 % (Р<0,05) і 82,6 % (Р<0,05) та вмісту В-лімфоцитів на 48,8 % (Р<0,05)і зниженням показників Т-лімфоцитів у крові та 16,8 % (Р<0,05); пізній період проявлявся найвищим ступенем активізації гуморального та пригніченням клітинного імунітету.
7. Застосування альфа-токоферола ацетату на тлі експериментального алергічного альвеоліту призвело до зниження вмісту дієнових кон’югатів і малонового диальдегіду та зростання активності супероксиддисмутази і каталази в крові, легеневій та печінковій тканині, що свідчить про коригуючий вплив цього антиоксиданта на порушений функціональний стан прооксидантно-антиоксидантної системи (Р<0,05).
Публікації автора:
Щепанський Ф. Й. Роль про- та антиоксидантних процесів у патогенезі алергічного альвеоліту в тканині печінки морських свинок / Ф. Й. Щепанський, М. С. Регеда // Фізіологічний журнал. – 2005. – Т 51, № 6. – С. 46-48 (Здобувачем проведено моделювання експериментального АА, дослідження ДК, МДА, СОД і каталази в печінці, оцінені результати і зроблені висновки).
Вплив антиоксиданта альфа-токоферола ацетату на вміст продуктів перекисного окиснення ліпідів і активність ферментів антиоксидантної системи в легеневій тканині морських свинок при модельному процесі алергічного альвеоліту / Ф. Й. Щепанський, В. Й. Кресюн, В. В. Годован, М. С. Регеда // Досягнення біології та медицини. – 2005. - № 2(6). – С. 56-58 (Здобувачем здійснено моделювання експериментального АА, дослідження ДК, МДА, СОД і каталази в легенях, аналіз отриманих результатів).
Порушення функціонального стану прооксидантно-антиоксидантного системи у сироватці крові самців при модельному процесі алергічного альвеоліту та їх корекція антиоксидантом альфа-токоферолом ацетатом / Ф. Й. Щепанський, В. Й. Кресюн, В. К. Напханюк, М. С. Регеда // Одеський медичний журнал. – 2005. - № 2(88). – С. 45-47 (Здобувачем проведено моделювання експериментального АА, дослідження ДК, МДА, СОД і каталази в крові, застосування альфа-токоферолу ацетату, аналіз отриманих результатів).
Регеда М. С. Екзогенний алергічний альвеоліт: патогенез, клініка, діагностика та лікування / М. С. Регеда, Ф. Й. Щепанський // Лікування та діагностика. – 2005. - № 2-3. – С. 47-51 (Здобувачем проведено пошук і проаналізовано літературні джерела, підготовлено матеріал до друку).
Загальна алергологія / М. С. Регеда, Ф. Й. Щепанський, І. В. Поліянц, О. А. Ковалишин. – Львів : В-во «Сполом», 2006. – 70 с. (Здобувачем проведено пошук і проаналізовано літературні джерела, підготовлено матеріал до друку).
Регеда М. С. Функціональний стан прооксидантно-антиоксидантної системи у крові морських свинок за фізіологічних умов / М. С. Регеда, Ф. Й. Щепанський, І. Г. Гай дучок // Актуальні проблеми медицини, фармації та біології : науково-практичний журнал. – 2004. - № 1. – С. 14-16 (Здобувачем проведено дослідження ДК, МДА, СОД і каталази в крові інтактних тварин, аналіз отриманих результатів).
Особливості змін функціонального стану процесів перекисного окиснення ліпідів і антиоксидантної системи у крові морських свинок хворих на експериментальний алергічний альвеоліт та його корекція / М. С. Регеда, Ф. Й. Щепанський, І. Г. Гайдучок, О. А. Ковалишин, М. М. Регеда // Актуальні проблеми медицини, фармації та біології : науково-практичний журнал. – 2006. - № 2. – С. 56-62 (Здобувачем здійснено моделювання експериментального АА, визначення ДК, МДА, СОД і каталази в крові, аналіз отриманих результатів).
Регеда М. С. Активність супероксиддисмутази у крові морських свинок при експериментальному алергічному альвеоліті на різних етапах його розвитку / М. С. Регеда, Ф. Й. Щепанський // Вибрані питання пульмонології : збірник наукових праць. – Львів, 2004. – Вип. 1. – С.10-11 (Здобувачем здійснено моделювання експериментального АА, дослідження СОД в крові, аналіз отриманих результатів).
Регеда М. С. Перекисне окиснення ліпідів в легеневій тканині самців морських свинок при модельному процесі алергічного альвеоліту та корекція антиоксидантом альфа-токоферолом ацетатом (вітаміном Е ацетатом) / М. С. Регеда, Ф. Й. Щепанський // Вибрані питання пульмонології : збірник наукових праць. – Львів, 2005. – Вип. 2. – С. 33-36 (Здобувачем здійснено моделювання експериментального АА, дослідження ДК і МДА у крові, застосування вітаміну Е, аналіз отриманих результатів).
Регеда М. С. Вплив альфа-токоферолу ацетату на вміст в крові дієнових кон’югат та малонового диальдегіду при модельному процесі алергічного альвеоліту / М. С. Регеда, Ф. Й. Щепанський // Науковий потенціал світу – 2004 : І міжнародна науково-практична конференція, 1-15 листопада 2004 року : матеріали конференції. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2004. – Т. 34. – С. 10-11 (Здобувачем здійснено моделювання експериментального АА, визначення ДК і МДА в крові, аналіз отриманих результатів).
Регеда М. С. Ендогенна антиоксидантна ферментативна система у крові морських свинок при експериментальному алергічному альвеоліті та вплив на неї екзогенного антиоксиданта альфа-токоферола ацетату / М. С. Регеда, Ф. Й. Щепанський, О. А. Ковалишин // Сучасні наукові дослідження – 2006 : ІІ міжнародна науково-практична конференція, 20-28 лютого 2006 року : матеріали конференції. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2006. – Т. 13. – С. 43-44. (Здобувачем здійснено моделювання експериментального АА, дослідження СОД і каталази в крові, аналіз отриманих результатів).
Щепанський Ф. Й. Вміст Т-лімфоцитів у крові морських свинок хворих на експериментальний алергічний альвеоліт в різні періоди формування захворювання / Ф. Й. Щепанський // Наука і освіта – 2007 : V міжнародна науково-практична конференція, 3-15 січня 2007 року : матеріали конференції. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2007. – Т. 4. – С.62-63
Щепанський Ф. Й. Рівень циркулюючих імунних комплексів у крові морських свинок хворих на експериментальний алергічний альвеоліт / Ф. Й. Щепанський // Ключові аспекти наукової діяльності – 2007 : ІІ міжнародна науково-практична конференція, 16-31 січня 2007 року : матеріали конференції. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2007. – Т. 4. – С.36-37.