Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна фізіологія


Заячківська Оксана Станіславівна. Роль локальної стрес-лімітуючої системи у механізмах цитопротекції слизової оболонки стравоходу і шлунка : дис... д-ра мед. наук: 14.03.03 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. — Л., 2007. — 348арк. — Бібліогр.: арк. 278-318.



Анотація до роботи:

Заячківська О.С. Роль локальної стрес-лімітуючої системи у механізмах цитопротекції слизової оболонки стравоходу і шлунка. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.03 – нормальна фізіологія. – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, 2007.

Розроблено концепцію участі локальної стрес-лімітуючої системи (ЛСЛС) у біорегуляторних механізмах цитопротекції за умов експериментального вперше запропонованого та апробованого моделювання уражень слизової оболонки стравоходу і шлунка. Вперше визначено модифікацію цитокінової відповіді, кількісні та якісні зміни реакцій ендотелійопосередкованого (NO/NOS), простаноїдного (ПГ/ЦОГ) компонентів ЛСЛС слизової оболонки стравоходу за умов кислотно-пепсинового, трипсин-біліарного цитолізу на тлі блокади їхньої активності, видалення слинних залоз і корекції цитопротекторними засобами. Обґрунтовано роль капсаїцинчутливих нервів у біорегуляції цитопротекторних реакцій стравоходу і шлунка, що детермінують обмінно-трофічні процеси та забезпечення важливими факторами виразкозагоєння. Аргументовано нові критерії дисфункцій ЛСЛС, що реалізуються у поєд-наних деструктивних ураженнях функціонально пов’язаних органів, і залежать від вазотропних, цитопротекторних реакцій і мобілізації активності антиоксидантного захисту. Особливості перебудови міжклітинних і клітинно-матриксних взаємозв’язків, експресії мембранних і секреторних глікопротеїнів рекомендовано для розробки нових методів діагностики проксимального відділу травної системи. Досліджені механізми дії нових потенційних езофагогастропротекторів.

У дисертаційній роботі представлено нове вирішення актуальної проблеми у галузі фізіології травлення – активізації механізмів біорегуляції цитопротекторних властивостей слизової оболонки проксимального відділу травної системи на підставі вивчення та узагальнення результатів експериментальних морфо-функціональних досліджень впливу ендотелій-опосередкованого, простаноїдного та антиоксидантного компонентів локальної стрес-лімітуючої системи. Проведеними дослідженнями науково обґрунтовані критерії функціональної неспроможності епітеліального бар’єра стравоходу і шлунка та розкриті механізми впливу перспективних засобів корекції за умов ульцерогенезу. Це послужило підставами до таких висновків:

1. За умов модельних досліджень різного генезису, що є співвідносні з етіопатогенезом формування клінічних ознак кислотоасоційованих хвороб стравоходу і шлунка, доведена роль локальної стрес-лімітуючої системи у біорегуляторних механізмах цитопротекції слизової оболонки проксимального відділу травної системи. Виявлено, що прояви деструкції епітеліального бар’єра стравоходу і шлунка детерміновані координаційною взаємозалежністю функціонального стану мікроциркуляції з активністю простаноїдного, мобілізацією чи виснаженням антиоксидантного компонентів та імуномотропних реакцій.

2. Обґрунтовані в роботі оригінальні експериментальні моделі внутрішньостравохідного перфузування є адекватними для вивчення резистентності епітеліального бар’єра стравоходу in vivo, дають змогу з’ясувати природу резистентності його слизової оболонки та пояснити роль ендотеліального і простаноїдного компонентів локальної стрес-лімітуючої системи. Моделювання цитоагресивного кислотно-пепсинового чи трипсин-біліарного впливу підтверджено місцевими та загальними реакціями, типовими для рефлюкс-езофагіту кислотоасоційованих захворювань. Блокування цитопротекторного впливу монооксиду азоту і простагландинів призвело до збільшення деструктивних проявів епітеліального бар’єра стравоходу вдвічі, погіршенню стану мікроциркуляції стравоходу на 20 % і
23 %, відповідно.

3. Встановлено кількісні та якісні зміни реакцій компонентів локальної стрес-лімітуючої системи слизової оболонки стравоходу у нормі, за умов блокади їхньої активності, видалення слинних залоз та корекції цитопротекторними засобами. Описаний феномен резистентності слизової оболонки стравоходу зумовлений функціонуванням локальної стрес-лімітуючої системи стравоходу, слинних і езофагальних підслизових залоз, повноцінною біорегуляцією, що забезпечує підтримку гомеостазу клітинних структур, та особливостями експресії мембранних і секреторних глікопротеїнів епітеліоцитів.

4. Верифікована роль капсаїцинчутливих нервів у біорегуляції цитопротекторних реакцій слизової оболонки стравоходу. Капсаїцинова денервація за умов кислотно-пепсинового цитолізу підсилювала прояви функціональної неспроможності епітеліального бар’єра стравоходу в 1,5 разу і виснажувала компенсаторні механізми ендотеліальної ланки вазорегулювання на 30 %, зумовлюючи порушення обмінно-трофічних процесів і локального забезпечення важливими факторами, які детермінують виразкозагоєння.

5. Завдяки застосуванню візуально-аналогової шкали за запропонованою 4-бальною градацією доповнено знання про стадійність альтерації епітеліального бар’єра та виявлено структурно-функціональну залежність між активністю компонентів локальної стрес-лімітуючої системи та ступенем перебудови взаємозв’язків „клітина–клітина”, „клітина–матрикс”, лейкоцитарною інфільтра-цією слизової оболонки стравоходу і шлунка, що дає підстави рекомендувати її як складову алгоритму діагностики змін проксимального відділу травної системи.

6. Динамічна зміна селективної цитотопографії лектинів слизової оболонки стравоходу і шлунка на базальному рівні, за умов цитоагресії і коригувального впливу, ймовірно, зумовлена зміною слизоутворення внаслідок активування локальної стрес-лімітуючої системи. Простежено феномен „поступової деградації” слизоутворення в шлунку порівняно зі стравоходом і виявлено його залежність від особливостей протеолітичного впливу люменального вмісту на експресію різних типів глікопротеїнів слизу. Запропоноване комплексне цитохімічне вивчення функціонального стану слизової оболонки стравоходу і шлунка є доступним високоінформативним діагностичним і прогностичним тестом для кислотоасоційованих хвороб.

7. Встановлено механізми впливу нового ефективного цитопротекторного засобу мелатоніну, що ґрунтується на активуванні ендотелійопосередкованого, простаноїдного компонентів локальної стрес-лімітуючої системи і модифікації цитокінової (ІЛ-1 і ФНП) відповіді. Залежно від моделі ураження слизової оболонки протизапальний вплив мелатоніну за кислотного типу (вміст ІЛ-1 зменшився на 48 %, ФНП – на 23,4 %) є більшим, ніж за алкалічного (11,4 і 54 %, відповідно). Встановлений езофагопротекторний ефект за блокади активності циклоокигенази та NО-синтази дає підстави рекомендувати мелатонін як коректор фармакотерапії нестероїдних протизапальних препаратів і ендотеліальної дисфункції.

8. Показано, що дисфункція локальної стрес-лімітуючої системи унаслідок впливу цитоагресивних чинників реалізується у поєднаних деструктивних ураженнях проксимального відділу травної системи. Органоспецифічна цитопротекторна дія мелатоніну виявлена не лише в ефекторах, що зазнали уражувального впливу (слизова оболонка стравоходу і шлунка), а й у функціонально пов’язаних органах (слизова оболонка ясен і язика, дванадцятипала кишки і печінка), і залежить від неспецифічних особливостей вазотропних, цитопротекторних реакцій і швидкості мобілізації активності антиоксидантного захисту.

9. Доведено доцільність використання природних активаторів локальної стрес-лімітуючої системи рослинного походження – екстракту насіння амаранту, проантоцианідинів зернят грейпфрута та калини, що характеризуються поєднаним вазотропним, мембранотропним, антиоксидантним потенціалом і рекомендовані для створення нових ефективних та безпечних противиразкових засобів профілактики та комплексного лікування кислотоасоційованої патології. Результати дослідів з використанням L-NNА та L-аргініну свідчать, що природні проантицианідини володіють здатністю активувати NО-синтазу (кількість геморагічно-деструктивних пошкоджень зменшилась у 8 разів, а локальна мікроциркуляція – на 36 %), а їхній вплив за умов блокади циклооксигенази дає змогу запобігти порушенням природної гастропротекції.

10. Вивчені механізми спрямованої корекції -3 поліненасичених жирних кислот, урсодезоксихолевої кислоти та нових похідних тіазолотіопірану на активність NO-синтазної, циклооксигеназної та про- і антиоксидантної систем є основою для модуляції цитопротекторних реакцій епітеліального бар’єра і рекомендуються для використання у доклінічних дослідженнях з метою оптимізації лікувальних заходів.

11. Зміни показників компонентів локальної стрес-лімітуючої системи (ендотелійопосередкованого, простаноїдного, антиоксидантного захисту) пропонується розглядати як прогностичні маркери функціональної цілісності слизової оболонки стравоходу і шлунка, що в перспективі може бути використано для діагностування їхніх функціональних порушень.

Публікації автора:

  1. Заячківська О.С., Гжегоцький М.Р., Кшик М.М. До питання молекулярних механізмів локальної стрес-лімітуючої системи органів травлення // Таврический медико-биологический вестник. – 2003. – Т.7, № 1. – C. 34–38. (Дисертант розробила гіпотезу концепції, уклала планування матеріалу, провела огляд літератури, підготувала статтю до друку).

  2. Гжегоцький М.Р., Заячківська О.С. Роль капсаїцинчутливих сенсорних нервів та оксиду азоту в гастропротекції, індукованій екстрактом насіння амаранту // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2004. – № 4. – C. 66–73. (Дисертант визначила мету роботи, планування експерименту, виконала експериментальні дослідження й проаналізовала одержані результати).

  3. Zayachkivska O.S., Konturek S.J., Drozdowicz D., Brzozowski T., Gzhegotsky M.R. Influence of plant-originated gastroprotective and antiulcer substances on gastric mucosal repair// Фізіол. журн. – 2004. – T.50, № 6. – С.118–126. (Дисертант визначила мету роботи, провела огляд літератури, планування експерименту, виконала фрагмент експериментальних досліджень, проаналізувала одержані результати, підготувала статтю до друку).

  4. Заячківська О.С. Вплив кальцитонін генспорідненого пептиду на гастропротекцію, індуковану екстрактом грейпфрута // Експериментальна і клінічна фізіологія та біохімія. – 2005. – 4. – С. 43–47.

  5. Заячківська О.С. Гжегоцький М.Р., Ковалишин В.І. Дифузна нейроендокринна система ротової порожнини і шлунка: дискусійні питання структури і функцій // Фізіологічний журнал. – 2005. – Т. 51, № 6. – С.79–90. (Дисертант визначила мету і завдання роботи, провела огляд літератури, взяла участь у збиранні матеріалів, обґрунтувала результати і підготувала статтю до друку).

  6. Мультифункціональна роль оксиду азоту в стресіндукованих ураженнях слизової ясен (експериментальне моделювання) / О.С. Заячківська, О.М. Гаврилюк, Л.В. Паніна, С.Ю. Яців, О.І. Терлецька, С.М. Ковальчук, І.О. Кухлевський // Експериментальна фізіологія і біохімія. – 2006. – №1. – С.41–49. (Дисертант визначила мету роботи, спланувала і виконала експериментальну частину, проаналізовувала одержані результати, підготувала статтю до друку).

  1. Заячківська О.С., Гаврилюк О.М. Динаміка та механізм морфофункціональних змін слизової оболонки гастродуоденальної ділянки за умов стресового ульцерогенезу // Вісник проблем біології і медицини. – 2006.– № 2. – С. 208–212. (Дисертант визначила мету роботи, планування експерименту, виконала експериментальну частини, проаналізувала одержані результати, уклала висновки і визначила новизну досліджень).

  2. Заячківська О.С. Гастропротекторна дія -3 поліненасичених жирних кислот за умов зміни функціонального патерну ейказаноїдів // Гастроентерологія: Міжвід. зб. – Дніпропетровськ: Журфонд, 2006. – Вип. 37. – С.81–87.

  3. Заячківська О.С. Імуномоделююча роль оксиду азоту як фактор захисту слизової оболонки гастродуоденальної ділянки за умов стресового пошкодження // Практична медицина. – 2006. – Т.12, № 2. – С. 132–140.

  4. Фізіологічні механізми впливу мелатоніну як гепатопротектора за умов стрес-індукованих уражень / О.С. Заячківська, О.М. Гаврилюк, І.О. Нєктєгаєв, О.І. Терлецька, С.М. Ковальчук, Л.В. Паніна, М.Р. Гжегоцький // Вісник наукових досліджень. – 2006. – № 3. – С. 101–105. (Дисертант визначила мету роботи, спланувала і виконала експериментальну частини, проаналізувала одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала статтю до друку).

  5. Експресія рецепторів лектинів у слизовій оболонці гастродуоденальної ділянки за умов стрес-індукованих уражень та корекції мелатоніном / О.С. Заячківська, Д.О. Луцик, А.М. Ященко, О.Р. Джура, О.Д. Луцик// Таврический медико-биологический вестник. – 2006. – Т.9, № 3. – C. 67–70. (Дисертант визначила мету роботи, виконала експериментальну частину й проаналізувала одержані результати).

  6. Заячківська О.С., Гаврилюк О.М. Морфофункціональні аспекти цитопротекції в моделі дуоденогастроезофагеального рефлюксу за умов дії селективних та неселективних блокаторів циклооксигенази // Збірник наук. праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика. – К., 2006.– Вип.15, кн.1. – С.661–667. (Дисертант визначила мету роботи, спланувала і виконала експериментальну частину, проаналізувала одержані результати, підготувала статтю до друку).

  7. Заячківська О. С. Значення ендогенних біорегуляторів слини у формуванні езофагопротекції за умов експериментального пошкодження стравоходу // Сучасна гастроентерологія. – 2006. – № 4. – С. 65–71.

  8. Морфофункціональні особливості езофагеального бар’єру при дії мелатоніну за умов експериментального пошкодження різного генезу / О.С. Заячківська, М.Р. Гжегоцький, О.М. Гаврилюк, З. Слівовський, С. Контурек // Вісник наукових досліджень. – 2006. – № 4. – С. 28–29. (Дисертант визначила мету роботи, спланувала і виконала експериментальну частину, проаналізувала одержані результати, підготувала статтю до друку).

  9. Особливості розвитку експериментального гастроезофагеального рефлюксу за умов впливу урсодезоксихолевої кислоти та зміни паракринного контуру регуляції / О.С. Заячківська, О.М. Гаврилюк, І.О. Нектєгаєв, Л.В. Паніна // Практична медицина. – 2006. – №5. – С.85–90. (Дисертант визначила мету роботи, спланувала експеримент, виконала експериментальну частину, проаналізувала одержані результати, підготувала статтю до друку).

  10. Заячківська О. С., Джура О.Р., Ященко А.М. Bивчення вазодилататорних ефектів мелатоніну на експресію лектинових рецепторів за умов експериментального езофагіту in vivo // Буковинський медичний вісник. –2006. – Т.10, № 4. – С.47–49. (Дисертант провела аналіз літератури, виконала експериментальну частину, проаналізувала одержані результати, підготувала статтю до друку).

  11. Заячківська О.С. Особливості розвитку експериментального стресового ульцерогенезу за дії рослинних проантоцианідінів // Експериментальна і клінічна фізіологія та біохімія. – 2006. – № 3. – С. 16–20.

  12. Модельні дослідження участі оксиду азоту, простаноїдів та глікокон’югатів епітеліального бар’єру стравоходу в езофагопротекції / О.С. Заячківська, М.Р. Гжегоцький, З. Слівовський, Т. Бжозовський, С.Я. Контурек, О.Р. Джура, А.М.Ященко // Лікарська справа. – 2006. – №7. – С.35–41. (Дисертант брала участь в розробці концепції, плануванні і виконанні експериментальної частини, підготувала статтю до друку).

  13. Заячківська О.С. Молекулярні механізми цитопротекторного впливу проантоцианідів рослинного походження при пошкодженнях слизової оболонки шлунка різного генезу // Фізіологічний журнал. – 2006. – № 6. – С.71–78.

  14. Роль мелатоніну як цитопротектора за умов експериментального езофагіту / О.С. Заячківська, М.Р. Гжегоцький, Ю.О. Поспішіль, З. Слівовський, С. Контурек // Медична хімія. – 2006. – № 4. – С.101–103. (Дисертант визначила програму досліджень, проаналізувала одержані результати, підготувала статтю до друку).

  15. Заячківська О.С. Вплив жирнокислотного складу клітинних мембран на гастропротекцію за умов стрес-індукованих уражень // Медичні перспективи. – 2006. – Т. 11. – С.24–27.

  16. Заячківська О. С. Значення NO-опосередкованого механізму резистентності слизової стравоходу // Український медичний альманах. – 2006. – Т.9, №6. – С.48–49.

  17. Особливості цитокінового профілю за умов експериментального езофагіту та модифікації цитопротекторних механізмів / О.С. Заячківська, М.Р. Гжегоцький, З. Слівовський, Т. Бжозовський, С.Я. Контурек // Лікарська справа. – 2006. – №8. – С. 94–96. (Дисертант визначила ідею, виконала експериментальну частину, проаналізувала одержані результати, підготувала статтю до друку).

  18. Функціональний стан мікроциркуляції стравоходу в генезі гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (експериментальні дослідження) / О.С. Заячківська, М.Р. Гжегоцький, О.М. Гаврилюк, З. Слівовський, Т. Бжозовський, С.Я. Контурека // Сучасна гастроентерологія. – 2007. – № 1. – С. 50–55. (Дисертант визначила логіку досліджень, виконала експериментальну частину, проаналізувала одержані результати, підготувала статтю до друку).

  19. Zayachkivska O.S., Konturek S.J., Drozdowicz D., Konturek P.C., Brzozowski T. Gastroprotective effects of flavonoids in plant extracts // Journal of Physiology and Рharmacology. – 2005.– V. 56, № 1. – P.219 – 231. (Дисертант брала участь в розробці концепції, проаналізувала дані літератури, виконала фрагмент експериментальної частини).

  20. Brzozowski T., Konturek P.C., Drozdowicz D., Konturek S.J., Zayachivska O.S., Paido R., Kwiecien S., Pawlik W., Hahn E. Grapefruit-seed extract attenuates ethanol - and stress-induced gastric lesions via activation of prostaglandin, nitric oxide and sensory nerve pathways // World J. Gastroenterol. – 2005. – V. 11, № 41. – P. 6450–6458. (Дисертант опрацювала дані літератури, виконала фрагмент експериментальної частини й проаналізувала одержані результати).

  21. Zayachkivska O. The effect of -3 polyunsaturated fatty acids modulation on nitric oxide and oxidative metabolism in the stress-induced gastic lesions // Annales Universitatis Mariae Curie-Skodowska. – Lublin, 2006. – V.19, № 1. – P. 175–177.

  22. Zayachkivska O.S., Gzhegotsky M.R., Terletska O.I., Lutsyk D.A., Yaschenko A.M., Dzhura O.R. Influence of Viburnum Opulus proanthocyanidins in stress-induced gastrointestinal mucosal damage // J. Physiol. Pharmacol. – 2006. – V.57, Suppl. 5. – Р.155–167. (Дисертант визначила мету роботи, проаналізувала дані літератури, спланувала і виконала експериментальну частину, проаналізувала одержані результати, підготувала статтю до друку).

  23. Пат. № 9192. UA, A61K35/78. Застосування екстракту насіння амаранту багряного як гастропротекторного засобу / М.Р. Гжегоцький, О.С. Заячківська (UA). – № заявки u2005 01374; Заявлено 15.02.2005; Опубл. 15.09.2005, Бюл. №9. (Дисертант виконала патентно-інформаційний пошук, обґрунтувала науково-теоретичні основи винаходу, брала участь у проведенні досліджень).

  24. Патент № 10166. UA, A61K35/78. Застосування екстракту зернят грейпфруту (Citrus paradise) як гастропротекторного засобу / М.Р. Гжегоцький, О.С. Заячківська (UA).– № заявки u2005 01385; Заявлено 15.02.2005; Опубл. 15.11.2005, Бюл. №11. (Дисертант виконано патентно-інформаційний пошук, обґрунтувала науково-теоретичні основи винаходу, провела дослідження).

  25. Патент № 17828. UA, А61К 31/38; А 61Р 1/00. ”9-(4’-флуорофеніл)-3,7-дитіа-5-азатетрацикло[9.2.1.02,10.04,8] тетрадецен-4(8)-ону-6, який виявляє гастропротекторну дію” / Б.С. Зіменковський, М.Р. Гжегоцький, О.С. Заячківська, І.В. Нектєгаєв, Д.В. Атаманюк, Р. Б. Лесик, Л.В. Паніна (UA).– № заявки u200604181; Заявлено 14.04, Опубл. 16.10.2006. Бюл. №10. (Дисертант виконала патентно-інформаційний пошук, обґрунтувала науково-теоретичні основи винаходу, взяла участь у проведенні досліджень).

  26. Заячківська О.С., Козак О.Р. Амарант: наукові досягнення і перспективи використання в медицині // Експериментальна та клінічна фізіологія та біохімія. – 1997. – № 2. – С. 36–41. (Дисертант провела літературний огляд, збір матеріалу, підготувала статтю до друку).

  27. Заячківська О.С., Куцик Л.Б., Макєєва Ю.В. Апоптичні зміни клітин слинних залоз при дисфункції щитовидної залози // Матеріали конференції „Механізми фізіологічних функцій в експерименті та клініці”, присвяченої 100-річчю від дня народження заслуженого діяча науки України проф. Я.П. Склярова (4-5 жовтня 2001 р.). – Львів, 2001. – С. 18. (Дисертант провела аналіз даних літератури, виконала фрагмент експериментальної частини й проаналізувала одержані результати).

  28. Влияние ионизирующего излучения на ультраструктурную организацию слизистой оболочки пищеварительного тракта / М.Р. Гжегоцкий, Е.Н. Панасюк, О.И. Мельник, Л.М. Хороз, Ю.С. Петришин, А.Г. Мисаковец, О.С. Заячкивская // Механизмы функционирования висцеральных систем: Тезисы докладов междунар. конференции, посвященной 75-летию со дня рождения А.М. Уголєва (14-16 марта 2001г.). – СПб., 2001. – С. 79. (Дисертант провела аналіз даних літератури, проаналізувала одержані результати).

  29. Заячківська О.С. Участь мозково-ентеричної осі в гастропротекції, індукованій речовинами рослинного походження // Фізіологічний журнал. – 2006. – Т.52, № 2. – С.162–163. – (Матеріали XVII з’їзду Укр. фізіол. товариства з міжнар. участю, Чернівці, 18–20 травня 2006 р).

  30. Нове в механізмах езофагоцитопротекції / О.Р. Джура, О.С. Заячківська, М.Р. Гжегоцький, А.М. Ященко // Матеріали міжнар. наукової конференції, приуроченої до 60-ліття новоствореної кафедри фізіології людини і тварин Львівського нац. університету ім. І. Франка ”Механізми функціонування фізіологічних систем” (8-11 листопада 2006 р., м. Львів). – Львів, 2006.– С.58 – 59. (Дисертант визначила мету роботи, проаналізувала літературні дані, спланувала і виконала експериментальної частину).

  1. Цитопротекторний вплив мелатоніну за умов експериментального стресогенного ураження слизової ротової порожнини та язика / С.В. Яців, О.С. Заячківська, М.Р. Гжегоцький, О.М. Гаврилюк // Матеріали міжнародної наукової конференції, приуроченої до 60-ліття новоствореної кафедри фізіології людини і тварин Львівського національного університету ім. І. Франка ”Механізми функціонування фізіологічних систем” (8 – 11 листопада 2006 р., м. Львів). – Львів, 2006. – С. 168 – 169. (Дисертант визначила мету досліджень, виконала фрагмент експериментальної частини, проаналізувала одержані результати, підготувала матеріал до друку).

  2. Zayachkivska O.S. Influence Amaranth induced gastroprotection and antiulcer action on gastric mucosal repair //Basic Clinical Pharmacology Toxicology. –2005. – V. 97, №1. – P.44.

  3. Zayachkivska O.S., Gzhegotsky M.R., Kovalyshyn V.I. Characterization of the oral diffuse neuroendocrine cells as morphological evidence of brain-gut axis // Hepato-Gastroenterology.– 2005. – V. 52, № 1. – Р. A191.– (15th World Congress of the International Association of Surgeons and Gastroenterologists (and Oncologists), September 7 – 10, 2005, Prague). (Дисертант визначила мету роботи, проаналізувала дані літератури, виконала фрагмент експериментальної частини, сформулювала висновки)

  4. Zayachkivska O.S., Gzhegotsky M.R., Kovalyshyn V.I. Detection of oral part of brain-gut axis // Abstract book of 2nd International Conference „Neuro-humoral and cellular regulatory mechanism of digestion processes”(October 5–7, 2005, Kyiv, Ukraine). – Kyiv, 2005. – Р.8. (Провела аналіз літератури, виконала фрагмент експериментальної частини, підготувала підсумки досліджень).

  5. Zayachkivska O.S. Role of brain-gut axis in gastroprotective action induced by plant-originated substances // Canadian J. Gastroenterology. – 2006. – V. 20, Suppl A. – P. 79A. – (Canadian Digestive Disease Week, 44th Annual Meeting of the Canadian Association of Gastroenterology, February 24–27, 2006, Banff, Alberta).

  6. Zayachkivska O.S. Role of Cell Membrane Composition Modification by -3 Polyunsaturated Fatty Acids in Stress-Related Ulcerogenesis // Digestion. – 2006. – V. 73, Suppl. 2. – P.20. – (12th International Conference on Ulcer Research (ICUR) & GI Satellite of IUPHAR 2006, July 7–9, 2006, Osaka, Japan).

  7. Zayachkivska O.S., Gzhegotsky M.R., Terletska O.I., Lutsyk D.A., Yaschenko A.M., Dzhura O.R. Influence of Viburnum Opulus proanthocyanidins in stress-induced gastrointestinal mucosal damage // J. Physiol. Pharmacol. – 2006. – V.57, № 2. – Р. 74. – (XXIII Congress of Polish Physiological Society „Physiology without limits”, September 14–16, 2006, Warsaw, Poland). (Дисертант визначила мету роботи, проаналізувала дані літератури, спланувала і виконала фрагмент експериментальної частини, проаналізувала одержані результати, підготувала публікацію до друку).