Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Ольховський Дмитро Васильович. Роль гіперурикемії в : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Ольховський Д.В. Роль гіперурикемії в прогресуванні хронічної серцевої недостатності у хворих артеріальною гіпертензією та ожирінням. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. Харківський національний медичний університет МОЗ України, Харків, 2009.

Робота присвячена вивченню ролі рівня сечової кислоти в розвитку та перебігу хронічної серцевої недостатності у хворих з артеріальною гіпертензією і ожирінням та виявленню сучасних методів його медикаментозної корекції шляхом застосування комплексної терапії артеріальної гіпертензії, ожиріння та хронічної серцевої недостатності з додатковим призначенням препарату магнію оротату.

Виявлено особливості клінічного перебігу, внутрішньосерцевої гемодинаміки, вуглеводного та ліпідного обміну, активації прозапального цитокіна ФНП-a у при ГУ у хворих АГ з ознаками ХСН за наявності ОЖ. Доведено, що ГУ може розглядатися як ранній негативний метаболічний чинник, який збільшує ризик виникнення і/або прогресування ХСН у хворих АГ та ОЖ. Також, доведена ефективність застосування комбінованої терапії АГ, ОЖ, зокрема із з ознаками ХСН, з додатковим призначенням препарату магнія оротата, що максимально швидко нормалізує РСК, показники АТ, ЧСС, ліпідного та вуглеводного обмінів, що призводить до зменшення ризику розвитку ускладнень та значно поліпшує перебіг і прогноз цих захворювань.

1. У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає у вивченні ролі рівня сечової кислоти в сироватці крові в перебігу і розвитку хронічної серцевої недостатності у хворих на артеріальну гіпертензію з ожирінням, та визначенні сучасних методів її терапевтичної корекції.

2. У хворих на артеріальну гіпертензію та ожиріння гіперурикемія зустрічається поруч з негативними показниками артеріального тиску (показники систолічного артеріального тиску, діастолічного артеріального тиску та числа серцевих скорочень групи пацієнтів АГ+ОЖ+ХСН з ГУ вірогідно (p<0,05) були вищими за аналогічні в групі без ГУ та групі АГ+ОЖ без ХСН), порушенням жирового (статистично вірогідна (p<0,05) різниця рівнів тригліцеридів серед пацієнтів з ГУ та без ГУ групи АГ+ОЖ+ХСН - відповідно 2,73±0,3 і 2,01±0,52 ммоль/л) і вуглеводного обмінів (показник ІЧІ групи пацієнтів АГ+ОЖ+ХСН з ГУ був у 1,29 разів вище ніж у пацієнтів без ГУ - 3,58±0,21 і 2,89±0,94 відповідно), а за наявності ХСН - зв’язана з прогресуванням функціонального класу серцевої недостатності (рівень сечової кислоти групи І функціонально класу серцевої недостатності - 0,512±0,04 ммоль/л, ІІ функціонального класу серцевої недостатності - 0,525±0,02 ммоль/л, ІІІ функціонального класу серцевої недостатності - 0,537±0,020 ммоль/л) і, що має негативний вплив на клінічний перебіг та прогноз цих захворювань.

3. Рівень сечової кислоти у хворих на артеріальну гіпертензію та ожиріння при хронічній серцевій недостатності зростає з активацією прозапального цитокіна ФНП- (в групі АГ+ОЖ+ХСН з ГУ ФНП- у 1,6 разів більше ніж у групи без ГУ - 79,02±24,41 і 48,74±28,71 пг/мл відповідно - p<0,05), що підтверджено прямим кореляційним зв'язком між ними середньої сили (r=0,30), та має додатковий вплив на прогресування серцевої недостатності.

4. Гіперурикемія є раннім негативним метаболічним фактором прогресуючої систолічної та діастолічної функції міокарда лівого шлуночка хворих артеріальною гіпертензією та ожирінням при хронічній серцевій недостатності. Наведене підтверджується прямою кореляцією показників КСО (r=0,29), КДО (r=0,30), ФВ (r=0,28), ТЗСЛШ (r = 0,31) та зворотною кореляцією показників рівня сечової кислоти і відношення Е/А (r = -0,23).

5. Гіперурикемія зустрічається серед усіх типів ремоделювання міокарда лівого шлуночка та переважає в групі пацієнтів з його нормальною геометрією (у 5 з 4 обстежених). У хворих АГ, ОЖ та ХСН гіперурикемія виявлена у 31,08 % пацієнтів з концентричним ремоделюванням лівого шлуночка та у 29,73% з концентричною гіпертрофією.

6. Призначення комбінованої терапії хворим з АГ, ОЖ та ХСН знижує рівень сечової кислоти, артеріального тиску, числа серцевих скорочень, нормалізує вуглеводний і ліпідний обміни, та є ефективнішим з додатковим призначенням препарату магнія оротата. Останнє значно покращує клінічний перебіг та прогноз дослідних захворювань й знижує ризик розвитку хронічної серцевої недостатності.

Публікації автора:

  1. Ольховський Д.В. Гиперурикемия в патогенетическом механизме хронической сердечной недостаточности при артериальной гипертензии: контент-анализ /Ольховський Д.В. //Медицина и... . – 2006. - № 4 (15). – с. 16-20.

    Ольховский Д.В. Гиперурикемия и метаболический синдром у больных хронической сердечной недостаточностью /Ольховський Д.В. //Медицина сегодня и завтра.- № 3. –Х., 2007. –С. 82-86.

    Кравчун П.Г. Гіперурикемія та ремоделювання міокарда лівого шлуночка у хворих на метаболічний синдром з хронічною серцевою недостатністю /Кравчун П.Г., Ольховський Д.В. //Український медичний альманах. - № 1. -Том 11. – Л., – 2008. – С. 66-69. (Здобувачем зібрано фактичний матеріал інструментальних досліджень міокарду лівого шлуночка та узагальнено результати дослідження).

    Біловол О.М. Комплексне лікування хворих артеріальною гіпертензією з гіперурикемією та метаболічним синдромом при хронічній серцевій недостатності /Біловол О.М., Кравчун П.Г., Ольховський Д.В. //Медицина сьогодні і завтра. - № 1. –Х., 2008. –С. 63-67.(Здобувачем викреслено аспекти діагностичних досліджень й підготовлено статтю до друку).

    Пат. 31623 UA, МПК G 01 N 33/00. Спосіб діагностики хронічної серцевої недостатності /Кравчун П.Г., Ольховський Д.В., Шелест О.М.; заявник та патентовласник Харківський державний медичний університет. - № 200800179; заявл. 04.01.2008; опубл. 10.04.2008, Бюл. № 7.

    Пат.37627 UA, МПК А 61 К33/00, А 61 К 47/00. Спосіб лікування хворих з метаболічним синдромом та хронічною серцевою недостатністю / Кравчун П.Г., Ольховський Д.В., Крапівко С.О.; заявник та патентовласник Харківський національний медичний університет. - № 200805532; заявл. 29.04.2008; опубл. 10.12.2008, Бюл. № 23.

    Ольховский Д.В. Гиперурикемия как метаболический фактор риска развития сердечно-сосудистых заболеваний /Ольховський Д.В. //Медицина третього тисячоліття: зб. тез межвузівської конференції молодих вчених, Харків, 16-17 січня 2007. – С.49-50.

    Ольховский Д.В. Гиперурикемия у больных с хронической сердечной недостаточностью при артериальной гипертензии /Ольховский Д.В., Рынчак П.И. //Медицина третього тисячоліття: зб. тез межвузівської конференції молодих вчених, Харків, 16-17 січня 2007. – С. 50. (Здобувачем зібрано і узагальнено матеріал дослідження).

    Кравчун П.Г. Гиперурикемия как фактор развития артериальной гипертензии и хронической сердечной недостаточности /Кравчун П.Г., Ольховский Д.В., Рындина Н.Г. //Щорічні терапевтичні читання: роль медичної науки в рішенні проблем внутрішніх хвороб: зб. тез науково-практичної конференції, Харків, 28 березня 2007. – С. 88. (Здобувачем підготовлено тези до друку).

    Кравчун П.Г. Частота встречаемости анемии у больных с хронической сердечной недостаточностью ишемической этиологии /Кравчун П.Г., Рынчак П.И., Ольховский Д.В. //Щорічні терапевтичні читання: роль медичної науки в рішенні проблем внутрішніх хвороб: зб. тез науково-практичної конференції, Харків, 28 березня 2007. – С. 90. (Здобувачем зібрано матеріал для клініко-статистичних досліджень).

    Бабаджан В.Д. Разработка програмных методов построения экспертных систем применительно к диагностике и лечению артериальной гипертензии /Бабаджан В.Д., Шелест А.Н., Кожин М.И., Сидоров А.П., Лепеева Е.А., Шушляпин О.И., Ольховский Д.В. //Збірник наукових статей: актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Випуск XVIII. – Запоріжжя: ЗДМУ, 2007. –С. 250. (Здобувач забезпечив підбір матеріалу для дослідження).

    Ольховський Д.В. Вміст сечової кислоти в крові хворих на метаболічний синдром і хронічну серцеву недостатність /Ольховський Д.В. //Медицина третього тисячоліття: зб. тез межвузівської конференції молодих вчених, Харків, 16-18 січня 2008. – С. 36.

    Olkhovsky D.V. Possibilities of treatment of patients arterial hypertension with methabolic syndrome and hyperuricemia on background by chronic heart failure /Olkhovsky D.V //1st International Scientific Interdisciplinary Congress: for medical students and young doctors. Kharkiv, May 21-23, 2008.– P.21-22.

    Кравчун П.Г. Возможности лечения больных с артериальной гипертензией с метаболическим синдромом и гиперурикемией на фоне ХСН /Кравчун П.Г., Ольховский Д.В. //Український кардіологічний журнал: зб.тез IX Національного конгресу кардіологів України, Київ, 24-26 вересня 2008. –С. 107.

    Ольховський Д.В. Клінічний досвід лікування хворих артеріальною гіпертензією з метаболічним синдромом і гіперурикемією на фоні хронічної серцевої недостатності /Ольховський Д.В. //XII Конгрес світової федерації українських лікарських товариств: зб. тез доповідей. Івано-Франківськ-Київ-Чікаго, 25-28 вересня 2008. – С. 155.

    Ольховський Д.В. Гіперурикемія та артеріальна гіпертензія у хворих з супутнім метаболічним синдромом та хронічною серцевою недостатністю /Ольховський Д.В. //Патогенетичні і терапевтичні аспекти метаболічного синдрому: зб. тез науково-практичної конференції, Харків, 27-28 жовтня 2008. – С. 61-62.

    Ольховський Д.В. Гіперурикемія та дисліпідемія у хворих на артеріальну гіпертензію, метаболічний синдром та хронічну серцеву недостатність /Ольховський Д.В. //Вклад молодих вчених в розвиток медичної науки і практики: зб. тез науково-практичної конференції, Харків, 30 жовтня 2008. –С. 48-49.