20. Аль-Хатіб Омар Абдель Кадер Сулейман. Роль функціональних порушень нейроендокринної та ейкозаноїдної систем в механізмах розвитку сенсибілізації при мікозах ступнів: комплексне лікування хворих з використанням цзю-терапії: дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / АМН України; Інститут дерматології та венерології. - Х., 2004.
Анотація до роботи:
Омар Абдель Кадер Сулейман Аль-Хатіб. Роль функціональних порушень нейроендокринної та ейкозаноїдної систем в механізмах розвитку сенсибілізації при мікозах ступнів; комплексне лікування хворих з використанням цзю-терапії. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Інститут дерматології та венерології АМН України, Харків, 2004.
Дисертація присвячена удосконаленню методів лікування хворих на мікози ступнів як з наявністю (МСС), так і без клінічних проявів сенсибілізації (МС) на підставі вивчення функціонального стану нейроендокринної та ейкозаноїдної систем. Встановлено кореляцію між тяжкістю патологічного процесу (наявність чи відсутність клінічних проявів сенсибілізації), ступенем порушень в гіпоталамо-гіпофізарно-тиреоїдній (Т3, Т4, ТТГ), гіпоталамо-гіпофізарно-кортикоадреналовій (АКТГ, кортизол), ейкозаноїдній (простагландини Е2 та F2a, лейкотриєн В4) системах та ефективністю лікування. Розроблено та запроваджено в практику новий метод лікування хворих на мікози ступнів з наявністю та без клінічних проявів сенсибілізації з використанням мазі “Мірамістин-Дарниця” та комплексної тонізуючо-седативної цзю-терапії, який дозволяє, у порівнянні з традиційними методиками цзю- та медикаментозної терапії, в більш короткі терміни досягти регресу клінічних ознак мікозу ступнів (раніше на 4-9 днів) та клінічних проявів сенсибілізації (раніше на 6-14 днів), забезпечує клінічне одужання у 90% хворих на МС та 70% – на МСС, відсутність рецидивів у 80% хворих на МС та 60% – на МСС.
У дисертації подано теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі, яке полягає у підвищенні ефективності лікування хворих на мікози ступнів з наявністю та без клінічних проявів сенсибілізації на підставі встановлення ролі порушень функціонального стану нейроендокринної та ейкозаноїдної систем в патогенезі захворювання та використання комплексної тонізуючо-седативної цзю-терапії і мазі “Мірамістин-Дарниця”.
1. У хворих на мікози ступнів мають місце порушення функціонального стану центральних та периферійних ланок регулюючих систем організму: підвищення (р<0,05-0,001) у крові (в середньому у порівнянні з фізіологічними значеннями) рівней Т3 – у 2,3, Т4 – у 1,6, ТТГ – у 2,0, АКТГ – у 1,9, ПГЕ2 – у 3,4, ПГF2a – у 1,5, ЛТВ4 – у 2,7 рази (р<0,05-0,001); помірне зменшення рівня Кр – у 1,1 рази.
2. Зміни показників нейроендокринної та ейкозаноїдної систем достовірно (р<0,05-0,01) були більш виразними у хворих на мікози ступнів з наявністю клінічних проявів сенсибілізації (МСС), ніж у хворих без таких проявів (МС).
3. Розроблена методика тонізуючо-седативної цзю-терапії з одночасним використанням мазі “Мірамістин-Дарниця” дозволяє (у порівнянні з традиційними методиками цзю- та медикаментозної терапії):
- в більш короткі терміни досягти регресу клінічних ознак мікозу ступнів (в середньому відповідно раніше на 4-9 днів), клінічних проявів сенсибілізації (в середньому відповідно раніше на 6-14 днів);
- забезпечити клінічне одужання у 90% хворих на МС та 70% хворих на МСС;
- забезпечити відсутність рецидивів у 80% хворих на МС та 60% хворих на МСС.
4. Тонізуючо-седативна цзю-терапія з одночасним використанням мазі “Мірамістин-Дарниця” достовірно (р<0,05-0,01) в більшій мірі дозволяє відновити функціональний стан нейроендокринної та ейкозаноїдної систем у хворих на мікози ступнів як з наявністю, так і без клінічних проявів сенсибілізації (у порівнянні з традиційними методиками як цзю-, так і медикаментозної терапії).
5. Між функціональним станом нейроендокринної та ейкозаноїдної систем і клінічними наслідками лікування (найближчими та віддаленими) відмічаються високі ступені корелятивної залежності (r=0,71-0,77).
Публікації автора:
Аль Хатіб Омар. Роль функціональних порушень нейроендокринної та ейкозаноїдної систем у маніфестації клінічних проявів мікозів ступень // Вісник Сумського державного університету. Серія: Медицина. – 2002. - № 11(44). – С. 149-151.
Аль-Хатіб Омар. Цзю-хронотерапія мікозів ступнів, ускладнених екзематизацією // Вісник Сумського державного університету. Серія: Медицина. – 2003. - № 7(53). – С. 163-165.
Аль-Хатіб Омар. Мікози ступнів з проявами екзематизації: етіопатогенетичні, клінічні, лікувально-профілактичні та соціально-економічні аспекти // Дерматовенерология. Косметология. Сексопатология. – 2004. - № 1-2 (7). – С. 34-38.
Омар Аль-Хатіб. Роль функціональних порушень нейроендокринної та ейкозаноїдної систем в механізмах розвитку сенсибілізації при мікозах ступень; комплексне лікування хворих з використанням цзю-терапії // Вісник Сумського державного університету. Серія: Медицина. – 2004. - № 7 (66). – С. 187-191.
Бочаров В.А., Муат Алавніх, Тарнопольська С.М., Мухейсін Ваел Юсеф, Куц Л.В., Бочарова О.А., Аль-Хатіб Омар. Регуляторні фактори запально-репаративного процесу при хронічних рецидивуючих дерматозах // Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2003. - № 1(8). – С. 18-21.
Бочарова О.А., Куц Л.В., Тарнопольська С.М., Мухейсін Ваел Юсеф А.Р., Алавнех Муат А.Д., Аль-Хатіб Омар, Мищиряк В.Г. Роль функціонального стану клітинних регуляторних систем організму в патогенезі алергодерматозів // Дерматологія та венерологія. – 2003. - № 4 (22). – С. 29-31.
Аль-Хатіб Омар. Роль функціональних порушень тиреоїдної системи в механізмах розвитку сенсибілізації при мікозах ступнів // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003. - № 7(1/2). – С. 365.
Бочаров В.А., Куц Л.В., Муат Алавніх, Тарнопольська С.М., Бочарова О.А., Мухейсін Ваел Юсеф, Аль-Хатіб Омар. Економічна доцільність вибору препаратів для комплексного лікування хворих на хронічні рецидивуючі дерматози // Матеріали наук.-практ. конф. “Захворювання та вікові особливості шкіри, їх генетична детермінованість”. – Київ, 2003. – С. 11-14.
Аль-Хатіб Омар. Механізми розвитку екзематизації при мікозах ступнів // Матеріали ІІІ Всеукраїнської наук.-практ. конф. викладачів, студентів та молодих вчених “Сучасні проблеми клінічної та теоретичної медицини”. – Суми, 2004. – С. 193.