Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Гіроскопи та навігаційні системи


Мелащенко Олег Миколайович. Робастні та нейроадаптивні алгоритми стабілізації навігаційного супутника : Дис... канд. техн. наук: 05.11.03 / Національний технічний ун-т України "Київський політехнічний ін-т". — К., 2006. — 145арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 131-141.



Анотація до роботи:

Мелащенко О.М. Параметрично-робастні та нейроадаптивні алгоритми керування космічними апаратами з гнучкою динамікою. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступення кандидата технічних наук за спеціальністю 05.11.03. – Гіроскопи та навігаційні системи. – Національний технічний університет України “КПІ”, Київ, 2005.

В дисертаційній роботі запропоновано алгоритми синтезу робастних - та - фільтрів для оцінювання фазового вектора пружного космічного апарату з обмеженням на локалізацію полюсів фільтрів. На основі цих алгоритмів вдалося отримати фільтри із значно звуженим спектральним радіусом свого оператора, що безсумнівно сприятиме їхній цифровій реалізації.

В дисертаційній роботі запропоновано алгоритми синтезу параметрично-робастних - та - регуляторів з формуванням спектру замкненої системи. Такий синтез системи керування КАГД дозволив гарантувати її стійкість за значних параметричних варіацій моделі КАГД, а також дозволив досягти значного покращення якості перехідних процесів в замкненій системі.

Вінцем дисертаційної роботи стало дослідження нейроадаптивних алгоритмів керування КАГД, причому основну увагу було приділено саме здатності нейромережі задовольнити поставленій цілі керування за наявності неврахованих мод гнучких коливань КА. В роботі було запропоновано використання підходу нейрокерування, основаного на доповнені існуючої архітектури керування і спостерігачі похибки адаптації, причому досліджено системи нейрокерування з трьома модифікаціями закону адаптації: -, e- та проекційної.

  1. В дисертації показано, що підвищення точності стабілізації КАГД за невизначеності його математичної моделі можна досягти шляхом поєднання методів неадаптивного робастного керування з підходами нейрокерування. Завдяки такому поєднанню у конструктора залишається свобода вибору кінцевого варіанту побудови системи стабілізації КАГД, яка ґрунтується на поступовому нарощуванні складності синтезованої системи в залежності від поставлених до системи стабілізації вимог за точністю.

  2. Отримано математичну модель плоского руху КАГД, яка дозволяє врахувати як параметричну так і неструктуровану невизначеність його моделі.

  3. Досліджено задачу робастного оцінювання фазового вектора невизначеного КАГД і шляхом числового моделювання показано значні переваги ЛМН-підходу перед класичною фільтрацією Калмана та номінальною -фільтрацією в частині досягнення точності оцінювання. Поставлено задачу синтезу робастних - та -фільтрів з обмеженням на локалізацію їхніх полюсів і запропоновано один із можливих її розв’язків, який полягає в тому, що обмеженням на локалізацію полюсів охоплюються і матриці власне шуканого фільтра і матриці моделі оцінюваного процесу.

  4. Досліджено задачу синтезу малоконсервативних параметрично-робастних - та -регуляторів КАГД і запропоновано модифікацію алгоритмів їх синтезу.

  5. Модифіковано підхід доповнення нейроелементом та внутрішньою еталонною моделлю існуючої архітектури системи стабілізації КАГД. Така модифікація дозволила значно спростити побудову, а отже і реалізацію нейроадаптивного елемента.

  6. Запропоновано підхід нейрокерування, який полягає в доповненні нейроелементом та внутрішньою еталонною моделлю існуючої архітектури системи стабілізації КАГД і використанні проекційної модифікації закону адаптації.

  7. Встановлено, що e-модифікація та проекційна модифікація законів нейроадаптації дозволяють отримати значно вищу точність системи стабілізації в усталеному режимі порівняно з системою, в законі адаптації якої використано -модифікацію.

  8. Запропоновано підхід нейрокерування КАГД, який полягає в доповненні нейроелементом та зовнішньою еталонною моделлю існуючої архітектури системи стабілізації і використанні спостерігача похибки адаптації та - і e-модифікацій закону адаптації.

Публікації автора:

  1. Бублик Г.Ф., Мелащенко О.М., Цисарж В.В. Синтез робастної цифрової системи стабілізації мікросупутника // Вісник НТУУ „КПІ”. Приладобудування. – 2003. Вип. 25. – С. 9–14.

  2. Бублик Г.Ф., Мелащенко О.М. Про методи зниження порядку математичної моделі динамічних систем // Наукові вісті НТУУ „КПІ”. – 2003. – №6. С. 99-104.

  3. Мелащенко О.М., Бублик Г.Ф. Застосування методу лінійних матричних нерівностей для синтезу відмовостійкої електромаховичної системи керування мікросупутником // Наукові вісті НТУУ „КПІ”. – 2005. – №1. – С. 62-67.

  4. Мелащенко О.М., Бублик Г.Ф. Робастне оцінювання фазового стану космічного апарату з гнучкою динамікою з обмеженнями на локалізацію полюсів фільтра // Наукові вісті НТУУ „КПІ”. – 2004. – №6. – С. 90-94.

  5. Бублик Г.Ф., Мелащенко О.М. Синтез параметрично-робастного закону керування космічним апаратом із заданим розташуванням полюсів замкненої системи // Наукові вісті НТУУ „КПІ”. – 2005. – №2. – С. 92-94.

  6. Бублик Г.Ф., Мелащенко О.М. Застосування нейромережі з радіальними базисними функціями для керування космічним апаратом з гнучкою динамікою // Наукові вісті НТУУ „КПІ”. – 2005. – №3. – С. 100-107.

  7. Мелащенко О.М. Застосування нейромережі з радіальними базисними функціями для керування космічним апаратом з гнучкою динамікою // Четверта науково-технічна конференція ”Приладобудування 2005: стан і перспективи“: Тези доповідей. – К., 2005. – С. 44.

  8. Бублик Г.Ф., Мелащенко О.М., Цисарж В.В. Синтез цифрової системи стабілізації мікросупутника з гарантованим результатом // Друга науково-технічна конференція ”Приладобудування 2003: стан і перспективи“: Тези доповідей. – К., 2003. – С. 17-18.