92. Думанчук Наталія Ярославівна. Ріст і врожайність моркви і пастернака за дії регуляторів росту івіну та емістиму С: дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2004.
Анотація до роботи:
Думанчук Н.Я. Ріст і врожайність моркви і пастернака за дії регуляторів росту івіну та емістиму С. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.12 – фізіологія рослин. – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2004.
Дисертаційну роботу присвячено вивченню фізіолого-біохімічних основ формування врожаю моркви та пастернака в умовах Західного Лісостепу України та визначення ефективності різних способів обробки регуляторами росту івін та емістим С на фоні мінерального удобрення. Застосування препаратів для передобробки насіння і обприскування посівів моркви с. Карлена та Ланге Роте Штумпфе і пастернака с. Круглий сприяє стимуляції росту, пришвидшенню фаз онтогенезу та збільшенню продуктивності, але не в однаковій мірі, що свідчить про їх видо- і сортоспецифічний характер дії. Виявлено зростання суми хлорофілів у листках моркви с. Ланге Роте Штумпфе та пастернака с.Круглий за умови передобробки насіння і обприскування посівів емістимом С. Сорт Карлена більш врожайний порівняно із с.Ланге Роте Штумпфе, найвища врожайність виявлена у варіанті обробки насіння і посівів івіном. Для с. Ланге Роте Штумпфе найвищий показник врожайності (644 ц/га) отримано у варіанті обприскування посівів емістимом С. У пастернака с. Круглий найбільший приріст врожаю і товарність виявлено за сумісної дії емістиму С на насіння і посіви. Регулятори росту підвищують вміст цукрів у коренеплодах, виявлено зростання вмісту каротину, зниження вмісту нітратного азоту, що сприяє отриманню екологічно чистої продукції. Івін і емістим С по різному впливають на вміст основних макроелементів у коренеплодах моркви і пастернака.
У відповідності із поставленими завданнями в дисертаційній роботі проведено вивчення фізіолого-біохімічних основ формування врожаю моркви та пастернака в умовах Західного Лісостепу України та визначення ефективності різних способів обробки регуляторами росту івін та емістим С на фоні використання мінеральних добрив.
Застосування івіну та емістиму С для передобробки насіння і обприскування посівів моркви сортів Карлена та Ланге Роте Штумпфе і пастернака сорту Круглий сприяє стимуляції росту рослин, пришвидшенню проходження фаз онтогенезу та збільшенню продуктивності, але не в однаковій мірі, що свідчить про їх видо- і сортоспецифічний характер дії.
Виявлено зростання суми хлорофілів у листках моркви сорту Ланге Роте Штумпфе і пастернака сорту Круглий в найбільшій мірі за умови поєднання передпосівного замочування насіння і обприскування посівів емістимом С.
Сорт Карлена характеризується вищою врожайністю порівняно із сортом Ланге Роте Штумпфе. Найвища врожайність і вихід товарної продукції для сорту Карлена виявлено у варіанті обробки насіння і посівів івіном – 880 ц/га. Для сорту Ланге Роте Штумпфе найвищий показник врожайності (692 ц/га) отримано у варіанті обприскування посівів емістимом С, що на 50 ц/га перевищує контроль. У пастернака сорту Круглий найбільший приріст врожаю і товарність виявлено за сумісної дії емістиму С на насіння і посіви, що на 26 % перевищує контроль.
Регулятори росту івін та емістим С підвищують вміст цукрів у коренеплодах, зокрема в середньому за три роки для моркви сорту Карлена на 19% в умовах передобробки насіння і обприскування посівів івіном, а для моркви сорту Ланге Роте Штумпфе – на 20% у варіанті передобробки насіння івіном.
Виявлено зростання вмісту каротину – провітаміну А, у 1,5 раза в коренеплодах при обприскуванні посівів моркви емістимом С та івіном. Поєднання передобробки насіння і обприскування рослин у фазі 3-4 справжніх листків практично не впливає на досліджуваний показник.
Регулятори росту івін та емістим С знижують вміст нітратного азоту у коренеплодах моркви сорту Карлена за всіх способів обробок (замочування насіння, обприскування рослин у фазу 3-4 справжніх листків та поєднання обох способів обробок), а також в коренеплодах пастернака сорту Круглий, що сприяє отриманню екологічно чистої продукції.
Івін і емістим С по різному впливають на вміст основних макроелементів у коренеплодах моркви. У коренеплодах моркви сорту Карлена за дії регуляторів росту виявлено зростання вмісту калію і натрію та зниження магнію у 2000 р., а в 2001 зростав вміст лише калію. Обробка насіння і посівів моркви сорту Ланге Роте Штумпфе призвели до зростання вмісту магнію, кальцію і зниження калію і майже не впливали на вміст натрію.
Отже, використання регуляторів росту івін та емістим С є ефективним засобом підвищення врожайності і якості важливих коренеплідних рослин – моркви і пастернака.
Публікації автора:
Думанчук Н.Я., Романюк Н.Д., Терек О.И. Вплив регуляторів росту івіну та емістиму C на вміст хлорофілів і цукрів у рослинах моркви // Збірник наук. праць Уманського державного аграрного університету “Біологічні науки і проблеми рослинництва”. Умань, 2003. – С.151-155 – здобувачем виконано експериментальну частину, проведено статистичну обробку результатів, проведено за участю наукового керівника та співавторів аналіз отриманих даних та підготовлено матеріал для публікації.
Думанчук Н., Думанчук Я., Романюк Н., Цвілинюк О., Терек О. Вміст цукрів і нітратів у коренеплодах моркви та пастернака за дії регуляторів росту івіну та емістиму С // Науковий Вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З. Гжицького Т.5 (№4), 2003. С.50-55 – здобувачем виконано експериментальну частину, проведено статистичну обробку результатів, проведено за участю наукового керівника та співавторів аналіз отриманих результатів та підготовлено матеріал для публікації.
Романюк Н., Думанчук Н., Думанчук Я., Сковронська І., Закорчемна, О. Терек О. Вплив регуляторів росту івіну та емістиму С на ріст та врожайність рослин моркви (Daucus sativus) // Вісник Львівського ун-ту. – Сер. біологічна. 2002. – Вип. 31.- С. 283-292 – здобувач брала участь у проведенні досліджень, статистичній обробці результатів, аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні тез.
Думанчук Н.Я., Романюк Н.Д., Терек О.И. Влияние регуляторов роста ивина и эмистима С на содержание макроэлементов в корнеплодах моркви // Тези доп. наук. конф. молодих учених “Актуальні проблеми біології в дослідженнях молодих учених Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна” (Харків, 11-13 листопада 2003 р.) – Харків, 2003.- С.45-46 – здобувачем виконано експериментальну частину, проведено статистичну обробку результатів та підготовано матеріал для публікації.
// Тез. докл. 7-ой Пущинской школы-конференции молодых ученых «Биология – наука XXI века» (17-18 апреля, 2003 года, Пущино) – С. 37. – здобувачем виконано експериментальну частину, проведено статистичну обробку результатів та підготовано матеріал для публікації.
Думанчук Н.Я., Романюк Н.Д. Влияние регуляторов роста ивина и эмистима С на продуктивность моркови // Шестая международная конференция “Регуляторы роста и развития растений в биотехнологиях” (Москва, 26-28 июня 2001).- Тезисы докл. - М.:, Изд-во МСХА - 2001. - С. 234 – здобувачем виконано експериментальну частину, проведено статистичну обробку результатів та підготовано матеріал для публікації.
Dumanchuk N., Romanyuk N. “Influence of growth regulators ivin and emistym С on carrot yield and chlorophylls content” // Programme and Abstracts of International Conference “Photosynthesis and Crop Production”- 7-11 October, Kyiv. - P. 48-49 – здобувач брала участь у проведенні досліджень, статистичній обробці результатів, аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні тез.
Цвілинюк О.М., Думанчук Н.Я., Романюк Н.Д., Терек О.І. Вплив емістиму С та івіну на врожай коренеплодів моркви // Матеріали ХІ з’їзду Українського ботанічного товариства, Харків, 2001 – С. 415 – здобувач брала участь у проведенні досліджень, статистичній обробці результатів, аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні тез.
Dumanchuk N., Terek O., Romanyuk N. Ivin and emistym effects on carrot and parsnip yield and internal quality // Book of Abstracts on 2hd Intern. Symp. “Microalgae and Seaweed Products in Plant/Soil-Systems” (Hungary, 2004).- P.17 – здобувач брала участь у проведенні досліджень, статистичній обробці результатів, аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні тез.
Думанчук Н., Думанчук Я., Терек О. Вплив івіну та емістиму С на вміст хлорофілів і цукрів у рослинах пастернака // ІІ Міжнар. конф. „Онтогенез рослин у природному і трансформованому середовищі”: Тези доп. – Львів, 2004. – Львів: Сполом, 2004. – С.106 – здобувач провела експеримент, статистичну обробку результатів, брала участь у аналізі даних, написанні та оформленні тез.