Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ботаніка


Беднарська Ірина Олександрівна. Рід Festuca L.(Poaceae) у флорі західних регіонів України : дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / НАН України; Інститут екології Карпат. — Л., 2007. — 262арк. + додаток (арк. 264-560) — Дві кн. одиниці. — Бібліогр.: арк. 234-262.



Анотація до роботи:

Беднарська І.О. Рід Festuca L. (Poaceae) у флорі західних регіонів України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.05 – ботаніка. – Інститут ботаніки ім. М.Г.Холодного НАН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена вивченню роду Festuca L. у флорі західних регіонів України. На підставі критико-таксономічної ревізії встановлено наявність 28 видів і 2 нотовидів; наведено 1 новий вид (F. psammophila), п’ять субвидових таксонів; два види вилучено з переліку видів роду (F. guestfalica та F. polonica), описана нова для науки F. x polovina Bednarska та низка таксонів у межах F. rubra L.; запропоновано низку нових номенклатурних комбінацій.

На підставі статистичного аналізу морфометричних показників та анатомічної будови листкових пластинок проведено вивчення внутрішньо- та міжпопуляційної мінливості вузьколистих костриць.

Складено ключ для визначення видів роду. Проведено екологічний та географічний аналіз видів роду, істотно уточнено їхнє поширення. На підставі созологічного аналізу роду 13 видів зараховано до рідкісних і зникаючих у регіоні, з яких 6 запропоновано включити до нового видання “Червоної книги України”.

Уперше здійснено комплексний аналіз видів роду Festuca у флорі західних регіонів України. На підставі застосування популяційного підходу та статистичного аналізу морфометричних показників, з урахуванням диференціації видів у різних екологічних умовах, проведено вивчення внутрішньо- й міжпопуляційної мінливості видів роду. Уточнено поширення видів, визначено їхній созологічний статус.

1. На підставі комплексного аналізу анатомо-морфологічної диференціації видів роду Festuca у флорі західних регіонів України виявлено 28 видів і 2 нотовиди, що належать до 4 підродів. Уточнена й доповнена частина системи роду, з визнанням поділу на 7 рядів; введена низка нових номенклатурних комбінацій.

2. Уперше для регіону досліджень наведені F. rubra var. grandiflora, F. rubra var. glaucescens, F. psammophila, F. ovina var. firmula, F. ovina var. hispidula, F. arundinacea subsp. arundinacea. Зі списку флори регіону вилучені F. polonica й F. guestphalica. Описані нові для науки F. x polovina Bednarska, F. rubra subsp. maxima Bednarska, F. rubra var. dura Bednarska.

3. На підставі аналізу власних зборів на рівні популяційних вибірок, а також гербарних фондів доведено, що переважній більшості видів вузьколистих костриць властива велика амплітуда мінливості анатомо-морфологічних ознак, у тому числі тих, що традиційно використовують у якості діагностичних.

4. У видів ряду Rubrae мінливість ознак і диференціація таксонів знаходяться під істотним впливом екологічних чинників (структура та хімізм субстрату, гідро- й температурний режими, щільність травостою та ін.) та клональної структури популяцій, яка в свою чергу залежить від площі, ізольованості локалітетів та мозаїчності мезорельєфу. Міжпопуляційна мінливість у ряді Rubrae має континуальний характер, з наявністю численних зразків перехідного типу.

5. Серед “овіноїдних” представників простежуються зв’язки між усіма видовими комплексами за морфологічними ознаками. Особливо добре це помітно на прикладі диференціації популяцій F. ovina s.str. у різних природно-географічних регіонах. Всупереч традиційному трактуванню видів комплексу як дискретних таксонів, майже всі вони виявилися поліморфними. Описаний гібрид між F. polesica та F. ovinaF. polovina Bednarska), істотно уточнений ареал F. polesica.

6. На підставі опрацювання 72 вибірок представників ряду Sulcatae істотно уточнені анатомо-морфологічні характеристики його видів у флорі регіону. Встановлено, що ознаки, важливі для таксономії видів, значною мірою перекриваються.

Виявлено, що основні відмінності між популяціями за анатомічною будовою листкових пластинок полягають у різному співвідношенні типів їхньої будови, й види визначаються за переважаючим типом будови або за наявністю у вибірці певного відсотку зрізів з характерними ознаками.

7. Зростання видів F. valesiaca agg. в одному природно-географічному регіоні часто спричиняє вироблення в них низки подібних рис (регіональна спеціалізація), що призводить до вторинного зближення видів за фенотипом (конвергенція), у той же час, в окремих локалітетах між видами зберігаються певні відстані.

8. У змішаних популяціях F. rupicola і F. valesiaca на Південно-Східному Поділлі були виявлені численні зразки з проміжними ознаками, що мають, очевидно, гібридне походження. Встановлено також, що значення морфологічних показників F. macutrensis істотно більші за такі в протолозі й повністю перекриваються з F. rupicola. Основна відмінність між цими видами полягає в особливостях анатомічної будови листків, а популяції видів на Північно-Західному Поділлі утворюють складну суміш.

9. Виявлені розбіжності між різними європейськими школами у трактуванні F. pseudodalmatica та F. pseudovina. На підставі результатів власних досліджень ми розглядаємо їх як збірні таксони.

10. Популяції F. valesiaca agg. утворюють складний континуум. Виявлена низка популяцій, які не відповідають критеріям жодного з видів комплексу й потребують подальшого вивчення.

11. Карпатський гірський масив є одним з центрів видової різноманітності роду. Частка видів монтанного елементу становить майже 70%, відповідно переважають види з субмеридіонально-температним типом ареалу в зоні з океанічним типом клімату (20 з 28); 4 види Festuca приурочені до континентального клімату, 2 види з ареалами в обидвох кліматичних областях.

Великі ареали характерні для видів з підродів Drymanthele та Schedonorus, а також окремим видам підроду Festuca. У той же час більшість вузьколистих костриць, ендеміки та види з вузьким екологічним оптимумом мають обмежені ареали.

12. На підставі созологічного аналізу роду, 11 видів зараховано до рідкісних у флорі регіону, з них 8 за шкалою IUCN належать до категорії “вразливих”, а 3 до видів “під загрозою” (F. porcii, F. pallens, F. heterophylla). До “Червоної книги України” запропоновано включити F. pallens, F. porcii, F. heterophylla, F. psammophila, F. inarmata F. apennina, F. carpatica, F. saxatilis і F. drymeja. Основним способом охорони визнано ландшафтний підхід.

Публікації автора:

  1. Беднарська І.О. Festuca macutrensis Zapa. (Poaceae): нові знахідки та погляди // Укр. ботан. журн. – 2000. – 57, № 5. – С. 547-552.

  2. Беднарська І.О. Види роду Festuca L. (Poaceae) у флорі Розточчя // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И.Вернадского. – 2001. – 14, № 1. – С. 23-26.

  3. Беднарська І.О. Хорологія видів роду Festuca L. в Українських Карпатах за даними гербарних фондів // Науковий Вісник Ужгородського університету. Сер. Біологія. – 2001., № 9. - С. 207-216.

  4. Беднарська І.О. Особливості диференціації Festuca rubra agg. (Poaceae) у флорі Українських Карпат // Вісник Львівського університету. Сер. біологічна. – 2003. – вип. 32. – С. 64-77.

  5. Беднарська І.О. Види збірної групи Festuca glauca agg. у флорі України // Вісник Львівського університету. Сер. біологічна. – 2003. – вип. 33. – С. 27-41.

  6. Беднарська І.О. Рекомендації щодо збору видів роду Festuca (Poaceae) до гербарної колекції // Вісник Луганського держ. пед. університету ім.Т.Шевченка. – 2003, № 11 (67). – С. 62-64.

  7. Беднарська І.О., Кагало О.О. Festuca heterophylla Lam. (Poaceae) – зникаючий вид флори України // Вісник Львівського університету. Сер. біологічна. – 2005. – вип. 39. – С. 47-53.

  8. Беднарська І.О., Орлов О.О. Рід Festuca L. (Poaceae) у флорі Центрального Полісся України // Наукові праці “Проблеми екології лісів і лісокористування на Поліссі України”. – Житомир: вид.-во “Волинь” ПП “Рута”, 2005. - вип. 5 (11). – С. 121-129.

  9. Беднарська І.О. Анатомо-морфологічна диференціація деяких видів ряду Valesiacae Pawlus роду Festuca L. на Поділлі // Наукові основи збереження біотичної різноманітності. – Львів: Ліга-Прес, 2000. – С. 14-21.

  10. Беднарська І.О. Види роду Festuca L. (Poaceae) у флорі Західного Полісся // Наукові основи збереження біотичної різноманітності. - Львів: Ліга-Прес, 2001, № 3. – С. 9-12.

  11. Беднарська І.О. Локальна диференціація видів групи Festuca valesiaca agg. (Poaceae) на прикладі Кам’янець-Подільського району // Наукові основи збереження біотичної різноманітності. - Львів: Ліга-Прес, 2006. – С. 9-21.

  12. Беднарська І.О. Рід Festuca L. у флорі Поділля та проблеми його охорони // Наук.-практ. конф. “Проблеми становлення і функціонування новостворених заповідників”. – Гримайлів, 1995. - С. 17.

  13. Беднарська І.О. Перспективи інвентаризації і хорологічних досліджень роду Festuca L. у західних регіонах України // Конф. мол. учених і спец. “Актуальные вопросы ботаники и экологии”. – Харків, 1996. – С. 10.

  14. Беднарська І.О., Кагало О.О. Філогенетична інтерпретація морфологічної диференціації популяцій Festuca valesiaca s. l. на межі суцільного ареалу // X з’їзд Укр. ботан. т-ва “Проблеми ботаніки і мікології на порозі третього тисячоліття”. – Полтава, 1997. – C. 15.

  15. Беднарська І.О., Кагало О.О. Сучасний стан охорони видової різноманітності роду Festuca L. (Poaceae) в Українських Карпатах // Значення та перспективи стаціонарних досліджень для збереження біорізноманітності. – Львів, 1998. – С. 20-23.

  16. Беднарська І.О. Морфологічні особливості різних екологічних форм деяких видів комплексу Festuca rubra s. l. // Мат. Наук.-практ. конф. “Збереження флористичного різноманіття Карпатського регіону”. - Синевир, 1998. – С. 9-12.

  17. Беднарська І.О. Роль анатомічних ознак у систематиці критичної групи Festuca ovina agg. у західних регіонах України // Конф. молодих вчених “Актуальні питання ботаніки та екології”. – Херсон, 1998 – С. 49-50.

  18. Беднарська І.О. Систематика та хорологія видів роду Festuca L. в Українських Карпатах. Історія й сучасність // Зб. наук.- практ. конф. “Проблеми екологічної стабільності Східних Карпат”. – Синевир, 1999. – С. 15-18.

  19. Беднарська І.О. Festuca macutrensis Zapal.: нові знахідки та погляди // Конф. мол. вчених-ботаніків “Актуальні питання ботаніки та екології”. – Ніжин, 1999. – С. 20.

  20. Беднарская И.О. Новые данные о систематике некоторых видов овсяниц (Festuca, Poaceae) Полесья // Тезисы VII мол. конф. ботаников в Санкт-Петербурге. – С-Пб, 2000. – С. 8.

  21. Беднарська І.О. Нові дані по систематиці Festuca ovina L. та F. polesica Zapal. на Поліссі // Конф. мол. учених-ботаніків “Актуальні проблеми ботаніки та екології в Україні”. – Чернігів, 2000. – С. 28.

  22. Беднарська І.О. Festuca psammophila (Hack. еx elak) Fritsch (Poaceae) - забутий вид флори України // Мат. міжнар. наук.-практич. конф. “Проблеми і перспективи розвитку природоохоронних об’єктів на Розточчі”. - с. Шкло, 2000. – С. 128-131.

  23. Беднарська І.О., Кагало О.О. Види роду Festuca L. (Poaceae) у флорі Розточчя // Мат.міжнар. наук.-практич. конф. “Розточанський збір 2000”. - Львів: Меркатор, 2001, кн. 2. – С. 184-187.

  1. Беднарська І.О. Види збірної групи Festuca glauca agg. (Poaceae) у флорі України // Конф. молодих учених-ботаніків “Актуальні проблеми ботаніки та екології”. – НПП “Деснянсько-Старогутський”, 2001. – С. 27.

  2. Беднарська І.О. Види збірної групи Festuca glauca agg. (Poaceae) у флорі України // Мат. ХІ з’їзду Укр. ботан. т-ва. – Харків, 2001. – С. 30.

  3. Беднарская И.А. Новые данные о гибридизации F. ovina L. и F. polesica Zapal. // Тезисы “Междунар. науч. конф. по систематике высших растений”. - М.: изд. Центра охраны дикой природы, 2002. – С. 16-17.

  4. Беднарська І.О. Деякі особливості мінливості видів ряду Rubrae (Festuca L., Poaceae) // Мат. конф. “Актуальні проблеми флористики, систематики, екології та збереження фіторізноманіття”. – Львів, 2002. – С. 59-62.

  5. Беднарська І.О. Деякі міркування щодо систематичного положення Festuca polonica Zapa. // Мат. конф. мол. ботаников Украины “Актуальные проблемы ботаники и экологии”. – Одесса, 2003. – С. 38-40.

  6. Беднарська І.О. Нові пропозиції до “Червоної Книги України” // Мат. конф. присвяч. 80-річчю Канівського ПЗ “Роль прир.-запов. територій у підтриманні біорізноманіття”. – Канів, 2003. – С. 91-92.

  7. Беднарская И.А. Значение статистического анализа в изучении таксономической дифференциации рода Festuca (Poaceae) // Тезисы VIII междунар. Пущинской школы-конф. мол. ученых “Биология – наука ХХІ века”. – Пущино, 2004. – С. 190.

  8. Беднарская И.А. О карбонатных формах Festuca rubra L. на Подолье (Украина) // Мат. VIII молод. конф. ботаников в С.-Петербурге. - С.-Петербург, 2004. – С. 27.

  9. Bеdnarska I. Some results of taxonomy analysis of genus Festuca L. in flora of the Ukraine // Abstracts XVII International Botanical Congress. - Vienna, Austria, 2005. – P. 431.

  10. Беднарская И.А. Некоторые итоги изучения Festuca valesiaca agg. в Западной Украине // Мат. конф. “Изучение флоры Восточной Европы: достижения и перспективы”. – М.- С.-Пб.: Тов-во науч. изданий КМК, 2005. – С. 8-9.

  11. Беднарська І.О. Сучасний стан вивчення Festuca valesiaca agg. у Західній Україні // Мат. конф. молодих учених. - Одеса, 2005. – C. 12.

  12. Беднарська І.О. Про нові знахідки Festuca heterophylla Lam. // Мат. наук. конф. присвяч. 50-річчю Карпатського високогірного біол. стаціонару Львів. нац. ун-ту ім.І.Франка. – Львів, 2005. – С.102-105.

  13. Беднарська І.О. Про гібридогенні таксони в межах Festuca valesiaca agg. // Мат. між нар. конф. молодих учених-ботаніків. – Київ: Фітосоціоцентр, 2006. – С.39-40.

  14. Беднарська І.О. Про таксономічні одиниці в групі Festuca valesiaca agg. // Мат. XII з’їзду Укр. ботан. тов-ва. – Одеса, 2006. – С. 20.

  15. Беднарская И.А. О проблемах идентификации Festuca pseudodal-matica Krajina (Poaceae) // ІХ междунар. конф. молодых ботаников в С.-Петербурге. – С-Пб: Издат. ГЭТУ, 2006. – С. 22.