Чаплигін Євген Миколайович. Ресурсозберігаючі природоохоронні прийоми і режими створення мікроклімату при вирощуванні та утриманні курей : Дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / УААН; Інститут птахівництва. — Х., 2002. — 165арк. — Бібліогр.: арк. 127-143.
Анотація до роботи:
Чаплигін Є.М. Ресурсозберігаючі природоохоронні прийоми і режими створення мікроклімату при вирощуванні та утриманні курей.-Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.04 - технологія виробництва продуктів тваринництва. Інститут тваринництва УААН, Харків, 2002.
Обґрунтовано основні шляхи удосконалення систем створення мікроклімату в пташниках в умовах дефіциту та дорожнечі енергетичних ресурсів з застосуванням графо-аналітичних методів. Встановлено, що при вирощуванні птиці використання сітчастих фільтрів конструкції ІП УААН дає змогу ефективно очищувати повітря від пилу (на 85,7-90,6%), від загальної мікрофлори (на 55,5-61,6%) та від Е-coli (на 84,8-100%). За рахунок покращення мікроклімату пташників підвищуються збереженість птиці на 1,2-2,1% та вихід кондиційного молодняка на 1,1 - 3,7%. Доказана можливість покращення мікроклімату в неопалюваних пташниках арочного типу за рахунок виконання підшивної стелі з полімерної плівки, що дає змогу підвищити температуру повітря в холодний період в середньому на 3,5-3,8 0С, зменшити його відносну вологість на 4,3-4,8%, підвищити несучість курей на 6,6 яйця та знизити питомі витрати кормів на 1,0-1,5%. Розроблено, досліджено та впроваджено у виробництво децентралізовані системи створення мікроклімату з теплообмінювачами, фільтрами, вентиляторами, клапанами та пристроями керування роботою вентиляторів, що забезпечує підвищення несучості курей на 1,9-8,9% та збереженості на 0,9-1,2%.
1. В умовах дефіциту і дорожнечі енергоносіїв та сучасних підвищених вимог щодо екологічної безпеки виробництво конкурентоспроможної птахівницької продукції повинно базуватись на розробці та використанні ресурсозберігаючих природоохоронних технологій. Застосування розроблених нами ресурсозберігаючих прийомів та режимів створення мікроклімату у приміщеннях при вирощуванні та утриманні курей забезпечує зниження витрат на обігрівання пташників при температурах зовнішнього повітря до мінус 300 C на 7-83% та зниження забруднення довкілля за рахунок зменшення викидів шкідливих речовин з пташників у навколишнє середовище на 55,5-90,7%. В разі використання пташників без опалення застосування розробок при нормативному повітрообміні в холодний період року забезпечує підвищення температури повітря в приміщенні на 1,7-3,8 0С, несучості птиці - на 1,9-8,9% та її збереженості на 0,9-3,0% при зменшенні питомих витрат кормів на 3,9-5,1%.
2. За виконаними теоретичними розрахунками, в пташниках при утриманні дорослих курей на підлозі при об'ємній щільності посадки до 4 кг живої маси птиці на кубічний метр приміщення більш раціонально передбачати додаткове утеплення огороджувальних конструкцій. При утриманні з більшою щільністю посадки більш суттєву ефективність щодо покращення параметрів мікроклімату приміщення має використання теплообмінювачів.
3. Використання розробленої малогабаритної кліткової батареї при вирощуванні птиці в умовах особистих підсобних господарств з застосуванням газових локальних інфрачервоних обігрівачів та вентиляторів малої потужності забезпечує зниження питомих витрат на обігрів приміщення у 1,85 раза у порівнянні з чинними нормативами та сприяє в холодний період року отримувати приріст живої маси курчат-бройлерів в межах 38,3-46,5 г на добу.
4. Використання сітчастих фільтрів конструкції ІП УААН для очищення рециркуляційного та припливного повітря у пташниках при вирощуванні молодняка курей дає змогу ефективно очищати повітря від пилу (на 85,7-90,6%), від загальної мікрофлори (на 55,5-61,6%) та від E-coli (на 84,8-100%). Використання сітчастих фільтрів у пташниках для вирощування курчат з рециркуляцією частини повітря приміщення на протязі першого місяця вирощування забезпечує також покращення мікроклімату, що дає змогу підвищити збереженість птиці на 1,2-2,1% та вихід кондиційного молодняка на 1,1 - 3,7%.
5. Виконання підшивної стелі з полімерної плівки у пташниках, що мають ферми перекриття і не опалюються, значно зменшує втрати теплоти в холодний період року і дає змогу підвищити температуру повітря в приміщенні в середньому на 3,5-3,8 0С та зменшити його відносну вологість на 4,3-4,8 % у порівнянні з аналогічними пташниками без підшивної стелі, що забезпечує підвищення несучості курей в холодний період року в середньому на 6,6 яєць та зменшення питомих витрат кормів у розрахунку на 1000 яєць на 2,5 кг.
6. Використання розробленої системи вентиляції зблокованих пташників для кліткового утримання курей-несучок, яка включає регенеративні теплообмінювачі, сітчасті фільтри, систему клапанів та станцію керування роботою вентиляторів, дає змогу підвищити температуру повітря у пташнику без опалення в холодний період року в середньому на 2,6 0С, підтримувати мікроклімат у приміщенні в межах нормативних вимог, знизити забруднення довкілля пилом на 82-92% і мікроорганізмами на 60-65% та підвищити несучість птиці на 1,9-8,9%, її збереженість - на 0,9-1,2% та зменшити питомі витрати кормів на 3,9-5,1%.
7. Розроблена ресурсозберігаюча природоохоронна система створення мікроклімату пташників для утримання батьківського стада яєчних курей, яка включає регенеративні теплообмінювачі у комплекті з викидними осьовими вентиляторами, клапани припливного та викидного повітря, сітчасті фільтри і станцію керування роботою вентиляторів, дає змогу в приміщеннях без опалення у холодний період року підвищити температуру повітря до нормативних меж (в середньому до +15 0С), поліпшити мікроклімат, збільшувати збереженість птиці на 3,0%, інтенсивність її несучості на 3,4% та зменшити витрати кормів у розрахунку на 1000 яєць на 2,9 кг.
8. За даними виробничих перевірок, використання розроблених систем створення мікроклімату забезпечує економічний ефект в межах 2145-6800 грн. на пташник на рік при окупності додаткових капіталовкладень за 0,64-1,30 року.
2. Івко І.І., Рєзніковський В.К., Чаплигін Є.М., Євтушенко В.І., Тімофєєв В.М., Тімофіюк А.П. Покращення параметрів мікроклімату в пташниках без опалення //Міжвідомчий тематичний науковий збірник /Птахівництво.- Борки.- 1999.- Вип.48.- С.105-111 (здобувач провів дослідження, обґрунтував отримані результати).
3. Івко І.І., Чаплигін Є.М., Мельник В.О. Енергозберігаюча система вентиляції широкогабаритних зблокованих пташників//Аграрний вісник Причорномор'я.- Вип. N3(6).- Част. III: Зоотехнія/ ОДСІ.- Одеса.- 1999.-С.103-106 (здобувач провів дослідження, обробив результати, зробив висновки).
4. Івко І.І., Рєзніковський В.К., Чаплигін Є.М., Д'яконов М.П., Коровін В.С. Використання сітчастих фільтрів для очищення рециркуляційного та припливного повітря у пташнику //Міжвідомчий тематичний науковий збірник /Птахівництво.- Борки.- 2000.- Вип.49 - С.123-127 (здобувач провів дослідження, проаналізував результати).
5. Чаплигін Є.М., Івко І.І. Ресурсозберігаючі прийоми при вирощуванні молодняка птиці в особистих підсобних господарствах // Міжвідомчий тематичний науковий збірник /Птахівництво.- Борки.- 2000.-Вип.49.- С. 132-137 (здобувач провів дослідження, проаналізував результати, зробив висновки).
6. Івко І.І., Мельник В.О., Чаплигін Є.М., Горбаньов А.П. Проблеми та перспективи технологічного переоснащення птахівництва / Тваринництво України, 2001.- N4.- С. 23-25.
7. Резніковський В.К., Мельник В.О., Чаплигін Є.М., Євтушенко В.І. Теоретичне обгрунтування шляхів покращення мікроклімату в пташниках без опалення //Міжвід. тем. наук. збірник / Птахівництво.- Борки.-2001.- Вип.50.- С. 168-176 (здобувач провів розрахунки, зробив висновки).
8. Івко І.І., Резніковський В.К., Чаплигін Є.М., Тімофєєв В.М., Тимофіюк А.П., Євтушенко В.І. Ресурсозберігаюча та природоохоронна система створення мікроклімату пташника для утримання батьківського стада яєчних курей //Міжвід. тем. наук. збірник: за матеріалами ІІІ Української конфер. по птахівництву з міжнарод. участю /Птахівництво.-Борки.- 2001.- Вип.51.- С. 441-444 (здобувач підготував схему, змонтував систему та провів дослідження).
9. Мельник В.А., Ивко И.И., Резниковский В.К., Пудов В.Я., Чаплыгин Е.Н. Выращивание и содержание птицы в условиях приусадебных и фермерских хозяйств //Міжвід. тем. наук. збірник: за матеріалами ІІІ Укранської конфер. по птахівництву з міжнарод. участю /Птахівництво.-Борки.- 2001.- Вип.51.- С. 459-463.
10. Івко І.І., Мельник В.О., Рєзніковський В.К., Чаплигін Є.М. Прогресивні природоохоронні ресурсозберігаючі системи створення мікроклімату у пташниках.// Матеріали Міжнародної науково-технічної конференції «Технічний прогрес у с.-г. виробництві».-Глеваха, 1997. -С.60-62.
11. Івко І.І., Резніковський В.К., Каркач П.М., Чаплигін Є.М., Д'яконов М.П. Енергозберігаючі режими освітлення та вентиляції при утриманні курей-несучок // Матеріали міжнародної науково-технічної конференції «Питання електрифікації сільського господарства / ХДТУСГ. - Харків 1998. С.150-151.
12. Івко І.І., Мельник В.О., Резніковський В.К., Чаплигін Є.М. Проект птахоферми для особистих і фермерських господарств // Науково-інформа-ційний бюлетень УААН /Аграрна наука виробництву.-Київ.-2000.-N3. С.26.
13. Чаплигін Є.М., Івко І.І., Резніковський В.К. Екологічні проблеми птахівництва. // Екологія Харківщини: стан, проблеми, перспективи: Матеріали наукової конф./ УкрНДІЕП.- Харків.- 2000. С. 159.
14. Мельник В.О., Івко І.І., Резніковський В.К., Чаплигін Є.М. Міні-ферма для вирощування та утримання птиці в умовах присадибних та фермерських господарств // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми енергозабезпечення та енергозбереження в АПК України/ ХДТУСГ.- Харків 2001. С.472-477.
15. Івко І.І., Резніковський В.К., Мельник В.О., Чаплигін Є.М. Обґрунтування шляхів створення мікроклімату пташників за дефіциту енергетичних ресурсів //Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми енергозабезпечення та енергозбереження в АПК України/ ХДТУСГ.- Харків 2001. С.468-472.