Скудар Роман Валерійович. Реструктуризація виробництва в умовах реформування підприємств важкого машинобудування : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут економіки промисловості. — Донецьк, 2004. — 172арк. — Бібліогр.: арк. 152-163.
Анотація до роботи:
Скудар Р.В. Реструктуризація виробництва в умовах реформування підприємств важкого машинобудування. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.06.01 - Економіка, організація і управління підприємствами. - Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2004.
Дисертація присвячена дослідженню способів і методів реструктуризації виробництва на підприємствах важкого машинобудування в сучасних умовах. У роботі визначені роль і місце реструктуризації виробництва в процесі реформування підприємства. Виявлено особливості життєвого циклу ринку і його відмітні ознаки в порівнянні з життєвим циклом товару. Обґрунтовано раціональну структуру промислового виробництва, у якій провідне місце приділяється машинобудуванню і проведена класифікація основних напрямків реструктуризації підприємства і факторів, що впливають на реструктуризацію виробництва. Описано окремі способи і методи вирішення невизначеності ринкових відносин з метою розмежування сутності і змісту організаційних і управлінських процесів у машинобудівному виробництві. Сформовано інвестиційну модель відтворення основних фондів підприємства і розроблена методика оптимізації параметрів ефективності та оцінки інвестиційної стратегії підприємства. Підготовлено методичні рекомендації з організації процесу відтворення основних фондів на основі безупинних інвестиційних потоків, що в цілому дозволяє установити кількісні і якісні взаємозв'язки між показниками руху основних фондів, собівартістю і рентабельністю продукції, що випускається.
Основні результати роботи знайшли практичне застосування та апробовані на виробничих підприємствах Донецької області, у регіональних і республіканських органах управління народним господарством країни.
Основні висновки, отримані в ході наукового дослідження і при узагальненні отриманих результатів, зводяться до наступного:
Машинобудування є найважливішою частиною промислового комплексу, тому що вбирає в себе основну масу проміжного продукту, зниження обсягів виробництва якого приводить до зменшення споживання матеріальних ресурсів і відповідно до кризи промисловості, а також до падіння технічного рівня виробництва в цілому.
Специфіка машинобудівного виробництва припускає, що машинобудівні підприємства повинні поступово і послідовно реструктурізувати своє виробництво, щоб на наявному виробничому потенціалі випускати нову більш сучасну продукцію і при цьому на більш високому якісному рівні.
При аналізі обсягів випуску продукції необхідно враховувати життєвий цикл ринку однорідної групи товарів, що є узагальнюючим чинником стосовно сукупності життєвих циклів товару. Тим самим істотно розширюються аналітичні можливості для розробки стратегії розвитку підприємства.
У вирішенні невизначеності ринкових відносин підприємства повинні не стільки займати пасивну позицію в адаптації і пристосуванні до ринкових відносин, скільки відігравати активну роль у їхньому формуванні.
Оскільки реструктуризація виробництва є вихідною умовою і завершальним пунктом реформування підприємства, тому в процесі здійснення реформ першочерговими задачами при складанні плану реструктуризації підприємства є: вибір напрямків реструктуризації, облік впливу основних факторів, що безпосередньо впливають на процес реструктуризації виробництва, а також вибір способів і методів реалізації намічених заходів.
Реструктуризація виробничо-технологічної складової організаційно-економічного механізму функціонування підприємства неминуче веде до відповідних змін в системі управління. Однак її реорганізація може здійснюватися тільки після того, як буде сформований виробничо-технологічний ланцюжок по випуску продукції, що і визначить параметри і структуру системи управління підприємством.
Будь-який рух основних фондів є результатом реструктуризації процесу виробництва. Зміна вартості основних фондів робить самий безпосередній вплив на витрати виробництва, собівартість продукції і прибуток. Тому ефективність використання основних фондів визначається зміною рівня рентабельності виробництва, параметри якого можуть бути оптимізовані на основі інвестиційної моделі, представленої у виді двох варіантів динаміки реструктуризації процесу виробництва машинобудівного підприємства.
Інвестиційну стратегію підприємства необхідно розробляти у виді декількох інвестиційних проектів, що безупинно випливають одне за одним і в такий спосіб відтворення основних фондів, що забезпечують безперервність, підприємства. Даний підхід забезпечує не тільки підвищення ефективності використання основних фондів і скорочення витрат виробництва, але і подальше удосконалення методів фінансової оцінки виробничо-економічної діяльності підприємств важкого машинобудування.
Розроблена інвестиційна модель, що описує процес відтворення основних фондів підприємства і даюча кількісну оцінку ефективності їхнього використання на основі коефіцієнта, що визначається відношенням оптимального і фактичного значення ціни одиниці машинобудівної продукції, дозволяє визначати ефективність використання наявних, а також знову створених основних фондів і отже забезпечує найбільш раціональне використання наявних фінансових ресурсів при розробці інвестиційної стратегії підприємства.
Публікації автора:
Скударь Р.В. Влияние реструктуризации производства на инвестиционную стратегию предприятия // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: Сб. научн. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-ти. – Донецк, 2002. – Т.2. – С. 258-261.
Скударь Р.В. Особенности инвестирования предприятий машиностроительного комплекса // Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУАМ. – Донецк: ДонНУ, 2003. – С. 482-489.
Скударь Р.В. Инвестиционная модель воспроизводства основных фондов предприятия // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: Сб. научн. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-ти. – Донецк, 2002. – Т.1. – С. 362-372.
Скударь Р.В. Влияние неопределенности рыночных отношений на управление предприятием / Экономические инновации. Выпуск 17. Структурные и институциональные преобразования современной экономики. Сборник научных работ. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 2003. – С. 261-267.
Скудар Р.В. Основні напрями й особливості реструктуризації підприємства і виробництва // Регіональна економіка. – 2004. – №1. – С. 85-90.
Скударь Р.В. О влиянии ринка на жизненный цикл товара / Проблемы развития предприятий и новых экономических структур в современных условиях: Тез. докл. и сообщ. Всеукраинской науч.-практ. конф. (Донецк, 20-21 мая 2004 г. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-ти. – Донецк, 2004.- С. 95-97.)