Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Козицька Галина Валентинівна. Реструктуризація підприємств в умовах ринкових відносин : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Козицька Г.В. Реструктуризація підприємств в умовах ринкових відносин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2008.

Дисертацію присвячено розробці науково-методичних і практичних рекомендацій щодо здійснення реструктуризації підприємств в умовах ринкових відносин.

Досліджено та систематизовано передумови реструктуризації вітчизняних підприємств. Визначено теоретико-методичні основи категорії «реструктуризація»; уточнено її сутність, класифікацію, цільову спрямованість та особливості в системі суміжних з нею категорій і понять. Удосконалено методичні аспекти здійснення реструктуризації підприємств за рахунок розробки структурно-логічної схеми реструктуризації, методичних підходів до діагностики реструктуризаційного потенціалу та визначення реструктуризаційної позиції підприємств. Досліджено реструктуризаційний клімат та діагностовано реструктуризаційний потенціал підприємств автомобілебудівної галузі. Розроблено алгоритм оптимізації організаційної структури управління підприємств. Обґрунтовано модель вибору форм реструктуризації підприємств на основі критеріїв: значення підрозділу для стратегічного розвитку підприємства; рівень конкурентоспроможності продукції, що виготовляється підрозділом; прибутковість підрозділу. Розроблено методичні та практичні рекомендації щодо удосконалення виробничо-інноваційного потенціалу підприємств, включаючи розробку підходів до вибору стратегії інноваційного розвитку, оптимізації складу персоналу, активізації підсистеми навчання і розвитку працівників; удосконалення системи стимулювання праці в рамках реструктуризації підприємств.

У дисертації вирішено наукову задачу щодо розробки науково-методичних та практичних рекомендацій, які забезпечують здійснення реструктуризації підприємств в умовах ринкових відносин, що знайшло своє відображення в наступному:

На теоретичному рівні:

1. Визначено теоретико-методичні основи реструктуризації промислових підприємств:

1.1. На підставі проведеного теоретичного аналізу обґрунтовано, що реструктуризація – це процес формування у підприємства потенційної спроможності до реагування, в т.ч. превентивного, на зміни зовнішнього середовища відповідно до стратегії його розвитку шляхом проведення комплексу організаційно-економічних, техніко-технологічних, правових і фінансових заходів, спрямованих на зростання його ринкової вартості. Визначено місце реструктуризації в площині зіставлення з подібними формами перетворень, а саме: «реорганізація» та «реінжиніринг» є окремими формами проведення реструктуризації підприємства, що концентруються на її організаційно-управлінських аспектах; «реструктуризація» і «реформування» є взаємопов’язаними паралельно-послідовними процесами, що мають спільні цілі_– зростання ефективності виробництва, підвищення конкурентоздатності продукції, покращення фінансово-економічних результатів діяльності, тощо, та різні методи їх досягнення;

1.2. Доповнено класифікацію видів реструктуризації такими ознаками: рівень ризику та регіональні джерела фінансування;

1.3. Сформульована генеральна ціль реструктуризації підприємства – зростання його ринкової вартості та запропоновано її декомпозицію через побудову «дерева цілей», що дозволяє відобразити підпорядкованість та взаємозв’язок між цілями різного рівня та забезпечує умови для розподілу відповідальності за їх досягнення через встановлення взаємозв’язку між цілями та ієрархічними рівнями підприємства;

2. Розроблено методичні підходи до здійснення реструктуризації підприємств в умовах ринкових відносин шляхом створення структурно-логічної схеми реструктуризації. Особливістю запропонованої схеми є виявлення реструктуризаційної позиції суб’єкта господарювання, прогнозування змін реструктуризаційного клімату, визначення пріоритетних напрямків розвитку та реструктуризації підприємства відповідно до них. Вперше в схему реструктуризації введено категорії: реструктуризаційного клімату як сукупності факторів зовнішнього середовища, що обумовлюють необхідність реструктуризації, сприяють чи протидіють досягненню її цілей; та реструктуризаційного потенціалу – сукупності маркетингових, виробничих, організаційних, інноваційних, фінансових, кадрових ресурсів і можливостей, що визначають готовність та здатність підприємства до формування та реалізації програми реструктуризації.

На практичному рівні:

1. Визначено, що в сучасних умовах функціонування основними передумовами реструктуризації підприємств є такі: зовнішні – формування нової моделі інноваційного розвитку економіки та єдиного глобального бізнес-середовища, інтернаціоналізація виробництва, технологічна багатоукладність української економіки, велика енергоємність вітчизняних підприємств, необхідність підвищення рівня екологічності національного виробництва, зростання значення маркетингу; внутрішні – зміна стратегії розвитку підприємства, погіршення основних економічних та фінансових показників, кризовий стан підприємства та можливість банкрутства, необхідність ліквідації розриву між реальним та бажаним потенціалом суб’єкта господарювання, потреба в синхронізації виробництва відповідно до попиту, необхідність формування нового стилю керівництва, зниження якості трудового життя, потреба оптимізації структури активів та необхідність підвищення інвестиційної привабливості підприємства;

2. Досліджено реструктуризаційний клімат підприємств автомобільної галузі. Для забезпечення діагностики реструктуризаційного потенціалу підприємств розроблено комплексну систему оцінки його складових та методику розрахунку інтегральної абсолютної й інтегральної відносної оцінок реструктуризаційного потенціалу. Запропонована методика використана для дослідження реструктуризаційного потенціалу ЗАТ «Запорізький автомобілебудівний завод», що дозволило визначити його реструктуризаційну позицію та напрямки реструктуризації.

3. Обґрунтовано методичний підхід до здійснення реструктуризації організаційних структур управління на основі запропонованого алгоритму, основними етапами якого є: визначення цільових установок та стратегічне планування; діагностика поточної бізнес-системи; проектування реструктуризації ОСУ на основі реорганізації і адаптації та на основі моделювання системи бізнес-процесів; підготовка та реалізація процесів реструктуризації. Особливістю розробленого алгоритму є проведення реструктуризації організаційної структури управління в два етапи: через реорганізацію і адаптацію; та через моделювання системи бізнес-процесів. Розроблено систему показників оцінки параметрів бізнес-процесів;

4. З метою вирішення проблеми обґрунтування вибору форми реструктуризації підприємства розроблено модель у вигляді тримірної матриці, що інтегрує в собі критерії: конкурентоспроможність продукції підрозділу; значення підрозділу для стратегічного розвитку підприємства; прибутковість підрозділу. Модель розроблено на підставі синтезу результатів оцінок отриманих з використанням експертного методу, мультиплікативного критерію та дискримінантного аналізу. Запропоновано систему показників оцінки критеріїв матриці для виробничих, непрофільних та торгово-сервісних підрозділів підприємства;

5. З метою підвищення виробничо-інноваційного потенціалу підприємств розроблено:

5.1. Методику оптимізації складу персоналу, що базується на використанні запропонованого алгоритму та програмно-математичної моделі пакету MS Excel;

5.2. Методичне забезпечення процесу розвитку працівників, що ґрунтується на використанні розробленої «Карти знань»;

5.3. Основні напрямки удосконалення системи стимулювання праці в процесі реструктуризації підприємства на підставі досліджень мотивів праці, здійснених за допомогою розробленої комп’ютерної програми пакету Delfi. З метою удосконалення матеріального стимулювання розроблено програмно-математичну модель розрахунку змінної частини заробітної плати на основі комплексного підходу з урахуванням результатів роботи підприємства, підрозділів і успішності діяльності й рівня придатності окремих працівників;

5.4. Запропоновано стратегії розвитку інноваційного потенціалу підприємств залежно від їх реструктуризаційної позиції.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

1. Козицька Г.В. Шляхи розвитку підприємств автомобільної галузі в умовах трансформації економіки / Г.В. Козицька // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – № 186, т. ІІ. – С.515-520.

2. Козицька Г.В. Реструктуризація підприємств в контексті нової економічної моделі ХХІ сторіччя / Г.В. Козицька // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – №16, т. ІІ. – С. 66-72.

3. Козицька В.Г. Мотивація і стимулювання праці при реструктуризації підприємства / Г.В. Козицька // Економіка і регіон: Науковий вісник Полтавського національного технічного університету ім. Ю. Кондратюка. – Полтава, 2006. – № 1 (8). –С. 137-140.

4. Козицька Г.В. Формування організаційної культури в умовах реструктуризації підприємства / Г.В. Козицька // Продуктивність: науково-практичний журнал. – Краматорськ, 2006. – № 1. – С. 2-6.

5. Козицька Г.В. Удосконалення матеріального стимулювання праці при реструктуризації підприємства / Г.В. Козицька // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки. –Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2006._– №1 (19). – С.212-218.

6. Козицька Г.В. Реструктуризація підприємств як фактор перебудови економіки України / Г.В. Козицька // Галицький економічний вісник: наук. журн. – Вип. 3 (10). – Тернопіль, 2006. – № 3 (10) – С. 111-118.

7. Козицька Г.В. Реструктуризація організаційних структур управління на основі моделювання бізнес-процесів / Г.В. Козицька // Вісник Львівської державної фінансової академії: Зб. наук. статей. – Львів: ЛДФА, 2006. – №11. – С. 315-323.

8. Козицька Г.В. Оптимізація складу персоналу при реструктуризації підприємства / Г.В. Козицька // Управління розвитком: зб. наук. статей. – Харків, 2006. – №7. – С. 73-76.

9. Козицька Г.В. Методологічні підходи до формування системи маркетингового управління реструктуризацією підприємства / Г.В. Козицька // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – № 236, т. ІІІ. – С.713-722.

10. Козицька Г.В. Розробка моделі вибору форм реструктуризації підприємств / Г.В. Козицька // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – № 238, т. ІІІ. – С.673-685.

Опубліковано за матеріалами конференцій:

11. Козицька Г.В. Стратегічні напрямки розвитку підприємств автомобільної галузі в умовах трансформації економіки / Г.В. Козицька // Сучасні проблеми економіки підприємства: всеукр. наук.-практ. конф.: тези доп. – Дніпропетровськ, 2003. – Том ІІ. – С. 91-92.

12. Козицька Г.В. Сутність та цілі реструктуризації підприємств / Г.В._Козицька // Соціально-економічні перспективи розвитку України: І міжн. наук.-практ. конф.: тези доп. – Дніпропетровськ, 2006. – Том 2. – С. 52-54.

13. Козицька Г.В. Передумови та причини реструктуризації підприємств / Г.В. Козицька // Актуальні проблеми управління розвитком об’єктів і процесів ринкової економіки: міжн. наук.-практ. конф.: тези доп. – Запоріжжя: ГУ «ЗІДМУ», 2006. – Т.1. – С. 218-219.

14. Козицька Г.В. Реструктуризація підприємств як засіб адаптації до вимог сучасного бізнес-середовища / Г.В. Козицька // Наука і технології: крок в майбутнє – 2008: ІV міжнар. наук.-практ. конф.: тези доп. – Прага, 2008. – Т. 3. – С. 72-75.