Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Гончарова Ольга Миколаївна. Реструктуризація підприємств чорної металургії України : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Гончарова О.М. Реструктуризація підприємств чорної металургії України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

Дисертація присвячена проблемам реструктуризації підприємств чорної металургії України. На основі досліджень існуючих підходів розкрито економічну природу, види, форми і послідовність реструктуризації підприємств. Оцінено сучасний стан розвитку підприємств чорної металургії в умовах глобалізації, визначено основні світові тенденції реструктуризації металургійних підприємств та визначено особливості реструктуризації вітчизняних підприємств сектору чорної металургії. Для альтернативного вибору видів і форм реструктуризації проведено діагностику внутрішнього стану підприємств чорної металургії в сучасних умовах, відповідно до якого обґрунтовано необхідність здійснення оперативної комплексної виробничої реструктуризації металургійних підприємств. Обґрунтовано необхідність вдосконалення механізму реструктуризації та активної участі держави у регулюванні цього процесу. Досліджено перспективи розвитку підприємств сектору чорної металургії внаслідок здійснення процесу реструктуризації.

Проведене в дисертаційній роботі комплексне дослідження реструктуризації підприємств чорної металургії та механізму її реалізації дозволили сформулювати ряд висновків теоретичного та практичного змісту, які розв’язують основні завдання відповідно до поставленої мети, а саме:

  1. Дослідивши в еволюційному контексті підходи до визначення сутності реструктуризації, її видів і форм, зазначено, що на сьогоднішній день сформувались визначення реструктуризації як функціональної зміни структури, адаптаційного процесу до ринкових умов та перехідного етапу в приватизації. В роботі дано узагальнене визначення реструктуризації як кардинальної структурної організаційно-економічної перебудови підприємства з метою забезпечення його ефективного функціонування для досягнення стратегічних цілей підприємств в умовах, що змінюються.

  2. У процесі реструктуризації підприємств чорної металургії, зважаючи на особливості вітчизняних підприємств чорної металургії, серед яких визначено необхідність значних разових інвестицій через капіталомісткість комплексу, підвищені екологічні витрати і місто утворююча роль, одним із першочергових завдань визначено оптимізацію розмірів існуючих підприємств, передусім, вирішення проблеми утримання об’єктів соціальної сфери. Зважаючи на значення таких заходів для розвитку регіонів та забезпечення соціальної стабільності необхідним є державне регулювання процесу реструктуризації з метою часткового збереження соціальних об’єктів протягом певного періоду. Тривалість такого періоду має визначатися окремо для кожного підприємства, залежно від структури витрат на утримання, склад соціальних об’єктів та інших умов.

  3. Світові тенденції і аналіз розвитку національної економіки засвідчили про перспективність об’єднання металургійних і суміжних з ними підприємств (постачальників сировини і споживачів продукції), а також кредитно-фінансових інститутів, що дозволяє зменшити собівартість та підвищити конкурентоспроможність за рахунок оптимізації структури витрат.

  4. Найбільш актуальним в сучасних умовах і постійно використовуваним, в тому числі і в чорній металургії, став метод виділення зі складу підприємства самостійно господарюючих суб’єктів. Але такий підхід у ряді випадків може призвести до порушення технологічних процесів, ускладнення організації виробництва та зростання витрат, що можна уникнути шляхом виділення центрів фінансової відповідальності. Залежно від функціональних та виробничих особливостей підрозділу (групи підрозділів), вони можуть бути центрами прибутку, центрами витрат, центрами доходів і центрами інвестицій. Формування комплексної програми реструктуризації відбувається тоді, коли проведення реструктуризації розраховане не лише на подолання певних нагальних проблем, але й передбачає довгострокові перспективи (стратегічна реструктуризація).

  1. Відродження національного металургійного виробництва прямо пов’язане з перетворенням України на значного світового експортера чорного металу. В той же час експортна орієнтація обумовлює залежність українського сектору чорної металургії від коливань кон’юнктури на світовому ринку, що створює додаткові ризики для його функціонування. Тому доцільною є зміна структури виробництва і продажів з орієнтацією на внутрішній ринок. Основною перспективою для вітчизняних підприємств чорної металургії як на зовнішніх, так і на внутрішніх ринках є перехід на виготовлення більш якісної продукції, з високим ступенем обробки та зменшення частки продажу напівфабрикатів.

  2. На підприємствах чорної металургії існує низка проблем, які вимагають негайного вирішення. Знос виробничих потужностей різноманітних підрозділів металургійних комбінатів досягає 50-85%, стан основних виробничих засобів і технічний стан підприємств, які були введені в експлуатацію 30-40 років тому, оцінюється як критичний, значна частина обладнання знаходиться в експлуатації 1,5-2 нормативних строки. Тривала нестача власних джерел фінансування для потреб технічного переозброєння виробництва призвела до критичного стану основних виробничих засобів. Саме тому на даному етапі розвитку необхідно впроваджувати оперативні заходи з виробничої реструктуризації, зокрема перехід на технологічно новітні способи виробництва, впровадження енерго- та ресурсозберігаючих технологій.

  3. Низький технічний рівень і застосування застарілих технологій зумовлює підвищену порівняно зі світовим рівнем праце-, енерго- та матеріалоємність металургійного виробництва в Україні. Виробництво української металургійної продукції порівняно з рівнем розвинених країн має на 5-7% вищу матеріалоємність і на 25-30% вищу енергоємність. Головним напрямком технологічного відновлення є розширення застосування технології безперервного розливу сталі, яке має відбуватись, насамперед, за рахунок більш повного освоєння потужностей існуючих машин безперервного лиття заготівок.

  4. Найголовніший напрям розвитку металургійних підприємств – інтенсифікація впровадження сучасних енерго- та ресурсозберігаючих технологій задля збереження рівня рентабельності і конкурентоспроможності, а також зростання продуктивності праці і зменшення собівартості продукції. Стосовно матеріаловитрат, то питома вага витрат коксу на підприємствах металургії на тонну чавуну на 85-122% більша, ніж у розвинених країнах; питома вага витрат природного газу – 88,6 кубометра на тонну чавуну (в розвинених країнах цей ресурс не використовується взагалі); питомі витрати умовного палива на тонну чавуну на 178-226% більші, ніж у розвинених країнах. Вітчизняні металургійні підприємства мають надвисокий рівень матеріальних та енерговитрат, обладнання потребує якнайскорішої модернізації. Одним із шляхів зниження енерговитрат є використання оптимального розподілу енергоресурсів між доменними печами, застосування технології позапічної обробки та неперервного лиття заготівок, використання ливарно-прокатних модулів.

  5. Проведення першочергової виробничої і, в окремих випадках, організаційної реструктуризації металургійних підприємств вимагає здійснення комплексу заходів, зокрема: поступове позбавлення від об’єктів соціальної інфраструктури, проведення техніко-технологічного оновлення виробництва, зниження собівартості продукції шляхом зменшення матеріало- і енерговитрат, оптимального використання існуючих потужностей, оптимізації розподілу енерговитрат між доменними печами, впровадження у виробництво технології неперервного лиття заготівок, безперервного розливу сталі, установок “піч-ківш”, зниження частки доменного виробництва, підвищення продуктивності праці; підвищення конкурентоспроможності вітчизняних металургійних підприємств шляхом зменшення напівфабрикатів в асортиментних групах та експорті товарів; виділення центрів фінансової відповідальності, центрів прибутку і центрів витрат; використання технології “піч-ківш”, яка дозволяє зменшити енерговитрати та скоротити простої, а також підвищити частку виплавленої сталі конверторним способом.

Реалізація наведених змін надасть можливість знизити собівартість продукції чорної металургії, підвищити ефективність їх діяльності, збільшити конкурентоспроможність та забезпечити успішний розвиток національної економіки.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Гончарова О.М. Розвиток внутрішнього ринку чорних металів України / Гончарова О.М. // Теоретичні та прикладні питання економіки: Зб. наук. праць – 2004. – Вип. 4. – С. 237-242 (0,4 друк. арк.)

2. Гончарова О.М. Проблеми розвитку металургійних підприємств України в сучасних умовах / Гончарова О.М. // Теоретичні та прикладні питання економіки: Зб. наук. праць – 2004. – Вип. 5. – С. 146-150 (0,4 друк. арк.)

3. Гончарова О.М. Тенденції та перспективи розвитку металургійних підприємств / Гончарова О.М. // Теоретичні та прикладні питання економіки: Зб. наук. праць – 2005. – Вип. 7. – С. 350-355 (0,4 друк. арк.)

4. Гончарова О.М. Розвиток українських підприємств чорної металургії в умовах глобалізації / Гончарова О.М. // Экономические инновации: сборник научных работ – Одесса : Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 2005. – Вып. 23. – С. 151-158 (0,5 друк. арк.)

5. Гончарова О.М. Конкурентоспроможність підприємств металургійної промисловості України / Гончарова О.М. // Теоретичні та прикладні питання економіки: Зб. наук. праць – 2007. – Вип. 12. – С. 353-361 (0,4 друк. арк.)

в інших виданнях, друковані праці наукових конференцій:

6. Гончарова О.М. Аналіз збутової діяльності на підприємстві / Гончарова О.М. // Актуальні проблеми розвитку підприємницької діяльності в Україні. Зб. наук. праць студентів економічного факультету спец. „Економіка підприємства” – 2001. – Вип. 1. - С. 119-124 (0,3 друк. арк.)

7. Гончарова О.М. Економічні аспекти реформування гірничо-металургійного комплексу України / Гончарова О.М. // Теоретичні та прикладні питання економіки: Зб. наук. праць – 2003. – Вип. 2. – С. 169-175 (0,4 друк. арк.)

8. Гончарова О.М. Основні підходи до визначення суті реструктуризації підприємств / Гончарова О.М. // Актуальні проблеми розвитку підприємницької діяльності в Україні. Зб. наук. праць студентів, аспірантів і молодих вчених економічного факультету спец. „Економіка підприємства” –2004. – Вип. 4. – С. 9-12 (0,3 друк. арк.)

9. Гончарова О.М. Реструктуризація підприємств: методологічний аспект / Гончарова О.М. // Наук. праці аспірантів економічного факультету: Зб. наук. праць. – К. : Нічлава, 2005. – С. 102-113 (0,6 друк. арк.)

10. Гончарова О.М. Концептуальні підходи до реструктуризації підприємств / Гончарова О.М. // Актуальні проблеми розвитку підприємницької діяльності в Україні. Зб. наук. праць студентів, аспірантів і молодих вчених економічного факультету спец. „Економіка підприємства” –2005. – Вип. 5. – С. 4-7 (0,3 друк. арк.)

11. Гончарова О.М. Зарубіжний досвід реструктуризації підприємств / Гончарова О.М. // Економічний вісник НТТУ “КПІ”: Зб. наук. праць. – К., 2005. – Вип. 2. – С. 164-167 (0,3 друк. арк.)

12. Гончарова О.М. Методологічний аспект реструктуризації підприємств : матеріали Міжнар. наук.студ.-асп. конф. [„Економіка посткомуністичних країн в умовах глобалізації”], (Львів, 23–24 квіт. 2004 р.) – Львів : ЛНУ ім. Івана Франка, 2004. – С. 75-76 (0,1 друк. арк.)

13. Гончарова О.М. Реструктуризація металургійних підприємств України в сучасних умовах : матеріали 1-ої Міжнар. наук.-практ. конф. [„Науковий потенціал світу’2004”], (Дніпропетровськ, 1–15 листоп. 2004 р.) / Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2004. – С. 21-23 (0,1 друк. арк.)

14. Гончарова О.М. Реструктуризація підприємств гірничо-металургійного комплексу України : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. [„Проблемы повышения эффективности деятельности предприятий в современных условиях”], (Севастополь, 11–14 жовт. 2004 р.) / Севастополь : СНТУ, 2004. – С. 238-239 (0,1 друк. арк.)