Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Медична психологія


Луцик Володимир Леонідович. Репрезентація терапевтичного середовища у хворих на параноїдну шизофренію : Дис... канд. наук: 19.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Луцик В.Л. Репрезентація терапевтичного середовища у хворих на параноїдну шизофренію. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.04 — медична психологія. Харківська медична академія післядипломної освіти.

Розроблено нову структурно-функціональну модель терапевтичного середовища (ТС) як складної динамічної системи взаємин, уявлень, настанов та контактів, що створюється в психіатричному відділенні та впливає на ефективність лікувально-реабілітаційного процесу. Структура ТС включає суб’єктну, об’єктну та організаційну складові. Запропоновано нову типологічну класифікацію, відповідні критерії діагностики рівня і варіанта терапевтичного середовища (травмуючий, відчужуючий, нейтральний, адаптуючий та власне терапевтичний типи). На підставі обстеження 62 хворих на параноїдну шизофренію виявлено специфічні особливості сприйняття та репрезентації стаціонарного терапевтичного середовища у пацієнтів з різною тривалістю ендогенного процесу. Досліджено відмінні особливості образу психічно хворої людини у свідомості здорових осіб. Запропоновано комплекс рекомендацій щодо підвищення рівня терапевтичного середовища та психокорекційної роботи із хворими на параноїдну шизофренію.

1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі виявлення закономірностей формування образу терапевтичного середовища у хворих на параноїдну шизофренію та створення на цій основі рекомендацій щодо психокорекційної роботи з такими пацієнтами для підвищення ефективності лікувально-реабілітаційного процесу.

2. Терапевтичне середовище є складною динамічною системою взаємин, уявлень, настанов і контактів пацієнтів та медперсоналу, що утворюється у стаціонарному психіатричному відділенні та впливає на ефективність лікувально-реабілітаційного процесу. Структура терапевтичного середовища створюється суб’єктною, об’єктною та організаційною складовими. Його типологічна класифікація включає п’ять основних варіантів: травмуюче, відчужуюче, нейтральне, адаптуюче, зцілююче (власне терапевтичне). Основними функціональними блоками терапевтичного середовища є лікувальний, профілактичний та реабілітаційний.

3. Образ терапевтичного середовища у хворих на параноїдну шизофренію відзначається аморфністю, відсутністю чіткої структури та ієрархії. Емоційне забарвлення сприйняття терапевтичного середовища є переважно негативним на усіх етапах захворювання. Репрезентація терапевтичного середовища має такі основні характеристики: а) найактуальнішою темою є не середовище, а сама хвороба, котра за будь-якою тривалістю захворювання репрезентована як дещо вкрай негативне, соціально засуджуване та практично безнадійне; б) найбільш очікуваним варіантом взаємодії серед пацієнтів стаціонару є агресія, насильство, примушування; в) зі зростанням тривалості процесу та кількості госпіталізацій зростає значущість контактів з середнім та молодшим медперсоналом; г) за мірою уживання в лікарняне середовище та ототожнення себе з його суб’єктом у хворих на параноїдну шизофренію простежується трансформація категоріальних настанов сприйняття ситуації — в континуумі від активно-оптимістичної до апатіко-песимістичної; д) на всіх етапах захворювання зберігається позитивне забарвлення образу психіатра, проте найменш згадуваним елементом терапевтичного середовища в апперцептивних реакціях хворих є саме контакти з лікарем; е) кардинальні, кризові зміни в структурі репрезентації терапевтичного середовища та власного образу, пов’язані з переосмисленням усієї зумовленої психозом медично-соціальної ситуації, відбуваються у свідомості хворих на середньому етапі перебігу шизофренії (тривалість від одного до п’яти років) .

4. Вербалізовані уявлення хворих на параноїдну шизофренію про себе та власне «я» характеризуються когнітивною бідністю та переважанням специфічних химерно-символічних, метафоричних, атактичних аутодефініцій. Зазначений феномен у здорових осіб практично не зустрічається, проте у хворих спостерігається вже на ранніх етапах захворювання і з плином процесу зростає за частотою. Пацієнтам також притаманна специфічна дисоціація між змістом вербальних самооцінних суджень, з одного боку, та психосемантичною репрезентацією власного образу — з іншого. Незалежно від характеру вербальної самооцінки, на семантико-перцептивному рівні хворі відзначають в себе зростання «психологічно невиразних» рис, але приписують собі збільшення соціальної адаптивності та соціальної бажаності особистісних якостей. Іншим хворим пацієнти атрибутують переважно ті риси, котрих не знаходять в собі, тобто «психологічно яскраві» та «соціально небажані». Здорові особи зазвичай вважають, що люди з психічними розладами сприймаються суспільством вкрай негативно — як носії майже виключно дезадаптивних, соціально небажаних особистісних рис. Психіатри в своїх оцінках є найменш тенденційними, найбільш оптимістичними та схильними віддавати перевагу адаптивним якостям, але чітко фіксують у хворих також об’єктивне зростання емоційного збіднення та дезадаптивних рис.

5. Для підвищення рівня терапевтичного середовища пропонуються такі рекомендації: а) впровадження системи професійного відбору та спеціальної комплексної підготовки (з акцентом на психолого-деонтологічних напрямках) для середнього та молодшого персоналу психіатричних стаціонарів; б) застосування диференційованої системи психокорекційних, психоосвітних, тренінгових програм для хворих, їхніх родичів та персоналу, метою якої є гармонізація рольових позицій та відносин; в) індивідуалізація лікувально-реабілітаційних режимів; г) організація зайнятості пацієнтів, достатнє забезпечення побуту та активного дозвілля; д) поширення співробітництва (з одночасною чіткою регламентацією його принципів) з представниками громадських організацій та засобів масової інформації; е) реальне утілення мультидисциплінарного підходу до організації терапевтичного середовища.

6. Основними напрямками психокорекційної роботи із пацієнтами психіатричного стаціонару, що страждають на параноїдну шизофренію, мають бути: а) на першому, початковому етапі — психоосвітні програми, спрямовані на доступне роз’яснення етіопатогенетичних механізмів та можливих варіантів прогнозу захворювання, на формування комплаєнса, на редукцію почуттів розпачу, невизначеності перспектив, провини, песимізму або анозогностичних реакцій; б) на другому, кризовому етапі захворювання акцент повинен зсуватися у бік активуючої психокорекції, метою якої є редукція гіпобулічних та депресивно-дистімічних явищ, залучення пацієнта до спілкування, культурних заходів та ін.; в) на третьому, віддаленому етапі психокорекційні програми, спрямовані на відновлення соціально-комунікативних навичок у хворих, важливо доповнювати контрольованою лікарем системою взаємодопомоги серед пацієнтів.

Публікації автора:

1. Луцик В.Л. Перспективы экспериментально-психосемантического подхода в медицинской психологии // Вісник Харківського університету. Сер. «Психологія». — 2002. — № 550, Ч.2. — С.177-181.

2. Луцик В.Л. Динамика представлений о терапевтической среде при параноидной шизофрении // Вісник Харківського університету. Сер. «Психологія». — 2003. — № 599. — С.203-206.

3. Луцик В.Л. Психосемантическое исследование валидности теста Люшера у больных с параноидной формой шизофрении // Журнал практикующего психолога. — 2003. — №9. — С.73-96.

4. Луцик В.Л., Чайка Ю.Ю. Свободные ассоциации и уровень тревоги при параноидной шизофрении // Вісник Харківського університету. Сер. «Психологія». — 2003.— № 599. — С.206-207. Дисертантові належить постановка задачи та психодіагностичне дослідження хворих.

5. Луцик В.Л. Типологічна оцінка терапевтичного середовища в різних психоневрологічних закладах // Наукові записки Харківського університету Повітряних Сил. Соціальна філософія, психологія. — Харків: ХУПС, 2007. — Вип.1. — С.215-218.

6. Луцик В.Л. Новые направления развития психодиагностического подхода в медицинской психологии // Український вісник психоневрології. — 2002. — Т.10 (додаток), Вип. 1. — С.204-205.

7. Луцик В.Л. Психосемантика выбора цвета у больных с параноидной формой шизофрении // Журнал психиатрии и медицинской психологии. — 2002. — №1. — С.54-59.

8. Луцик В.Л. Модификация методики семантического дифференциала для клинико-психологических исследований // Журнал психиатрии и медицинской психологии. — 2004. — №1. — С.46-52.

9. Луцик В.Л. Функции, структура и типология терапевтической среды//Український вісник психоневрології. — 2007. — Т.15, Вип. 1(50), додаток. — С.201.

10. Шестопалова Л.Ф., Луцик В.Л. Терапевтическая среда: проблемы и перспективы развития // Материалы Второго национального конгресса по социальной психиатрии «Социальные преобразования и психическое здоровье». — М., 2006. — С.195. Дисертантові належить типологічна класифікація та структурно-функціональна модель терапевтичного середовища.

11. Пат. 55177А, МПК7 А61В5/00. Спосіб виявлення центральної однорідної підмножини у масиві рангованих даних (спосіб слабкої ланки): Пат. 55177А, МПК7 А61В5/00 / В.Л.Луцик— № 2002075774; Заявл. 12.07.2002; Опубл. 17.03.2003, Бюл.№ 3 — 4 с.

12. Пат. 57288А, МПК7 А61В5/16. Спосіб побудови семантичного простору міжособистісної оцінки або самооцінки: Пат. 57288А, МПК7 А61В5/16 / В.Л.Луцик— № 2002075775; Заявл. 12.07.2002; Опубл. 16.06.2003, Бюл.№ 6 — 5 с.