Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Ясько Володимир Васильович. Рентгеноанатомічні особливості утворень грудної клітки у здорових міських юнаків і дівчат з різним соматотипом : Дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2006. — 234арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 164-180.



Анотація до роботи:

Ясько В.В. Рентгеноанатомічні особливості утворень грудної клітки у здорових міських юнаків і дівчат з різним соматотипом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова МОЗ України, Вінниця 2006.

Дисертація присвячена вивченню реґіонарних статевих та соматотипологічних особливостей рентгеноанатомічних показників утворень грудної клітки та оцінки їх взаємозв’язку із антропометричними і соматотипологічними параметрами.

На основі проведеного комплексу досліджень вперше вивчені статеві та соматотипологічні особливості рентгеноанатомічних показників грудної клітки і ребер у практично здорових міських юнаків і дівчат Подільського регіону України та встановлені зв’язки антропометричних та соматотипологічних характеристик з рентгеноанатомічними показниками утворень грудної клітки. Використовуючи методи покрокового регресійного та дискримінантного аналізів, у міських юнаків різної статі побудовані достовірні моделі визначення віку, статі, компонентів та типу соматотипу за Хіт-Картер.

У дисертаційній роботі подано вирішення науково-практичного завдання, яке полягає у встановленні реґіонарних статевих та соматотипологічних особливостей рентгеноанатомічних показників грудної клітки і ребер, оцінки взаємозв’язку цих показників із антропометричними і соматотипологічними параметрами, що дозволило за допомогою показників ребер розробити регресійні моделі віку та компонентів соматотипу за Хіт-Картер, а також дискримінантні моделі по визначенню статі і типу соматотипу.

1. Більшість показників грудної клітки та ребер, які визначались, мають виражені статеві відмінності, причому, у юнаків практично в усіх випадках вони достовірно більші, ніж у дівчат. Достовірні розбіжності між юнаками або дівчатами різних соматотипів спостерігаються значно рідше. Причому, незалежно від статі, вони найбільш виражені між мезоморфами та ектоморфами.

2. Між показниками грудної клітки і ребер та антропометричними і соматотипологічними показниками у юнаків переважають прямі слабкі (r від 0,26 до 0,29) та середньої сили (r від 0,30 до 0,51) кореляції, більш часті і більш виражені, ніж у дівчат (за винятком ширини борозни ребер, довжини реберних хрящів та ширини міжребрових просторів). У юнаків серед антропометричних показників найменш корельованою із рентгеноанатомічними показниками грудної клітки і ребер є товщина шкірно-жирових складок.

3. У дівчат встановлені наступні достовірні множинні кореляційні зв’язки: переважно середньої сили (r від 0,31 до 0,56), між шириною грудної клітки на рівні VI ребра та антропометричними (за винятком товщини шкіро-жирових складок) і соматотипологічними (за винятком ендоморфного компоненту соматотипу та жирової маси тіла) показниками; для II, III і IV ребер – переважно слабкі (r від 0,21 до 0,29) зв’язки товщини ребер на боковому вигині, довжини реберних хрящів та ширини ребер по середньоключичній лінії; зворотні слабкі (r від -0,22 до -0,28) і середньої сили (r від -0,31 до -0,43) зв’язки ширини борозни III і IV ребер (особливо зліва) із товщиною шкірно-жирових складок та ендоморфним компонентом соматотипу.

4. В регресійних моделях визначення віку та компонентів соматотипу у юнаків встановлена вища точність опису ознаки, що моделюється (R2 від 50,6 до
67,5 %), ніж у дівчат (R2 від 36,1 до 57,4 %). Невисокий відсоток коефіцієнту детермінації розрахунку компонентів соматотипу у дівчат обумовлений частою відсутністю або переважанням достовірних кореляцій слабкої сили між величиною рентгеноанатомічних показників ребер та антропометричними і соматотипологічними показниками. Практична перевірка регресійних моделей показала, що лише визначення віку і ектоморфного компоненту соматотипу у юнаків має високий рівень адекватності.

5. Дискримінантні моделі за допомогою рентгеноанатомічних показників ребер дозволяють розділити юнаків і дівчат за статтю (модель коректна у 89,0 % юнаків та 86,7 % дівчат) та типом соматотипу за Хіт-Картер (у юнаків модель коректна у 73,1 % мезоморфів, 80,0 % ектоморфів та 57,9 % мезо-ектоморфів; у дівчат – у 84,2 % мезоморфів, 69,6 % ектоморфів та 63,6 % мезо-ектоморфів). Практична перевірка дискримінантних моделей засвідчила високий рівень адекватності розробленої класифікаційної ідентифікації статі та типу соматотипу як у юнаків, так і у дівчат.

6. До регресійних моделей найбільш часто входили товщина ребра на боковому вигині (25,0 %), товщина губчастої речовини ребер (20,8 %) та товщина щільної речовини ребер по верхньому краю (18,8 %). До дискримінантних моделей найбільш часто входили довжина реберних хрящів (29,4 %) та товщина щільної речовини ребер по верхньому краю (23,5 %). До регресійних моделей у більшості випадків входили показники I, II і IV правих (частіше) і лівих ребер, а до дискримінантних моделей – лише I правого і лівого (частіше) ребер.

Публікації автора:

1. Ясько В.В. Визначення біологічного віку і статі за допомогою рентгенологічної оцінки ребер //Вісник Вінницького державного медичного університету.- 2001.- Т.5, №2.- С.599-600.

2. Моделювання віку та компонентів соматотипу в залежності від величини рентген-анатомічних показників ребер у юнаків і дівчат методом покрокового регресійного аналізу /І.В. Гунас, В.В. Ясько, Ю.Г.Шевчук, О.Б. Баланюк, С.В.Дмитренко //Biomedical and biosocial anthropology.- 2005.- №5.- С.77-80. (Здобувачем особисто зібраний і оброблений рентгенологічний матеріал та описані результати і обговорення).

3. Моделі визначення статті та типу соматотипу в залежності від величини рентгеноанатотомічних показників ребер у юнаків і дівчат методом покрокового дискримінантного аналізу /І.В. Гунас, В.В. Ясько, М.О. Дмітрієв, І.М. Кириченко,
Ю.Г. Шевчук, С.В. Дмитренко //Вісник Вінницького національного медичного університету.- 2006.- Т.10, №1.- С.5-10. (Здобувачем особисто зібраний і оброблений рентгенологічний матеріал та описані результати і обговорення).

4. Ясько В.В., Гунас І.В. Віково-статеві та соматотипологічні особливості довжини хрящів ребер і ширини ребер по середньо-ключичній лінії у здорових міських юнаків і дівчат Поділля //Вісник морфології.- 2006.- Т.12, №1.- С.99-105. (Здобувачем особисто зібраний і оброблений рентгенологічний матеріал та описані результати і обговорення).

5. Ясько В.В. Кореляційні зв’язки рентгеноанатомічних показників товщини щільної кісткової речовини по верхньому краю ребер з антропометричними і соматотипологічними показниками у осіб юнацького віку обох статей //Biomedical and biosocial anthropology.- 2006.- №6.- С.17-20.

6. Ясько В.В., Гунас І.В., Кириченко І.М. Кореляційний взаємозв’язок рентгеноанатомічних показників грудної клітки та ширини міжребрових просторів з антропометричними і соматотипологічними показниками у осіб юнацького віку обох статей //Світ медицини та біології.- 2006.- №2.- С.68-77. (Здобувачем особисто зібраний і оброблений рентгенологічний матеріал та описані результати і обговорення)

7. Статеві та соматотипологічні особливості розмірів грудної клітки і міжребрових просторів у здорових міських мешканців Поділля юнацького віку /І.В. Гунас, В.В. Ясько, І.М. Кириченко, І.Д. Кухар //Медицина сьогодні і завтра.- Харків, 2006.- №2.- C.11-16 (Здобувачем особисто зібраний і оброблений рентгенологічний матеріал та описані результати і обговорення)

8. Деклараційний патент на винахід № 14874 U Україна. МПК 51 А61В10/00. Спосіб визначення віку та компонентів соматотипу в залежності від рентген-анатомічних показників ребер у юнаків і дівчат / Ясько В.В., Гунас І.В., Дмітрі-
єв М.О. // Бюл. № 5.-2006.- С.5.34-5.35. (Здобувачем особисто проаналізовано наукову літературу, особисто описані отримані результати)

9. Деклараційний патент на винахід № 14875 U Україна. МПК 51 А61В5/107. Спосіб визначення статі та типу соматотипу в залежності від рентген-анатомічних показників ребер у юнаків і дівчат /В.В. Ясько, І.В. Гунас, М.О. Дмітрієв, О.М. Довгань // Бюл. № 5.-2006.- С.5.29. (Здобувачем особисто описані отримані результати)

10. Особливості антропометричних і соматотипологічних показників у міських здорових осіб чоловічої та жіночої статі підліткового й юнацького віку /Л.А.Сарафинюк, С.В.Прокопенко, Л.А.Клімас, П.В.Сарафинюк, І.М.Кириченко, Н.В.Белік, Л.С.Гудзевич, О.П.Арашина, Т.І.Антонець, М.В.Власенко, Т.І.Борейко, Є.Ф.Якубовська, В.В.Ясько, Г.Й.Блажієвська, Г.В.Чайка, І.В.Поліщук, Е.В.Беляєв, Н.А.Камінська, Н.Ю.Безрукова, В.С.Василик, Н.Ю.Лукіна, Д.Б.Зорич, Л.Л.Хмель, Є.Г.Шапаренко, О.П.Богачук // Пироговські читання: Матеріали міжнародної конференції. Вісник морфології.- 2004.- Том.10, №1.- С.52-53.

11. Разработка нормативных критериев здоровья разных возрастно-половых групп городского населения Украины с учетом антропогенетических, психофизиологических и психогигиенических характеристик организма /В.М.Мороз, Е.Г.Процек, И.В.Гунас, И.В.Сергета, Л.А.Сарафинюк, М.В. Власенко, С.В.Прокопенко, И.М.Кириченко, Н.В. Белик, Н.А.Каминская, П.В. Сарафинюк, Л.А.Климас, В.Г.Чайка, Е.Ф. Якубовська, В.В.Ясько, О.П. Арашина, Л.С. Гудзевич, И.В. Поліщук, Т.И.Борейко, Н.Ю.Безрукова, Н.Ю. Лукина, Д.Б.Зорич, В.С.Василик // Актуальные проблемы спортивной морфологии и интегративной антропологи: Материалы Международной научной конференции, посвященной памяти проф. Б.А.Никитюка.- Москва, 2003.- С.16-19.

12. Ясько В.В. Рентген-анатомічні відмінності товщини щільної кісткової речовини ребер по верхньому краю в залежності від статі та особливостей соматотипу //Морфологічний стан тканин і органів у нормі та при моделюванні патологічних процесів: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю(30-31 травня 2006 р.).- Тернопіль, 2006.- C.173-175.