Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Соціальна філософія та філософія історії


Сідоркіна Олена Миколаївна. Релігійна свідомість у сучасному українському суспільстві як предмет соціально-філософського дослідження. : Дис... канд. наук: 09.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Сідоркіна О. М. Релігійна свідомість у сучасному українському суспільстві як предмет соціально-філософського дослідження. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії. Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Київ, 2009.

Дисертацію присвячено дослідженню соціально-філософського змісту релігійної свідомості в сучасному українському суспільстві. Виявлені основні тенденції релігійної свідомості, з’ясовані специфічні риси впливу основних історико-культурних та сучасних соціокультурних чинників на процеси трансформації релігійної свідомості в Україні. Проведений порівняльний філософський аналіз основних теоретичних підходів у визначенні соціальної ролі релігійної свідомості. На основі аналізу віровчень та культової практики неорелігійних рухів доводиться наявність проявів “кризових культів”. Порівнюються та розкриваються ідейні принципи, які зближують традиційну релігійну та світську ідеологію: цілісність, всезагальність, синкретичність та морально-етичні домінанти свідомості, колективізм та солідаризм, як антиподи конкуренції та відчуження. Доводиться, що зазначені аспекти відображають особливості функціонування релігійної свідомості в сучасному українському суспільстві, які характерні колективістському типу суспільства. Визначаються особливості зазначеного процесу в умовах українського суспільства як конструюючо-відновлювальні, морально-ціннісні та світоглядні, також як компенсаторні відносно наслідків маргінального положення особистості на стику різнокультурних ціннісних впливів.

У роботі уточнюється понятійно-категоріальний апарат та окреслюються методологічні принципи дослідження, розглядаються особливості сучасного стану релігійної свідомості українського суспільства.

Дисертаційна робота, в якій на основі системного підходу здійснено дослідження сучасного стану релігійної свідомості в Україні щодо сучасних суспільних трансформацій, дає можливість сформулювати такі основні висновки:

Найбільш ґрунтовно проблема соціальної ролі релігійної свідомості в сучасному українському суспільстві може бути досліджена через соціально-філософський аналіз особливостей її розвитку. Соціально-філософський вимір полягає у тому, що релігійна свідомість виступає як спосіб духовно-практичного освоєння дійсності через визнання провідної ролі надприродного, що включає уявлення про світ і місце людини в ньому, обумовлених розвитком соціальних реалій у рамках певної соціокультурної та релігійної системи.

Парадигмальні зміни релігійної свідомості зумовлені, з одного боку, сталістю соціокультурної і релігійної традиції, зокрема впливом візантійського православ’я, а з іншого – появою інноваційних процесів на тлі суспільних відносин, які мають глобальний характер і впливають на стан і динаміку усіх сучасних релігій.

Характер процесів, які відбуваються у релігійній свідомості в Україні, відображає суперечність історико-генетичних коренів переплетіння релігійної свідомості. Це проявилося у взаємовпливі духовно-ціннісних парадигм різних релігійних традицій, що сприяло формуванню релігійно-плюралістичного світогляду суспільства.

На формування сучасної релігійної свідомості українського суспільства вплинули історичні та сучасні соціокультурні чинники: християнізація з її історичними особливостями, загальносвітові культурні тенденції, спадщина радянської ідеологічної системи, політизація релігійної сфери. Серед загальносвітових процесів, що вплинули на стан сучасної релігійної свідомості в Україні, є феномен глобальних наслідків науково-технічного прогресу, який сприяв посиленню міжкультурного діалогу, трансформації традиційної соціальної ролі релігійних інституцій та поширенню загально-схематичних та емоційно-моральних тлумачень релігійних положень. Політизація релігійної сфери в Україні проявляється у певній кореляції політичних уподобань населення з його конфесійними ознаками, регіональних відмінностях процесу формування релігійної свідомості, у співвіднесеності віри з певною соціокультурною традицією, у ролі релігійних інституцій та ідеології як опозиції світській владі, у формуванні нових політичних міфологем.

Вплив світської політико-ідеологічної системи радянського періоду відбувається через акумуляцію значного ціннісного потенціалу традиційного православ’я перш за все у парадигмі морально-етичного життя та соціальної справедливості. Це проявилося у трансформації основних ідей світської псевдорелігійності у традиційних конфесіях та неорелігійних рухах;

Віровчення та культова практика багатьох різновидів неорелігій в сучасній Україні виконують функції пошуку та відновлення втраченої національно-культурної ідентичності. Для сучасного українського суспільства особливості прояву цих рис визначаються як конструюючо-відновлювальні відносно формування морально-ціннісних та світоглядних засад буття, та як компенсаторні щодо наслідків подолання ситуації граничного (маргінального) положення особистості на стику різнокультурних ціннісних впливів. Поширення неорелігійних рухів та відповідних типів релігійної свідомості у сучасній Україні пов’язане з кризою традиційності, і, зокрема, з релігійним її аспектом. Він проявляється у віковому цензі віруючих, регіональних відмінностях поширення неорелігій та демографічно-поселенських особливостях території.

Публікації автора:

1. Сідоркіна О. М. Ідеологія тоталітаризму та релігійна свідомість: риси та коріння змістовної спорідненості / О. М. Сідоркіна // Філософські обрії: Науково-теоретичний часопис Інституту філософії ім. Г. Сковороди НАН України та Полтавського державного педагогічного університету. – Випуск 13. – Київ-Полтава, 2005.–С. 88–99.

2. Сідоркіна О. М. Особливості релігійних процесів у посттоталітарних суспільствах / О. М. Сідоркіна // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету ім. Г. Сковороди: Науково-теоретичний збірник. – Переяслав-Хмельницький, 2005. – С. 257–262.

3. Сідоркіна О. М. Криза ментальних засад традиційності як базовий чинник відтворення нетрадиційних форм релігійності у пострадянському суспільстві / О. М. Сідоркіна // Наука і молодь. Гуманітарна серія: Збірник наукових праць. – К.: НАУ, 2005. – С. 98–101.

4. Сідоркіна О. М. Місце релігійної свідомості у суспільній ідентичності сучасного українського суспільства / О. М. Сідоркіна // Наука і молодь. Гуманітарна серія: Збірник наукових праць. – К.: НАУ, 2006. – С. 84–88.

5. Сідоркіна О. М. Трансформація світосприйняття у вищій школі в період формування демократичної держави / О. М. Сідоркіна // Гуманітарна освіта в профільних вищих навчальних закладах: проблеми і перспективи: Матеріали VІ Всеукраїнської науково-практичної конференції 16-18 березня 2005 р. В 2 т. – Т. 1 / За заг. ред. А. Гудманяна, О. Петренка. – К.: НАУ, 2005 – С. 19–29.

6. Сідоркіна О.М. Елітарна освіта в Україні: міфологеми та реальність / О. П. Полисаєв, О. М. Сідоркіна // Реформування системи аграрної вищої освіти в Україні: досвід і перспективи. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. 21 квітня 2005 р. Національний аграрний університет. – Ч. ІІ. К.: НАУ, 2005. – С. 242–245.

7. Сідоркіна О.М. Міфологія українського маргіналізму / О. П. Полисаєв, О. М. Сідоркіна // ХХІ століття: Альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя світова теорія. Матеріали четвертої міжнародної науково-теоретичої конференції 26-27 травня 2005 р. м. Київ. Ч. 2. / Ред.: Г. Балабанова. К.: Фенікс, 2005. – С. 216–219.

8. Сідоркіна О. М. Гуманістичний потенціал релігійної свідомості в сучасній системі освіти / О. М. Сідоркіна // Гуманітарні проблеми становлення сучасного фахівця: Матеріали VІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції 29-31 березня 2006 р.: В 3 т. – Т. 1 / За заг. ред. А. Гудманяна, О. Петренка. – К.: НАУ, 2006. – С. 36–38.

9. Сідоркіна О. М. Релігійна свідомість в контексті філософії космізму сучасного українського суспільства / О. М. Сідоркіна // Вісник Національного авіаційного університету. Серія: Філософія. Культурологія: Збірник наукових праць. – № 1 (5). К.: НАУ, 2007. – С. 141–144.

10. Сідоркіна О. М. Значення норм релігійної культури суспільства у сучасному освітньому просторі / О. М. Сідоркіна // Гуманітарні проблеми становлення сучасного фахівця: Матеріали VІІІ Міжнародної науково-практичної конференції, 22-23 березня 2007. В 2 т. – Т.1 / За заг. ред. А. Гудманяна, О. Петренка. – К.: НАУ, 2007. – С. 34–35.

11. Сідоркіна О. М. Освітнє значення ціннісно-тематичних систем релігійної свідомості / О. М. Сідоркіна // Вісник Національного авіаційного університету. Серія: Філософія. Культурологія: Збірник наукових праць. – № 2 (6). – К.: НАУ, 2007. – С. 117–120.