Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Белінська Яніна Василівна. Регулювання валютного курсу в Україні в умовах глобалізації : Дис... д-ра наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Белінська Я.В. Регулювання валютного курсу в Україні в умовах глобалізації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Національний університет державної податкової служби України, Ірпінь, 2009.

Досліджено теоретичні та практичні проблеми регулювання курсу національної валюти в умовах глобалізаційних процесів. Регулювання валютного курсу представлено як дворівневий циклічний процес, що дало змогу уточнити напрями удосконалення валютно-курсової політики в частині посилення її антициклічного характеру. Вдосконалено поняття „регулювання валютного курсу”. Визначені фактори, що обумовлюють різноспрямований рух купівельної спроможності та конвертованості національної валюти на основі факторного аналізу динаміки реального ефективного курсу валюти.

Дано авторське трактування взаємозв’язку між курсоутворюючими факторами макро- і мікрорівня економіки. Вдосконалено підхід до регулювання валютного курсу в контексті посилення пруденційного характеру валютно-курсової політики. Визначені обмеження щодо допустимого розміру курсових коливань, що дало змогу обґрунтувати методику визначення оптимальних значень курсових змін для підтримання сприятливих умов торгівлі й структури внутрішнього попиту в Україні. Здійснено оцінку ефективності валютного курсу як інструменту державного регулювання. Обґрунтовано доцільність стратегічної орієнтації валютно-курсової політики на компенсацію зовнішніх шоків і стимулювання внутрішнього попиту. Обґрунтовано роль НБУ в регулюванні валютного курсу в умовах глобалізації і класифіковано відповідні інструменти. Окреслені напрями вдосконалення регулювання валютного курсу при впровадженні політики гнучкого валютного курсоутворення.

В дисертації проведено теоретичне дослідження і запропоновано нове вирішення важливої наукової проблеми обґрунтування теоретико-методологічних засад та розробка практичних рекомендацій щодо удосконалення регулювання валютного курсу в Україні з метою забезпечення її збалансованого економічного зростання в умовах глобалізації:

  1. Валютний курс є одним з ключових регуляторів і показників розвитку країни в умовах глобалізації. Однак через різні обставини регулятивний потенціал, закладений у валютний курс, в Україні не завжди реалізується повною мірою. Однією з причин такої ситуації є недостатність теоретичної бази для вирішення практичних завдань. Головна проблема сьогодні полягає у відсутності системного підходу до дослідження методів та інструментів регулювання валютного курсу в Україні.

  2. Встановлено, що дослідження сутності регулювання валютного курсу має здійснюватися у такій послідовності: формування валютного курсу; вплив валютного курсу на економічні процеси; результативна зміна макроекономічних показників; аналіз економічної ситуації НБУ; дії НБУ щодо коригування валютного курсу. Сукупність взаємозалежних процесів на макро- і мікрорівні економіки (відтворювальних, фінансових, організаційних, інформаційних) надають регулюванню валютного курсу рис дворівневого відтворювального циклу, де постійно проявляються взаємозв’язки між курсовою динамікою та соціально-економічними параметрами, специфічні риси відносин між органами монетарної влади і суб’єктами валютного ринку.

  3. Розкриття соціально-економічної природи регулювання валютного курсу дало змогу уточнити його сутність як впорядкування валютних відносин у процесі формування вартісних характеристик національної валюти та її використання для забезпечення оптимальної курсової динаміки. Запропоноване визначення акцентуючи увагу на сутності регулювання валютного курсу одночасно дозволяє трактувати регулювання ВК як процес цілеспрямованого забезпечення оптимальної курсової динаміки для економічної системи за будь-якого впливу внутрішніх і зовнішніх чинників.

  1. Для стимулювання економічного розвитку України загострюється потреба виваженої валютно-курсової політики, що має не лише протидіяти поточним ознакам нестабільності, але й забезпечувати необхідні структурні зрушення в економіці. Завдання максимізації споживання національних товарів як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках спроможний вирішити гнучкий валютний курс. При цьому основною умовою вияву стимулюючої функції регулювання валютного курсу визначено забезпечення НБУ адекватності руху РЕОК стану соціально-економічних параметрів за дотримання меж допустимих коливань номінального валютного курсу. Для виконання цієї умови запропоновано використовувати в якості проміжного орієнтира валютно-курсової політики максимально допустимий процент зміни валютного курсу, за якого зберігається відповідність РЕОК рівноважному тренду.

  2. Для визначення напрямів та орієнтирів регулювання валютного курсу доцільно спиратися на факторний аналіз курсових трендів. З цією метою вдосконалено методику визначення вартісної основи валютного курсу в контексті теорії рівноважного реального обмінного курсу. Тренд РРОК і є тією вартісною віссю, до якої тяжіють фактичні значення РЕОК у середньостроковому періоді, а тому може використовуватися в якості орієнтира і критерію ефективності регулювання валютного курсу. Факторний аналіз динаміки РЕОК гривні засвідчив, що більшість ключових факторів його зміцнення були пов’язані з активізацією інтеграційних процесів, тоді як падіння купівельної спроможності викликано диспропорціями в динаміці продуктивності праці, інфляційних процесів та ВВП, зумовлених низькою інтенсивністю інноваційних процесів, галузевими диспропорціями структури економіки, проциклічним характером бюджетної політики, недосконалістю антимонопольної політики, споживчим характером банківського кредитування. Це робить можливим реалізацію сценарію як девальвації, так і ревальвації гривні.

  3. В процесі регулювання НБУ валютного курсу мають враховуватися як початковий стан, так і очікувані зміни макрофакторів (стан платіжного балансу, обсяги грошової пропозиції, галузева структура економіки, експорту та імпорту, обсяги міжнародних резервів, рівень доларизації, показники зовнішньої заборгованості, співвідношення між темпами зростання продуктивності праці, доходів і ВВП, рівень інституційного розвитку валютної сфери тощо) та факторів мікрорівня, що є лаговими показниками майбутніх курсових змін (валютні позиції суб’єктів валютних відносин, рівень їх поінформованості та курсових очікувань). Важливим аспектом взаємозв’язку курсоутворюючих факторів мікро- і макрорівня є засвоєння учасниками ринку інформації про макроекономічні та фінансові процеси в економіці та формування відповідних очікувань, що матеріалізуються в їх валютних позиціях і в потоках заявок на купівлю-продаж валюти. Це може зумовлювати дострокове реагування валютного курсу на майбутні економічні події і веде до часової несумісності у валютній політиці.

  4. В умовах глобалізації важливим є підхід НБУ до регулювання валютного курсу на основі ідеї динамічної рівноваги, коли рівноважний курс змінюється відповідно до тенденцій економічного розвитку країни на відміну від канонічної, згідно якої курс повинен повертатися до свого рівноважного значення, визначеного згідно міжнародних паритетів. За ефективного регулювання валютного курсу в системі валютних відносин і економічних процесів відбувається перехід до нового етапу діалектичного розвитку: оптимальна курсова динаміка стає першоджерелом раціонального використання валютних коштів, що сприяє активізації позитивних структурних зрушень в економіці. Натомість, неспроможність НБУ забезпечити відповідність валютного курсу стану соціально-економічних параметрів, коли його відхилення протягом тривалого часу перевищують допустимі межi, веде до накопичення потенціалу різких курсових змін, деформацій валютного обігу, викривленої структури економічного зростання. Це вимагає запровадження режиму гнучкого курсу, що упереджує утворення ре/девальваційних потенціалів.

  5. В економічній системі України економічні процеси суттєво залежать від курсової динаміки. Аналіз цих залежностей з метою кількісного окреслення взаємозв’язку між змінами цінового рівня, номінального курсу та умов торгівлі дозволив визначити міру допустимої гнучкості валютного курсу, сприятливої для рівноваги товарно-грошових ринків. На її основі було вдосконалено оцінку ефективності валютного курсу як державного регулятора, що дозволило виявити низьку еластичність ВВП України за змінами валютного курсу в силу переважання ефекту доходу над ефектом заміщення, суттєвої доларизації й імпортозалежності вітчизняного виробництва та домінування галузей, орієнтованих на експорт. У сфері реалізації валютно-курсової політики це актуалізує завдання пошуку компромісу між стратегічною метою модернізації виробництва за рахунок підвищення курсу національної валюти і поточними завданнями стимулювання темпів економічного зростання шляхом девальвації.

  6. Складність регулювання валютного курсу означає, що для забезпечення оптимальної курсової динаміки недостатньо застосовувати інструменти, що діють виключно на валютний курс. Потрібні інструменти, що впивають на економічні фактори та опосередковано позначаються на курсових змінах, формують і розвивають інституційно-організаційне середовище для збалансованого перебігу ринкового процесу курсоутворення. Це визначає необхідність поєднання курсоутворюючих та курсозабезпечуючих інструментів, що діють на рівнях державного, ринкового, підприємницького регулювання.

  7. Визначальною рисою системи регулювання валютного курсу, сформованої нині в Україні, є домінування таких інструментів НБУ, що покликані прямо або опосередковано впливати на валютний курс (курсоутворюючі) за недосконалості (відсутності) інструментів, що стимулюють процес створення організаційно-інституційних структур і ринкових механізмів гнучкого курсоутворення (курсозабезпечуючих). Це обмежує можливості НБУ стосовно організації ринкового процесу формування валютного курсу, що зумовлює невідповідність динаміки валютного курсу стану соціально-економічних показників. Негативні наслідки курсових корекцій, що відбуваються у формі різких змін НБУ офіційного курсу, не дають підстав оцінювати процес регулювання валютного курсу як ефективний з погляду забезпечення структурно збалансованого економічного зростання.

  8. Глобалізаційні тенденції здійснюють обмежувальний вплив на можливості НБУ щодо реалізації монетарної політики, водночас ставлячи необхідність вирішення принципово нових завдань. Вимагаючи уніфікації інституційного середовища глобалізація може розглядатися як шоковий чинник для системи регулювання валютного курсу, який зумовлює потребу радикальної її перебудови. В цих умовах роль НБУ у регулюванні валютного курсу має спрямовуватися на упередження кризових тенденцій шляхом розвитку інтегрованого макро- і мікропруденційного нагляду; стимулювання інституційного розвитку валютної сфери в частині захисту і підтримки механізмів ринкової самоорганізації; забезпечення дієвості дисконтної політики, вдосконалення процесів збору і обробки інформації, стимулювання розвитку систем ризик-менеджменту. За переходу до режиму гнучкого валютного курсу та відповідної лібералізації функцій НБУ актуалізується потреба в дієвих заходах упередження непередбачуваних „курсових стрибків” і кризових ситуацій на валютному ринку. Встановлено, що найбільш ефективним в цьому плані є використання інтегрованого пруденційного нагляду, спрямованого на посилення контролю за валютними ризиками на макро- і мікрорівні.

  9. Для вдосконалення регулювання валютного курсу обґрунтована необхідність здійснення таких заходів:

– у сфері курсоутворюючих інструментів – запровадження правила валютних інтервенцій; селективне використання адміністративних обмежень щодо проведення валютних операцій; вдосконалення правил торгівлі на валютному ринку шляхом скасування Пенсійного збору і запровадження податку на спекулятивні валютні операції; використання НБУ стабілізаційних опціонів;

– у сфері курсозабезпечуючих заходів – перехід до орієнтування дисконтної політики на забезпечення оптимальної курсової динаміки шляхом запровадження відповідної функції реагування НБУ; введення кваліфікації „професійний інвестор” для підвищення контролю за рівнем професіоналізму суб’єктів валютного ринку; зміцнення пруденційного контролю на основі вдосконалення системи макро- і мікропруденційних індикаторів; активніше використання інформаційних технологій у реалізації валютно-курсової політики; подальший розвиток платіжно-розрахункової системи в частині інтенсифікації процесів вертикальної та горизонтальної консолідації; посилення орієнтації стратегії лібералізації руху капіталів на темпи інституційно-економічного розвитку України, поліпшення якісних аспектів політики управління міжнародними резервами.

Публікації автора:

Монографія, розділи в колективних монографіях:

1. Белінська Я. В. Валютно-курсове регулювання: проблеми теорії та

практики. Монографія / Я. В. Белінська. – К., 2007. – 372 с.

2. Механізм структурних зрушень в економіці України : монографія / [В. І. Кононенко, О. О. Веклич, Шаблиста Л. М. … Я. В. Белінська]. – К. : Ін-т економіки НАНУ, 2002. – 288 с. (особистий внесок здобувача : підрозділи 3.1 „Валютний фактор розвитку експорту та імпорту”; 3.2 „Конкурентоспроможність української економіки під впливом валютної політики”; 3.3 „Інтеграція національного господарства у міжнародне співтовариство”. – С. 103–146).

3. Конкурентоспроможність економіки в умовах глобалізації : монографія / [Я. А. Жаліло, Я. Б.Базилюк, Я. В. Белінська]. – К. : НІСД, 2005. – 388 с. (особистий внесок здобувача : підр. 3.1 „Грошово-кредитна політика”. – С. 129-170).

4. Фінансово-монетарні важелі регулювання економіки : монографія / [А. І. Даниленко, Я. В. Белінська, С. А. Буковинський та ін.] ; за ред. д.е.н., проф. А. І. Даниленка. – К. : Об’єднаний інститут економіки НАНУ, 2005. – 108 с. (особистий внесок здобувача: аналіз тенденцій розвитку валютного ринку України та системи валютного регулювання руху капіталів у розділі 3 „Валютні важелі в системі державних регуляторів розвитку економіки”. – С. 65–82).

5. Белінська Я. В. Особливості соціально-економічного розвитку України в 2004 – першій половині 2005 р. / Я. Жаліло, Я. Белінська ; Формування порядку денного економічної політики України / О. Новикова, Я. Белінська, Я. Жаліло, Я. Базилюк, В. Борщевський, Ю. Мігущенко, О. Снігова, Т. Чорний : Україна : стратегічні пріоритети. Аналітичні оцінки – 2005 / [за ред. О. С. Власюка] ; – К. : Знання України, 2005. – 608 с. (особистий внесок здобувача : аналіз тенденцій розвитку монетарної сфери у підрозділі 1.1. – С. 22–36; розробка стратегічних напрямів та орієнтирів формування сучасного інструментарію валютно-курсової політики в Україні у підрозділі 1.2. – С. 44–51).

6. Белінська Я. В. Особливості монетарної політики та напрями трансформації монетарного режиму : Україна : стратегічні пріоритети. Аналітичні оцінки – 2006 : монографія / [за ред. О. С. Власюка] ;– К. : НІСД, 2006. – С. 244–255.

7. Стратегія соціально-економічного розвитку України : Україна в 2007 році : щорічні оцінки суспільно-політичного та соціально-економічного розвитку : монографія / [С. І. Архієреєв, Я. Б. Базилюк, В. Белінська та ін.] ; за заг. ред. Ю. Г. Рубана. К. : НІСД, 2007. – 538 с. (особистий внесок здобувача : аналіз тенденцій валютно-грошової сфери та першочергові завдання держави щодо її розвитку у підрозділі 4.1. „Тенденції економічної динаміки а першочергові завдання економічної стратегії держави”. – С. 226–237, та аналіз взаємодії соціальних тенденцій та розвитку валютної сфери у підрозділі 4.7 „Соціально-демографічні чинники впливу на фінансовий потенціал економічного розвитку”. – С. 278–289).

8. Фінансово-економічний розвиток України в умовах глобалізації : колективна наукова монографія / [Я. В. Белінська, В. С. Будкін, Ю. Б. Голляк та ін.] ; під. ред. Я. В. Белінської. – К. : Національна академія управління, 2008. – 212 с. (особистий внесок здобувача: підрозділ 2.4 „Завдання та специфіка валютно-курсової політики в умовах глобалізації”. – С. 59–68).

9. Фінансово-монетарні важелі економічного розвитку : В 3 т [М. І. Савлук О. В. Дзюблюк, О. І. Береславська, Я. В. Белінська та ін] ; за ред. чл.-кор. НАН України А. І. Даниленка. – К. : Фенікс, 2008.

Т. 2: Механізми грошового та фондового ринків і їх вплив на розвиток економіки України. – 2008. – 442 с. (особистий внесок здобувача : підрозділ 2.4.4. „Валютно-курсові важелі впливу на капіталізацію та інноваційний розвиток економіки України”. – С. 226–236).

10. Сучасні проблеми розвитку національної економіки і шляхи їх розв’язання : колективна наукова монографія / [За наук. ред. д.е.н. проф. М. М. Єрмошенка]. – К. : Національна академія управління, 2008. – 452 с. (особистий внесок здобувача : підрозділ 4.1. „Валютно-курсова політика України в умовах переходу до режиму інфляційного таргетування”. – С. 288–293).

Статті у фахових наукових виданнях

11. Белінська Я. В. Вплив коливань валютного курсу на динаміку і напрями потоків капіталів / Я. В. Белінська // Фактори економічного зростання : [зб. наук. праць / редкол. : Л. К. Безчасний (відп. ред.) та ін.]. – К. : Інститут економіки НАН України, 2001. – С. 21-32.

12. Белінська Я. В. Валютна динаміка та модернізація структури виробництва / Я. В. Белінська // Актуальні аспекти механізму модернізації економіки України : [збірник наукових праць / редкол. : В. І. Кононенко (відп. ред.) та ін.]. – К. : НАН України, Ін-т економіки, 2003. – С. 85–103.

13. Белінська Я. В. Вибір орієнтиру монетарної політики: проблеми та перспективи / Я. В. Белінська // Соціально-економічні пріоритети сталого розвитку : [зб. наук. праць / редкол. : Л. К.Безчасний (відп. ред.) та ін.]. – К. : Ін-т економіки НАН України, 2003. – С. 48–59. – (Серія „Економічні дослідження молоді”, Вип. 4).

14. Белінська Я. В. Вплив інфляції та девальвації на рівень заробітної плати / Я. В. Белінська // Вісник ЕКОНОМІКА. – Випуски 60–61. – ВПЦ „Київський університет”, 2002. – С. 12–13.

15. Белінська Я. В. Теоретичний аналіз макроекономічних умов розвитку сектора послуг в Україні / Я. В. Белінська // Актуальні проблеми міжнародних відносин [зб. наук. праць]. – Випуск 38 (у двох частинах). – К. : Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2002.

Частина І. – 2002. – С. 72–74.

16. Белінська Я. В. Стабільний реальний валютний курс гривні як необхідна передумова економічного зростання в Україні / Я. В. Белінська // Актуальні проблеми економіки. – 2002. – № 7. – С. 27–38.

17. Белінська Я. В. Теоретичні засади аналізу валютних ризиків / Я. В. Белінська // Актуальні проблеми економіки. – 2002. – № 10. – С. 33–40.

18. Белінська Я. В. Практичні аспекти управління валютними ризиками / Я. В. Белінська // Актуальні проблеми економіки. – 2002. – № 11. – С. 17–25. 19. Белінська Я. В. Формування пріоритетів економічного розвитку України / Я. В. Белінська // Актуальні проблеми економіки. – 2003. – № 2. – С. 15–24.

20. Белінська Я. В. Методичні аспекти розрахунку рівноважного реального валютного курсу / Я. В. Белінська // Актуальні проблеми економіки. – 2003. – № 3. – С. 20–28.

21. Белінська Я. В. Сучасні підходи до проблеми регулювання зовнішнього балансу / Я. В. Белінська //Актуальні проблеми економіки. – 2003. – № 10. – С. 51–60.

22. Белінська Я. В. Валютно-грошовий фактор конкурентоспроможності України / Я. В. Белінська // Стратегічна панорама. – Щоквартальний науково-практичний журнал Ради національної безпеки і оборони України. – 3–4’2003. – С. 124–140.

23. Белінська Я. В. Інституції та економічний розвиток / Я. В. Белінська // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – № 2. – С. 36–49.

24. Белінська Я. В. Інноваційний тип розвитку в умовах глобалізації / Вчені записки : [наук. зб. – Вип. 6 / Відп. ред. А.Ф.Павленко]. – К. : КНЕУ, 2004. – С. 147–153.

25. Белінська Я. В. Фінансово-кредитні та валютні важелі стратегії зростання / Я. В. Белінська // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. – 2005. – №1. – С. 86–91.

26. Белінська Я. В. Проблеми і напрями узгодження фіскальної та монетарної політик / Я. В. Белінська // Фінанси України. – 2005. – № 10. – С. 124-130. 27. Белінська Я. В. Роль інформаційних потоків у функціонуванні сучасного валютного ринку / Я. В. Белінська // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – № 10. – С. 17–24.

28. Белінська Я. В. Лібералізація руху капіталів та її наслідки для України / Я. В. Белінська // Стратегічна панорама. – Щоквартальний науково-практичний журнал Ради національної безпеки і оборони України. – 3’2005. – С. 137–143.

29. Белінська Я. В. Можливості і наслідки валютно-фінансової лібералізації в Україні / Я. В. Белінська // Вісник НБУ. – 2006. – № 6. – С.28–35.

30. Белінська Я. В. Валютний механізм і принципи його структурування // Економіка України. – 2006. – № 5. – С. 19–28.

31. Белинская Я. В. Валютный курс и ограничение инфляции / Я. В. Белинская // Экономист. – 2006. – № 4. – С. 75–80.

32. Белінська Я. В. Проблеми формування та використання золотовалютних резервів України / Я. В. Белінська // Стратегічна панорама. – 2006/3. – С. 124–132.

33. Белінська Я. В. Визначення необхідної міри гнучкості валютного курсу для підтримання збалансованості економічних процесів у країні / Я. В. Белінська // Стратегічні пріоритети. – 3(4)2007. – С. 61–67.

34. Белінська Я. В. Щодо напрямків реалізації позитивного потенціалу членства України в СОТ / Я. А. Жаліло, Я. В. Белінська // Вісник Донецького університету. – 2008. – № 1. – С. 50–57. (Особистий внесок здобувача : висвітлення шляхів вдосконалення валютного механізму стимулювання експортно-імпортної діяльності, зокрема, надання експортно-імпортних кредитів).

Публікації в інших виданнях

35. Проблеми та пріоритети формування інноваційної моделі розвитку економіки України / [Я. А. Жаліло, С. І. Архіреєв, Я. Б. Базилюк та ін.]. – К. : НІСД, 2006. – 120 с. (особисто здобувачу належить аналіз грошово-кредитного інструментарію державної політики стимулювання інноваційно-інвестиційної діяльності і визначення шляхів його удосконалення у розділі 6. – С. 26–29).

36. Сучасні економічні тенденції та нова парадигма економічної стратегії України. Аналіт. доповідь // [Я. А. Жаліло, Я. Б. Базилюк, Я. В. Белінська та ін.]. – К. : Знання України, 2005. – 96 с.

(особистий внесок : підрозділ 2.3 „Інфляційні тенденції в фіскально-соціальній моделі розвитку”. – С. 18–22; підрозділ 3.4. „Монетарна стабільність і економічне зростання”. – С. 28–30).

37. Економіка України в післявиборчий період та порядок денний для уряду. Аналіт. доповідь // [Я. А. Жаліло, Я. Б. Базилюк, Я. В. Белінська та ін.]. – К. : НІСД, 2006. – 114 с. (особистий внесок : підрозділ 2. г „Монетарна експансія в умовах сповільнення зростання”. – С. 13–17; аналіз монетарних складових макроекономічної стабільності у підрозділі 3-в. – С. 34–36).

38. Вплив зовнішньоекономічних чинників на енергетичні фактори економічної безпеки : зб. наук. праць міжнародної науково-практичної конференції [„Політичні, економічні та екологічні проблеми енергетичної безпеки транспортування енергоресурсів в Україні”], (Київ, 24–26 жовтня 2000 р.). – К. : РВПС України НАН України, 2001. – С. 71–72.

39. Використання важелів податкової політики в сфері зовнішньої торгівлі для підвищення конкурентоспроможності української продукції / збірник наукових праць за матеріалами науково-практичної конференції [„Бюджетно-податкова політика в Україні (проблеми та перспективи розвитку)”], (Ірпінь, 20–22 грудня 2001 р.). – Ірпінь : Академія ДПС України, 2002. – С. 19–21.

40. Використання антидемпінгового регулювання для захисту внутрішнього ринку : Тези доповідей. Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [„Економічна теорія: сучасні проблеми розвитку сфери товарного обігу”], (Київ, 23–24 жовтня 2002 р.) / відп. ред. В. Д. Лагутін : У 2-х ч.

Ч. 2. – К. : КНТЕУ, 2002. – С. 172–175.

41. Актуальні питання інтеграції України до Європейського Союзу / Матеріали науково-практ. конф. [„Людство на межі тисячоліть: діалог цивілізацій”], (Київ, 23.05.2003). – К. : Нац.акад.упр. – К., 2003. – С. 133–141.

42. Інституційне оновлення як ключова умова сталого економічного зростання / Видання матеріалів конференції [„Фактори економічного росту в Україні та сусідніх країнах; Round Table organized by American Councils for International Education”], (Київ, Україна, 20–21 листопада 2003 р.) / Під ред. В. Горбачука, В. Зеленюка. – К. : Альт прес, 2004. – С. 75–81.

43. Наслідки фінансової лібералізації для трансформаційної економіки / Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Тези доп. [„Реформування фінансово-кредитної системи і стимулювання економічного зростання”], (Луцьк, 4–5 черв. 2004 р.) / відп. ред. Р. А. Слав’юк. – Луцьк : РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2004. – С. 39–41.

44. Критерії ефективності валютної політики в Україні / Матеріали до конференції [„Economic Efficiency: Concepts and Applications in Ukraine and Neighboring Countries”, Round Table organized by American Councils for International Education], (Київ, 1–2 липня, 2004) / – Bureau of Educational and Cultural Affairs, Pre-conference publication, 2004. – С. 57–60.

45. Особливості валютного регулювання в умовах економічного зростання / Матеріали наук.-практ. конф. [„Підвищення ролі банківської системи в економічному зростанні”], (Київ,18–19 листоп.2004 р.) / Наук. ред. А. М. Мороз. – К. : КНЕУ, 2004. – С. 208–214.

46. Валютна політика в контексті переходу до інноваційного типу розвитку / Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Тези доп. [„Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання”], (Луцьк, 3–5 черв. 2005 р.) / відп. ред. Р. А. Слав’юк. – Луцьк : РВВ „Вежа” Волин.держ.ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. – С. 59–61.

47. Напрями трансформації монетарного режиму в Україні / матеріали наук.-практ. конф. [„Теорія та практика державного управління в умовах євро інтеграції”], (Луцьк, 8–9 черв. 2006 р.) / відп. ред. Р. А. Слав’юк. – Луцьк : Волинська обласна друкарня, 2006. – С. 216–217.

48. Проблема фінансової доларизації в Україні та шляхи її вирішення / Тези доповідей ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції аспірантів та молодих вчених [„Розвиток фінансово-кредитної системи України : здобутки, проблеми, перспективи”], (Львів 27–29 вересня 2006 р.) / відп. за вип. А. Я. Кузнєцова. – Львів : ЛБІ НБУ, 2006. – С. 22–23.

49. Щодо впливу девальвації на конкурентоспроможність вітчизняних підприємств / матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції [„Економічне зростання України : стратегічні напрями і тактичні заходи”], (м. Одеса, 29–31 травня 2007 р.). – К. : ДП „Вид. дім „Персонал”, 2008. – С. 435–438.

50. Щодо координації валютної та бюджетно-фіскальної політик / Матеріали міжнародної науково-практичної конференції [„Бюджетно-податкова політика : проблеми та перспективи розвитку”], (Ірпінь, 2008). – Ірпінь : Національний університет ДПС України, 2008 . – С. 16–19.