Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Татарин Наталія Богданівна. Регулювання розвитку фондового ринку в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2007.



Анотація до роботи:

Татарин Н.Б. Регулювання розвитку фондового ринку в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2007.

Дисертацію присвячено проблемам становлення і розвитку фондового ринку в Україні. У роботі з’ясовано суть і значення фондового ринку для економіки держави, висвітлено напрями фінансової реструктуризації, проблеми вдосконалення механізму функціонування та регулювання фондового ринку України, обґрунтовано роль фондового ринку в процесі розвитку ринкових відносин в Україні та визначено напрями підвищення його стабілізуючого впливу на економіку.

У дослідженні розроблено методи формування адекватної нормативно-правової бази, яка б відповідала сучасному стану фондового ринку та здійснювала б коригуючий вплив згідно з пріоритетами розвитку економіки. Підвищення інституційної якості інструментів фондового ринку дозволить привернути увагу емітентів та інвесторів, удосконалити інституційні структури фондового ринку з метою диверсифікації його ресурсної бази та залучення збережень населення. В роботі також окреслено тенденції та перспективи розвитку і регулювання фондового ринку України з урахуванням світового досвіду в даній сфері.

У дисертації досліджено теоретико-методологічні засади, розроблено якісно нові підходи та практичні рекомендації щодо регулювання розвитку фондового ринку в Україні. В результаті проведеного дослідження зроблено такі висновки:

  1. Одним з пріоритетних завдань економічного зростання в Україні є підвищення ефективності використання ресурсів шляхом підсилення мобілізації й забезпечення оптимального перерозподілу і використання фінансових ресурсів економіки. Тому регулювання розвитку фондового ринку як важливого середовища для трансформації сукупних збережень у інвестиції набуває першочергового значення для національної економіки.

  2. Проведене дослідження формування наукових підходів до розуміння сутності фондового ринку в ході розвитку економічної теорії дало змогу встановити особливості генезису цієї категорії, проаналізувати зміну факторів впливу на нього, узагальнити теоретичні підходи до його вивчення. Проведений автором аналіз ступеня впливу факторів на розвиток і формування фондового ринку в контексті еволюції економічних теорій дав можливість оцінити не лише значимість різних факторів на розвиток даного ринку, але й прослідкувати взаємозалежності при виникненні нових тенденцій і передумов формування фондового ринку в результаті соціально-економічного поступу.

  3. Незважаючи на те, що загалом в державі простежується чітка тенденція до покращання якісних характеристик розвитку фондового ринку, все ж низький рівень його розвитку зумовлений неузгодженістю законодавчо-правових норм та організаційних засад функціонування і регулювання діяльності на фондовому ринку, відсутністю надійних гарантій захисту інвестиційного капіталу та поширенням нецивілізованих форм його нагромадження, відсутністю здорової конкуренції, нерозвиненістю фінансової інфраструктури, високим рівнем тінізації економіки, корупції та економічної злочинності.

  4. В дисертації обґрунтовано основні причини повільного розвитку бірж в Україні, а саме до них віднесено відсутність цілісної політики держави щодо розвитку біржового ринку, неефективність механізму державного регулювання взаємовідносин фінансових, виробничих і комерційних структур, прогалини в податковому законодавстві, висока частка тіньового ринку, відсутність вертикальної структурованості біржового ринку, низький рівень стандартизації біржових контрактів, брак ефективного механізму біржового клірингу, відсутність інформаційно-консультативних і навчальних програм з теорії та практики біржової діяльності.

  5. В ході проведеного дослідження автором встановлено, що основними макроекономічними факторами впливу на розвиток фондового ринку України в 2006 році були ріст цін на енергоносії, зміна світових цін на основні експортні позиції вітчизняної промисловості, відтік іноземного капіталу з фондових ринків, що розвиваються, після підвищення ставок ФРС США. Заборона на реєстрацію в ПФТС однобічних угод призвела до різкого зменшення обсягів торгів, з чим пов’язано і зниження ліквідності ринку.

  6. Проведений кореляційно-регресійний аналіз оцінки факторів впливу на розвиток фондового ринку України показав, що найбільш визначальними факторами є зростання обсягів виконаних угод на організаторах торгівлі фондового ринку, збільшення обсягів зареєстрованих випусків акцій, підвищення темпів середньомісячної номінальної заробітної плати, зростання процентних ставок банків за депозитами в національній валюті, збільшення загальних обсягів інвестицій в країні, як внутрішніх, так і зовнішніх. Побудовані регресійні моделі виступають основою для прогнозування процесів розвитку фондового ринку в Україні на коротко- та середньотривалий період; оцінки залежностей між змінами фондового ринку і факторами впливу на нього; оцінки ефективності заходів щодо стимулювання розвитку фондового ринку.

  7. На фондовому ринку України поширюється загрозлива тенденція зростання кількості незаконних поглинань та силових захоплень бізнесу, тобто рейдерства. Рейдерство є вагомою загрозою для розвитку фондового ринку і для економіки в цілому, адже руйнуються інституційні основи ведення вітчизняного бізнесу, посилюється напруга в економічному просторі країни. Розроблений та обґрунтований в роботі комплекс організаційно-економічних та правових засад подолання рейдерства на фондовому ринку України включає заходи щодо цілісного удосконалення корпоративного, господарського, арбітражно-процесуального й кримінального законодавства у напрямку врегулювання корпоративних суперечок і відповідальності, виключення можливості двоякого тлумачення правових норм, а також удосконалення механізмів юридичного, соціального та фінансового захисту самими суб`єктами господарювання. Подальше обґрунтування та формування ефективних організаційно-правових механізмів подолання рейдерства на фондовому ринку України лежить у площині забезпечення підвищення якості інститутів – формальних і неформальних правил діяльності учасників фондового ринку, що виступає основою створення комфортних умов господарювання і є головною умовою для забезпечення високих темпів росту вітчизняної економіки й підвищення її конкурентоспроможності.

  8. Стан фондового ринку значною мірою впливає на ефективність та платоспроможність фінансової системи, мобілізацію й перерозподіл фінансових ресурсів. Тому, ефективне функціонування та перспективний розвиток фондового ринку в Україні потребують першочергової реалізації заходів щодо формування уніфікованої нормативно-правової бази; забезпечення єдиного підходу до регулювання діяльності на фондовому ринку як банківських, так і небанківських фінансових установ; підвищення інвестиційної якості та конкурентноздатності інструментів фондового ринку; посилення контролю за дотриманням учасниками фондового ринку регулятивних вимог та створення механізмів надійного захисту прав інвесторів та споживачів; запровадження ефективної системи обміну інформацією між державними органами, що здійснюють регулювання і контроль на фондовому ринку; забезпечення умов для інформаційної прозорості та доступності інформації для учасників фондового ринку.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Татарин Н.Б. Участь України у світових та європейських інтеграційних процесах // Вісник Львівської державної фінансової академії – 2004. – №5. – С.144-152. (0,67 д.а.)

  2. Татарин Н.Б. Місце та стан розвитку фондового ринку в економічному просторі країни // Вісник НУ “Львівська політехніка”. – 2005. – №527. – С.135-143. (0,93 д.а.)

  3. Татарин Н.Б. Фондовий ринок – фактор фінансового забезпечення розвитку економіки // Вісник Львівської державної фінансової академії – 2005. – №7. – С.397-406. (0,73 д.а.)

  1. Татарин Н.Б. Цінні папери як інструменти фондового ринку, їх природа і роль в ринковій економіці // Науковий вісник. – Львів: УкрДЛТУ. – 2005. – Вип.15.2. – С.278-287. (0,54 д.а.)

  2. Татарин Н.Б. Принципи організації та функціонування фондової біржі в Україні // Вісник Дніпропетровської державної фінансової академії – 2005. – №1(13). – С.46-54. (0,99 д.а.)

  3. Татарин Н.Б. Ефективність функціонування фондового ринку в сучасній економіці // Вісник Львівського державного аграрного університету. – Львів: Львів. держ. агроуніверситет. – 2005. - №12. – С.660-666. (0,49 д.а.)

  4. Татарин Н.Б. Перспективи розвитку фондового ринку в Україні // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії – Чернівці, 2005. – Вип.6. – С.136-142. (0,36 д.а.)

  5. Буряк П.Ю., Татарин Н.Б. Корпоративне управління – особливості розвитку в Україні // Фінанси України. – 2006. – №6. – С.114-120. Особистий внесок автора: запропоновано різноманітні моделі управління акціонерними товариствами (0,62 д.а.)

  6. Татарин Н.Б. Напрями удосконалення державного регулювання функціонування фондового ринку в Україні // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії – Чернівці, 2006. – Вип. 7. – С.292-297. (0,31 д.а.)

  7. Башнянин Г.І., Татарин Н.Б. Розвиток механізму залучення іноземних інвесторів в економіку України за допомогою фондового ринку // Вісник Львівської державної фінансової академії – 2006. – №11. – С.112-120. Особистий внесок автора: розроблено умови залучення іноземних інвесторів в економіку України за допомогою механізмів фондового ринку (0,68 д.а.)

Публікації в інших виданнях:

  1. Татарин Н.Б. Необхідність державного регулювання фондового ринку України // Наукові дослідження – теорія та експеримент „2005”: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф., м.Полтава, 16-20 трав. 2005 р. – Полтава: Вид-во ПолтНТУ ім.Ю.Кондратюка, 2005. – Т.8. – С. 96-98. (0,14 д.а.)

  2. Татарин Н.Б. Операції, притаманні ринку цінних паперів // Розвиток наукових досліджень „2005”: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф., м.Полтава, 7-9 листоп. 2005 р. – Полтава: Вид-во „ІнтерГрафіка”, 2005. – Т.10. – С.122-124. (0,14 д.а.)

  3. Татарин Н. Фінансова реструктуризація в Україні // Молодь і ринок. – 2004. – №1(7). – С.119-123. (0,48 д.а.)

  4. Татарин Н. Фондовий ринок: проблеми становлення та шляхи вирішення // Молодь і ринок. – 2005. – №2(12). – С.80-83. (0,47 д.а.)

  5. Середа А.Р., Татарин Н.Б., Лапчук Я.С., Самура Ю.О. Зміст і типи економічного зростання // Макроекономічна теорія: Навч. посіб. / За ред. Г.І. Башнянина, Л.С. Томашик. – Львів: Новий Світ – 2000, 2005. – С.316-334. Особистий внесок автора: розроблено словник нових термінів і понять до вивчення даного розділу (0,8 д.а.)

  6. Ващишин А.М., Аніловська Г.Я., Татарин Н.Б. Розвиток теорії розподілу доходів та справедливості // Економічна теорія: комплексні завдання / За ред. Г.І. Башнянина, О.В. Щедрої. – Львів: Вид-во ЛКА, 2005. – С.178-179. Особистий внесок автора: розроблена практична частина комплексних завдань (0,09 д.а.)

  7. Щедра О.В., Башнянин Г.І., Футало Т.В., Татарин Н.Б. Витрати виробництва у довгостроковому періоді // Мікроекономічна теорія: Навч. посіб. / За ред. Г.І. Башнянина, О.В. Щедрої. – Львів: Новий Світ – 2000, 2007. – С.132-158. Особистий внесок автора: розроблено словник нових термінів та понять, практичний матеріал (0,44 д.а.)