Красовська Наталія Сергіївна. Регулювання поведінки економіко-екологічних систем на принципах сталого розвитку : Дис... канд. наук: 08.02.03 - 2006.
Анотація до роботи:
Красовська Н.С. Регулювання поведінки економіко-екологічних систем на принципах сталого розвитку. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економікою. – Донецький національний університет, Донецьк, 2006 р.
Дисертаційна робота присвячена розвитку теоретичних положень, розробці методичних основ і практичних рекомендацій з регулювання поведінки економіко-екологічних систем на принципах сталого розвитку. В роботі визначено особливості забезпечення регулювання поведінки економіко-екологічних систем, що дозволить сприяти їх сталому розвитку як процесу зміни якісних характеристик в умовах екологічних обмежень. Досліджено сутність поняття «сталий розвиток», розроблено концепцію регулювання поведінки економіко-екологічних систем на принципах сталого розвитку.
Досліджено існуючі інструменти регулювання екологічної поведінки економіко-екологічних систем. Розроблено модель формування податкової політики, яка дозволяє ввести екологічний податок. Запропоновано метод для розрахунку цього податку з урахуванням граничних значень, отриманих на основі теорії катастроф, і модель оптимізації податкового навантаження економіко-екологічних систем, яка дозволить підвищити ефективність використання ринкових інструментів.
Удосконалено механізм формування стратегії поведінки економіко-екологічних систем з урахуванням введення екологічного податку, який дозволить підвищити ефективність прийняття управлінських рішень для забезпечення економічного зростання на принципах сталого розвитку.
Удосконалено механізм регулювання сталого розвитку економіко-екологічних систем, який спрямований на ефективне використання коштів, що забезпечує збереження стану навколишнього середовища, й запропоновано модель розвитку економіки України на принципах сталого розвитку й алгоритм її чисельної оцінки.
Для удосконалення механізму регулювання поведінки економіко-екологічних систем на принципах сталого розвитку в дисертаційній роботі наведено науково-методичні та практичні результати, які полягають у формуванні теоретичних передумов для розробки методичних основ і практичних рекомендацій. Результати дослідження дозволяють зробити такі висновки:
Аналіз законодавчо-нормативної бази з питань використання принципів сталого розвитку підтверджує, що існуючий інструментарій екологічної політики України недостатньо ефективний, оскільки існуючі нормативи платежів вигідніше за інвестиції в природоохоронні заходи; нормативи платні визначаються витратним методом, а не «питомою вартістю очистки»; нецільове використання коштів, тому необхідне його поглиблення та удосконалення.
На підставі проведеного аналізу наукових підходів до визначення сталого розвитку удосконалено це поняття, під яким пропонується розуміти процес зміни якісних характеристик соціально-економічних систем в умовах екологічних обмежень для забезпечення можливості задоволення потреб майбутніх поколінь. Основні принципи сталого розвитку передбачають динамічну рівновагу, єдність природокористування та природовідтворення, єдність економічних і екологічних інтересів, відтворення мотивів розвитку.
Розроблено концептуальну схему регулювання поведінки економіко-екологічних систем на принципах сталого розвитку. Процес регулювання поведінки систем з урахуванням екологічних факторів є складним механізмом, який дозволяє перейти від простого економічного зростання до сталого розвитку. Такий засіб регулювання містить декілька етапів: формулювання мети; розробку варіантів вирішення проблем, яка здійснюється за допомогою методів прямого та непрямого державного регулювання; попередню оцінку результатів; вибір стратегії, який здійснюється на основі моделювання.
Удосконалено модель формування податкової політики, яка дозволяє регулювати екологічні податки з метою перерозподілу коштів між бюджетом і державними цільовими фондами. Ця модель передбачає встановлення видів податків, зборів та інших обов’язкових платежів, їх платників, ставки оподаткування, податкові пільги, строки та механізм їх стягнення і зарахування до бюджету або державних цільових фондів.
На підставі використання теорії катастроф при моделюванні процесів податкових надходжень розроблено модель, яка враховує стрибкоподібні зміни в обсязі податкових надходжень. Отримано граничні значення податкових ставок, при перевищенні яких економіко-екологічна система втрачає стійкість. Використання цих значень у моделі оптимізації податкових ставок як обмежень є підставою для застосування диференційованих податкових ставок, що дозволяє регулювати розвиток економіко-екологічних систем.
Розроблено модель для введення екологічного податку та оптимізації існуючої податкової системи, де як обмеження використані коефіцієнти співвідношення різних видів податків, розраховані на підставі теорії катастроф, що дозволило визначити основні оптимальні податкові ставки для наповнення бюджету і забезпечення стабільного розвитку економіки. Розрахунки свідчать, що ставку екологічного податку доцільно встановити у розмірі 1,3 %, а ставку податку на прибуток – 23,7 %.
Розроблено методичні рекомендації щодо вибору найбільш ефективної стратегії поведінки суб’єктів господарювання в умовах сталого розвитку для забезпечення максимізації прибутку, та запропоновано механізм формування стратегії поведінки економічних систем з урахуванням екологічних обмежень з метою підвищення ефективності прийняття управлінських рішень.
Удосконалено механізм регулювання сталого розвитку економіко-екологічних систем, який спрямований на ефективне використання коштів, що є підставою забезпечення економічного зростання при дотриманні екологічної рівноваги. Цей механізм враховує вітчизняну специфіку відносин між виробником і державою, насамперед оподаткування, обсяги і структуру субсидування. Запропонований механізм дозволяє проаналізувати взаємозв’язки між виробництвом і споживанням, грошовою масою та накопиченням, виділити екологічний фактор як окрему складову економіко-екологічної системи.
Реалізовано модель економічного зростання економіко-екологічної системи з урахуванням принципів сталого розвитку, що дозволяє встановити основні взаємозв'язки і виділити екологічний чинник як окрему складову. Розрахунками доведено, що в результаті введення екологічного податку і оптимізації ставок решти податків основні економічні показники в країні зростуть.
Розрахунками обґрунтовано, що впровадження механізму формування стратегії розвитку економіко-екологічних систем забезпечує економічний ефект за рахунок скорочення екологічних зборів за викиди шкідливих речовин. Це підтверджує доцільність його застосування та надає можливість регулювання поведінки економіко-екологічних систем на принципах сталого розвитку. Економічний ефект від впровадження результатів дисертаційного дослідження в ВАТ «Енергомашспецсталь» складає 44,563 тис.грн.
Публікації автора:
У фахових наукових виданнях:
Александров И.А., Красовская Н.С., Половян А.В. Институциональные основы охраны окружающей среды //Наукові праці Донецького національного технічного університету. Сер.: економічна. - Донецьк: ДонНТУ.- 2004. - Вип. 75.- С.207-217. (Особистий внесок: аналіз законодавчо-нормативної бази з питань використання принципів сталого розвитку).
Александров И.А., Красовская Н.С. Корпоративное управление на принципах устойчивого развития.// Теоретичні та прикладні питання економіки. – К.: КНУ імені Тараса Шевченка, 2005. – Вип.8. – С.17-27. (Особистий внесок: запропоновано механізм вибору стратегії поведінки суб’єкта господарювання на принципах сталого розвитку).
Красовская Н.С. Инструменты управления качеством окружающей среды. // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр.:В 4т. - Дніпропетровськ: ДНУ. - 2005. – Вип.203, т.1. - С.168-178.
Красовская Н.С., Александров И.А. Оптимизация налоговой нагрузки // Модели управления в рыночной экономике: Сб. науч. тр. – Донецк: ДонНУ. – 2005.- Спец.вып., т.1. – С.28-38. (Особистий внесок: запропоновано метод розрахунку граничних значень для оптимізаційної моделі податкового навантаження).
Красовская Н.С. Моделирование развития сложных социально-экономических систем на принципах устойчивого развития. //Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Сб.науч.тр. - Донецк: ДонНУ. - 2006. –Ч.3. -С.1244-1250.
Красовская Н.С. Формирование стратегии перехода к устойчивому развитию // Вісник Донецького Національного Університету. Сер. В: економіка та право.-2006. –Вип. - С.151-156.
Александров И.А., Половян А.В., Красовская Н.С. Механизм обеспечения экономико - экологической безопасности социально-экономических систем // Управление экономикой переходного периода: Сб.науч.тр. – НАН Украины. Ин-т экономики пром-ти; Ред. кол.: Чумаченко Н.Г. (отв. ред.) и др. – Донецк, 2005. -С.15-28. (Особистий внесок: запропоновано механізм регулювання розвитку економіко-екологічних систем на принципах сталого розвитку).
Александров И.А., Половян О.В., Красовская Н.С. Институциональная составляющая механизма экономико-экологической безопасности хозяйственных систем // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Сер.: економічна. - Донецьк: ДонНТУ.- 2006. - Вип.103-1.- С.123-130. (Особистий внесок: запропоновано ввести екологічний податок як один із інструментів регулювання поведінки економічних систем в умовах сталого розвитку).
За матеріалами конференцій:
Красовская Н.С. Цели автоматизации на промышленных предприятиях.// І Всеукраїнська науково-технічна конференція аспірантів та студентів «Автоматизація технологічних об’єктів та процесів». (15-16 трав., 2001р.). – Донецьк: ДонНТУ. – 2001. - С.121-124.
Красовская Н.С Производство и экологические проблемы // Праці Четвертої міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання». /Ред. кол. О.Б.Ступін, І.О. Александров та ін.- Донецьк: ДонНУ. - 2003.-Ч.3. - С.49-52.
Красовская Н. Моделирование выбросов вредных веществ в атмосферу // Праці вузівських конференцій професорсько-викладацького складу та студентів за підсумками науково-дослідницької роботи: економіка, менеджмент, маркетинг, кількісні методи / Ред. кол. Г.О.Черніченко, І.О.Александров, С.М.Іванов. - Донецьк: ДонНУ. - 2003.-С.79-82.
Красовская Н.С.Моделирование экологических затрат // Праці П’ятої міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання». /Ред. кол. О.Б. Ступін, І.О. Александров та ін.- Донецьк: ДонНУ. - 2004.-Ч.3. - С.320-324.
Красовская Н.С. Экономико-экологическое развитие сложных социально-экономических систем // Праці Шостої міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання». / Ред. кол. О.Б. Ступін, І.О. Александров та ін.- Донецьк: ДонНУ. - 2005. – С.193-196.
Красовская Н. Налоги как экономический инструмент экологической безопасности // Праці вузівських конференцій професорсько-викладацького складу та студентів за підсумками науково-дослідницької роботи: економіка, менеджмент, маркетинг, кількісні методи / Ред. кол. Г.О.Черніченко, І.О.Александров, С.М.Іванов. -Донецьк: ДонНУ. - 2005.-С.57-59.
Александров И.А., Половян А.В., Красовская Н.С. Моделирование оптимизации налоговой нагрузки // Труды Шестой Всероссийской конференции «Теория и практика экологического страхования: обращение с отходами». – Москва-Уфа: ИПР РАН, 2005. – С. 8-11. (Особистий внесок: обґрунтовано доцільність введення екологічного податку)