Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Сірик Олександр Миколайович. Регулювання конкуренції та корпоративні політики на світовому ринку чорних металів : дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. — К., 2006. — 223арк. — Бібліогр.: арк. 185-203.



Анотація до роботи:

Сірик О.М. Регулювання конкуренції та корпоративні політики на світовому ринку чорних металів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. – Київ, 2006.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню механізму взаємодії державного регулювання конкуренції та корпоративної політики на світовому ринку чорних металів.

Досліджено сутнісні характеристики діяльності транснаціональних корпорацій. Проведено аналіз тенденцій глобального конкурентного середовища, з’ясовано ключові напрями розвитку конкурентної політики на національному, наднаціональному та міжнародному рівнях в умовах глобалізації економічного розвитку. Визначено особливості аналізу взаємодії держави та корпорацій на світовому ринку чорних металів. Систематизовано та узагальнено тенденції світового металургійного ринку, підходи до регулювання конкуренції, що застосовувалися в США, ЄС, Японії та Китаї, процеси консолідації та концентрації на ринку, а також етапи формування та стратегії розвитку провідних металургійних корпорацій. Проаналізовано умови конкурентного середовища та розвитку українського ринку чорних металів, зокрема, основні аспекти регулювання конкуренції на ньому. На основі позитивного світового досвіду та виявлених особливостей функціонування українського ринку чорних металів виділено пріоритетні напрями та розроблено механізм взаємодії держави та корпорацій для посилення конкурентних позицій української металургії на світовому ринку чорних металів.

У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення та дано нове вирішення наукового завдання гармонізації державної політик в галузі регулювання конкуренції та комплексу корпоративних політик на світовому ринку чорних металів. Вивчення діяльності міжнародних корпорацій та регулювання конкуренції на світовому ринку чорних металів в умовах глобалізації дає автору можливість зробити такі висновки.

  1. Посилення ролі та значення транснаціональних корпорацій в структурі світової економіки створює потреби у розвитку і вдосконаленні національного та міжнародного регулювання конкуренції. Існуючі теоретико-методичні підходи до такого регулювання, з одного боку, демонструють розуміння необхідності зниження негативних проявів концентрації та монополізації світового ринку, що породжують проблему глобальної економічної неефективності, а з другого, формують можливості введення у перспективі регулювання щодо механізмів посилення національної конкурентоспроможності шляхом розвитку потужних корпорацій за допомогою державного сприяння концентрації і консолідації.

  2. Оцінка результативності державної політики в сфері регулювання конкуренції та корпоративних політик на ринку чорних металів потребує використання системи кількісних і якісних показників, які дозволять на державному рівні визначити позиції та статус країни на ринку, оцінити продуктивність та ефективність роботи металургійних галузей; на корпоративному - визначити ефективність діяльності компаній, їх міжнародну конкурентоспроможність та конкурентні позицій на світовому ринку.

  3. Світовий ринок чорних металів знаходиться на стадії інтенсивного розвитку – динамічно зростає виробництво, споживання та обсяги світової торгівлі металургійною продукцією. Ключове значення у його структурі належить країнам Азії (Китай та Японія), Західної та Центральної Європи (ЄС-25) та Північної Америки (НАФТА). При цьому, циклічні зміни ринкової кон’юнктури в окремих регіонах світу потребують від учасників ринку (передовсім країн-системних експортерів металопрокату – Японії, Росії, України та Бразилії) мобільності в географічному спрямуванні товаропотоків та швидкої адаптації до вимог міжнародного конкурентного середовища. Характерними тенденціями цього товарного ринку є: глобалізація, динамізація розвитку, лібералізація, усунення географічного дисбалансу виробництва та споживання, випереджаючий розвиток виробництва та споживання в країнах Азії, транснаціоналізація діяльності корпорацій, консолідація металургійних активів та концентрація виробництва.

  4. Специфічною рисою сучасного етапу розвитку світового ринку чорних металів є висока концентрація виробництва на рівні окремих країн (CR5 вище 60%) при порівняно низькій концентрації світового ринку (CR5 менше 20%, при відповідному показнику основних галузей-постачальників сировини та споживачів продукції більше 40%). Інтенсифікація процесів консолідації у світовій металургії з початку 2000-х років, на глобальному рівні стримується випереджаючим характером розвитку виробництва в Китаї, який зменшує вплив укрупнення виробників за межами цієї країни.

  1. Конкурентна політика країн на ринку металургійної продукції відзначалася: адаптивністю до умов світового господарства, переважанням нетарифних методів впливу на міжнародну конкуренцію, сприянням консолідації національних металургійних активів та концентрації галузі, активним застосуванням інструментів промислової політики. Сьогодні регулювання конкуренції на світовому ринку чорних металів характеризується формуванням нової парадигми взаємодії держави та корпорацій, що проявляється у зменшенні прямого державного впливу, лібералізації ринку після забезпечення ефективності роботи галузі та конкурентоспроможності національних виробників.

  2. Умови світового господарства ускладнюють однозначну оцінку результативності діяльності корпорацій: з одного боку, більш ефективною видається робота компаній, які значну увагу приділяють утворенню ефектів синергії в глобальній діяльності, обмежують розширення потужностей та обсягів виробництва продукції, провадять селективну політику злиттів та поглинань; з другого – динамічні зміни глобального конкурентного середовища посилюють конкурентні переваги підприємств, які реалізують агресивну політику консолідації, жорстко економлять на витратах, що зумовлює потреби в застосуванні комплексного підходу до здійснення корпоративної політики.

  3. В Україні існують широкі можливості для створення та розвитку вертикально інтегрованих диверсифікованих бізнес-груп на основі підприємств металургійної галузі. У той же час, розподіл сировинних ресурсів та виробничих потужностей на окремих технологічних ланках свідчить про наявність передумов поширення міжкорпоративної взаємодії та існування перспектив реструктуризації вітчизняних металургійних компаній. Конкурентне середовище світового ринку, зумовлює необхідність адаптації їх діяльності до міжнародних ділових стандартів, транснаціоналізації та доступу до глобальних фінансових ресурсів.

  4. Норми та правила глобальної торгової системи обмежують застосування інструментів державного регулювання для підвищення результативності діяльності української металургійної галузі. Можливості посилення конкурентних переваг вітчизняної металургії на світовому ринку надає гармонізація державної та корпоративної політики, спрямована на забезпечення оптимальних умов зовнішнього економічного середовища, широку реалізацію існуючих можливостей розвитку та підвищення ефективність роботи чорної металургії та металургійних корпорацій.

  5. Глобалізація світового господарства створює потреби в зменшенні ризиків економічних втрат від міжнародної діяльності корпорацій, що потребує удосконалення існуючих (зокрема, механізму встановлення мінімальних рівнів індикативних цін) та розвитку нових інструментів регулювання цінової політики компаній при торгівлі металургійною продукцією (регламентація трансферного ціноутворення в межах ТНК).

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Сірик О.М. Національний та наднаціональні рівні здійснення конкурентної політики // Економіка і підприємництво: Зб. наук. праць Вип. 15.1 / Відп. ред. С.І. Дем’яненко. – К.: КНЕУ, 2005. – C. 3-10. (0,4 друк. арк).

  2. Сірик О.М. Питання конкурентної політики та Світова організація торгівлі // Формування ринкових відносин в Україні: збірник наукових праць, Вип. 12 (55) / Наук. ред. І.К.Бондар. – К., 2005. – C. 10-13. (0,3 друк. арк).

  3. Сірик О.М. Державна політика США щодо чорної металургії та конкуренції на ринку сталі // Зовнішня торгівля: право та економіка, №5-6 (22-23), 2005. – К.: УАЗТ, 2005. – C. 92-98. (0,6 друк. арк).

  4. Сірик О.М. Процеси концентрації виробництва сталі в Україні та особливості конкуренції на українському ринку чорних металів // Формування ринкових відносин в Україні: збірник наукових праць, Вип. 11 (54) / Наук. ред. І.К.Бондар. – К., 2005. – C. 61-67. (0,4 друк. арк).

  5. Сірик О.М. Досвід ЄС у формуванні політики щодо чорної металургії та конкуренції на ринку сталі // Зовнішня торгівля: право та економіка, №1 (24), 2006. – К.: УАЗТ, 2006. – C. 16-22. (0,6 друк. арк).

  6. Сірик О.М. Консолідація металургійних підприємств та модель розвитку процесів концентрації на світовому ринку чорних металів // Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУАМ. – Сборник научных трудов. – Свиштов-Донецк: ДонНУ-СА «Д.А. Ценов». – 2006. – C. 513-518. (0,5 друк. арк).

В інших виданнях:

  1. Сирик А. Год упущенных квот: Украина проигрывает борьбу за квоты на поставки металла основным мировым потребителям // Металл, 2002. – №9 (33). – C.12-17. (0,7 др. арк).

  2. Сирик А. Стратегия глобальной экспансии // Металл, 2003. – №11-12 (47-48). – C. 8-13. (0,8 друк. арк).

  3. Сирик А. Перспективное продолжение: Украина и США продлили сроки действия соглашения о приостановке антидемпингового расследования // Металл, 2004. – №2 (50). – C. 55-57. (0,4 друк. арк).

  4. Сірик О. Вплив приватизації ВАТ «Криворіжсталь» на стан українського та світового ринків чорних металів // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка / Ред.: В.Д. Базилевич. – К., 2006. (Економіка; Вип. 85). – C.48-50. (0,3 друк. арк).

  5. Сирик А.Н. Украинский рынок метизов: производство, торговля, потребление / Сборник докладов. II конференция с участием зарубежных компаний «Рынок метизов СНГ – 2006», 2006. – C. 46-48. (0,2 друк. арк).

  6. Сирик А. Слияния под вопросом: особенности развития металлургической отрасли сдерживают процессы концентрации на мировом рынке стали // Металл, 2006. – №8 (80). – С. 8-10. (0,3 друк. арк).