Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Лисяк Наталія Михайлівна. Регулювання економічних відносин міста і приміської зони : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Лисяк Н.М. Регулювання економічних відносин міста і приміської зони. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. - Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2009.

Дисертація присвячена питанням теоретичних і методичних положень регулювання економічних відносин міста і приміської зони. В роботі здійснено класифікацію суспільних потреб, на основі якої розкрито суть економічних відносин міста і приміської зони, які розглядаються як відносини в ході використання обмежених ресурсів для задоволення зростаючих потреб населення. Розглянуто законодавчі і теоретичні підходи до регулювання відносин міста і приміської зони та встановлено невідповідності у структурі цих відносин.

Проведено дослідження особливостей цих відносин на прикладі Львова і приміської зони. Встановлені загальні тенденції а також невідповідності у структурі цих відносин.

Обґрунтовано нові принципи регулювання економічних відносин міста і приміської зони: комплексності, узгодженості інтересів суб’єктів відносин, економічних взаємодій, суспільної корисності. Запропоновано економічні та організаційно-правові форми удосконалення цих відносин в межах економічного механізму їх регулювання.

Проведені дослідження й отримані результати дозволяють зробити такі висновки:

1. Вирішено важливе теоретичне завдання, а саме сформовано теоретико-методологічні основи дослідження системи «місто-приміська зона», а також запропоновано нове вирішення практичного завдання – удосконалення економічних відносин міста і приміської зони у цій системі.

Встановлено, що в умовах формування ринкових відносин і реформування форм власності в Україні, місто і приміська зона як просторові форми життєдіяльності суспільства, набувають ознак специфічного територіального суспільного утворення, в межах якого формуються спільні соціально-економічні інтереси населення міста і прилеглих до нього територіальних громад.

2. Здійснена класифікація суспільних потреб населення та вивчення можливостей їх реалізації в межах міста і приміської зони дозволяє по-новому тлумачити економічні відносини між містом і приміською зоною. Доведено, що потреби населення виступають ключовою складовою економічних відносин міста і приміської зони, а вимога їх задоволення – головною методологічною умовою їхнього регулювання.

3. Аналіз підходів до регулювання економічних відносин міст і приміських зон показав, що певні практичні кроки в цьому напрямі здійснено у сфері законодавчого забезпечення, існують напрацювання теоретичного характеру. Однак несистемність та відокремлений розгляд землевпорядних, економічних та організаційних чинників призводять до суттєвого міжпредметного розриву та втрати системних ефектів від їхньої взаємодії. Недостатньо відображено регіональну специфіку та аналіз цих проблем на мезорівні.

4. Виділено, систематизовано й проаналізовано фактори, які впливають на відносини міста і приміської зони. Вони стосуються ресурсів, структури та процесів системи, характеризують стан економічного розвитку територіальних громад, особливості планувальної організації, суспільно-виробничих відносин.

5. Особливості відносин міста і приміської зони формуються в результаті зростання диференціації функцій приміської зони, що відображає диверсифікацію сільськогосподарської діяльності населення приміської зони і проникнення нових функцій на її територію через участь міста, населення і суб’єктів економічної діяльності, що відображає кількісну та якісну оцінку потреб і можливостей їх задоволення в межах самого міста.

6. Проаналізовано суперечності у відносинах міста і приміської зони, які обумовлені недосконалими економічними механізмами з посиленням впливу планувальних і недооцінки організаційно-правових форм. Розрізнена політика органів влади у сфері містобудування, інвестиційна та фіскальна політика недостатньо враховують суспільну суть і користь від взаємодії міста і прилеглих територіальних громад, не сприяють забезпеченню суспільних ефектів.

7. Обґрунтовано принципи регулювання економічних відносин міста і приміської зони – комплексності, узгодженості інтересів, економічних взаємодій, суспільної корисності. Зазначені принципи передбачають спільне використання форм та методів управління територією, вимогу врахування інтересів всіх суб’єктів відносин в процесі здійснення господарської діяльності, підвищення суспільної корисності від реалізації господарської діяльності а також необхідність використання економічних методів та інструментів, характерних для ринкової економіки в межах нормативно-правового поля.

8. Економічний механізм відносин міста і приміської зони як сукупність доцільно спрямованих заходів у формі методів, інструментів у межах нормативно-правового і організаційного забезпечення - це цілісність, властивості якої проявляються лише за спільної взаємодії його складових. При цьому організаційна будова економічного механізму у відносин міста і приміської зони має відповідну структуру: правове регулювання у вигляді «Положення про агломерацію», організаційне забезпечення – створення Спілки агломерації, а також систему економічних методів та інструментів, які можуть використовуватись для досягнення поставлених цілей. Такі методи й інструменти включають: об’єднання коштів територіальних громад для вирішення зазначених завдань, субвенції з бюджетів вищих рівнів на виконання робіт загальнодержавного значення, залучення коштів на розвиток території через інвестиційні проекти.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Лисяк Н.М. Земля як економічний ресурс управління розвитком міст / Н.М. Лисяк // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональні суспільні системи: [зб. наук. праць] / ІРД НАН України; Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2004. – (Вип. 3 (XLVII): – с.270-281 (0,5 д.а.).

  2. Лисяк Н.М. Стан, проблеми та методи досліджень економіко-управлінської підсистеми міста / Н.М. Лисяк // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку: [зб. наук. праць]. – Львів: НУ «Львівська політехніка», 2006; № 570. – с.91-96 (0,59 д.а.).

  3. Лисяк Н.М. Міста та прилеглі території: нові підходи до розвитку їх взаємовідносин / М. Демків, Н.М. Лисяк // Регіональна економіка. – 2006. – №4. – С. 282-284 (0,27 д.а.). Особистий внесок автора (0,1): висвітлення основ регулювання взаємозв’язків міст і прилеглих територій).

  4. Лисяк Н.М. Вплив соціально-економічних трансформацій на систему землекористування в приміській зоні Львова / Н.М. Лисяк // Науковий вісник Національного аграрного університету: [зб. наук. праць]. – Київ: НАУ, 2007; вип.109. – с.275-285 (0,5 д.а.).

  5. Лисяк Н.М. Основні вимоги до проекту «Тимчасового положення про Львівську агломерацію» / М.М. Габрель, Й.Я. Хром’як, Н.М. Лисяк // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку: [зб.наук.праць].– Львів: НУ «Львівська політехніка», 2007; № 605. - с.66-70 (0,45 д.а.). Особистий внесок (0,2 д.а.): розробка і обґрунтування організаційної структури і фінансової діяльності Спілки агломерації).

Матеріали і тези конференцій

  1. Лисяк Н.М. Стан, проблеми та методи досліджень економіко-управлінської підсистеми міста / Н.М. Лисяк //Збірник матеріалів міжвузівської науково-технічної конференції науково-педагогічних працівників. – Львів: Інститут підприємництва та перспективних технологій при Національному університеті «Львівська політехніка», 2006. – С. 142-143 (0,1 д.а.).

  2. Лисяк Н.М. Теоретичні основи дослідження відносин міст і прилеглих територій / Н.М. Лисяк // Теорія і практика стратегічного управління розвитком регіональних суспільних систем: тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Івано-Франківськ, 2007. – С. 20-21 (0,09 д.а.).