Янчевський Руслан Володимирович. Регулювання демпінгового імпорту агропродовольчої продукції в умовах вступу України до СОТ : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2007.
Анотація до роботи:
Янчевський Р.В. Регулювання демпінгового імпорту агропродовольчої продукції в умовах вступу України до СОТ. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Національний аграрний університет, Київ, 2007.
Викладено результати комплексного дослідження теоретичних, методичних і методологічних напрямів державного регулювання експортно-імпортної діяльності в аграрному секторі України в умовах інтеграції в світовий економічний простір. Розкрито суть, причини та форми демпінгу у світовій торгівельній практиці. Узагальнені правила боротьби з недобросовісною конкуренцією на внутрішньому ринку агропродовольчої продукції, які формувалися під впливом досвіду найбільш розвинених країн світу. Відображено сучасний підхід до оцінки ефективності використання антидемпінгових заходів у зовнішньоекономічній діяльності.
За результатами проведеного дослідження виявлено агропродовольчі ринки, які є найбільш схильними до застосування цінової дискримінації з боку демпінгового імпорту, доведено наявність і необхідність застосування антидемпінгового мита на імпортну курятину, визначено вплив такого мита на перерозподіл суспільного надлишку та розроблено рекомендації щодо подальшого вдосконалення регулювання недобросовісного імпорту агропродовольчої продукції та покращення нормативно-правового забезпечення проведення антидемпінгових процесів в Україні.
Проведене дослідження дозволило отримати такі основні результати:
За сучасних умов розвитку вітчизняної економіки надзвичайно важливого значення набувають формування, розробка та застосування підходів щодо державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності АПК України, які б відповідали вимогам СОТ, ЄС та забезпечували достатній рівень захисту національного агропродовольчого виробництва.
Дослідження дає підстави стверджувати, що Україна своєчасно та належним чином зреагувала на проблеми міжнародного демпінгу, прийнявши 22 грудня 1998 р. ряд нормативно-правових документів, які в цілому називають “Антидемпінговим Кодексом України”. Основними серед них є: Закон України „Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту”, Закон України „Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту” та Закон України „Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту”.
Аналіз розвитку аграрної економіки України за період державотворення дає можливість зробити кілька узагальнених висновків. По-перше, за досліджуваний період (1991-2006 рр.) виробництво валової продукції сільського господарства скоротилося приблизно на третину, при цьому відбулася трансформація частки як у категорії виробників, так і у структурі галузей; по-друге, протягом досліджуваного періоду зовнішньоторговельне сальдо за групою товарів УКТ ЗЕД 01-24 залишалось позитивним. І по-третє, певні ринки агропродовольчої продукції були, є, і будуть імпортозалежними та такими, що потребують особливого режиму регулювання.
Вивчення кон’юнктури агропродовольчих ринків України дало підставу визначити окремі із них як імпортозалежні. Причому саме ринок м’яса та його сегмент курятина протягом досліджуваного періоду мав типові ознаки нестабільного формування сукупної пропозиції. Разом із тим, одночасно спостерігається, що значний обсяг продукції імпортується переважно з розвинутих країн, таких як США та ЄС. За суттєво-незмінних обсягів імпорту, які протягом останніх кількох років (2002-2006) складали у середньому 192 тис. тонн, ціна імпортної курятини на умові СIF (імпортне мито сплачено, порт-Україна) при відповідній калькуляції до роздрібного ринку становить орієнтовно 1434 дол. США / т, що є значно нижче рівня середньої внутрішньої ціни.
Антидемпінговим кодексом України визначається, що антидемпінгові заходи не застосовуються, якщо демпінгова маржа є нижчою за 2 %, або обсяг імпорту з певної країни, що підозрюється в застосуванні дискримінаційних цін нижчий за 3% від сукупного обсягу імпорту подібного товару. Дослідження дає можливість запропонувати змінити це правило і застосовувати його за умови, якщо обсяг імпорту, який можна трактувати як демпінговий, складає не менше 5 % від внутрішнього виробництва подібного товару.
Досвід боротьби з недобросовісною конкуренцією свідчить, що найбільш дієвими інструментами, які не заборонені правилами СОТ, є антидемпінгові, компенсаційні та спеціальні мита. На підставі вивчення умов підтримки сільськогосподарських виробників у Європейському Союзі, ролі експортних субсидій та інших інструментів регулювання доходів виробників обґрунтована потреба у використанні антидемпінгового мита, яке у своїй економічній сутності є вирівнювальним з точки зору механізму ціноутворення.
За допомогою методу (Welfare Analysis) проведено моделювання за трьома сценаріями впливу сучасного рівня митного регулювання, знижених тарифних бар’єрів після вступу до СОТ та антидемпінгового мита (розрахунковий рівень 39%) на перерозподіл суспільного надлишку до і після вступу України до СОТ. В умовах діючого митного регулювання імпорту курятини (сценарій 1) надходження в бюджет нашої держави і виграш національного виробника складе відповідно 47,6 і 61,3 млн дол. США, хоча у споживанні присутні втрати на рівні 40,8 млн дол. США викликані в першу чергу через наявність значної невідповідності у рівнях цін на внутрішньому і світових ринках.
Дослідження підтверджує в цілому позитивні наслідки застосування антидемпінгового мита на імпортну курятину в Україні (сценарій 3). За нашими розрахунками, надходження до державного бюджету зростуть на 113,75 млн дол. США порівняно із попереднім сценарієм, а зміни в надлишку споживача набудуть від’ємного значення і складуть 16,7 млн дол. США (втрат). При цьому, внутрішнє виробництво значно виграє, а загальний економічний ефект збільшиться на 347,8 млн дол. США і набуде позитивного значення.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях:
Янчевський Р.В. Антидемпінгове законодавство України в умовах вступу до СОТ //Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2003. – Вип. 66. – С.305 – 308.
Янчевський Р.В. Теоретичні аспекти застосування антидемпінгових інструментів // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2004. – Вип. 72. – С.312 – 316.
Янчевський Р.В. Антидемпінгове регулювання імпорту агропродовольчої продукції в Україні // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка. – 2006. – Вип. 34. – С.263 – 265.
Янчевський Р.В. Використання антидемпінгових заходів для забезпечення продовольчої безпеки України // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2006. – Вип. 97. – С.345 – 348.
Янчевський Р.В. Регулювання субсидованого імпорту агропродовольчої продукції // Вісник Сумського національного аграрного університету. – 2006. – Вип. 3-4 (20-21). – С.284-288.
Янчевський Р.В. Демпінговий імпорт агропродовольчої продукції в Україну: можливість виникнення та шляхи запобігання // Аграрний інформацій-ний науково-виробничий журнал “АгроІнКом”. – 2006. – № 1. –С.6 19.
Янчевський Р.В. Механізм уникнення цінової дискримінації в умовах інтеграції України до світового співтовариства // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2007. – Вип. 110. – Ч.2. – С.215 – 219.
Матеріали конференцій:
Янчевский Р.В. Анализ возможности возникновения субсидированного импорта после вступления Украины в ВТО // Материалы научно-практической конференции молодых ученых «Развитие инновационных процессов в АПК». – Орел: издательство ОрелГАУ, 2006. – С.54 – 56.