Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


315. Штапенко Оксана Всеволодівна. Регуляція дозрівання ооцитів та відтворювальної функції корів при дії гормонів in vitro та in vivo: дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / Інститут біології тварин УААН. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Штапенко О.В. Регуляція дозрівання ооцитів та відтворювальної функції корів при дії гормонів in vitro та in vivo. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. Інститут біології тварин УААН, Львів, 2004.

Вивчено вплив ряду гормонів та інших біологічно активних речовин на морфологічну характеристику ооцит-кумулюсних комплексів, їхню здатність до мейотичного дозрівання під час культивування in vitro. З’ясовано, що додавання до культурального середовища інсуліну, естрадіолу, преднізолону сприяє повноцінному дозріванню ооцитів, стимулює перебіг обмінних процесів у ядерному і цитоплазматичному апараті, проліферацію клітин кумулюсу. Вивчено динаміку дозрівання ооцитів в умовах in vitro під час культивування їх у середовищі з гідрокортизоном, кортикотропіном та преднізолоном та при додаванні до культурального середовища комплексу гормональних препаратів: інсуліну і естрадіолу; естрадіолу і преднізолону; інсуліну, естрадіолу і преднізолону. На основі одержаних результатів розроблено комплексні гормонально-вітамінні препарати, що містять інсулін і преднізолон, які вводять телицям підшкірно в складі ліпосомальних емульсій з метою забезпечення їх пролонгованої дії при стимуляції статевої охоти у корів in vivo.

Вивчено вплив низки природних і синтетичних гормонів при додаванні їх до культурального середовища на морфологічні показники ооцитів та вміст у них нуклеїнових кислот і білків з метою забезпечення оптимальних умов дозрівання яйцеклітин in vitro; на основі одержаних результатів розроблено гормонально-вітамінні препарати пролонгованої дії, що містять інсулін і преднізолон, для стимуляції естрального циклу у корів і телиць.

  1. При додаванні до культурального середовища клітин гранульози або низьких доз цитозолю клітин гранульози фолікулів яєчників корів (5 і 10 мкг білка/мл) підвищується повноцінність культивованих ооцитів та вміст РНК у них, тоді як при додаванні цитозолю клітин гранульози у високих дозах (вище 20 мкг/мл) якість ооцитів знижується внаслідок дегенерації ооплазми та відділення кумулюсу, що зумовлено, високою стероїдогенною активністю клітин та продукцією клітинами теки інгібуючих факторів.

  2. Вплив цитозолю клітин яйцепроводів та епідидимісу при додаванні їх у культуральне середовище на дозрівання ооцитів залежить від дози: низькі дози білків цитозолю клітин слизової оболонки яйцепроводу (5 мкг/мл) та епідидимісу (6 мкг/мл) стимулюють дозрівання ооцитів при культивуванні (вихід повноцінних ОКК становить відповідно 62% проти 50% та 80% проти 60% у контролі), тоді як високі дози порушують цей процес, що приводить до відділення та дегенерації клітин кумулюсу.

  3. Додавання до культурального середовища 0,5 мкг/мл синтетичного аналога простагландина F2–естрофану не впливає на дозрівання ооцитів.

  4. Доповнення середовища культивування естрадіолом дозозалежно впливає на здатність ОКК до повноцінного дозрівання та подальшого розвитку: під час додавання до культурального середовища естрадіолу в кількості 1 і 4 мкг/мл вона вища, ніж у дозі 7 і 10 мкг/мл.

  5. Здатність ооцитів корів до повноцінного дозрівання in vitro підвищується під час додавання до культурального середовища інсуліну. Додавання до інкубаційного середовища інсуліну в дозі 0,2 і 0,3 ІО/мл стимулює процеси мейотичного до зрівання і проліферацію клітин кумулюсу в ОКК, про що свідчить збільшення кількості повноцінних ОКК після 24-х годин культивування з 64% у контролі до 76 і 82% відповідно.

  6. У процесі культивування ОКК у середовищі з гідрокортизоном (5 мкг/мл) вихід повноцінних ооцитів становив 87% проти 77% у контролі, тоді як кортикотропін викликає зменшення якісних ооцитів до 40% проти 70% у контролі.

  7. Найбільший стимулюючий ефект на дозрівання ооцитів in vitro та синтез нуклеїнових кислот в ОКК викликає преднізолон: при додаванні його до культурального середовища в дозі 0,2 і 0,4 мкг/мл вихід ОКК зростає відповідно з 67,5% до 86,6 і 90% в порівнянні з контролем.

  8. При додаванні до культурального середовища комплексу гормональних препаратів – інсулін+естрадіол, естрадіол+преднізолон, інсулін+естрадіол+преднізолон – вихід повноцінних ооцитів підвищується внаслідок активації геному, що приводить до збільшення вмісту нуклеїнових кислот і проліферації клітин кумулюсу (Р<0,05).

  9. Уведення телицям інсуліну та преднізолону у вигляді ліпосом у складі гормонально-вітамінного препарату з метою стимуляції естрального циклу приводить до активації овуляторних процесів, до зростання маси яєчників (Р<0,01) внаслідок збільшення кількості преовуляторних фолікулів та жовтих тіл.

  10. Уведення телицям преднізолону в складі гормонально-вітамінного препарату з метою пролонгованого впливу на функцію статевих органів під час стимуляції статевої охоти викликає підвищення синтезу РНК і ДНК в ядрах (Р<0,05; Р<0,01) і мітохондріях (Р<0,05; Р<0,01) клітин ендометрію і яєчників.

Публікації автора:

1. Штапенко О.В. Вплив естрадіолу, прогестерону, преднізолону на стан ооцит-кумулюсних комплексів // Наук. вісн. нац. аграрного ун-ту. – Київ, 2000. – Вип. 22. – С. 166-169.

2. Штапенко О.В. Вплив біологічно активних речовин на ооцит-кумулюсні комплекси // Вісник Полтавського с.-г. ін-ту. – 2001. - № 2-3. – С. 18-20.

3. Штапенко О.В. Роль кортикостероїдних гормонів у процесах дозрівання ооцит-кумулюсних комплексів in vitro // Науково-техн. бюлетень Інституту біології тварин. – 2003. – Вип. 5, № 1-2. – С. 179-181.

4. Морфологічні дослідження яєчників статевозрілих телиць при введенні інсуліну та солу-медролу / Штапенко О.В., Гевкан І.І., Чорненький Т.Я., Воробець Л.В. // Наук. вісн. нац. аграрного ун-ту. – Київ, 1999. – Вип. 16. – С. 201-204. (Дисертант брала участь у плануванні та проведенні експерименту, провела статистичне опрацювання та аналіз отриманих результатів і написання статті).

5. Штапенко О.В., Розгоні І.І. Вплив інсуліну і преднізолону на рівень нуклеїнових кислот в тканинах телиць // Наук. вісн. Львів. держ. акад. вет. мед. ім. С.З.Гжицького. – 2000. – Т.1, № 2. – С. 267-271. (Дисертант визначала вміст нуклеїнових кислот у тканинах, провела статистичне опрацювання та аналіз отриманих результатів і написання статті).

6. Штапенко О.В., Розгоні І.І. Нуклеїнові кислоти і білки в репродуктивних органах телиць під впливом гормонально вітамінних препаратів // Науково-техн. бюлетень Інституту біології тварин. – 2002. – Вип. 4, № 1. - С. 159-163. (Дисертант провела експериментальні дослідження, визначала вміст нуклеїнових кислот і білків у репродуктивних органах, підготувала матеріал роботи до друку).

7. Вплив інсуліну і естрадіолу на дозрівання ооцит-кумулюсних комплексів яєчників корів in vitro / О.В. Штапенко, І.І. Гевкан, Т.Я. Чорненький, І.І. Розгоні // Тези доп. міжнар. конф. “Біологічні основи живлення сільськогосподарських тварин”. – Львів, 1998. - С. 25-26. (Дисертант брала участь у проведенні досліджень, статистичному опрацюванні результатів, аналізі експериментальних даних, написанні тез доповіді).