Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Ольшанська Олена Петрівна. Регіональний менеджмент формування трудового потенціалу, : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Ольшанська О.П. Регіональний менеджмент формування трудового потенціалу. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка, Полтава, 2009.

У роботі розкриті теоретико-методичні основи менеджменту трудового потенціалу регіону через визначення його економічної сутності та дослідження розвитку. Удосконалено методичні підходи до аналізу й оцінки впливу факторів регіонального менеджменту на систему формування та використання трудового потенціалу, проаналізовано тенденції формування трудового потенціалу регіону, виявлено особливості його менеджменту на регіональних ринках праці. Визначено шляхи вдосконалення регіонального менеджменту формування й розвитку трудового потенціалу, досліджено за допомогою економіко-статистичного моделювання вплив факторів регіонального менеджменту на систему формування та використання трудового потенціалу, розроблено організаційно-економічні заходи щодо його вдосконалення.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та розв’язання наукового завдання, що виявляється у розвитку та поглибленні теоретичних підходів і науково-методичного забезпечення регіонального менеджменту формування трудового потенціалу. Дисертаційне дослідження дає підстави зробити ряд наукових висновків, що мають практичний характер.

1. На підставі теоретичних узагальнень і детального структурно-понятійного аналізу запропоновано регіональний підхід до менеджменту трудового потенціалу. Досліджено зміст та значення категорій «трудовий потенціал регіону», «трудовий капітал регіону» і «регіональний менеджмент трудового потенціалу», зроблено їх уточнення, розкрита їх роль у системі соціально-економічних категорій. Виявлено фактори регіонального менеджменту формування трудового потенціалу, визначено його роль у поліпшенні стану регіональних ринків праці.

2. Вивчено розвиток теоретичних підходів регіонального менеджменту формування та використання трудового потенціалу на основі систематизації позицій вітчизняних і зарубіжних наукових шкіл, що дозволяє краще застосувати теоретико-методологічні та практичні підходи до формування трудового потенціалу регіону. Обґрунтовано доцільність використання розробок українських учених, зокрема М.Туган-Барановського, С.Подолинського, В.Василенка й інших при вдосконаленні професійного навчання з підготовки фахівців робітничих професій, активізації трудових ресурсів, узгодженні інтересів працівників і підприємців.

3. Досліджено регіон як складну соціально-економічну систему, визначено принципи регіонального менеджменту формування та використання трудового потенціалу, обґрунтовано доцільність посилення ролі регіональних органів влади в управлінні даними процесами.

4. Авторський методичний підхід щодо дослідження регіонального менеджменту формування трудового потенціалу характеризується комплексним використанням показників, сучасних методів кластеризації, економіко-статистичного моделювання та прогнозування, що дозволяє дослідити взаємний вплив факторів регіонального менеджменту на формування і використання трудового потенціалу. Використання даної методики сприятиме підвищенню якості управлінських рішень та ефективності контролю з боку регіональних органів влади у сфері формування трудового потенціалу регіону.

5. Проаналізовано тенденції формування та використання трудового потенціалу регіону, які свідчать, що, з одного боку, спостерігається певна стабілізація кількості економічно активного населення поряд із стійкою тенденцією до постаріння, з іншого – зберігається динаміка зменшення чисельності працездатного населення через депопуляцію, зниження рівня життя, недотримання норм харчування, погіршення соціальних умов, що в майбутньому призведе до обмеження трудових ресурсів регіону та потребує зміни технології їх менеджменту.

6. Досліджено особливості менеджменту формування трудового потенціалу на регіональних ринках праці. Запропоновано оцінювати результативність діяльності Державної служби зайнятості за такими показниками: рівнем виконання регіональних програм зайнятості щодо працевлаштування незайнятих громадян; часткою працевлаштованих незайнятих громадян від загальної чисельності; умовами працевлаштування; коефіцієнтом використання вакансій; чисельністю працевлаштованих на одного працівника служби; тривалістю і частотою обліку в службі зайнятості. Здійснено прогноз чисельності зайнятого населення Полтавського регіону до 2011 р., який свідчить про її зменшення.

7. Сформовано основні шляхи розвитку трудового потенціалу на регіональному рівні. Зокрема, обґрунтовано, що найдоцільнішими є інвестиції у перенавчання та підвищення кваліфікації працівників у галузях із швидким оборотом капіталу й великим експортним потенціалом, інноваційні галузі, що формують матеріально-технічну базу виробництва та визначають рівень економічної безпеки України, забезпечують створення і функціонування виробничої та комерційної інфраструктур, сприяють зайнятості населення й задовольняють першочергові потреби суспільства.

8. Проведено кластеризацію регіонів за факторами, що характеризують різноманітні аспекти трудового потенціалу: вартісний (середньомісячна номінальна заробітна плата найманих працівників), кількісний (питома вага економічно активного населення в загальній чисельності населення працездатного віку), якісний (питома вага опанування нових професій і підвищення кваліфікації). Установлено вплив факторів регіонального менеджменту на середньорічну регіональну продуктивність праці. Визначено, що найбільший вплив у першому кластері мають фактори перенавчання і підвищення кваліфікації та розвиток малого бізнесу, а у другому кластері – середньомісячна заробітна плата. Це дозволяє вдосконалити систему контролю за формуванням і використанням трудового потенціалу на регіональному рівні та визначити шляхи підвищення ефективності цих процесів.

9. Розроблено систему заходів щодо ефективного використання трудового потенціалу й економії бюджетних коштів шляхом удосконалення системи професійного навчання із застосуванням модульно-індивідуальної системи навчання для задоволення попиту на регіональному ринку праці у висококваліфікованих кадрах; створення відділу регіонального менеджменту формування трудового потенціалу у складі Головного управління праці та соціального захисту Полтавської облдержадміністрації для реалізації Стратегії розвитку Полтавської області до 2015 р. і координації діяльності обласного центру зайнятості та приватних агентств із проблем працевлаштування в регіоні.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

1. Мороз О.П. Вплив економічних інтересів на становлення ринкового механізму управління трудовою діяльністю / Мороз О.П. // Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту. – Полтава, 1999.– № 6.– С.50–53.

2. Дубіщев В.П. Особливості демографічної та соціально-економічної ситуації на Полтавщині / Дубіщев В.П., Мороз О.П. // Регіональні перспективи – наук.-практ. журнал: «Економічні проблеми регіонів ХХІ». – 2001. – № 5–6. – С.34–35. (Особистий внесок – запропоновано систему заходів щодо соціального захисту та ефективного використання трудового потенціалу Полтавського регіону).

3. Іванюта С.М. Демографічні процеси у формуванні трудового потенціалу регіону / Іванюта С.М., Ольшанська О.П. // Економіка і регіон. Наук. вісн. – Полтава: ПолтНТУ, 2006. – № 4 (11). – С. 137–142. (Особистий внесок – узагальнено тенденції формування трудового потенціалу регіону).

4. Ольшанська О.П. Розвиток теоретичних положень управління трудовим потенціалом / Ольшанська О.П. // Формування ринкової економіки: Зб. наук. пр. Спец. вип. Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики. Т. 1. Ч. ІІ. – К.: КНЕУ, 2007. – С. 619–625.

5. Ольшанська О.П. Економічна сутність трудового потенціалу регіону, його трудового капіталу та регіонального менеджменту у цій сфері / Ольшанська О.П. // Економіка і регіон. Наук. вісн. – Полтава: ПолтНТУ, 2008. – № 3 (18). – С. 153–157.

6. Чичкало-Кондрацька І.Б. Моделювання впливу факторів регіонального менеджменту на систему формування та використання трудового потенціалу / Чичкало-Кондрацька І.Б., Ольшанська О.П. // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. Вип. 245: в 5 т. – Т.ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – С. 783–787. (Особистий внесок – удосконалено методичні підходи до аналізу та оцінки впливу факторів регіонального менеджменту на формування і використання трудового потенціалу).

Статті в інших наукових виданнях

7. Мороз О.П. Організаційні структури та принципи їх побудови / О.П.Мороз // Державний міжвід. наук. зб. Івано-Франківського держ. техн. ун-ту нафти і газу. – Івано-Франківськ, 1996. – С. 122–128.

8. Мороз О.П. Сутність та зміст економічного механізму управління трудовою діяльністю / Мороз О.П. // Придніпровський науковий вісник. Сер. Економіка. – Дніпропетровськ, 1998. – № 126. – С. 66–68.

9. Аранчій В.І. Особливості розвитку теоретичних підходів до управління трудовою діяльністю / Аранчій В.І., Мороз О.П. // Придніпровський науковий вісник. Сер. Економіка. – Дніпропетровськ, 1998. – № 128. – С. 66–70. (Особистий внесок – систематизовано позиції вітчизняних та зарубіжних наукових шкіл щодо регіонального менеджменту формування трудового потенціалу).

10. Мороз О.П. Соціально-економічні основи управління трудовою діяльністю / Мороз О.П. // Придніпровський науковий вісник. Сер. Економіка. – Дніпропетровськ, 1998. – № 129. – С. 14–16.

11. Мороз О.П. Структура економічного механізму управління трудовою діяльністю та його основні функції на регіональному рівні / Мороз О.П. // Економіка і регіон. Наук. вісн. – Полтава: ПолтНТУ, 2003. – № 1. – С. 134–135.

12. Мороз О.П. Теоретичні засади дослідження процесу управління трудовим потенціалом регіону / Мороз О.П. // Економіка і регіон. Наук. вісн. – Полтава: ПолтНТУ, 2004. – № 2 (3). – С.153–156.

Тези наукових конференцій

13. Мороз О.П. Методологічні основи формування системи управління трудовою діяльністю в умовах ринкової орієнтації економіки / Мороз О.П. // Україна в ХХІ столітті: концепції та моделі економічного розвитку: Матеріали V Міжнар. конгресу укр. економістів. Львів, 2000 р. Ч. ІІ. – Л.: НАН України. Інститут регіональних досліджень, 2000. – С. 49–52.

14. Мороз О.П. Дослідження демографічної і соціально-економічної ситуації Полтавської області та впливу економічних інтересів на становлення ринкового механізму управління трудовою діяльністю / Мороз О.П. // Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації: Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф.: Екон. вісн. Нац. гірничої акад. України. Т. 1. – Дніпропетровськ: РИК НГА України, 2001. – № 2. – С. 21–22.

15. Мороз О.П. Управління трудовою діяльністю: поняття, сутність, основні тенденції розвитку теоретичних підходів / Мороз О.П. // Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть: Пр. Міжнар. наук.-теорет. конф. Тернопіль, 2003 р. – Тернопіль: ІЕП, 2003. – С.324.

16. Ольшанська О.П. Застосування багатофакторного кореляційно-регресійного аналізу в управлінні трудовими ресурсами регіону / О.П.Ольшанська // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. [«Роль інформаційних систем і технологій у забезпеченні конкурентоспроможності підприємств»]. Полтава, 2006 р. – Полтава: ПДАА, 2006. – С. 32–34.

17. Ольшанська О.П. Удосконалення менеджменту формування трудового потенціалу як фактор забезпечення конкурентноздатності регіону / О.П.Ольшанська // Матеріали Міжнародної наук.-практ. конф. [«Формування конкурентноздатності підприємств АПК»]. Полтава, 2008 р.: – Полтава: РВВ ПДАА, 2008. – С. 245–248.

18. Ольшанська О.П. Показники регіонального менеджменту формування та ефективного використання трудового потенціалу регіонів / О.П.Ольшанська // Матеріали Міжнародної наук. конф. [«Макроекономічне регулювання інвестиційних процесів та впровадження стратегії інновативно-інноваційного розвитку в Україні»]. Київ, 2008 р.: – К.: НАН, РВПС України, 2008. – С.215–218.