Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Шпак Любов Олександрівна. Регіональні проблеми формування ринку торгівлі споживчими товарами : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Шпак Л.О. Регіональні проблеми формування ринку торгівлі споживчими товарами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, м. Київ, 2007.

У дисертаційній роботі розкрита сутність поняття регіонального ринку торгівлі споживчими товарами, поглиблено теоретико-методологічні основи торговельної діяльності, визначено характер та особливості торгівлі споживчими товарами, які розглядались в регіонально-історичній ретроспективі як процес розгортання внутрішнього зв’язку суб’єктів торгівлі з регіональним виробництвом, що дозволило об’єктивно оцінити їхню значущість у розвитку економіки регіону.

Обґрунтовано наукові основи формування та функціонування ринку торгівлі споживчими товарами і його зв’язку з суспільним регіональним виробництвом, розкрито його зміст, характер і особливості через внутрішню сутнісну структуру для забезпечення реалізації прав власності учасників товарного обміну в регіоні;

Виявлено новітні тенденції розвитку та розміщення об’єктів торгівлі споживчими товарами у мережах розселення, які обумовлені трансформаційними процесами в економіці держави. Розширено систему принципів формування регіонального ринку споживчих товарів за рахунок специфічних для нього принципів, зокрема таких як збалансованість та пропорційність розміщення елементів регіонального ринку торгівлі споживчими товарами; економічна самостійність, поєднання інтересів усіх структурних підрозділів регіонального торгового ринку. Поглиблено методичні засади оцінки економічної ефективності торгівлі споживчими товарами за рахунок розробки алгоритму постановки економічних і комунікаційних цілей просування споживчих товарів, який ґрунтується на ієрархічній моделі поведінки цільової аудиторії.

Удосконалено механізм реалізації маркетингової концепції розвитку регіонального ринку торгівлі споживчими товарами. Обґрунтовано основні напрями підвищення ефективності просування споживчих товарів в регіоні на основі вдосконалення форм і методів торгівлі, розроблено рекомендації і пропозиції щодо вдосконалення просування споживчих товарів з використанням сучасних економічних важелів на загальнодержавному і регіональному рівнях.

Ринкові умови господарювання в Україні зумовили фундаментальні трансформаційні зрушення в усіх сферах життя суспільства. Пріоритетним напрямом сучасних соціально-економічних реформ є підвищення рівня життя всіх верств населення регіонів, суттєвою складовою якого виступає всебічне і повне задоволення потреб різних соціальних і територіальних груп населення у споживчих товарах. Головним джерелом товарного забезпечення споживчого попиту є торгівля споживчими товарами, яка пов’язує їхнє виробництво і споживання. У дослідженні виявлено сутність, новітні тенденції розвитку та розміщення об’єктів торгівлі споживчими товарами, які обумовленні трансформаційними процесами в економіці держави.

Результати проведеного дослідження дозволили сформулювати такі теоретико-методологічні, методичні та практичні висновки.

1. Зміст торгівлі споживчими товарами розкрито через внутрішню сутнісну структуру, що відображає її діяльність з позиції централізації пропозиції та попиту, забезпечення пропорційності обміну, реалізації прав власності учасників товарного обміну в регіоні. Внутрішня торгівля споживчими товарами є важливою сферою економіки та складовою споживчого ринку, що впливає на розвиток виробничих відносин і економіку регіонів в цілому, від рівня функціонування якої залежить забезпечення ефективності господарських зв’язків, бюджетоутворення, рівень обслуговування населення та його добробут.

2. Торгівля, як і інші складові економіки України, за період 1990-1999 рр. пережила соціально-економічну кризу. З 2000 року спостерігається позитивна динаміка в розвитку торгівлі, яка була значно меншою від розмірів падіння. В розрізі окремих областей України спостерігалися суттєві відмінності в каналах реалізації та їхній питомій вазі в загальному обсязі роздрібного товарообороту регіонів. Це пояснюється, з одного боку, різним співвідношенням промислового та аграрного виробництва по регіонах, з другого – різним товарним забезпеченням торгівлі і умовами самозабезпечення споживчими товарами населення.

3. В дослідженні розширено систему принципів формування регіонального ринку споживчих товарів за рахунок специфічних для нього принципів, зокрема таких як збалансованість та пропорційність розміщення елементів регіонального ринку торгівлі споживчими товарами; економічна самостійність, поєднання інтересів усіх структурних підрозділів регіонального торгового ринку. Їх дотримання сприяє вирівнюванню необґрунтованих розходжень у рівнях торговельного обслуговування населення регіонів і зближенню рівнів їхнього соціально-економічного розвитку, зменшенню соціальної напруги, що є важливим напрямком регіональної політики держави в сучасних умовах.

4. Поглиблено методичні засади оцінки економічної ефективності торгівлі споживчими товарами за рахунок розробки алгоритму постановки економічних і комунікаційних цілей просування споживчих товарів, який ґрунтується на ієрархічній моделі поведінки цільової аудиторії. Запропонована методика є одним із багатоваріантних підходів до розроблення конкретних рішень в області галузевого і територіального управління торгівлею споживчими товарами, результати якої сприяють вирішенню соціально-економічних проблем розвитку регіонів.

5. Виявлено основні проблеми розвитку ринку торгівлі споживчими товарами, а саме: низький рівень інформаційної забезпеченості як виробників, так і продавців; недостатні послідовність та комплексність формування нормативно-правової бази щодо регулювання сфери торгівлі; неоднозначність отриманих результатів процесу реформування власності у сфері торгівлі; невисокий рівень наукового та інноваційно-технологічного потенціалу, що склався у сфері торгівлі; суттєвий розрив у розвитку роздрібної торгівлі в сільській місцевості та у містах.

6. Сучасний стан торговельної діяльності на регіональному рівні, зокрема в Черкаській області, обумовлений впливом ряду факторів загальноекономічного характеру, специфікою розвитку регіону та особливостями діяльності окремих підприємств, які, в результаті проведеного дослідження, виділені в стійкі тенденції. За досліджуваний період відбулася певна стабілізація товарозабезпечення суб’єктів, які здійснюють свою діяльність у сфері торгівлі.

7. При розробці основних напрямів підвищення ефективності функціонування регіонального ринку торгівлі споживчими товарами, важливим є оцінка джерел формування та система товаропросування на регіональному ринку торгівлі; удосконалення територіальної організації торгівлі споживчими товарами; оптимізація маркетингової діяльності та підвищення конкурентоспроможності підприємств торгівлі споживчими товарами в регіоні. Вдосконалено механізм реалізації маркетингової концепції розвитку регіонального ринку торгівлі споживчими товарами. Обґрунтовано основні напрями підвищення ефективності просування споживчих товарів в регіоні на основі вдосконалення форм і методів торгівлі, розроблено рекомендації і пропозиції щодо вдосконалення просування споживчих товарів із використанням сучасних економічних важелів на загальнодержавному та регіональному рівнях.

8. Визначено систему факторів ефективності управління просуванням споживчих товарів, основними з яких є зовнішні та внутрішні макрофактори і мікрофактори, що стосуються безпосередньо торговельного підприємства. Головна мета оцінки ефективності менеджменту, у цьому випадку, зводиться до виявлення невикористаних можливостей і резервів системи управління, її впливу на керовану систему та забезпечення конкурентоспроможності регіональних господарських систем.

9. Розроблено метод кількісної оцінки конкурентоспроможності підприємств ринку торгівлі споживчими товарами, який оснований на бальній оцінці її складових за допомогою математичного апарату. Сформовано методичний підхід до управління конкурентоспроможністю підприємств торгівлі, зміст якого полягає у виявленні конкурентних недоліків торгової мережі, визначенні напрямку підвищення конкурентоспроможності, встановленні і досягненні цільових конкурентних переваг.

10. Ґрунтуючись на потужному економіко-математичному апараті для розв’язання важливих різноманітних задач використання ресурсів, побудовано оптимальну структурну схему руху товарних потоків, яка містить в собі три основні блоки задач: обґрунтування оптимальних рішень, організацію руху системи й узгодження роботи окремих ланок процесу руху товарів народного споживання. Доведено, що спільне розв’язання названих задач приводить до одержання сполучної системи руху товарних потоків по товаропровідних каналах.

11. Запропоновано метод управління каналами розподілу, що включає в себе аналіз певних особливостей і обмежень (характеристики товарів, споживачів, фірми і конкурентів), визначення структури торгової мережі (вибір довжини, ширини і кількості каналів), побудови системи каналів розподілу, аналіз створеної структури торгової мережі, оптимізацію системи каналів розподілу. Вдосконалено методи організації ефективної взаємодії зі споживачами, засновані на комплексному урахуванні потреб клієнтів, визначенні і реалізації заходів, що дозволяють споживачам більш ефективно просувати товар компанії далі по ланцюгу розподілу.

12. Доведено, що важливим напрямом удосконалення територіальної організації торгівлі продовольчими товарами в регіоні є поглиблення її територіальної і галузевої концентрації та спеціалізації з метою створення умов для комплексного задоволення попиту споживачів на споживчі товари та забезпечення високої якості торговельного обслуговування за рахунок підвищення ефективності використання матеріальних, фінансових і трудових ресурсів торгівлі, розширення та зміцнення її міжгалузевих і регіональних економічних зв’язків із постачальниками товарів, впровадження новітніх торговельних технологій.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Шпак Л.О. Організаційно-економічні основи ефективного управління просуванням товарів // Зб. наук. праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2005.– Вип. 13. – С. 269–273.

  2. Шпак Л.О. Дослідження стану та динаміки розвитку торгівлі в Черкаському регіоні // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 206. Т. ІІІ. – С. 678–686.

  3. Шпак Л.О. Роль торгівлі в розвитку продуктивних сил // Зб. наук. праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – Вип. 14. – С. 283–287.

  4. Шпак Л.О. Формування ресурсного потенціалу торгівлі як основи розвитку регіональних ринків споживчих товарів // Зб. наук. праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – Вип. 15. – С. 318–322.

  5. Шпак Л.О. Оцінка конкурентоспроможності організацій оптової торгівлі // Наук. праці Кіровоградського національного технологічного університету: Економічні науки. – Кіровоград: КНТУ, 2005. – Вип. 8. – С. 329–333.

  6. Шпак Л.О. Теоретичні основи організації та управління торгівлею на сучасному етапі господарювання // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. праць. – К.: РВПС України НАН України, 2005. – Ч. ІІ. – С. 189–195.

  7. Шпак Л.О. Стан та проблеми розвитку торгівлі у Черкаському регіоні // Економіка і регіон: Науковий вісник Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка. – Полтава: ПНТУ, 2005. – № 3 (76). – С. 13–19.

Матеріали наукових конференцій

  1. Шпак Л.О. Роль торгівлі продовольчими товарами в сучасному територіальному поділі праці // Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. Запоріжжя, 20 квітня 2005 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 203–205.

  2. Шпак Л.О. Сутність організації торгівлі в умовах ринку // Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Луцьк, 3–5 червня 2005 р. – Луцьк: Волинськ. держ. ун-т, 2005. – С. 455–456.

  3. Шпак Л.О. Особливості процесу управління просуванням товару в сучасних умовах // Динаміка наукових досліджень‘2005: Матеріали IV Міжнар. наук.-практ. конф. Дніпропетровськ, 20–30 червня 2005 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 20 «Регіональна економіка». – С. 48–51.

  4. Шпак Л.О. Систематизація маркетингової інформації на підприємствах оптової торгівлі // Модернізація політики та управління в Німеччині та Україні у контексті євроінтеграції: Матеріали І Міжнар. наук.-практ. конф. Черкаси, 26–28 травня 2005 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С. 83–85.

  5. Шпак Л.О. Зовнішні фактори впливу на ефективність управління просуванням товару // The science: theory and practice: Materials of international scientifical-practical conference. Dnepropetrovsk, July, 20th – August, 5th, 2005. – Prague; Dnepropetrovsk; Belgorod, 2005. – Vol. 10 «Economic sciences». – P. 84–86 .

  6. Шпак Л.О. Удосконалення методів оцінки конкурентоспроможності підприємств оптової торгівлі // Теорія і практика сучасної економіки: Матеріали VІ міжнар. наук.-практ. конф. Черкаси, 28–30 верес. 2005 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – C. 373–376.

  7. Шпак Л.О. Оптимізація структурної схеми руху потоків товарів народного споживання (на прикладі Черкаської області) // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю: Матеріали IІІ міжнар. наук.-практ. конф. Черкаси, 5–7 жовтня 2005 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С. 70–72.

  8. Шпак Л.О. Особливості формування ресурсного потенціалу регіональної торгівлі споживчими товарами // Інвестиційні стратегії підприємств України на міжнародних товарних та фінансових ринках: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. Дніпропетровськ, 3–4 лютого 2006 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Т. 3. – С. 79–81.

  9. Шпак Л.О. Розвиток та підвищення ефективності функціонування торгівельних відносин // Модернізація політики та управління в Німеччині та Україні в контексті євроінтеграції: Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. Форос, 17–20 серпня 2006 р. – Черкаси – Форос, 2007. – Т. 1. – С. 75–77.