Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


566. Мішньов Ігор Анатолійович. Регіональні аспекти інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств: дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Харківський національний аграрний ун-т ім. В.В.Докучаєва. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Мішньов І.А. Регіональні аспекти інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Сумський національний аграрний університет, Суми 2004.

Дисертаційна робота присвячена розробці системи заходів щодо активізації інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств.

В роботі характеризується стан соціально-економічного розвитку Сумської області, аналізується інвестиційний клімат регіону. Визначається геополітичне розташування області, як фактор привабливості інвестицій. Виявлено значимість прямих інвестицій в економіці регіону, об’єктивні та суб’єктивні проблеми інвестиційної діяльності, пріоритетні напрямки залучення інвестицій. Основні висновки та рекомендації використані при розробці механізмів активізації інвестиційного процесу та реалізації регіональної інноваційно-інвестиційної програми.

  1. Уточнено термін „інвестиційна діяльність” та „інвестиційний процес”. В сучасній економічній літературі існують різні підходи до визначення поняття „інвестиції”. Найбільш всебічно відображає сутність цієї категорії тлумачення, яке визначає інвестиції як сукупність всіх видів витрат одноразового характеру, що вкладаються в об’єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої утворюється прибуток (дохід) або досягається соціальний ефект. Принципова відмінність між інвестиційною діяльністю та інвестиційним процесом полягає в тому, що інвестиційна діяльність це проектна, організаційна, управлінська, контрольна робота, яка виконується в інтересах планової реалізації інвестицій. Інвестиційний процес – це сукупність послідовних дій для досягнення якого-небудь результату. Інвестиційна діяльність та інвестиційний процес виступають об’єктами регулювання й управління як з боку держави та місцевих органів влади, так і з боку учасників й інвесторів.

  2. Успішна інвестиційна діяльність можлива за умови створення сприятливого інвестиційного клімату, тобто середовища, в якому проходять інвестиційні процеси. Воно формується під впливом політичних, економічних, соціальних та інших факторів, що визначають умови інвестиційної діяльності в регіоні і ступінь ризику інвестування. Параметрами оцінки інвестиційного клімату в країні, регіоні, галузі та підприємстві виступають кількісні та якісні характеристики їх стану та розвитку. В умовах реформування відносин власності і форм господарювання виникає гостра необхідність дослідження інвестиційного клімату функціонування сільськогосподарських підприємств з урахуванням регіональних особливостей.

  3. Інвестиційна діяльність сільськогосподарських підприємств значною мірою залежить від ролі і місця цієї галузі у системі агропромислового комплексу, насамперед це стосується характеру економічних відносин між сільським господарством та іншими сферами АПК. Крім того, вона формується під впливом різноманітних природно-кліматичних, економічних, фінансових, соціальних та інших особливостей галузі. З метою їх врахування в дослідженнях і практичній роботі слід використовувати запропоновану в дисертації класифікацію особливостей інвестиційної діяльності у сільському господарстві, яка побудована за п’ятьма ознаками: специфічні цілі, завдання, напрями інвестиційної діяльності, об’єкти інвестицій і фактори впливу на інвестиційний клімат.

  4. Інвестиційну діяльність й інвестиційний клімат слід розглядати як багатогранні і багатофакторні явища, які потребують комплексних оцінок. В дисертації запропонована сукупність методів, підходів і показників оцінки інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств на макро- і мікрорівнях. Вони забезпечують комплексність аналізу, врахування масштабу, напрямів і пріоритетів інвестиційної діяльності, оцінку інвестиційного клімату, умов інвестиційної діяльності та інвестиційної привабливості, а також оцінку джерел фінансування інвестицій. Зазначені аспекти оцінок аналізуються на всіх рівнях, але зміст, підходи, методи і показники аналізу у більшості випадків відрізняються. Виключенням є наскрізні показники динаміки, структури і ефективності інвестицій.

  5. Оцінка умов інвестиційної діяльності й інвестиційного клімату сільськогосподарських підприємств Сумської області показала, що вони мають сприятливі природно-кліматичні та економічні умови, а також значний ресурсний потенціал для забезпечення розширеного відтворення й інвестиційної діяльності. Але ринкові трансформації не супроводжувалися відповідними організаційними заходами, спрямованими на пріоритетний розвиток аграрного сектора економіки. Все це призвело до негативних соціально-економічних наслідків. За 19902002 рр. обсяг виробництва валової продукції в сільськогосподарських підприємствах скоротився на 2009 млн. грн, або в 3,1 рази, в тому числі продукції рослинництва – в 2,5 рази, а продукції тваринництва – в 4,3 рази. Питома вага їх в загальному обсязі валової продукції знизилася з 72,3% в 1990 р. до 45,7 % в 2002 р. Такі тенденції розвитку галузей призвели до суттєвих змін в структурному співвідношенні валової продукції рослинництва і тваринництва. В 1990 р. питома вага продукції тваринництва складала 46,7 %, а в 20002002 рр. – 41,3-42,4 %. У 1990 р. прибуток від господарської діяльності колгоспів і радгоспів становив 428 млн. грн, а рівень рентабельності – 38,5%. По іншому складувалася ситуація в післяреформовий період: в 19952002 рр. впродовж п’яти років сільськогосподарські підприємства були збитковими і тільки три роки – прибутковими. Сума збитків за ці роки становила 616,3 млн. грн і перевищувала суму прибутку (150,1 млн. грн) в чотири рази. Якщо в 1990 р. 99% всіх колгоспів і радгоспів були рентабельними, то в 2002 р. питома вага збиткових господарств досягла 61,8 % (в 1998 р. – 91,1 %), а рівень збитковості становив 8,5 %.

  6. Скорочення інвестиційної діяльності в сільськогосподарських підприємствах області обумовило істотне зменшення обсягу основних засобів. Якщо в 1990 р. їх обсяг становив 3300 млн. крб. (4924,1 млн. ум. грош. од.), то в 2002 р. – 2225,3 млн. грн (438,4 млн. ум. грош. од.); в розрахунку на 1 га сільськогосподарських угідь ці показники зменшилися відповідно з 2040 крб. (3044 ум. грош. од.) до 2321 грн (432 ум. грош. од.), або в 7 разів. Зниження рівня фондозабезпеченості супроводжувалося відповідним зниженням технічної та енергетичної оснащеності. Парк тракторів скоротився в 1,7 рази, зернозбиральних комбайнів – в 2, кукурудзозбиральних – в 2,7, бурякозбиральних комбайнів – в 1,5, вантажних автомобілів – в 2,1 рази. Споживання електроенергії на виробничі потреби скоротилося в 5,8 рази, а внесення органічних і мінеральних добрив на 1 га посівної площі – відповідно в 5,2 і 8,2 рази.

  7. Важливу роль у формуванні збалансованої структури основного і оборотного капіталу відіграє інвестиційна діяльність. У 80-і роки зростаючі обсяги інвестицій спрямовувалися на будівництво та реконструкцію виробничих приміщень, докорінне поліпшення земель, оновлення і розширення поставок машин і технологічного обладнання, формування основного стада та закладання багаторічних насаджень. У 2002 р. в порівнянні з 1990 р. інвестиції в основний капітал скоротилися в порівнянних цінах з 400,4 до 19,1 млн. грн. (в 21 раз), а в розрахунку на 1 га сільськогосподарських угідь – з 260 до 19 грн. (в 13,7 рази). Саме низький рівень інвестиційної діяльності припадає на 1999 р. – обсяг інвестицій становив 9 млн. грн. (5 грн. на 1 га сільськогосподарських угідь), або 3,0 % їх загального обсягу по області. У 2001-2002 рр. намітилися позитивні тенденції щодо збільшення обсягу інвестицій: 2001 р. 25,3 млн. грн (5,1 % загального обсягу по області), в 2002 р. – 19,1 млн. грн. (4,1 %).

  1. Внаслідок посилення деструктивних тенденцій аграрний сектор економіки Сумської області на сьогодні вирізняється низьким рівнем розвитку економічного потенціалу та значними інвестиційними ризиками. Специфіка сільськогосподарського виробництва, зокрема функціонування його основного капіталу, визначає необхідність створення відповідної системи економічного сприяння. Вплив умов ринкових трансформацій на інвестиційну діяльність виявляється в децентралізації джерел інвестування при нестачі або відсутності внутрішніх інвестиційних ресурсів. Тому одним із пріоритетних завдань розвитку сільськогосподарських підприємств виступає відновлення і відтворення основного капіталу, що обумовлює необхідність і доцільність удосконалення законодавчо-нормативних актів, фінансово-кредитного механізму, цінової політики тощо.

  2. Негативна тенденція інвестиційної діяльності в сільськогосподарських підприємствах полягає в тому, що обсяги капітальних вкладень не впливають суттєво на стан основного капіталу. Між обсягом капітальних інвестицій та рівнем зносу, вибуття, оновлення та приросту основних засобів не існує чіткої залежності, що негативно відображається на роботі підприємств, їх матеріально-технічному забезпеченні та, як наслідок, на ефективності діяльності. Не виявлена чітка залежність між обсягами капітальних інвестицій та окупністю витрат, а також між рівнем приросту капіталу та прибутковістю і рентабельністю виробництва. В процесі монографічних досліджень, здійснених на прикладі окремих господарств встановлено, що в сучасних умовах вирішальним фактором у підвищені прибутковості й рентабельності сільськогосподарських підприємств виступає не рівень концентрації капіталу та приросту інвестицій, а їх якісна структура, підвищення ефективності їх використання, спрямування коштів на впровадження інноваційної моделі розвитку, застосування новітніх технологій, техніки, прогресивних форм організації праці та системи менеджменту.

  3. Розраховано прогнозовані показники інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств Сумської області на 2006-2015 рр. за двома варіантами: песимістичним та оптимістичним. По першому варіанту середньорічний обсяг інвестицій в основний і оборотний капітал складає 200,6 тис. грн, в тому числі в основний – 186,3 (чисті інвестиції – 30,3, амортизація – 156,0) і в оборотний капітал – 14,3 тис. грн, по другому варіанту – 409,3 тис. грн, в тому числі в основний капітал – 340,1 (чисті інвестиції – 147,5, амортизація – 192,6) і в оборотний капітал – 69,2 тис. грн. За песимістичним прогнозом щорічний приріст обсягу інвестицій становитиме 6 %, а за оптимістичними – 9 %. В першому варіанті приріст лише на 1 % перевищує середню норму амортизації (5 %), а в другому варіанті – на 4 %. При розрахунках прогнозованих показників зроблено припущення, що обсяги амортизації будуть цілком використовуватися на оновлення і відтворення основного капіталу. Обсяг інвестицій у приріст оборотного капіталу розраховувався виходячи із реального співвідношення між приростом основного і оборотного капіталу, яке склалося на рівні 1: 0,47.

  4. Активізація інвестиційної діяльності і поступове впровадження інноваційної моделі розвитку в сільськогосподарському закритому акціонерному товаристві „Підліснівське” сприяло стабільному росту і підвищенню ефективності виробництва. За 1996-2003 рр. площа сільськогосподарських угідь збільшилася на 30,2%, а чисельність працівників скоротилася на 28,2 %. Виробництво валової продукції на 100 га сільськогосподарських угідь збільшилася в 2,4 рази, на одного середньорічного працівника – в 4,3 рази. Урожайність зернових культур і цукрового буряку в 2002 р. становила 60,2 і 430,9 ц/га, а в 2003 р. – 62,3 і 470 ц/га. Збитковість підприємства трансформувалося в прибутковість. Якщо в 2000 р. сума прибутку становила 487 тис. грн., то в 2002 р. – 2400, а в 2003 р. – 1960 тис. грн. У 2002-2003 рр. в співробітництві з компанією „Райз” інвестовано в основний і оборотний капітал 15 млн. грн.

Публікації автора:

  1. Мішньова Н.А., Мішньов І.А. Шляхи зниження собівартості сільськогосподарської продукції // Вісник Сумського державного аграрного університету. Сер. „Фінанси і кредит”. – 1997. № 2. – С.99-102.

  2. Мішньов І.А. Інвестування в агропромисловий комплекс України // Вісник Сумського державного аграрного університету. Сер. „Фінанси і кредит”. – 1999. № 1. – С.80-82

  3. Мішньов І.А. Проблеми створення сприятливих умов для залучення інвестицій в АПК України // Вісник Сумського державного аграрного університету. Сер. „Фінанси і кредит”. – 1999. № 2. – С.213-216.

  4. Мішньов І.А. Економічна оцінка альтернативних методів управління родючістю грунтів Сумської області / Стратегія управління соціально-економічним розвитком регіону на період до 2010 року / Матеріали наук. конф. – Донецьк: ІЕПІ НАН України 2000. – С.125-132.

  5. Мішньов І.А. Інвестування у проекти підвищення родючості ґрунтів // Вісник Сумського державного аграрного університету. Сер. „Фінанси і кредит”. – 2000. № 1. – С.263-267.

  6. Мішньов І.А. Удосконалення економічного механізму залучення інвестицій в агропромисловий комплекс України // Проблеми економіки агропромислового комплексу і формування його кадрового потенціалу. Матеріали міжнародної наук.-практ. конференції. – К.: ІАЕ, 2000. Т.1. – 542-548.

  7. Мішньов І.А. Аналіз тенденцій інвестування в агропромисловий комплекс України // Вісник Сумського національного аграрного університету. Сер. „Фінанси і кредит”. – 2002. № 2. – С.95-98

  8. Мішньов І.А. Особливості інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств // Вісник Сумського національного аграрного університету. Сер. „Фінанси і кредит”. – 2003. № 1. – С. 111-116.

  9. Царенко О.М., Мішньов І.А. Сучасний стан та перспективи розвитку інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств регіону // Вісник Сумського національного аграрного університету. Сер. „Економіка та менеджмент”. – 2003. № 3-4. – С.148-154.