Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Стеценко Олександр Вікторович. Регіональне управління розвитком зовнішньоекономічної діяльності в системі державного управління : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Стеценко О.В. Регіональне управління розвитком зовнішньоекономічної діяльності в системі державного управління. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – Механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008.

Дисертація присвячена проблемам обґрунтування і розробки теоретико-методичних підходів, методичного інструментарію і практичних засад удосконалення і розвитку функцій і методів державного управління регіональним розвитком зовнішньоекономічної діяльності.

На підставі проведеного аналізу теоретичних засад і особливостей функціонування системи державного управління зовнішньоекономічною діяльністю на регіональному рівні запропоновано розподіл владноуправлінських повноважень між окремим суб’єктами державного управління за предметно-функціональним принципом; розроблено організаційно-методичний підхід до удосконалення розподілу функцій та методів державного управління зовнішньоекономічною діяльністю між загальнодержавним та регіональними рівнями на основі визначення рівня розвитку зовнішньоекономічної діяльності регіону з використанням моделі, яка інтегрує зазначені показники в єдиний індикатор.

В дисертації наведено розробку та надано теоретичне обґрунтування розподілу функцій і методів державного управління зовнішньоекономічною діяльністю між загальнодержавним і регіональним рівнями з урахуванням ступеня її розвитку в регіоні.

На основі проведеного дослідження сформовано такі висновки.

  1. Сучасний стан регіонального управління характеризується обмеженістю кола функцій, відповідних їм методів впливу і ресурсів у регіональних органів влади, внаслідок чого вони не можуть провадити ефективної політики розвитку зовнішньоекономічної діяльності. Існуючі наукові підходи до визначення сутності основних категорій з державного управління зовнішньоекономічною діяльністю не враховують її регіональні особливості і динамічний характер розвитку.

  2. Систематизовано і уточнено визначення понять „державне управління”, „система державного управління”, „механізм державного управління” зовнішньоекономічною діяльністю, розглянутих з позицій об’єктивного процесу державного впливу, розподілу, перерозподілу і координації повноважень, узгодження із цілями розвитку суспільства на основі урахування регіональних особливостей і динамічного характеру зовнішньоекономічної діяльності. Механізм регіонального управління трактується як спосіб паралельно-послідовної реалізації органами регіональної влади визначених в межах їх компетенції функцій управління відносно предметних сфер зовнішньоекономічної діяльності регіону, які потребують уваги з точки зору цілей розвитку регіону.

  3. Розроблено методичний підхід щодо розподілу функцій і методів державного управління між центральними та регіональними органами влади, який пропонується будувати виходячи із предметно-функціонального принципу. З точки зору предметного призначення виділено загальне управління, митно-тарифне, паратарифне, валютно-фінансове регулювання і управління інвестиційними процесами; з погляду загальних функцій управління - такі як планування, організація, мотивація, контроль. Запропонований розподіл інструментів державного управління за предметно-функціональним принципом дозволяє обґрунтовувати вибір приоритетних напрямів розвитку зовнішньоекономічної діяльності і відповідних їм методів державного впливу.

  4. Подано системний аналіз тенденцій і особливостей розвитку зовнішньоекономічної діяльності на рівні регіону, комплексне узагальнення яких дозволило визначити, що розподіл владноуправлінських повноважень та використання методів державного управління для розвитку певної форми зовнішньоекономічної діяльності між центральним та регіональним рівнями державного управління має здійснюватися на підставі об’єктивної оцінки її стану і базуватися на відповідності наявних повноважень, ресурсів та використаних методів потребам регіонального розвитку. Враховуючи важливість об’єктивної оцінки стану розвитку зовнішньоекономічної діяльності на регіональному рівні запропоновано систему показників її комплексної оцінки, яка побудована у відповідності до предметного призначення інструментів державного управління.

  5. Обґрунтовано, що ступінь впливу різних факторів на стан розвитку зовнішньоекономічної діяльності регіону можна оцінити через систему індикаторів, які запропоновано поєднати в групи в залежності від їх предметного призначення. Запропонований спосіб дозволяє визначати інтегральну оцінку стану розвитку зовнішньоекономічної діяльності на рівні певного регіону, порівнювати її із іншими регіонами і з середнім рівнем по країні, визначати характеристики можливих змін і формулювати основні спрямування (до збільшення, до зменшення і т.п.) для подальшого розвитку за певними предметними сферами.

  6. Обґрунтовано організаційно–методичний підхід щодо розвитку функцій і методів державного управління зовнішньоекономічною діяльністю, розподілу владноуправлінських повноважень між центральними та регіональними органами державного управління на підставі оцінки стану розвитку зовнішньоекономічної діяльності Донецької області. Доведено, що доцільним є передача на регіональний рівень владноуправлінських компетенцій зі створення пільгових умов для пріоритетних напрямків інвестування у виробничу, транспортну, комерційну, фінансову інфраструктуру; видачі гарантій на інвестиції та кредити для пріоритетних напрямків інвестування, лібералізації валютного режиму, пом’якшення основних обмежень, які використовуються при здійсненні фінансового моніторингу.

Публікації автора:

Монографії:

1. Зовнішньоекономічна діяльність: теорія і практика сучасного менеджменту / Донец. держ. унів. упр., каф. менд. ЗЕД; Л.В. Батченко, В.В.Дятлова, О.Г. Ткаченко, О.В.Стеценко та ін. – Донецьк: Норд-Прес. – 2005. – 344 с.

Особистий внесок: систематизовано основні риси податкової оптимізації і запропоновані схеми розрахунків, що дозволяють покращити конкурентні позиції підприємств регіону на зовнішньому ринку за рахунок економії фінансових ресурсів.

Статті у наукових фахових виданнях:

2. Стеценко А.В., Ткаченко Е.Г. Таможенные платежи и их влияние на эффективность внешнеторговых сделок // Менеджмент ЗЕД підприємств в умовах ринкової економіки: Зб. наук. праць. Серія “Державне управління”. - Донецьк: ДонДАУ, 2002. – С.235 – 248.

Особистий внесок: обґрунтовано, що в аспекті митно-тарифного регулювання функція планування передбачає розробку ефективного механізму реалізації митної політики в Україні.

3. Амоша А.И., Ткаченко Е.Г., Стеценко А.В. Концептуальные основы формирования механизма управления региональным развитием внешнеэкономической деятельности // Державне регулювання економічного розвитку регіону та підприємства: Зб. наук. праць. Серія „Державне управління”. - Донецьк: ДонДУУ, 2004. – С. 14 – 25.

Особистий внесок: систематизовано наукові підходи до регіонального управління зовнішньоекономічною діяльністю, визначено, що для раціоналізації владноуправлінських повноважень в цій сфері слід розмежовувати функції та методи між центральними та регіональними суб’єктами державного управління.

4. Стеценко О.В. Аналіз підходів до визначення рівня стійкості ЗЕД регіону як об’єкту регіональної системи управління // Державне регулювання розвитку ЗЕД в умовах міжнародних інтеграційних процесів: Зб. наук. праць. Серія „Державне управління”. - Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 81 – 90.

5. Ткаченко О.Г., Стеценко О.В. Моделювання системи сталого розвитку ЗЕД як об’єкту державного управління // Державне управління соціально-економічними процесами в Україні: Зб. наук. праць. Серія „Державне управління”. - Донецьк: „ВІК”, 2006. – С. 276-286.

Особистий внесок: обґрунтовано доцільність використання системи індикаторів задля визначення стану розвитку зовнішньоекономічної діяльності регіону, який виступає інформаційною базою для оптимального розподілу функцій і методів державного управління між владними рівнями.

6. Ткаченко О.Г., Стеценко О.В. Особливості побудови системи державного управління розвитком зовнішньоекономічного комплексу регіону // Удосконалення механізму державного управління розвитком ЗЕД: Зб. наук. праць. Серія „Державне управління”. - Донецьк: ДонДУУ, 2007. – С. 43-54.

Особистий внесок: на підставі аналізу регіональних особливостей і стану зовнішньоекономічної діяльності для її ефективного розвитку запропоновано застосування сучасних методів виявлення неявних проблем.

В інших наукових виданнях і матеріалах конференцій:

7. Стеценко О.В. Перспективні напрямки формування політики державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності на рівні регіону // Держава та регіони. – 2005. - № 2. - С. 160 – 165.

8. Ткаченко О.Г., Стеценко О.В., Хмизова І.В. Ефективність використання іноземних інвестицій в умовах інтеграції України в світове господарство // Економічна ефективність ЗЕД підприємств регіону в нових умовах господарювання: Зб. наук. праць. Серія „Економіка”. – Донецьк, ДонДАУ, 2003. – С. 180 – 189.

Особистий внесок: на підставі оцінки інвестиційної політики регіону та держави доведено, що на цей процес значно впливає система кредитування суб'єктів господарської діяльності, що потребує досконалого реформування.

9. Стеценко О.В. Проблеми побудови ефективного механізму регіонального управління зовнішньоекономічною діяльністю // Wykszta cinie i nayka bez granic -2005: ІІ Міжнародна науково-практична конференція. Рrzemysl, 19-27 груд. 2005 р. – Рrzemysl, 2005. – Т. 28. - С. 38-40.

10. Стеценко О.В. Організаційно-економічні основи функціонування системи державного регулювання ЗЕД на рівні регіону // Державне управління та місцеве самоврядування: Y Міжнародний науковий конгрес, 23 лют. 2005 р. – Харків, 2005. – С. 75-76.