Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


Павловська Олена Валентинівна. Реформування ринку праці: фінансово-економічний механізм : Дис... д-ра наук: 08.09.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Павловська О.В. Регулювання ринку праці: фінансово-економічний механізм. – Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Інститут економіки НАН України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено теоретико–методологічним і конкретно-прикладним проблемам фінансового забезпечення і механізму регулювання ринку праці України. Розроблені принципово нові концептуально-методичні підходи до формування і використання фінансових ресурсів ринку праці, вдосконалення їх регулювання. Розроблені концептуальні засади реформування фінансового забезпечення ринку праці. Обґрунтовані концептуальні напрями подальшого вдосконалення фінансового механізму регулювання ринку праці по усіх його складових, адекватні сучасному етапу розвитку національної економіки. Розроблені теоретико-методичні принципи формування і використання фінансових ресурсів ринку праці, прогнозних розрахунків показників зайнятості та оплати праці, регулювання фондів оплати праці. Визначені основні напрями поліпшення стимулювання до праці як важливого фінансового регулятора політики зайнятості.

Основні результати дисертації впроваджено в економічну практику при роз-робці пропозицій щодо реформування ринку праці.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, пов’язаної із вдосконаленням формування і використання фінансових ресурсів ринку праці, розроблено теоретичні засади фінансово-економічного механізму регулювання ринку праці системи. Основні висновки виконаного дисертаційного дослідження полягають у наступному:

1. Реформування фінансово-економічного механізму регулювання ринку праці повинно відбуватись з обов’язковою його адаптацією до специфічної економічної ситуації в Україні і вибором на основі вивчення досвіду країн ближнього та далекого зарубіжжя оптимальної, враховуючи особливості економічного розвитку країни, моделі національного ринку праці та найбільш раціонального його фінансового забезпечення.

2. Дослідження сучасного стану і тенденцій розвитку ринку праці та фінансових проблем його регулювання дозволило ґрунтовно визначити в роботі з урахуванням специфіки національної економіки прогнозні перспективи їх розвитку в контексті управління іншими складовими соціально-трудових відносин.

Зроблено висновок, що дієвий фінансовий механізм регулювання ринку праці може бути сформований тільки одночасно з вдосконаленням інших складових фінансово-економічної політики, таких як інвестиційна, фінансово-кредитна і податкова політика, системи соціального страхування та мотивації до праці, тобто при його запровадженні доцільне поетапне, системне поєднання різноманітних заходів, спрямованих на вдосконалення фінансового забезпечення ринку праці.

3. Дослідження сутності, структури та основних елементів фінансово-економічного механізму регулювання ринку праці дозволило вперше концептуально визначити його теоретико-методологічні основи. Обґрунтовано функціональну структуру елементів фінансово-економічного механізму регулювання ринку праці та їх взаємозв’язків і принципів дії. Запропоновано новий підхід до структуризації цього механізму на триєдиній основі: до числа його основних елементів віднесено страхування на випадок безробіття, заробітну плату працюючих як ціну послуг праці та витрати на оплату праці як сукупну ціну послуг робочої сили усіх найманих працівників. У теоретичному, методологічному і практичному плані в дисертації розкриті якісні і кількісні характеристики дії фінансового механізму ринку праці в сучасних умовах розвитку соціально-економічних процесів в країні.

4. Здійснена в дисертації оцінка еволюції розвитку ринку праці та його тенденцій засвідчила, що в сучасних умовах загострилось багато соціально-економічних проблем цього ринку. Це призвело до напруженості ситуації на ньому і до збільшення фінансових втрат у зв’язку з невідповідністю між попитом та пропозицією робочої сили на регіональних ринках праці в професійно-кваліфікаційному розрізі. Тому в роботі сформульовані теоретичні основи забезпечення кількісної та якісної відповідності між попитом і пропозицією робочої сили у професійно-кваліфікаційному розрізі та фінансово-економічного механізму забезпечення такої відповідності, який нині відсутній.

5. Оцінені місце, роль та значення ринку праці серед інших ринків (капіталу, товарів, послуг тощо) і на цьому ґрунті визначені основні напрями посилення державного регулювання ринку праці, проаналізовані особливості моделей ринків праці, які застосовуються у зарубіжних країнах та визначені найбільш характерні параметри оптимальної фінансово-економічної моделі національного ринку праці. Сформульовані концептуальні принципи забезпечення ефективної керованості фінансово-економічних процесів на сучасному ринку праці.

6. На основі визначення закономірностей і тенденцій становлення ринку праці в Україні запропоновані конструктивні шляхи вдосконалення формування і використання фінансових ресурсів ринку праці, практичне запровадження яких сприятиме створенню в Україні цивілізованого ринку праці, успішному розв’язанню внутрішніх і зовнішніх суперечностей цього процесу. Визначені можливості застосування альтернативних механізмів та схем прогнозування, формування та використання фінансових ресурсів ринку праці.

7. Детально оцінено зарубіжний досвід фінансового регулювання трудових відносин та визначена доцільність його використання в Україні. Зокрема, проаналізовано світовий досвід з питань формування та використання фінан-сових ресурсів ринку праці, еволюція систем соціального страхування на випадок безробіття в розвинених зарубіжних країнах. Наявність в країнах з ринковою економікою збалансованих систем соціального страхування на випадок безробіття є неодмінною складовою належного захисту найманих працівників у разі втрати роботи. Такі його складові, як оптимальна диференціація відрахувань до страхового фонду між соціальними партнерами та раціональна організація страхових виплат можуть з успіхом використовуватись у вітчизняній практиці.

8. Визначені з урахуванням особливостей перехідного періоду в сучасній економіці концептуально-методичні підходи до вдосконалення і підвищення обґрунтованості розробки державної та регіональної програм зайнятості населення та запропоновані більш досконалі теоретико-методологічні основи їх розробки. Обґрунтовані відповідно до цих концептуально-методичних підходів прогнозні розрахунки показників зайнятості і оплати праці на період до 2005 року.

Запропоновані удосконалені теоретичні засади формування і використання фінансових ресурсів ринку праці, засновані на обґрунтованих в роботі концептуальних засадах реформування фінансового забезпечення ринку праці, бюджетному плануванні та акумуляції коштів із різних джерел фінансування у єдиному фонді. Визначені оптимальні пропорції у витрачанні коштів, призначених на ці цілі за напрямами.

9. Внесені конкретні пропозиції щодо подальшого удосконалення системи фінансового забезпечення ринку праці шляхом встановлення науково обґрунтованих та диференційованих за основними фондоутворюючими ознаками розмірів відрахувань до страхового фонду роботодавців залежно від галузевої та іншої специфіки та показників фінансово-господарської діяльності керованих ними підприємств; поступовий перехід, в міру накопичення страхового стажу, до персоніфікованих засад у здійсненні страхових виплат; конкретизація умов надання страхової допомоги; формування та використання страхових коштів на основі складання планових та виконавчих бюджетів; запропонований алгоритм диференціації страхових внесків до страхового фонду. Визначені оптимальні пропорції у розподілі його коштів за напрямами витрачання на середньострокову перспективу.

10. На основі детального дослідження сучасного стану фінансування активної та пасивної політики зайнятості внесені конкретні пропозиції щодо їх поліпшення, зокрема: уточнено зміст та структурні складові активного сприян-ня зайнятості; запропонована єдина методика розрахунку усіх видів витрат на здійснення активного сприяння зайнятості; розроблені теоретичні основи визначення витрат на професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації незайнятого населення; здійснені прогнозні розрахунки усіх вищезгаданих витрат; наведені алгоритми розрахунків усіх видів витрат на заходи активного сприяння зайнятості.

11. Серйозним недоліком сучасних досліджень ринку праці взагалі, і зокрема фінансового аспекту його розвитку, є те, що майже не досліджується вплив на ці процеси стимулювання і мотивації до праці, тоді як ці фактори при формуванні цього ринку можуть бути вирішальними. Сучасній практиці стимулювання та мотивації до праці притаманні суттєві недоліки, які призвели до повної втрати заробітною платою усіх її функцій. Вкрай низький рівень заробітної плати призвів до дуже низької частки фонду оплати праці у ВВП, а оскільки саме фонд оплати праці юридичних та заробітна плата фізичних осіб є фондоутворюючими при формуванні фінансових ресурсів ринку праці, такі тенденції в оплаті праці негативно вплинули на фінансове забезпечення заходів політики зайнятості. Основним шляхом поліпшення ситуації в оплаті праці є суттєве підвищення її рівня та докорінне реформування.

Запропоновані кардинальні шляхи поліпшення стимулювання та вдосконалення регулювання фондів оплати праці як важливих фінансових регуляторів політики зайнятості населення, засновані на реформуванні державного і колективно-договірного регулювання оплати праці, поліпшенні теоретико-методичного та законодавчо-правового забезпечення процесів формування фондів оплати праці, стимулювання та мотивації до праці найманих працівників.

Список опублікованих наукових праць.

Монографії, розділи в монографіях та підручниках.

1. Павловська О.В. Регулювання ринку праці: фінансово-економічний механізм. - К.: Редакція “Бюлетеня Вищої атестаційної комісії України”, 2001. - 271 с.

2. Павловська О.В. Фінансовий менеджмент трудових ресурсів. – К.: Редакція “Бюлетеня ВАК”, 1997. – 206 с.

3. Державне управління в Україні: централізація і децентралізація. Розділ “Централізація і децентралізація в регулюванні трудових доходів”. – К.: Видавництво Української Академії державного управління при Президенті України. Колективна монографія. – 1997. – 488 с. / 20 с. (у співавторстві з Павловською Н.О.) (Особистий внесок дисертанта: організація колективно-договірного регулювання оплати праці).

4. Финансы предприятий. – К.: 1998. – Международный университет финансов. Коллектив авторов. – 256 с. (Личный вклад - раздел “Оценка финансового состояния предприятия”). – 23 с. С. 181 – 204.

5. Фінанси підприємств. Колективний підручник за ред. к. е. н., професора Поддєрьогіна А.М. – К.: Київський національний економічний університет. – 1998. – 366 с. (Особистий внесок - одноосібний розділ “Оцінка фінансового стану підприємства”). – С. 260 – 288.

6. Фінанси підприємств. Колективний підручник за ред. к. е. н., професора Поддєрьогіна А.М. – К.: Київський національний економічний університет. – 1999. – 381 с. (Особистий внесок – одноосібний розділ “Оцінка фінансового стану підприємства”). – С. 261 – 287.

7. Фінанси підприємств. Колективний підручник за ред. к. е. н., професора Поддєрьогіна А.М. – К.: Київський національний економічний університет. – 2000. – 458 с. (Особистий внесок – одноосібний розділ “Оцінка фінансового стану підприємства”). – С. 284 – 324.

8. Державна виконавча влада в Україні: формування та функціонування. Розділ “Державно-договірне регулювання оплати праці як одна з основних функцій виконавчої влади”. Ч. ІІ. - К.: Центр досліджень адміністративної реформи Української Академії державного управління при Президентові України, 2000. - С.62 - 106. Колективна монографія. (Особистий внесок - організація державного регулювання оплати праці)

9. Навчально-методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни “Фінансовий менеджмент”. Колектив авторів. – К.: Київський національний економічний університет, 2001. (Особистий внесок - тема 1: ”Теоретичні та організаційні основи фінансового менеджменту” – С.11 - 30 та тема 10: “Аналіз фінансових звітів” – С.211 - 247.

Наукові статті у фахових виданнях

10. Павловська О.В. Вдосконалення системи акредитації закладів освіти та мотивації праці викладацького персоналу. – К.: Міжвідомчий збірник “Зайнятість та ринок праці”, 1994, №2. - С. 134 - 137.

11. Павловська О.В. Соціологічне дослідження формування трудової і професійної орієнтації випускників вищих навчальних закладів. – К.: “Україна: аспекти праці”, 1996, №5. - С. 30 - 33.

12. Павловська Н.О., Касьянова Н.М., Павловська О.В., Васильєв С.В. Основні методичні положення щодо навчальних витрат на професійне навчання незайнятого населення. – К.: Міжвідомчий збірник “Зайнятість та ринок праці”, №5, 1996. (Особистий внесок - методичні підходи до визначення навчальних витрат), С. 60 - 74.

13. Савченко В.А., Павловська Н.О., Павловська О.В. Механізм фінансового забезпечення заходів з профорієнтації населення та прфесійного та професійного навчання незайнятих громадян. – К.: “Україна: аспекти праці”, 1997, №3 - 4, С. 18 - 21. (Особистий внесок - механізм фінансового забезпечення заходів з профорієнтації населення).

14. Павловська О.В. Фінансові методи та важелі управління зайнятістю населення на ринку праці. – К.: “Україна: аспекти праці”, 1997 р., №5. - С. 5 - 9.

15. Павловська Н.О., Павловська О.В. Методологічні підходи до аналізу розподілу працівників за розмірами заробітної плати. – К.: Міжвідомчий збірник “Зайнятість та ринок праці”, 1998, вип. 7. (Особистий внесок - методика розрахунку структурних показників розподілу працівників за розмірами заробітної плати).

16. Павловська О.В. Щодо раціоналізації співвідношень між попитом та пропозицією робочої сили. Міжвідомчий збірник “Зайнятість та ринок праці”, вип. 8. - К.: 1998. -- С. 103 - 110.

17. Павловська О.В. Недоліки та напрями вдосконалення керованості ринком праці України. Збірник наукових праць Технологічного університету Поділля. Част. І. - Хмельницький: 1998. - С. 178 - 180.

18. Павловська О.В. Шляхи вдосконалення фінансового механізму регулювання ринку праці. Науково-економічний та суспільно-політичний журнал “Україна – аспекти праці”, №8, 1999. - С. 3 - 7.

19. Павловська О.В. Фінансові аспекти оплати праці. Збірник наукових праць Волинського державного університету України та Інституту економіки НАН України “Оплата праці: проблеми теорії та практики”. - Луцьк: “Редакційно-видавничий відділ “Вежа” Волинського державного університету ім. Лесі Українки, 2000. – С. 107 - 109.

20. Павловська Н.О., Павловська О.В. Удосконалення політики зайнятості населення на основі реальної оцінки вартості робочої сили / Україна: аспекти праці, №4, 2000. - С. 9 - 14. (Особистий внесок - пропозиції щодо вдосконалення фінансового забезпечення заходів політики зайнятості).

21. Павловська О.В. Шляхи вдосконалення механізму витрачання коштів на фінансування заходів політики зайнятості. Міжвідомчий науковий збірник “Зайнятість та ринок праці”, вип.11. - К: 2000. - С. 38 - 46.

22. Павловська О.В. Стан і тенденції оплати праці та шляхи їх вдосконалення. Науковий журнал “Вісник Технологічного університету Поділля” №2/2000 рік. Част. 3. Економічні науки. - Хмельницький: 2001. - С. 18 - 20.

23. Павловська Н.О., Павловська О.В. Подальше реформування оплати праці, як умова якісного відтворення робочої сили. Наукові доповіді Міжнародної науково-практичної конференції “Соціальні пріоритети ринку праці в умовах структурної модернізації економіки, ІІ том. - К.: 2000. - С. 446 - 452. (Особистий внесок - пропозиції щодо поліпшення фінансового забезпечення відтворення робочої сили).

24. Павловська Н.О., Павловська О.В. Шляхи вдосконалення державної політики оплати праці// Міжвідомчий науковий збірник “Зайнятість та ринок праці”, вип. 13, К.: 2000. - С. 12 - 18. (Особистий внесок - пропозиції щодо поліпшення державного регулювання мінімальної ціни робочої сили).

25. Павловська О.В. Особливості соціального страхування на випадок безробіття. Сб. науч. Тр. “Управление занятостью в условиях трансформации экономики”. Приложение №1 к научному журналу “Персонал”, №5, 2001 - С. 67 - 70.

26. Павловська О.В. Оцінка ефективності стимулювання праці за результатами соціологічного обстеження // “Україна: аспекти праці” №1, 2001. - С. 39 - 44.

27. Павловська О.В. Удосконалення методів пошуку зростання прибутку// “Фінанси України” №9, 2000. - С. 9 - 14.

28. Павловська О.В. Фінансовий механізм регулювання ринку праці. Аналітичні прогнози наукових і практичних працівників. “Економіка України: реалії, перспективи розвитку ринкових відносин”, т. 20, К.: 2000. - С. 638 - 647.

29. Павловська О.В. Удосконалення методів аналізу фінансового стану підприємств. “Фінанси України”, №11, 2001. - С. 54 - 61.

30. Павловська О.В. Стан і тенденції формування трудової і професійної орієнтації майбутніх фахівців. Міжвідомчий науковий збірник “Зайнятість та ринок праці”, вип. 14, К.: 2001. - С. 85 - 91.

31. Павловська О.В. Вдосконалення фінансового забезпечення заходів політики зайнятості на основі підвищення ціни робочої сили. «Україна: аспекти праці», №2, 2002. - С. 37 - 40.

32. Павловська О.В. Посилення мотивації ефективної праці на концептуальних засадах подальшого реформування фінансового забезпечення ринку праці. Науково-практичний журнал “Регіональні перспективи”, “Мотивація ефективної праці в ринковій економіці”, №3 - 4, 2002. - С. 132 - 134.

33. Павловська О.В. Вдосконалення державного та регіонального регулювання оплати праці. // Журнал “Україна: аспекти праці”. 2002. - С. 36 - 39.