Чухно Віталій Сергійович. Раціональні методи лікування собак з частковими втратами зубів та порушенням прикусу : дис... канд. вет. наук: 16.00.05 / Національний аграрний ун- т. — К., 2007. — 186арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 151-173.
Анотація до роботи:
Чухно В.С. Раціональні методи лікування собак з частковими втратами зубів та порушенням прикусу. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.05 – ветеринарна хірургія. – Національний аграрний університет, Київ, 2007.
Дисертація присвячена вивченню хвороб, що призводять до втрати зубів у собак. Встановлено, що найпоширенішими хворобами які уражають зуби у собак є зубний камінь й парадонтит (пародонтопатія) та травми (переломи) зубів, рідше зустрічаються порушення прикусу, карієс, переломи щелеп, вроджена олігодонтія (адентія), пухлини ротової порожнини та остеомієліт щелеп. До втрати частини зуба призводять їх переломи та карієс.
Вивчені зміни в тканинах зуба після застосування ендодонтичного втручання. Встановлено, що при застосуванні цієї методики відмічається повне видалення пульпи, щільна обтурація кореневих каналів затверділими пастами, включаючи апікальну ділянку, відсутність порожнин у каналі в 87,5 % випадків, просочення дентину кореня компонентами кореневих паст, цілісність апікальної ділянки без її перфорації, а також відсутність у подальшому пульпітів та періодонтитів.
Вивчені методики відновлення частини зуба. Проведені дослідження показують ефективність надійність та безпечність відновлення часткових дефектів коронки зуба пломбуванням композитними матеріалами і склоіономерними цементами та протезуванням металевими коронковими протезами. Відновлення значних дефектів коронки за допомогою куксових вкладок забезпечує значну надійність реставрації без косметичного ефекту, при використанні фотополімерних реставрацій з анкерними та скловолоконними штифтами відмічається достатній косметичний ефект, однак з можливістю сколів та відламів реставрації.
Виявлено, що при використанні ортодонтичного лікування собак з прогенією різців відбувається відновлення ортогнатичного прикусу у тварин різних вікових груп за 20–40 днів з подальшим носінням конструкції 5–15 тижнів. При цьому не спостерігається втрат і поламок конструкції, патологічних змін у ротовій порожнині, порушень прийому їжі й занепокоєння у тварин. Відмічається незначна гіперемія піднебіння під базисом апарата, яка проходить без лікування за 3 дні.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у вивченні поширеності, етіології, симптомів, перебігу та ускладнень хвороб зубів у собак, розробці ефективних методів діагностики і лікування собак із втратами частини зуба та порушенням прикусу.
Найпоширеніші хвороби, що уражають зуби у собак – це зубний камінь й парадонтит (пародонтопатія) та травми (переломи) зубів, рідше зустрічаються порушення прикусу, карієс, переломи щелеп, вроджена олігодонтія (адентія), пухлини ротової порожнини та остеомієліт щелеп. До втрати частини зуба призводять їх переломи та карієс.
Переломи зубів частіше всього спостерігаються на іклах і різцях. Найбільш поширеними їх видами є переломи емалі, неповнокоронкові та повнокоронкові переломи. Вони характеризуються зміною анатомічної форми зуба та появою поверхні і країв відлому. При проходженні лінії відлому через пульпу відбувається її оголення із швидким розвитком некротичного пульпіту з просвічуванням пульпи чорного кольору. У застарілих випадках пульпіти ускладнюються хронічними періодонтитами, при яких відбувається розширення періодонтальної щілини, нерівне преапікальне руйнування кістки або утворення округлих гранульом. Інколи спостерігаються нориці в підочній ділянці (верхні корінні зуби).
Карієс найчастіше уражає жувальні поверхні молярів і характеризується дефектами зубів чорного кольору із безструктурною рихлою поверхнею та неприємним запахом. Хвороба має повільний, прогресуючий характер з поширенням деструкції тканин з емалі на дентин та розвитком некротичного пульпіту, періодонтиту, нориць у підочній ділянці (верхні моляри).
При застосуванні методики ендодонтичного втручання відмічається повне видалення пульпи, щільна обтурація кореневих каналів затверділими пастами, включаючи апікальну ділянку, відсутність порожнин у каналі в 87,5 % випадків, просочення дентину кореня компонентами кореневих паст, цілісність апікальної ділянки без її перфорації, а також відсутність при подальших клінічних оглядах пульпітів та періодонтитів. Це свідчить про ефективність даної методики для лікування собак з некротичними пульпітами та попередження виникнення періодонтитів.
Метод пломбування зуба з використанням композитних матеріалів та склоіономерних цементів забезпечує достатню міцність реставрації без випадання, порушення цілісності і крайового прилягання пломби, вторинного карієсу, пігментації зуба та порушення прийому їжі, що свідчить про ефективність методики для лікування собак, що мають дефекти коронки зуба з достатньою кількістю бічних стінок.
Застосування методу протезування металевими коронковими протезами забезпечує значну міцність реставрації без втрат та порушень цілісності протеза, подразної дії на тканини ротової порожнини, порушення прийому їжі з добрим звиканням тварин до протеза, що свідчить про ефективність розробленої методики для лікування собак, що мають дефекти коронки зуба без достатньої кількості бічних стінок.
У випадках повної втрати коронок зубів при їх відновленні найбільшу надійність має метод куксових вкладок, при якому не відмічається відломів і сколів реставрації, проте він не створює косметичного ефекту. Використання анкерних чи скловолоконних штифтів з нанесенням фотополімерного композиту може ускладнюватися відломом або сколом фотополімеру, але забезпечує добрий косметичний ефект реставрації. При застосуванні всіх методів не спостерігається будь-яких патологічних змін у тканинах ротової порожнини.
Методика лікування прогенії різців за допомогою ортодонтичного пристрою дозволяє відновлювати ортогнатичний прикус у тварин різних вікових груп за 20–36 днів без втрат і поламок конструкції та патологічних змін у ротовій порожнині і не спричиняє порушень прийому їжі й занепокоєння у тварин. Відмічається незначна гіперемія піднебіння під базисом апарату, яка проходить без лікування за 3 дня.
Публікації автора:
Чухно В.С. Можливості реставрації зубів у собак // Наук. вісник ЛНАВМ ім. С.З. Гжицького. – Т.7, №1. – Ч.2. – Львів, 2005. – С. 84–88.
Чухно В.С. Петренко І.О. Реставрація відломів коронок ікол у собак за допомогою металевих коронкових протезів // Наук. вісник ЛНАВМ ім. С.З. Гжицького. – Т.8, №2 (29). – Ч.1. – Львів, 2006. – С. 214–218. (Здобувачпровів аналіз літератури та експериментальну частину досліджень, узагальнив результати і зробив висновки, брав участь у розробці методики протезування).
Чухно В.С. Естетична реставрація відломів коронки зуба у собак за допомогою анкерних штифтів та фотополімерних метеріалів // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква, 2005. – Вип. 34. – С. 187–194.
Чухно В.С. Петренко І.О. Корекція прикусу в собак за допомогою ортодонтичних пластинок // Ветеринарна медицина України. – 2006, №6. – С. 27–29. (Здобувач провів аналіз літератури та експериментальну частину досліджень, узагальнив результати і зробив висновки, брав участь у розробці ортодонтичної конструкції).
Пат. 15948 Україна, МПК (2006) А61С 5/08 Чухно В.С. Петренко О.Ф., Петренко І.О. Деклараційний патент на корисну модель “Спосіб відновлення коронки зуба у собак”: Пат. 15948 Україна, МПК (2006) А61С 5/08; u 2006 01331; Заявл. 10.02.2006; Опубл. 17.07.2006. Бюл. № 7. (Здобувач провів аналіз літератури та експериментальну частину досліджень, узагальнив результати і зробив висновки, брав участь у розробці методики реставрації зуба).
Пат. 14723 Україна, МПК (2006) А61С 7/00 Чухно В.С. Петренко О.Ф., Петренко І.О., Немцов С.О. Деклараційний патент на корисну модель “Пристрій для ортодонтичної корекції прогенії різців у собак”: Пат. 14723 Україна, МПК (2006) А61С 7/00 А61С 7/16 (2006. 01); u 2005 12283; Заявл. 20.12.2005; Опубл. 15.05.2006. Бюл. № 5. (Здобувач провів аналіз літератури та експериментальну частину досліджень, узагальнив результати і зробив висновки, брав участь у розробці ортодонтичної конструкції).
Чухно В.С. Застосування зубних імплантатів у собак // Третя наукова конференція професорсько-викладацького складу і аспірантів ННІ ВМ, ЯБП АПК “Тези доповідей”. – Київ: Національний аграрний університет, 3–4 березня 2004р. – С. 125–126.
Чухно В.С. Методи реставрації зубів у собак // Четверта наукова конференція професорсько-викладацького складу і аспірантів ННІ ВМ, ЯБП АПК “Тези доповідей”. – Київ: Національний аграрний університет, 3–4 березня 2005р. – С. 99.
Чухно В.С. Петренко І.О. Стан та перспективи лікування прогенії різців у собак // Пята наукова конференція професорсько-викладацького складу і аспірантів ННІ ВМ, ЯБП АПК “Тези доповідей”. – Київ: Національний аграрний університет, 5–6 квітня 2006р. – С. 135–136. (Здобувач провів аналіз літератури та експериментальну частину досліджень, узагальнив результати і зробив висновки, брав участь у розробці ортодонтичної конструкції).
Стоматологічні втручання у собак (ендодонтія, реставрації зубів, лікування прогенії різців) Петренко О.Ф., Чухно В.С. / методичні рекомендації. – К.: 2007. – 20с. (Здобувач провів аналіз літератури та експериментальну частину досліджень, брав участь у розробці і дослідженні методик стоматологічних втручань).