Личук Микола Григорович. Рання діагностика, профілактика і лікування мікроелементозів (Se і Co) телят: Дис... канд. вет. наук: 16.00.01 / Львівська держ. академія ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Л., 2002. - 152арк. - Бібліогр.: арк. 111-146.
Анотація до роботи:
Личук М.Г.Рання діагностика, профілактика і лікування мікроелементозів (Se і Co) телят. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.01 – діагностика і терапія тварин. – Білоцерківський дер- жавний аграрний університет, Біла Церква, 2002.
При виконанні роботи застосовані клінічні, морфологічні, біохімічні та мікробіологічний методи досліджень. У дисертації на основі проведення досліджень обміну селену, кобальту, глутатіонпероксидази, вітаміну В12, метилмалонату, стану системи антиоксидантного захисту (АОЗ), гемопоезу, з’ясовано нові ланки патогенезу, удосконалена діагностика гіпокобальтозу та білом’язової хвороби телят. Розроблено і науково обґрунтовано комплексне лікування хворих тварин із застосуванням хелатних сполук (метіонатів) мікроелементів селену і кобальту та вітамінного препарату “Урсовіт”, а також застосування препарату “Еветсель” (“Polfa”) телятам із симптомами білом’язової хвороби. Схема лікування (метіонати мікроелементів + “Урсовіт”) нормалізує гемопоез, обмін кобальту, вітаміну В12, селену, сприяє підвищенню активності системи АОЗ до фізіологічного рівня та повному видужанню тварин. Результати досліджень увійшли до підручника “Внутрішні хвороби тварин” (В.І.Левченко, І.П.Кондрахін, В.В.Влізло та ін.; За ред. В.І.Левченка. – Біла Церква, 2000. – Ч. 2. – С. 382–386), на їх основі подано заявку на винахід від 24.04.02, номер заявки 2002043410 та отримано рішення про видачу деклараційного патенту (№ 74852 від 14.11.2002 р.), а також опубліковано інформаційний листок.
1. У дисертації на основі комплексних досліджень сформульована нова схема патогенезу і ранньої діагностики нестачі селену і кобальту в телят, що базується на визначенні вмісту цих мікроелементів у кормах і крові тварин, вивченні активності ГПО еритроцитів, концентрації вітаміну В12, гемоглобіну та кількості еритроцитів у крові, умісту МДА, вітамінів А і Е у сироватці крові та ММК у сечі. Розроблені та науково обгрунтовані профілактика і комплексна терапія телят, хворих на гіпоселеноз та гіпокобальтоз, із застосуванням хелатних сполук (метіонатів) цих мікроелементів та вітамінного препарату “Урсовіт”, а також метод лікування телят із симптомами білом’язової хвороби з використанням препарату “Еветсель” (“Polfa”).
2. У грунтах зони Полісся, зокрема Волинської області, міститься недо- статня кількість селену і кобальту, що є основною причиною захворювання телят на гіпокобальтоз та білом’язову хворобу.
3. У телят при нестачі селену і кобальту виявлено зниження концентрації гемоглобіну, вітаміну В12, кобальту, селену, кількості еритроцитів, активності ГПО еритроцитів та зростання ВГЕ, концентрації МДА в сироватці крові та ММК у сечі.
4. Встановлено кореляційну залежність між умістом кобальту і вітаміну В12 та концентрацією ММК у сечі (r = –0,49; –0,67), між умістом селену в крові та активністю ГПО в еритроцитах (r = +0,89) і умістом МДА в сироватці крові (r = –0,58).
5. Критерієм для діагностики В12-гіповітамінозу і гіпокобальтозу повинні бути оптимальні кількості їх у крові (відповідно 0,098–0,186 нг/мл і 0,478–0,654 мкмоль/л) та концентрація ММК у сечі (1,8–3,9 мкмоль/л), кількість якої при патології збільшується.
6. Діагностувати білом’язову хворобу можна за вмістом селену в крові (оптимальний – 65,1–87,2 нг/мл), активністю ГПО в еритроцитах (325,1–407,8 мкмоль/хв GSH на 1 г Hb) та рівнем МДА в сироватці крові (оптимальний – 2,44–3,31 мкмоль/л).
7. Кращий лікувально-профілактичний ефект за недостатності селену і кобальту відмічено при застосуванні хелатних сполук (метіонатів), порівняно з неорганічними солями цих мікроелементів.
8. Максимальний терапевтичний ефект та оптимальна корекція метаболічних порушень в організмі телят з ознаками нестачі селену та кобальту спостерігалися при наступному співвідношенні компонентів у суміші: метіонат селену – 2,4, метіонат кобальту – 8,5 мг на голову в день протягом 30-и діб та введенні препарату “Урсовіт” у дозі 3 мл внутрішньом’язово дворазово з інтервалом 14 днів.
9. Одноразове введення препарату “Еветсель” сприяє зростанню антиоксидантного захисту та стимулює гемопоез, а дворазове – у дозі 7 мл, на відміну від одноразового, забезпечує потреби телят у селені та вітаміні Е, що проявляється нормалізацією біохімічних і гематологічних показників до фізіологічного рівня та клінічним одужанням телят з симптомами білом’язової хвороби.
Публікації автора:
1. Стадник А.М., Личук М.Г. Метаболічні порушення в організмі телят та синдроматика при нестачі селену і кобальту // Науковий вісник НАУ. – 2000. – Вип. 28. – С. 326–330.
Дисертант провів експериментальні дослідження, статистичну обробку результатів та їх узагальнення
2. Кравців Р.Й., Стадник А.М., Личук М.Г. Метилмалонова кислота сечі, як ранній показник субклінічного дефіциту кобальту та вітаміну В12 в організмі телят // Наук. вісник Львів. держ. акад. вет. мед. ім. С.З.Ґжицького. – Т. 2, № 3–4. – Львів, 2000. – С. 57–60.
Дисертант провів експериментальні дослідження, статистичну обробку результатів та їх узагальнення.
3. Кравців Р.Й., Личук М.Г., Стадник А.М. Мікроелементні премікси в лікуванні селенового та кобальтового мікроелементозів телят // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини / Збірник наук. праць Харків. держ. зоовет. акад. – Вип. 9, ч. 2. – Харків, 2001. – С. 24–27.
Дисертант провів експериментальні дослідження, статистичну обробку результатів та їх узагальнення.
4. Личук М.Г. Роль нестачі селену та кобальту в кормах Полісся у виникненні мікроелементозів у телят: діагностика та лікування // Наук. вісник Львів. держ. акад. вет. мед. ім. С.З.Ґжицького. – Т. 3, № 2. – Львів, 2000. – С.91–95.
5. Личук М.Г. “Еветсель” у лікуванні білом’язової хвороби телят // Наук.-техн. бюлетень /Ін-т біології тварин. – Вип. 1–2. – Львів, 2001. – С.191–194.
6. Діагностика, лікування та профілактика нестачі селену і кобальту у телят /Р.Й.Кравців, А.М.Стадник, М.Г.Личук, П.К.Бойко, М.М.Веселовський //Інформ. листок Львів. ЦНТЕІ. – Львів, 2002. – № 3. – 4 с.
Дисертант узагальнив матеріали щодо питань діагностики, лікування і профілактики нестачі селену та кобальту в телят.
7. Личук М.Г. Корекція порушень антиоксидантної системи за білом’язо-вої хвороби телят // Наук. вісник Львів. держ. акад. вет. мед. ім. С.З.Ґжицького. – Т. 4 (№ 2), ч. 1. – Львів, 2002. – С. 91–94.
8. Корекція метаболічних порушень при селеновому і кобальтовому мікроелементозах у телят / Р.Й.Кравців, М.Г.Личук, А.М.Стадник, П.К.Бойко, М.М.Веселовський // Cільський господар. – № 3–4. – Львів, 2002. – С. 15–16.
Дисертант провів експериментальні дослідження та статистичну обробку результатів.