Соловйов Ігор Євгенович. Рак товстої кишки, ускладнений обтураційною непрохідністю: нові підходи у лікуванні в умовах відділення загальнохірургічного профілю (клініко- експериментальне дослідження) : Дис... д-ра мед. наук: 14.01.07 / АМН України; Інститут онкології. — К.-Полтава, 2003. — 269арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 227-262.
Анотація до роботи:
Соловйов І.Є. Рак товстої кишки, ускладнений обтураційною непрохідністю: нові підходи у лікуванні в умовах відділення загальнохірургічного профілю (клініко-експериментальне дослідження).- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.07 – онкологія. – Інститут онкології АМН України, Київ, 2003.
Захищається робота, у якій на підставі комплексного клініко-лабораторного, інстументального, статистичного дослідження хворих на рак товстої кишки, ускладнений обтураційною непрохідністю, розроблені нові підходи в хірургічному і комбінованому лікуванні в загальнохірургічному відділенні. Застосування ультразвукової ірігоскопії в комплексному обстеженні хворих на рак товстої кишки, ускладнений обтураційною непрохідністю, підвищило точність доопераційної діагностики на 22,9%. Розроблений в експерименті на моделі гострої товстокишкової непрохідності новий спосіб кишкового шва, використання якого на 12,5% сприяло зниженню летальності від перитоніту через неспроможність швів анастомозу. Запропоновано модифіковану шкалу (M-SAPS) експрес-оцінки клінічного статусу хворих для обгрунтування лікувальної тактики й об'єктивізації прогнозу лікування. На основі дискримінантного аналізу клінічних даних визначені й обгрунтовані показання і протипоказання до радикальних і первинно-відбудовних операцій. Використання в процесі хірургічного лікування даларгіну нормалізувало прооксидантно-антиоксидантну рівновагу, зменшувало показники ендотоксикозу, що сприяло більш сприятливому перебігу раннього післяопераційного періоду. Застосування в післяопераційному періоді міліметрохвильової резонансної терапії (МХРТ) дозволило відновити перистальтику кишечника на 3-4 добу. Ад'ювантна хіміотерапія поліпшувала віддалені результати лікування хворих: 5-річна виживаність після хірургічного і комбінованого лікування складає 48,5% і 63,9% відповідно. Комплексне застосування розроблених підходів у тактиці й методах хірургічного лікування хворих раком товстої кишки, ускладненим кишковою непрохідністю, дозволило скоротити показники післяопераційних ускладнень і летальності на 14,6 і 13,2% відповідно. Результати досліджень впроваджені в практику.
Рак товстої кишки з гострою обтураційною кишковою непрохідністю при хірургічному лікуванні в умовах загальнохірургічного відділення характеризується високими показниками післяопераційних ускладнень (53,7%) і летальності (28,7%). Найбільш важливими чинниками, які визначають результат лікування, є стан хворого перед операцією, терміни проведення оперативного втручання, вибір методу операції, тому необхідне формування нових та вдосконалення існуючих підходів у діагностиці, тактиці та лікуванні хворих цієї категорії.
Застосування ультразвукової ірігоскопії в комплексному обстеженні хворих на рак товстої кишки, ускладнений обтураційною товстокишковою непрохідністю, підвищує точність доопераційної діагностики на 22,9%.
Використання шкали SAPS у власній модифікації для експрес-оцінки стану хворих на рак товстої кишки, ускладнений обтураційною непрохідністю, дозволяє обгрунтувати лікувальну тактику, об'єктивно прогнозувати результат лікування, а також застосовувати її з метою рандомізації при порівняльній оцінці різних методів лікування.
Хворі із встановленим діагнозом гострої обтураційної товстокишкової непрохідності на грунті раку товстої кишки вимагають екстреної операції з відстрочкою лише на передопераційну підготовку.
При компенсованій і субкомпенсованій непрохідності кишечника на грунті раку товстої кишки радикальні операції характеризуються сприятливими безпосередніми і віддаленими результатами в порівнянні з симптоматичними. Компенсована форма непрохідності дозволяє виконати радикальну первинно-відновлювальну операцію. При субкомпенсованій непрохідності первинно-відновлювальні операції допускаються при локалізації пухлини в правій половині ободової кишки.
При декомпенсованій формі кишкової непрохідності показані мінімальні оперативні втручання (як по об'єму, так і по тривалості), що повинні бути направлені на ліквідацію кишкової непрохідності і декомпресію кишечника.
У хворих на рак товстої кишки з обтураційною непрохідністю кишечника спостерігаються активація процесів ліпопероксидації і зниження рівня антиоксидантного захисту, що є одним з факторів патогенезу післяопераційних ускладнень. Використання даларгіну в післяопераційному періоді у хворих цієї категорії сприяє нормалізації ліпопероксидного гомеостазу і зменшує кількість післяопераційних ерозивно-виразкових пошкоджень слизових оболонок верхніх відділів травного тракту на 23,1%.
Включення в комплексне післяопераційне лікування хворих на рак товстої кишки, що обтурує, міліметрохвильової резонансної терапії, як ад'ювантного методу, дозволяє ефективно відновити моторику кишечника через 3,6±1,7 доби після операції.
У жирнокислотному складі загальних ліпідів мембран еритроцитів у хворих на рак товстої кишки, що обтурує, вміст арахідонової кислоти збільшений в 2,6 рази у порівнянні з донорами, що на тлі гіперактивації процесів ліпопероксидації і ендотоксикозу створює умови для розвитку патофізіологічних реакцій синдрому системної запальної відповіді (SIRS) впритул до токсико-інфекційного шоку і поліорганної недостатності. Одним із факторів розвитку токсико-інфекційного шоку у хворих цієї категорії є інтраопераційна обробка вогнищ інфекції черевної порожнини антисептиками з бактерицидною дією (хлоргексидин, декаметоксін).
Розроблений метод накладення кишкового шва має високу надійність в експерименті при формуванні міжкишкового співустя в умовах непідготовленого кишечника на моделі гострої товстокишкової непрохідності. Застосування запропонованого способу кишкового шва у хворих на рак товстої кишки з обтураційною непрохідністю кишечника на 12,5% сприяє зниженню летальності від перитоніту через неспроможність швів анастомозу.
Нові підходи в діагностиці і тактиці хірургічного лікування хворих на рак товстої кишки, ускладнений гострою обтураційною непрохідністю, дозволяють знизити показники післяопераційних ускладнень і летальності на 14,6% і 13,2% відповідно.
Ад'ювантна хіміотерапія поліпшує віддалені результати хірургічного лікування хворих на рак товстої кишки, ускладнений гострою обтураційною непрохідністю: 5-річна виживаність після хірургічного й комбінованого лікування складає 48,5% і 63,9% відповідно (р<0,05).
Публікації автора:
Соловйов І.Є. Спосіб кишкового шва // Шпитальна хірургія.- 2000.- № 4.- С. 106-109.
Соловьев И.Е. Результаты лечения больных раком толстой кишки, осложненным кишечной непроходимостью // Онкология.- 2000.- № 1-2.- С. 40-42.
Соловьев И.Е. Модифицированная система SAPS в оценке состояния больных с острой кишечной непроходимостью при раке толстой кишки // Онкология.- 2000.- № 3.- С. 204-206.
Соловьев И.Е. Анализ послеоперационных осложнений у больных с острой толстокишечной непроходимостью опухолевого генеза // Онкология.- 2001.- № 1.- С. 57-61.
Черный В.А., Соловьев И.Е. Тактика лечения больных раком толстой кишки, осложненным острой кишечной непроходимостью // Онкология.- 1999.- № 4.- С. 245-250 (Здобувачем зібрана та проаналізована сучасна спеціальна література відносно тактики хірургічного лікування хворих на рак товстої кишки, ускладнений гострою обтураційною непрохідністю).
Соловьев И.Е., Кузьменко А.П., Тофан А.В. Микроволновая резонансная терапия в профилактике и лечении парезов желудочно-кишечного тракта после операций на толстой кишке // Физика живого.- 2000.- № 1.- С. 104-108 (Здобувачем обгрунтована необхідність та доцільність застосування методу міліметрохвильової резонансної терапії при лікуванні хворих з обтураційною пухлиною товстої кишки).
Соловьев И.Е., Тофан А.В., Черный В.А. Результаты лечения больных обтурирующим раком ободочной кишки / Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика.- Київ, 2001.- Вип. 10.- С. 783-788 (Здобувачем надані безпосередні результати хірургічного та комбінованого лікування хворих на рак товстої кишки, ускладнений обтураційною непрохідністю, в умовах загальнохірургічного відділення).
Соловьев И.Е., Юрженко Н.Н., Брюзгина Т.С., Чумак П.Я., Кузнецов А.А., Ковалев А.П., Рудой М.А., Немченко И.И., Лысенко Р.Б., Берчун В.В. Состояние липопероксидации и жирнокислотный состав общих липидов в эритроцитах у больных раком ободочной кишки, осложненным острой кишечной непроходимостью // Вісник проблем біології і медицини.- 2001.- № 5.- С. 66-71 (Здобувачем вивчені стан ліпопероксидації і жирнокислотний склад загальних ліпідів мембран еритроцитів як механізм розвитку процесів синдрому системної відповіді на запалення – SIRS).
Девяткина Т.А., Гиленко И.А., Соловьева О.А., Соловьев И.Е. Использование даларгина и аевита в процессе хирургического лечения больных язвенной болезнью желудка и двенадцатиперстной кишки // Науковий вісник Ужгородського державного університету. Серія “Медицина”.- 1999.- Вип. 8.- С. 16-18 (Здобувачем обгрунтована необхідність та доцільність застосування даларгіна у післяопераційному періоді у хворих з ерозивно-виразковими ушкодженнями шлунка та 12-палої кишки).
Соловйов І.Є., Чорний В.О., Тофан А.В., Соловйова О.А. Токсико-інфекційний шок як ускладнення гострої кишкової непрохідності пухлинного генезу // Онкология.- 2001.- № 2-3.- С. 169-172 (Здобувачем проаналізовані фактори, які приводять до розвитку токсико-інфекційного шоку у хворих на рак товстої кишки, ускладнений гострою обтураційною непрохідністю).
Соловьев И.Е., Юрженко Н.Н., Тофан А.В. Пероксидное окисление липидов у больных раком ободочной кишки, осложненным острой кишечной непроходимостью // Онкология.- 2001.- № 4.- С. 275-277 (Здобувачем досліджений стан ліпопероксидації у хворих з гладким та ускладненим післяопераційним періодом після операції з приводу обтураційної кишкової непрохідності пухлинного генезу).
Соловьев И.Е., Чумак П.Я., Кузнецов А.А., Ковалев А.П., Рудой М.А., Люлька А.Н. Непосредственные и отдаленные результаты лечения больных обтурирующим раком ободочной кишки // Проблеми екології та медицини.- 2001.- № 5-6.- С. 14-16 (Здобувачем надані безпосередні і віддалені результати хірургічного та комбінованого лікування хворих на рак товстої кишки, ускладнений обтураційною непрохідністю).
Соловйов І.Є., Соловйова О.А. Патогенетичні аспекти виникнення токсико-інфекційного шоку у хворих на гостру кишкову непрохідність пухлинного походження // Львівський медичний часопис.- 2001.- № 3.- С. 97-99 (Здобувачем проаналізовані фактори, які приводять до розвитку токсико-інфекційного шоку у хворих на рак товстої кишки, ускладнений гострою обтураційною непрохідністю, і розроблені профілактичні заходи).
Соловьев И.Е., Тофан А.В. Применение даларгина для профилактики послеоперационных язвенных кровотечений желудка и двенадцатиперстной кишки у больных острой непроходимостью ободочной кишки опухолевого происхождения // Український журнал малоінвазівної та ендоскопічної хірургії.- 2001.- № 1.- С. 43 (Здобувачем обгрунтована необхідність та доцільність застосування даларгіна у післяопераційному періоді у хворих на рак ободової кишки, ускладнений обтураційною непрохідністю).
Соловьев И.Е., Кузнецов А.А., Стовба В.Г., Немченко И.И., Люлька А.Н., Давиденко Я.В., Удовиченко О.Н., Погребняк В.В. Первично-множественный рак толстой кишки, осложненный кишечной непроходимостью: особенности хирургической тактики // Вісник проблем біології і медицини.- 2002.- № 2.- С. 102-105 (Здобувачем запропонована оптимізована тактика хірургічного втручання при первинно-множинному раку товстої кишки, ускладненому обтураційною товстокишковою непрохідністю).
Соловьев И.Е., Тофан А.В., Приймак В.В., Погребняк В.В. Непосредственные результаты хирургического лечения рака ободочной кишки, осложненного обтурационной непроходимостью, у больных пожилого и старческого возраста / Актуальные проблемы медицины и биологии.- Киев, 2002.- № 1.- С. 358-367 (Здобувачем надані безпосередні результати хірургічного лікування хворих на рак ободової кишки, ускладнений обтураційною непрохідністю, у похилому та старечому віці).
Соловйов І.Є., Юрженко Н.М., Соловйова О.А. Застосування даларгіну при хірургічному лікуванні хворих на рак ободової кишки, ускладнений кишковою непрохідністю // Ліки.- 2002.- № 3-4.- С. 12-16 (Пошукувачем обгрунтовано доцільність застосування лей-енкефаліну даларгіну в післяопераційному періоді у хворих на рак товстої кишки, ускладнений обтураційною товстокишковою непрохідністю, із метою зниження кількості післяопераційних ускладнень).
Соловйов І.Є., Кузьменко О.П., Тофан А.В., Чорний В.О. Профілактика і лікування післяопераційного атонічного синдрому у хворих на колоректальний рак // Одеський медичний журнал.- 2002.- № 1.- С. 47-50 (Здобувачем обгрунтована необхідність та доцільність застосування міліметрохвильової резонансної терапії для профілактики і лікування післяопераційного атонічного синдрому у хворих на колоректальний рак з обтураційною непрохідністю).
Соловьев И.Е., Черный В.А., Тофан А.В. Выбор метода оперативного вмешательства при раке правой половины ободочной кишки, осложненном острой кишечной непроходимостью // Онкология.- 2002.- № 1.- С. 52-55 (Здобувачем на основі дискримінантного методу статистичного аналізу обґрунтована тактика хірургічного втручання при злоякісній пухлині правої половини ободової кишки з обтураційною непрохідністю).
Соловьев И.Е., Черный В.А., Тофан А.В. Выбор метода оперативного вмешательства при раке левой половины ободочной кишки, осложненном острой кишечной непроходимостью // Онкология.- 2002.- № 2. – С. 123-127 (Здобувачем на основі дискримінантного методу статистичного аналізу обґрунтована тактика хірургічного втручання при злоякісній пухлині лівої половини ободової кишки з обтураційною непрохідністю).
Соловйов І.Є. Спосіб накладання кишкового шва / Патент України № 34321А (Бюл. № 1 від 15.02.2001).
Соловьев И.Е., Тофан А.В., Гренюк С.В. Адъювантная химиотерапия у больных раком ободочной кишки, осложненным кишечной непроходимостью / Матер. Х з’їзду онкологів України.- Київ, 2001.- С. 130-131 (Здобувачем обґрунтована доцільність і необхідність проведення ад’ювантної хіміотерапії у хворих на рак товстої кишки, ускладнений обтураційною непрохідністю, після радикальної невідкладної операції).
Дуденко Ф.И., Соловьев И.Е. Экстренная операция у больных с острой кишечной непроходимостью опухолевого происхождения /Актуальні питання теоретичної та клінічної медицини на сучасному рівні / Матер. наук. конф. 20 травня 1996 р.- Полтава, 1996.- С. 384 (Здобувачем надані власні дані про лікувально-діагностичні підходи у лікуванні хворих на РТК, ускладнений ГОТКН).
Соловьева О.А., Дикий А.М., Соловьев И.Е. Использование лазерной акупунктуры для профилактики стрессовых язв и эрозий в послеоперационном периоде у больных с опухолями кишечника / Там же.- С. 384-385 (Здобувачем обґрунтована доцільність проведення лазерної акупунктури у хворих на рак товстої кишки у післяопераційному періоді).
Соловьев И.Е., Стовба В.Г. Ультразвуковая ирригоскопия в комплексной диагностике рака толстой кишки, осложненного кишечной непроходимостью / Матеріали ХХ з’їзду хірургів України.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.- Т. 2. – С. 692-693 (Здобувачем удосконалена і впроваджена в клінічну практику методика ультразвукової ірігоскопії при раку товстої кишки, що обтурує).