Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


Павлик Надія Павлівна. Психолого-педагогічні умови організації процесу виховання у притулку для неповнолітніх : дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Житомирський держ. ун-т ім. Івана Франка. — Житомир, 2006. — 260арк. — Бібліогр.: арк. 171-198.



Анотація до роботи:

Павлик Н.П. Психолого-педагогічні умови організації процесу виховання у притулку для неповнолітніх. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія і методика виховання. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова. – Київ, 2007.

Дисертацію присвячено актуальній проблемі організації виховного процесу притулків для неповнолітніх на засадах гуманістичного та діяльнісного підходів.

У дисертації проаналізовано процес організації виховної роботи з безпритульними дітьми в історичному, науково-педагогічному, соціальному та психологічному аспектах; здійснено наукове уточнення понять „соціальне сирітство”, „дитяча безпритульність”, „вихованець притулку для неповнолітніх”, „психолого-педагогічні умови виховання у притулку для неповнолітніх”; здійснено аналіз системи державного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених піклування батьків; визначено роль та місце притулків для неповнолітніх в системі закладів державного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених піклування батьків; проаналізовано провідні чинники виходу дітей на вулицю; встановлено відмінності у розвитку вихованців притулків та дитячих будинків і шкіл-інтернатів; визначено основні складові соціальної компетентності особистості вихованця притулку.

За результатами теоретичного аналізу виявлено психолого-педагогічні умови підвищення ефективності виховного процесу у притулку для неповнолітніх: максимальна психологізація виховного середовища; виховання через активне соціальне научіння; реалізація виховних задач через індивідуальні форми діяльності; оптимістичний погляд на можливості реінтеграції безпритульних дітей. У роботі теоретично обґрунтовано і експериментально перевірено модель організації процесу виховання у притулку для неповнолітніх; розроблено науково-методичні рекомендації щодо формування соціальної компетентності вихованців притулку.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та експериментальна перевірка актуальної та соціально значущої проблеми організації виховного процесу в притулках для неповнолітніх, що полягає в науково-теоретичному обґрунтуванні психолого-педагогічних умов організації процесу виховання у притулку для неповнолітніх та розробці науково-методичного забезпечення їх впровадження у виховний процес закладів державного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Результати теоретичного та експериментального дослідження підтвердили гіпотезу дисертаційної роботи, забезпечили виконання поставлених завдань та дозволили сформулювати такі висновки.

1. Аналіз джерельної бази дисертаційної роботи дав змогу сформулювати основні підходи до проблеми виховної діяльності у притулку для неповнолітніх, виявити та конкретизувати базові поняття дослідження: „соціальне сирітство”, „дитяча безпритульність”, „вихованець притулку для неповнолітніх”, „психолого-педагогічні умови виховання у притулку для неповнолітніх”, „соціальна компетентність вихованця притулку”. Ми розглядаємо соціальне сирітство як суспільне явище, за якого дитина перебуває поза цілеспрямованим просоціальним виховним середовищем сім’ї; дитячу безпритульність – як явище, зумовлене відсутністю у дитини постійного місця проживання, і, таким чином, умов та можливостей соціалізації. Вихованець притулку для неповнолітніх – дитина, яка внаслідок соціальних і/або сімейних умов перебуває у притулку для неповнолітніх. Соціальну компетентність вихованця притулку визначаємо як готовність дитини до активної просоціальної самореалізації в усіх суспільно значущих сферах життя (шлюб, робота, громадська діяльність, дозвілля тощо). Психолого-педагогічні умови виховання у притулку для неповнолітніх характеризуємо як сукупність внутрішніх та зовнішніх психолого-педагогічних впливів, необхідних і достатніх для формування соціально компетентної особистості вихованця притулку.

За результатами теоретичного аналізу визначено основні підходи до розгляду явища соціального сирітства, які зумовлюють можливості та методи реінтеграції зазначеної категорії дітей, а саме: соціальний, психологічний та педагогічний. Соціальний підхід визначає об’єктивні причини виходу дітей на вулицю та можливості державної політики щодо ліквідації несприятливих соціальних умов. Психологічний підхід ґрунтується на суб’єктивних переживаннях дитиною свого статусу, розглядає особливості психічного розвитку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, вивчає можливості мінімізації деприваційних впливів. Педагогічний підхід ґрунтується на визначені пріоритетності виховного впливу мікросередовища дитини.

2. Розгляд системи державного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених піклування батьків дозволив визначити в ній роль та місце притулків для неповнолітніх. Притулок для неповнолітніх є перехідною ланкою від асоціальної сім’ї (або вулиці) до системи державного виховання; його ознаками є відкритість (з огляду на можливість улаштування дитини) і тимчасовість (до 3-х місяців), а провідним завданням – вилучення дитини з кризового середовища, визначення її подальшого місця перебування, реінтеграція дитини. Здійснене дослідження системи опіки в Україні дозволило дійти висновку, що притулок для неповнолітніх є актуальним як єдиний в Україні заклад тимчасового утримання дітей, що має право подальшого влаштування дитини.

3. За результатами дослідження обґрунтовано психолого-педагогічні умови, які забезпечують зростання ефективності процесу виховання у притулку для неповнолітніх. До них відносимо: максимальну психологізацію виховного середовища; виховання через активне соціальне научіння; реалізацію виховних задач через індивідуальні форми діяльності; оптимістичний погляд на можливості реінтеграції безпритульних дітей. На основі визначених умов теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено модель організації процесу виховання у притулку для неповнолітніх, яка складається з цільового, змістового, процесуального та результативного компонентів і описує мету, завдання, етапи та методи впровадження умов у практику виховної діяльності притулків. Інноваційний характер проведеної роботи полягає у включенні соціальної компетентності вихованців притулку як мети реінтеграційної виховної діяльності, а також у вперше здійсненному науковому аналізі виховної діяльності притулків для неповнолітніх.

4. Здійснене дослідження дозволило розробити організаційно-методичний супровід формування соціальної компетентності вихованців притулку для учасників соціальної підтримки безпритульних: спецкурс для дітей „Вчимося жити, любити і дружити”; спецкурс для волонтерів вищих навчальних закладів та ЦССМ „Підготовка волонтерів до роботи з соціальними сиротами”; майстер-клас для спеціалістів „Діти поза виховним середовищем сім’ї: біологічні та соціальні сироти”. Результатом впровадження авторських розробок є зміна структурних компонентів соціальної компетентності вихованців притулку, а саме: мотиваційного компоненту – зростання потреб у досягненнях на 10,6%; ціннісного компоненту – підвищення в середньому на 2,7% кількості респондентів з високим і середнім рівнем прояву моральних якостей; поведінкового компоненту – зниження схильності до саморуйнівної поведінки на 52,6%, девіантної – на 26,3%, адиктивної, агресивної та делінквентної – на 13,1 %.

Проведене дисертаційне дослідження не претендує на повноту та завершеність вирішення завдання організації виховної роботи у притулку для неповнолітніх, оскільки не вичерпує всіх аспектів проблеми. Подальшої розробки потребує система спеціалізованої підготовки та методичного забезпечення працівників притулку; комплекс умов для подолання наслідків деприваційних впливів та насильства, яке пережили діти у минулому; вирішення проблеми якнайкращого місцевлаштування дитини; забезпечення державою соціального супроводу і контролю за умовами подальшого проживання дитини; розв’язання проблеми гідної освіти дітей-сиріт.

Публікації автора:

1. Павлик Н.П. Історико-педагогічний аналіз проблеми соціального сирітства в Україні // Вісник Житомирського державного педагогічного університету. – 2003. – Випуск 13. – С. 158-161.

2. Павлик Н.П. Особливості формування соціальної компетентності дитини у притулку для неповнолітніх // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. / Редкол.: Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – Київ-Запоріжжя. – 2004. – Вип. 31. – С.121-125.

3. Павлик Н.П. Концептуальні засади організації соціального виховання у притулку для неповнолітніх // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди: Науково-теоретичний збірник. – Переяслав-Хмельницький. – 2005. – С. 277-284.

4. Павлик Н.П. Зміст роботи з безпритульними дітьми у світових педагогічних теоріях // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді. – Зб. наук. пр. – Вип. 8. – Кн. 2. – К., 2005. – С. 318-322.

5. Павлик Н.П. Компетентність як категорія теорії виховання // Гуманітарний вісник державного вищого навчального закладу «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»: Науково-теоретичний збірник. – Переяслав-Хмельницький. – 2006. – С. 354-357.

6. Павлик Н.П. Підготовка волонтерів до роботи з соціальними сиротами. Навчально-методичний посібник. – Житомир, 2004. – 72 с.

7. Павлик Н.П. Становище дітей в Україні: оцінка ЮНІСЕФ // Педагогічна творчість: науковий пошук молодих дослідників: Збірник науково-методичних праць / за ред. проф. М.В. Левківського. – Житомир: ЖДПУ, 2002. – С. 88-89.

8. Павлик Н.П. Соціальне сирітство в законодавчому полі України // Соціально-педагогічні проблеми сучасної середньої освіти в Україні: Зб. наук. праць / За заг. ред. доц. Сейко Н.А. – Житомир: ЖДПУ, 2002. – С. 11-14.

9. Павлик Н.П. Соціальне сирітство як науково-теоретична категорія // Шкільний світ. – 2003. – №19 (195). – травень. – С. 7-8.

10. Павлик Н.П. Безпритульність як феномен постмодерністського суспільства // Соціальна робота в Україні: теорія і практика. – 2004. – №1(6). – січень-березень. – С. 36-41.

11. Павлик Н.П. Формування соціальної компетентності дитини у притулку як гуманістичний процес // Гуманізм та освіта: Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції. – Том 1. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2004. – С.106-108.

12. Павлик Н.П. Виховання дитини у притулку як особистісно орієнтований процес // Актуальні проблеми гуманітарної освіти: збірник наукових праць // за заг. ред. д.п.н., проф. Оникович Г.В. та канд. фіз.-мат.н., проф. Ломаковича А.М. – Київ-Кременець: РВЦ КОПІ ім. Тараса Шевченка. – 2004. – С. 77-79.

13. Павлик Н.П. Волонтерська діяльність як засіб виховання студентської молоді // Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість: Зб. матеріалів VІІІ Всеукр. наук.-практ. конф.: У 6-ти т. / Редкол. І.І. Тимошенко (відп. ред.) та ін. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2005. – Т.4. – С. 127-130.

14. Павлик Н.П. Особенности славянского менталитета в опекунстве социальных сирот // Менталитет славян и интеграционные процессы: история, современность, перспективы: материалы ІV международной научной конференции / под общ. ред. В.В. Кириенко. – Гомель: УОГГТУ им. П.О. Сухого, 2005 – С. 343-345.

15. Павлик Н.П. Сімейна дезадаптація як чинник виникнення дитячої безпритульності // Ідея опіки дітей і молоді в історико-педагогічній науці: Зб. наук. праць. – Івано-Франківськ, 2005. – С. 83-87.

16. Павлик Н.П. Соціальне сирітство очами дитини // Проблеми соціалізації особистості у теорії та практиці сучасної науки: Матеріали конференції. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2005. – С. 77-80.

17. Павлик Н.П. Результативність дослідно-експериментальної роботи щодо впровадження моделі виховання соціальної компетентності у притулку для неповнолітніх // Системний підхід до підготовки фахівців управління персоналом: Матеріали конференції / За заг. ред. С.М. Коляденко. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2006. – С.52-59.